Uporabnost fishfinderja

Vse o ribolovu s kopnega, plovila ali podvodnem ribolovu. Dodate lahko tudi primerne lokacije in vaše izkušnje.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Daki

Uporabnost fishfinderja

OdgovorNapisal/-a Daki » Če Mar 29, 2018 11:11

Dober teden nazaj smo imeli debato o sonarjih z enim profi ribičem (živi samo od ribolova). Prej sem bil zagovornik, da se lignja ne vidi na sonarju, ker nima mehurja tako kot ga ima riba. Pokazal mi je kako se vidi sipo in lignja z nastavitvijo občutljivosti (okoli 87%). Sonar ga menda zazna po drugačni trdoti. Kot se na primer vidi tudi struktura dna ali termo klin. Ko zazna to spremembo, ga v 80% tudi ujame. Je pa rabil leta znanja, da je vse to naštudiral.
Dejstvo je, da večina ribičev ne izkoristimo fishfinderja tako dobro kot bi ga lahko. Malo me zanima vaša mnenja in izkušnje.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Uporabnost fishfinderja

OdgovorNapisal/-a admin » Če Mar 29, 2018 12:02

Ja itak da se vidi, vse je odvisno od tega kot si napisal koliko znač čitat sence in pikice na ekranu. Pa seveda tudi od naprave!! Ne pričakovat, da boš lignja videl na sonarju za 150 EUR, tam še rib ne vidiš, no ja vidiš tiste ikonice, ki plavajo po ekranu kao ribe... Tak fish finder je dober samo za globino!

Na kakem boljšem modelu, predvsem downview chirp in podobna tehnologija, ki jo danes uporabljajo vsi velike, pa že da neke rezultate. Predvsem sonda velike moči in pa pravilne nastavitve in izkušen uporabnik bo videl vsak smet v morju, tudi mehkužce.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Uporabnost fishfinderja

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Če Mar 29, 2018 17:15

.

Joj, joj, pa ste pri zdravi pameti, ali se vam je odpeljalo.

Tema sonar=FF je pripeljala forum na .... rob živčnega zloma.

Se vidijo ali ne vidijo na ekranu?

Ne bom omenjal posameznikov, toda nekdo se bo sigurno vžgal, pa da vidimo!

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
dole
Viceadmiral
Prispevkov: 347
Pridružen: Če Mar 05, 2009 16:38
Kraj: gorenjska - center galaksije

Re: Uporabnost fishfinderja

OdgovorNapisal/-a dole » Če Mar 29, 2018 18:04

Ajga, Pajer vidijo se 100%, pol v hoboku. :P
mirno morje
Daki

Re: Uporabnost fishfinderja

OdgovorNapisal/-a Daki » Če Mar 29, 2018 18:40

Dole, jaz sem še dva tedna nazaj razmišljal podobno.

Noben se ne bo vžgal. Vsak lahko pove svoje mnenje in izkušnje brez prepričevanja drugih.
V bistvu sem mislil na splošno, da si kupujemo dobre sonarje, potem jih pa ne izkoristimo tako kot bi jih lahko. Na mehkužce sem se osredotočil zato, ker jih je težko/nemogoče zaznati. Pri ribah ni teh problemov.
Uporabniški avatar
Psycho
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 44
Pridružen: Po Sep 11, 2017 21:19
Kraj: Lukovica pri Domžalah
Kontakt:

Re: Uporabnost fishfinderja

OdgovorNapisal/-a Psycho » So Mar 31, 2018 07:56

Meni se zdi teorija o sonarju in ribjem mehurju za lase privlečena, saj sonar zaznava odboj zvoka od različnih materialov, zvok pa se odbije od površine glede na strukturo materiala. Nekaj se ga zaduši, nekaj se ga odbije v različne smeri, ostalo pa gre nazaj do sonarja, ki potem to zvočno valovanje zazna.
Če bi ta teorija držala, kako bi potem delfini, ki se pri iskanju hrane zelo zanašajo na eholokacijo, potem našli lignje in druge glavonožce, ki so poleg rib tudi njihov vir hrane?
Verjamem pa, da se glavonožce težje vidi na ekranu.
Usus magister est optimus.
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3285
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Uporabnost fishfinderja

OdgovorNapisal/-a MareC » So Mar 31, 2018 08:13

lignji SE vidijo na ekranu, sem bil z lokalnim ribičem, ki lovi samo na iskanje s pomočjo FF, naučil me je kako gledati in kaj je tisto, kar je jata lignjev, moram priznat, da nisem tako dober kot on :mrgreen: a sem vseeno letos imel kar nekaj uspeha na njegovo tehniko

je pa res, da ima na zaslonu določeni dve barvi(globina in plitko) in resolocujo nastavljeno na skoraj max.
tako je ulovil povprečno v letošnji slabi sezobni 5-8kg na dan
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Uporabnost fishfinderja

OdgovorNapisal/-a alesjo » So Mar 31, 2018 09:57

Jaz imam od jeseni nov sonar od Raymarine in se vidi vsako smet in mehurčke zraka, skratka vse, da o lignjih ne govorim, največ pa jih vidim obešenih na puščah :wink: bi se ma moral naučit kaj o nastavitvah in zato bo treba NTja zaslišat :lol:
Daki

Re: Uporabnost fishfinderja

OdgovorNapisal/-a Daki » So Mar 31, 2018 12:24

Jaz sem lignje na cukanje vedno lovil tako, da sem iskal jato ribic, lignji so v glavnem v bližini. Drugače nisem znal. Jih pa največ lovim poleti za živo vabo, ko jih je precej težje ujeti.

Točno tako MareC, zato pa ima takšne rezultate. Je pa kar znanost.

Alesjo, zato sem pa odprl to temo. Tudi jaz imam Raymarine. Kot je napisal admin, na malo boljših sonarjih se jih vidi. Mi jih pa nismo samo zato, ker ga ne znamo pravilno nastaviti in ne vemo kaj točno gledati (ga ne znamo uporabljati). Super bi bilo, če bi kdo objavil kakšne slike, ali pa pokazal v praksi.
bouton
Admiral
Prispevkov: 873
Pridružen: So Dec 22, 2007 13:41

Re: Uporabnost fishfinderja

OdgovorNapisal/-a bouton » Ne Apr 01, 2018 17:22

Strinjam se z Dakijem in Alesjom. FF je podobna tehnologija kot UZ za medicinsko diagnostiko.
Tisti, ki se spozna na zadevo vidi vse živo tudi s slabšo napravo, vsekakor pa še bistveno več z dobro.
Jaz pa razločim res le vsem jasne strukture...
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1680
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Uporabnost fishfinderja

OdgovorNapisal/-a Paco » Ne Apr 01, 2018 22:01

tole sem našel---

"Imagine knowing what exact frequencies work the best at detecting specific fish species: Bluefin Tuna—60 kHz, Squid—133 kHz, and Cod—175 kHz

nekje sem imel tudi sliko sonarja z nastavitvami a je ne najdem. Ko jo lociram postam, do takrat pa texti kot visoka resolucija ..itd ne pomaga prav dosti brez ostalih podatkov :-/

edit: najdu:


https://www.bdoutdoors.com/forums/threads/squid-with-chirp-high-ferqunecy-wide-angle-screenshots.544901
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5109
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Uporabnost fishfinderja

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Apr 02, 2018 07:10

Paco tvoja sonda je B765LH. Izbral si ODLIČNO!! Samo za info, sedaj je čakalna doba 3-5 mesecev. Ne morejo jih narediti dovolj za svetovni trg. Dobro, da si se pomujal in ga naročil v oktobru. :D

V Jadranu so globine do 200m. Razen zahodno od Jabuke do 260m. Južno od Lastova proti Italiji nekje na sredini globina hitro raste na 500m ...1000 vendar tam ne lovimo na dnu. Je pa idealno področje za mečarice, ki pa se lovijo itak na površini predvsem ponoči. Nižja frekvenca penetrira globoko in bolj služi za detekcijo dna, višje frekvence pa dajejo boljše detalje, chirp pa te detalje še dodatno izostri, saj v vsako oviro ne trči zgolj en pulz kot je bilo to včasih pri sondah 50/200kHz, temveč cela četica pulzov celotnega spektra širine 115kHz (210-130kHz=80kHz). Sonda ima izven svojega področja dušenje, ki pa pri 17,5kHz navzdol ali navzgor še vedno daje odlične rezultate, zato je merilno področje chirpa 115kHz.

B765LH
New broadband transducers for your ultimate fishing mission. Whether you’re a commercial fisherman, charter captain, or tournament angler, there’s a new game in town! Chirp transducers enable bottom detection down to 3,000m (10,000’) with 5 to 10 times greater detail and resolution so precise it’s possible to distinguish between individual baitfish, game fish, and underwater structures. One transducer delivers up to 115 kHz of total bandwidth in just one installation, saving customers time and money.

A Thru-Hull Chirp transducer perfectly suited for smaller fishing boats, the B765L/H Chirps across the following bandwidths:
*L/H -Low Frequency 40-75 kHz, High Frequency 130-210 kHz
* Please Note: The low frequency operating band is 300 W. The medium and high frequency operating band is 600 W.
jankec
Kapitan korvete
Prispevkov: 106
Pridružen: Ne Jul 25, 2010 08:07

Re: Uporabnost fishfinderja

OdgovorNapisal/-a jankec » To Apr 03, 2018 07:56

A ima kdo izkušnje oziroma kaj porečete na Lowrance hook 7. Sem povprečni poletni ribič, Za mnenja se vam zahvaljujem, lp
Merry fisher 695
Karlito
Praporščak
Prispevkov: 32
Pridružen: Ne Dec 25, 2016 16:18

Re: Uporabnost fishfinderja

OdgovorNapisal/-a Karlito » Sr Apr 25, 2018 20:02

Začetniško vprašanje - Kateri sonar kupit da se vidijo lignji alora? (in da se bo videlo tud ribe seveda)
In seveda kje??
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Uporabnost fishfinderja

OdgovorNapisal/-a alesjo » Sr Apr 25, 2018 21:06

Karlito napisal/-a:Začetniško vprašanje - Kateri sonar kupit da se vidijo lignji alora? (in da se bo videlo tud ribe seveda)
In seveda kje??

Jaz ti svetujem, da kontaktiraš našega člana NTja, če ti on ne bo dal dobrih nasvetov jih nikjer ne boš dobil boljših.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov