TOMOS

Zbirka razlag tehničnih pojmov, fizike, enačbe, pretvorbe enot

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1163
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: TOMOS

OdgovorNapisal/-a igorb » Ne Apr 01, 2018 13:30

poznam gospoda ki je testiral Tomose,pravil je da so jih testirali v Afriki ker so menda tam exstremni pogoji enako je testirala honda,sicer je šlo za mopede,menda so honde prej crknile,in honda kot on pravi je težko vžigala vroča dokler ni on predlagal neke izboljšave na vplinjaču,potem je gospod odšel v Ameriko, v njegovi pisarni visi stara zahvala honde.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: TOMOS

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Ne Apr 01, 2018 17:53

Tole sranje okrog Tomosa je čista jugo klasika in jo enako ne pogrešam kot rdečo zvezdo!
Ni problem izdelat boljšega motorja od Honde, boljšega od Suzukija, boljšega od Yamahe, boljšega od Tohatsuja, boljšega od Mercurija. Tak motor je sposobnih izdelat vsaj tisoč garažnih firm po svetu in vsaj nekaj pri nas v Sloveniji, ampak treba ga je izdelat dovolj poceni, da ob prodaji dovolj zaslužiš za nadaljni razvoj, za nove stroje, za nove prostore in za žepe lastnikov.
Zadnjih štirih pogojev v Tomosu nikoli niso znali uresničit in zgodilo se jim je ravno to, kar se slej ko prej pripeti vsem slabim firmam.

In še o pompoznem Tomosovem razvoju. Doma imam zelo star moped Hallein, ki je bil izdelan tik po drugi svetovni vojni in ima Puchov 50 ccm motor z dekompresorjem za lažji start. Pred leti sem se precej vozil z njim in, če je kaj crknilo, sem šel v trgovino in nabavil ustrezen del on APNa. Prav vsi so šli not brez predelave, edino magnet sem moral nabavit Poni expresov, ker je bil APNov malenkost prevelikega premera. Stari APN4 (ali 3) je prenesel motor navit na realnih 9-10 konjev, novejšim se je okvir zvil kot žvečilka... in stari APN je bil prefarban PUCH, novejši pa je bil verjetno res konstruiran nekje v Sahari.



Pa še navtična;

Fotrova Yamaha 25 (Takrat se je imenovala 450.) je kurila manj od šibkejšega T18 in zjutraj je vedno kresnila na prvi poteg osnovnošolskega mulca, ki je že lovil ribe sredi kanala pred Filipijakovom, ko so njegovi "bojni tovariši" T18 še vedno kurblali, da bi vžgal!
Daki

Re: TOMOS

OdgovorNapisal/-a Daki » Ne Apr 01, 2018 18:27

SR 290 napisal/-a:Fotrova Yamaha 25 (Takrat se je imenovala 450.) je kurila manj od šibkejšega T18 in zjutraj je vedno kresnila na prvi poteg osnovnošolskega mulca, ki je že lovil ribe sredi kanala pred Filipijakovom, ko so njegovi "bojni tovariši" T18 še vedno kurblali, da bi vžgal!


Ja, takrat je bila 450 zaradi ccm in ne KM. Mi jo še imamo. Letnik 71 in bele barve.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: TOMOS

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Ne Apr 01, 2018 21:49

Ja bela z izpuhom nad in ne skoz propeler. Tudi naša je še pri hiši, je pa letnik 74 ali 76, ne vem več.

Daki, veš morda kako prestavo ima v peti? Ne najdemo več bukvice z navodili.
Daki

Re: TOMOS

OdgovorNapisal/-a Daki » To Apr 03, 2018 20:53

V bukvici z navodili tega ne piše, sem pa našel servisno knjigo:
Slika
Slika
Slika
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: TOMOS

OdgovorNapisal/-a MareC » To Apr 03, 2018 20:59

FANTJE TEMA JE TOMOS ne Yamaha!!!
Daki

Re: TOMOS

OdgovorNapisal/-a Daki » To Apr 03, 2018 21:03

Se opravičujem :oops: Samo odgovoril sem na vprašanje, pa da ne odpiram nove teme. Že tako jih je dosti.
Uporabniški avatar
widmann
Admiral
Prispevkov: 803
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 20:24
Kraj: KAMNIK-Minkendorf

Re: TOMOS

OdgovorNapisal/-a widmann » To Apr 03, 2018 21:07

Res je tema je TOMOS morjeplovci dajmo se držat teme ne pa mešat vse po vrsti. :idea:
Pa brez zamere.

lp
Das Ist Valter
Uporabniški avatar
Piki
Admiral
Prispevkov: 2206
Pridružen: To Avg 28, 2007 21:45
Kraj: Ljubljana-Opatija

Re: TOMOS

OdgovorNapisal/-a Piki » To Apr 03, 2018 21:52

SR 290 napisal/-a:Tole sranje okrog Tomosa je čista jugo klasika in jo enako ne pogrešam kot rdečo zvezdo!
Ni problem izdelat boljšega motorja od Honde, boljšega od Suzukija, boljšega od Yamahe, boljšega od Tohatsuja, boljšega od Mercurija. Tak motor je sposobnih izdelat vsaj tisoč garažnih firm po svetu in vsaj nekaj pri nas v Sloveniji, ampak treba ga je izdelat dovolj poceni, da ob prodaji dovolj zaslužiš za nadaljni razvoj, za nove stroje, za nove prostore in za žepe lastnikov.
Zadnjih štirih pogojev v Tomosu nikoli niso znali uresničit in zgodilo se jim je ravno to, kar se slej ko prej pripeti vsem slabim firmam.

In še o pompoznem Tomosovem razvoju. Doma imam zelo star moped Hallein, ki je bil izdelan tik po drugi svetovni vojni in ima Puchov 50 ccm motor z dekompresorjem za lažji start. Pred leti sem se precej vozil z njim in, če je kaj crknilo, sem šel v trgovino in nabavil ustrezen del on APNa. Prav vsi so šli not brez predelave, edino magnet sem moral nabavit Poni expresov, ker je bil APNov malenkost prevelikega premera. Stari APN4 (ali 3) je prenesel motor navit na realnih 9-10 konjev, novejšim se je okvir zvil kot žvečilka... in stari APN je bil prefarban PUCH, novejši pa je bil verjetno res konstruiran nekje v Sahari.



Pa še navtična;

Fotrova Yamaha 25 (Takrat se je imenovala 450.) je kurila manj od šibkejšega T18 in zjutraj je vedno kresnila na prvi poteg osnovnošolskega mulca, ki je že lovil ribe sredi kanala pred Filipijakovom, ko so njegovi "bojni tovariši" T18 še vedno kurblali, da bi vžgal!


Spet en kup neresnic in polresnic! APN 4 in APN 6 imata popolnoma enako mašino, ne pa tudi okvir. Njune 4-brzinske mašine niso Puchove, so pa to bile tiste iz dvo in trobrzincev iz 50-ih in 60-ih let iz časov licence.
Spet T 18, včasih si trdil, da je sestavljen iz dveh Electronicov 90...Trdim, da vsak motor vžiga kot skrbiš za njega, očitno tisti mulci niso kaj prida. Meni vžiga na prvo ali drugo, pa to nima prav nobene zveze z neumnostmi o najboljšem motorju na svetu...
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: TOMOS

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Sr Apr 04, 2018 06:34

Piki napisal/-a: Meni vžiga na prvo ali drugo, pa to nima prav nobene zveze z neumnostmi o najboljšem motorju na svetu...



Kot se rado zgodi avantgardistom je bil preveč dober, da bi ga ljudje razumeli.
toni8

Re: TOMOS

OdgovorNapisal/-a toni8 » Sr Apr 04, 2018 12:59

MareC napisal/-a:FANTJE TEMA JE TOMOS ne Yamaha!!!


Za "ugledne" člane ni problem, oni lahko o čevapčičih, čeprav to nima veze z naslovno temo.
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: TOMOS

OdgovorNapisal/-a MareC » Sr Apr 04, 2018 18:47

toni8 napisal/-a:
MareC napisal/-a:FANTJE TEMA JE TOMOS ne Yamaha!!!


Za "ugledne" člane ni problem, oni lahko o čevapčičih, čeprav to nima veze z naslovno temo.


popolnoma neumestno :roll:
kot smo navajeni od tebe, s takim pisanjem in obnašanjem pač ne boš nikoli ugleden član foruma in morjeplovcev :| :|
Daki

Re: TOMOS

OdgovorNapisal/-a Daki » Sr Apr 04, 2018 20:28

toni8 napisal/-a:Za "ugledne" člane ni problem, oni lahko o čevapčičih, čeprav to nima veze z naslovno temo.


Toni8, se ti opravičujem, ker sem si drznil odgovoriti na zastavljeno vprašanje, ki je bilo namenjeno meni, čeprav je tukaj tema Tomos in ne Yamaha. Se mi ni zdelo smiselno zato odpirati nove teme. Sem pa vsaj govoril o izvenkrmnih motorjih in ne prehrambenih izdelkih kakor ti. Kaj nisi ravno ti tukaj prvi začel govoriti o drugem izdelku (Hondi), ki tudi nima veze z naslovno temo :shock:
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: TOMOS

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Sr Apr 04, 2018 21:38

@toni8,

Očitno je spet težka luft. :cry:
Čevape v Tomosa, Yamaho na forum. :mrgreen:

Ampak res oprostite gospoda, da sem vprašal okrog Yamahe. Ni bilo zlonamerno. Fotr jo ima že 40. let in me je pač zanimala prestava v nogi. Kot zdaj vidim, bi morala z Dakijem okrog tega debatirat po zs. Dobro, da vem za drugič.

Vsemogočni gospodi se še enkrat iskreno opravičujem. In lepo, lepo, lepo prosim pojejte kak čevapčič v mojem imenu, pa kak hladen jogurt zraven. Trenutno sem na žalost v zasneženem Lechu in poleg hotelske klasike tu za normalne nimajo nič drugega kot "čiao" pice, ter nekaj dunajskih z svetlim pivom. :shock:


p.s.
Nima veze, ali sem se motil okrog cilindrov kot pravilno trdi Piki, ali ne, Tomos je bil zaendrek! Njihovi T4 motorčki so bili legendarni, ker drugih ni bilo in ker so bili obenem trpežni, ter dovolj preprosti, da jih je vsak domorodac popravil sredi morja. Ampak Tomos kot tak že po definiciji ni imel nobenih šans! Zahodnjaki so to vedeli že trideset ali več let nazaj, nam novodobnim sužnjem kapitalizma, se je pa pred kratkim počasi pričelo svitat, da iz take moke ni kruha. :cry:
Uporabniški avatar
widmann
Admiral
Prispevkov: 803
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 20:24
Kraj: KAMNIK-Minkendorf

Re: TOMOS

OdgovorNapisal/-a widmann » Ne Apr 15, 2018 11:46

Das Ist Valter

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti