home made diving tank - DIY

Vas poleg navtike zanima še potapljanje? Vprašanja o apnei in potapljanju z avtonomnimi napravami lahko zastavite tukaj.

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Domi
Kontraadmiral
Prispevkov: 290
Pridružen: Po Feb 22, 2010 18:25
Kraj: Koper
Kontakt:

Re: home made diving tank - DIY

OdgovorNapisal/-a Domi » Če Maj 10, 2018 08:48

mrdaco napisal/-a:
widmann napisal/-a:Tole izgleda bistveno bolje.

https://www.youtube.com/watch?v=93tlwih1ls8


lp


Pismo, najprej se razveselim, evo končno nekaj ekonomičnega, da enkrat na leto porihtam in preverim corpomorto, na 6m globine. In evo... me v nadaljevanju razočarate.


Ali pa so te rešili zdravstvenih problemov, ker če ne razumeš osnov potapljanja je 6m lahko zelo globoko za tvoja pljuča. Namreč, pogledal sem si posnetek (zaradi 19.sek) in še zdaj mi ni jasno kako so si (jim) dovolili posneti ta oglas :shock:
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: home made diving tank - DIY

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Če Maj 10, 2018 08:52

če rebreather ne dela pravilno, si boš pljuča skuril.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: home made diving tank - DIY

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Maj 10, 2018 09:17

Fino bi blo če bi enkrat naredili rebreather brez ultra nevarnih kemikalij. :)
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Domi
Kontraadmiral
Prispevkov: 290
Pridružen: Po Feb 22, 2010 18:25
Kraj: Koper
Kontakt:

Re: home made diving tank - DIY

OdgovorNapisal/-a Domi » Če Maj 10, 2018 11:46

AEgir napisal/-a:Fino bi blo če bi enkrat naredili rebreather brez ultra nevarnih kemikalij. :)

kr3mn1 ni mislil na kemikalije ampak predvsem na O2, ki je pokopal veliko njih, ki so ga uporabljali.

Drugače pa mislim, da raje kot komplicirati s temi wanna be izumi, kjer ne veš, kdo bo kdaj kje ostal, se potrudiš in narediš osnovni tečaj, ki danes ni nek bau bau in si nabaviš majhno 5l jeklenko. Ne zasede veliko in z njo lahko opraviš, pogledaš, popraviš marsikaj na nizki globini.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: home made diving tank - DIY

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Maj 10, 2018 11:52

Sam spet ne smeš sam v vodo ali pač?

Men niti ni to nek bawbaw da bi naredil tečaj in nabavil aktualno opremo, problem je v tem, da se mi ne da pol teh družnih potopov delat z ljudmi, ki jih ne poznam, od potapljačev, ki jih poznam so pa sami asshat-i in mi na kraj pameti ne pade z njimi dopustov planirat.

Torej hočem se potapljat sam ali pa mogoče v družbi še enega kolega, ki bi ga eventuelno prepričal, da enako naredi tečaj in si kupi flašo in pritikline.

To pa kot razumem ni možno?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
tyson

Re: home made diving tank - DIY

OdgovorNapisal/-a tyson » Če Maj 10, 2018 11:53

Domi napisal/-a:
AEgir napisal/-a:Fino bi blo če bi enkrat naredili rebreather brez ultra nevarnih kemikalij. :)

kr3mn1 ni mislil na kemikalije ampak predvsem na O2, ki je pokopal veliko njih, ki so ga uporabljali.

Drugače pa mislim, da raje kot komplicirati s temi wanna be izumi, kjer ne veš, kdo bo kdaj kje ostal, se potrudiš in narediš osnovni tečaj, ki danes ni nek bau bau in si nabaviš majhno 5l jeklenko. Ne zasede veliko in z njo lahko opraviš, pogledaš, popraviš marsikaj na nizki globini.


Kaj ne prodajajo več "spare air" jeklenk? Nazadnje sem jih videl pri...reklame ne smem delat! Povem na zs!
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: home made diving tank - DIY

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Maj 10, 2018 12:16

Če napišeš kje si nekaj dobil to ni reklama. To je dober glas. Reklama je če kaj oglašuješ.

Torje če bi bili v pravem fizičnem forumu, bi tisti, ki pove kje je kaj dobil bil ok, tisti, ki bi stal zadaj s tablo in se recimo drl ime neke trgovine in mahal ko usekan s tablo, tisti bi pa oglaševal.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
tyson

Re: home made diving tank - DIY

OdgovorNapisal/-a tyson » Če Maj 10, 2018 16:03

BTC - Lovski mojster jih je prodajal.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: home made diving tank - DIY

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » So Maj 12, 2018 10:52

AEgir napisal/-a:Če napišeš kje si nekaj dobil to ni reklama. To je dober glas. Reklama je če kaj oglašuješ.

Torje če bi bili v pravem fizičnem forumu, bi tisti, ki pove kje je kaj dobil bil ok, tisti, ki bi stal zadaj s tablo in se recimo drl ime neke trgovine in mahal ko usekan s tablo, tisti bi pa oglaševal.


mal si mimo usekal. dober glas in reklama sta lahko eno in isto ali pa sploh nista povezani. Reklama je vsaka poteza, profesionalnega pridobivanja strank/privržencev etc...na vsak možen markentiški način. Ali en normalno pove, ali pa skače okol s tablo, je vseeno, dokler ni plačan ali ne dela v lastnem pridobitvenem interesu.

upam da si razumel razliko.

Drugače pa okoli potapljanja, ja mislil sem na kisik, ki ti spotoma, če dajalci ne delujejo pravilno, lagano spali pljuča. Da o tem, če prezreš ali ne menjaš merilcev, ostaneš hitro doli nekje. Včasih sem sanjal da bi si sam lastil tako opremo (stalo ko avto srednjega razreda), do tega, da so danes "normalno" dostopne cene, pa ga ne bi več obesil nase. Preveč opreme, preveč sofisticirano, za enega samega (samokontrola je najslabša) da boš vedno 100%...

Drugače ali greš sam ali z buddyjem v vodo, je tvoja osebna odločitev. Po pravilih in navodilih pod nobenim pogojem. Vsak od nas je že šel sam pod vodo, eni večkrat, drugi manj, eni ponoči na 40 metrov v plavo, drugi samo pri belem dnevu 2m globoko v nadzorovan bazen. Ker doli, ti ne bo nihče pomagal če se boš nabil na kako skalo, padel v nezavest, paniko zagnal pa hotel bežat ven itd...edina pomoč, katero nudiš kot normalen človek (pod zdravimi vplivi in okoliščinami - ocena buddyja, poznavanje svojega znanja in njegovega, uravnoteženost v glavi) je da nudiš bratsko dihanje (sicer sedaj odkar imamo vsi še octopuse, je kar navada, da mu daš rumen regulator - kar je napaka! najprej svojega, ker veš da dela, ti pa v vmesnem času sprobaš še enkrat pod vodo v dogajanju oktija če dela - lahko je defekten (ja na površju je pa delal!), lahko je not pesek, kamenje, morski črv ali pa osa ter potem šele menjaš, tako da je na tvoji daljši strani če plavata, drugače pa v prijem, pa kontroliran dvig) - drugače pa lahko samo gledaš ko enega panika zagrabi pa začne mahat. Če se boš zapletal, bo še tebe na peso pa ti masko zbil, po možnosti se ravno izmotava iz kake mreže ali štrika pa še z nožem maha, ima "lovne" pripomočke pa se je zataknil v skalo ali mu kaka 5kg hobotnica masko lih s frisa vleče...

mal sem zašel s teme, ravno tako pisano ni na vsakem potopu, po resnici skoraj nikoli. je pa fino, da poznaš svojega buddyja, da si duševno stabilen in ne trzneš za vsako stvar. Recimo si 30 metrov globoko v kaki jami ali prehodu, pa ti potapljač spredaj z plavutko zbije masko z obraza - v trenutku ostaneš v temi, voda ti sili v nos, dihanje postane zaradi tega aritmetično, malce te duši pa kašljaš, rad bi vzel regulator iz ust ter se odkašljal in zajel zrak, pa ne gre, ker skozi nos nazaj sili voda, še bolj objemaš z ustnicami pa zobmi ustnik, plovnost ti gre v banano, ali padeš na tla ali počiš v strop z glavo, veš da ni izhoda, če se boš znašel sam, ne moreš se samo dvignit......"kje sem bil ko mi je maska padla, aha, 2 metra od tal, kakšna so tla, aha skale, ok, dolg počasen izdih, noge v poklek, rezervno masko, kje že, aja desno nad utežmi, ok, na nos, hiter vdih, praznenje maske - o fak 10cm od skale z glavo", buddy s 110km/h nasproti plava ker te je pozabil, "mirno, izdih da se spustiš malo, ker maš drugje roke trenutno da bi niveliral z đekijem..si OK, ja vse OK", natakneš pašček čez glavo od maske, poiščeš prvo masko, in plavaš dalje.

Sem bil zraven, ko so razni "tropski potapljači" (hitre šole in 0 prakse) paničarili, samo ko so vidli luknjo, brez da bi jim masko kdo zbil. Ko vlečeš enega za noge s praznim đekijem (lastnim), da si butel ne bi počil lih vsega, kar se da napihnit v telesu, potem si res misliš, da je včasih bolje bit sam pod vodo...Pa bruhanja pod vodo, ker so se ga nažirali cel večer, pa za zajtrk slanino pa jajca pa krofe pol pa v vodo, pa ga je nazaj ven dal nekje v globini 20h metrov. No...rib je bilo takoj polno potem.

Vsi smo šli sami pod vodo. Vsi lulamo v neoprene, samo da eni priznajo, eni pa ne. Če hočeš lepe tauhe, greš sedaj ali pa v jeseni na morje, sedaj čez poletje vse sterajo gliserji, razen če boš lupinarje preučeval. Najlepše lokacije so pa tako ali tako odročne in dosegljive samo s čolni ali barkami. Drugače imaš pa tudi pri nas lepe destinacije za potapljanje, da boš Bled raziskal (ob lepih pogojih vode) boš nacepal kar ene 50 potopov, pri tem da je do 10m topla voda do jeseni ko prileti dež/sneg, recimo na otoku med potopljenimi drevesi imaš ščuk in somov ki merijo čez meter in pol, pa jih lahko božaš na kak dani dan, potem granate "štilarce" v bohinju, lahko iščeš "izgubljeni vlak", greš po Krki na "drift potop" ko je dosti vode itd..spokaš popoldne po šihtu v avto, greš s kolegom na izlet, si uro v vodi, mal pokramljaš, greš na pir, parlamentiraš da te je uho zezalo pa v levo nogo zeblo, in greš domov. Jaz se potapljam med dopustom, ker imam hišico in čoln dol, ter vso lastno opremo. Drugače, se najbrž ne bi. Ni to za na dopust s familijo, potapljanje z avtonomno opremo je šport za katerega moraš imet čas.

Vedi nekaj, tistemu, ki se mu je mudilo iti pod vodo, in čim prej čim globlje, so najprej cvetele rože ob bolniški postelji ali pa na britofu.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: home made diving tank - DIY

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Maj 12, 2018 12:34

Lepo napisano.

Kar se reklame tiče sem karikiral, bottom line je, da se informacije delijo sploh na tem področju, kjer je dosti enih glupih specifik kar se tiče nabave materialov. To in na živce mi gre "neki sem kupil ful je fino ampak ne povem kje ker ne delam reklame", na vseh ostalih tehničnih forumih svetovnega kova poveš kar maš in kje in zraven dodaš "not affiliated" kar pomeni da nisi povezan z biznisom, ki si ga omenil. Dobro bi bilo, da se v izogib skrivnostnosti tudi tukaj določi kaj podobnega.


Kar se potapljanja tiče pa, mene potapljanje zanima bolj zato, ker me privlači mir in spokojnost podvodnega sveta, večino svojih teženj v tem smislu bi dosegel že če bi imel možnost potopov do nekih 5m. Mi je pa ker sem recimo da "lude godine" že spravil za sabo, dokaj jasno da je čas ko sem imel 9 življenj že minil in zatorej na motorju nimam nikjer prednosti, na morju grem vedno kar se da na ziher in v zrak ne grem več brez letala. :)
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: home made diving tank - DIY

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » So Maj 12, 2018 16:00

spokojnost pod vodo je pod 20 metrov globine. do 5 metrov je najbolj "nevarna" cona za začetnika, za izkušene pa najbolj brezvezna in zatežena globina. Tam delaš zadnji deko postanek ko greš ven, če imaš več jeklenk na sebi pa brez štrika si kot klovn z baloni, ker ti jeklenke po svoje silijo, če so valovi, te "pumpa" gor in dol - čutiš v ušesih itd...

najlepše je, ko plavaš ob kaki steni ali grebenu, potem pa prideš do prelomnice na kaki lepi globini (globina je tudi pomembna, ker imaš manj dela z balansiranjem), jasno vidiš rob prelomnice za njim pa samo pojemajočo temo, se zapelješ čez, spodaj bel pesek in motne pike podvodnega rastlinja 60 metrov globoko, malček glavo dol, izdihneš, zamahneš z levo roko in slow-mo padaš v vrtincu. Okoli tišina, utripa ne slišiš ker imaš vodo do bobničev, se ozreš okoli do previsa, vidiš kako počasi padaš (tako nekako 1:20 počasnem posnetku v primerjavi z zrakom)...stisneš rdečo tipko, se ustaviš, vdihneš in dvigneš nazaj čez previs, pod tabo pa brezno, dobesedno lebdiš nad njim ..to lahko samo sanjaš drugače, take akrobacije.

jaz sem osebno v določenih trenutkih še vedno zu in tam norčav pod vodo, imam pa najboljšega buddyja na svetu, svojo ženo, ki nima strahu, se pa za razliko od mene drži pravil in postopkov brezkompromisno. Tako da imava vsak svojo protiutež. Sva pa tudi že kako zaštrikano situacijo čez dala, pa na čolnu rečeš, "veš kaj, ta teden pa jest ne grem več v vodo", pa si vseeno 2 dni kasneje spet nekje na meji globinske...
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: home made diving tank - DIY

OdgovorNapisal/-a AEgir » Sr Maj 16, 2018 09:47

Viš to mogoče nebi bila tako slaba ideja z ženo.. Hmm Hmm

Enkrat sva dobila darilo potop za 2 na slovenski obali pa sva pozabila it.. Škoda.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Stopi
Admiral
Prispevkov: 723
Pridružen: To Maj 26, 2015 16:42
Kraj: Ljubljana

Re: home made diving tank - DIY

OdgovorNapisal/-a Stopi » Sr Sep 19, 2018 11:20

Kaj pa potapljači pravite na ta pripomoček? Za čiščenje trupa čolna, za pomoč pri zataknjenem sidru, če ti karkoli pade s čolna in se potopi na dno (npr. 10 m globine, kar za marsikoga na dah ni več dosegljivo)... Sicer ni prav poceni, a drag pa tudi ni (ca. 170 EUR).

https://www.phonete.com/products/ultra- ... ve-systems
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: home made diving tank - DIY

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Sr Sep 19, 2018 11:43

.

To so lahko zelo uorabne zadeve, toda ....

Potrebno je vedeti, da je to že tehnično potapljanje. V vednost, ker je še zmeraj najbolj dostopno HR morje!
Za uporabo te naprave in vseh ostalih, , razen A B C opreme, potrebujete na HR posebno dovolilnico, ki stane 2400kun in velja eno leto.

Počnite kar vas je volja, z aparati, brez, samo pazite na svoje zdravje.

Še enkrat napišem, vdih na enem metru globine in dvig na površino brez da izdihuješ je že zelo nevarno početje, z dveh še enkrat bolj nevarno, s treh pa že skoraj smrtno nevarno.
Uporabo začetnikom, brez ustreznega znanja toplo odsvetujem!

Res skoraj ne verjamem, da bi nekaj takega kupil nekdo, ki pojma nima o potapljanju pa vseeno, pazite se!

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
mrdaco
Kontraadmiral
Prispevkov: 325
Pridružen: To Mar 27, 2012 15:04

Re: home made diving tank - DIY

OdgovorNapisal/-a mrdaco » Sr Sep 19, 2018 11:59

Saj pri taki napravi dihaš neprestano. Torej vdih in izdih se sigurno izvede v enem metru globinske razlike.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti