Razdalje z čolnom

Člani foruma sporočamo, čestitamo...

Moderatorji: moderator2, moderator

pixl
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 81
Pridružen: To Feb 05, 2013 20:11

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a pixl » Sr Maj 30, 2018 06:45

Habibi, hvala za odgovor!
Zanima me zato ker bi rad presedlal iz hitrega gliserja na bolj ekonomično barko, ki za ruto preko Kvarnerja potrebuje vsaj 3x več časa kot gliser, kuri pa skoraj pol manj. Računam nekje do tri ure. Meni osebno je najdaljša relacija v kosu od Pule do Unij, Suska oz. Lošinja. Od tukaj naprej pa ni več takih razdalj, da bi moral čoln in motor dalj časa gnat.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Sr Maj 30, 2018 09:54

.

Ekonomičnost=poraba je zelo .... Kakor gledaš, je še najbolj objektivna poraba=ekonomičnost izračunana na prevoženo miljo.
Motornjaki smo kar blizu po porabi, s tem, da hitrejšim ostaja veš časa za uživanje. Poraba na uro je nerealna.
Na bolj kruzersko barko greš, ko potrebuješ tak tip barke, ne pa da se greš ekonomijo porabe. Za isto pot porabiš s kruzersko barko trikrat do štirikrat več časa in takrat trošiš gorivo.
Moj primer je tak.
Izplujem iz Portoroža ob 5h zjutraj in ob 9h in dvajset minut privežem na Lošinju. Za menoj je cca 88 milj in porabim cca105l goriva. Jutranja bonaca, mir na vodi, živi dolgčas, ampak .... zame je to to.
Če malo karikiram, na račun hitrejše plovbe v slabih treh tednih "pridobim" vsaj tri do štiri dni, ker ne plujem, ampak počnem tisto za kar sem sploh odšel od doma.
Žal je plovba po morju zame postala dolgočasna in škoda izgubljat čas.

.
Nazadnje spremenil pajer1, dne Sr Maj 30, 2018 09:56, skupaj popravljeno 1 krat.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Sr Maj 30, 2018 09:56

Tudi jaz sem (sva)bila mnogo let na gliserju, saj je uredu, ker hitro kam prideš in se hitro umakneš, če je treba, po drugi strani, ti pa vse beži in obalo gledaš bolj od daleč pa tudi naveličaš se vozit v vse zalive in vasi pa še kar naprej si v prekršku, ker vedni iz zaliva prekmalu zglisiraš in še ponavadi se vozi preblizu obale.Žena je pa tudi rekla, da ima dovolj tega nabijanja, ker se je vedno morala držat za joške, da jo niso zvečer bolele :wink: Nato sva se odločila na izi varijanto in jo takoj osvojila.Je pa res, da si pač moraš vzet čas v zakup, ampak to je čist nekej drugega.Med vožnjo pijeva kufetek, mal pomalcava ona v miru kako prižge in igra igrice al pa pogleda kak dvd, vozim se bližje obale in vse vidim, kar mi je prej bežalo, policija te ne jebe 5%, skratka uživava.Glede porabe je res manjša, vendar realna poraba je mal drugačna.Naprimer, z gliserjem, narediš v eni uri 40km, z barko rabiš 3 ure in če ti pije 5 L, je to 15 L na uro, ampak užitki so pa lepši :lol:
No ja, pravijo-vsak po svoje boga moli- naj uživa vsak po svoje :lol:
mašinfirer
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Sr Maj 30, 2018 12:51

...sej tudi gliser v deplasmanskem režimu pokuri manj na prevoženo miljo kot pri glisiranju, pa žal to premalokrat uporabljamo (o tem je nekoč pisal H2O)....mene muči ker imam premajhen čoln, da bi imel avtopilota, na roke je pa zoprno držati kurs...
..tako kot habibija me moti, ker pri glisiranju pokrajina prehitro polzi mimo mene in meja 300 metrov je zelo tanka..
...zenkrat še ne razmišljam o menjavi,...ko bom pa enkrat v penziji, pa verjetno preselam vsaj na poldeplasmanca....stari mački že vedo kaj je užitek,,,,
mirno morje
pixl
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 81
Pridružen: To Feb 05, 2013 20:11

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a pixl » Sr Maj 30, 2018 14:20

Zakaj razmišljam o menjavi. Ravno iz razloga, da z gliserjem padeš mimo čudovitih zalivov in obale, ki je niti ne opaziš zaradi hitrega premika. No to se z 7-8 vozli težko zgodi. In če vzamem še primer porabe, ki je pač takšna kakršna je, je še vedno bolj ekonomična. Pajer sicer v dobrih 4 urah za 88 NM pokuri 105l bencina. Habibi pa v 11 urah prav tako za 88 NM med 55 oz. 70 litri. Habibi ima glede časa zgubo pridobi pa na uživanju okolice. Prihrani tudi cca.35 -50 l goriva kar je še dodatnih min. 50-60 NM. Tako, da plus je v vsakem primeru. :wink:
Daki

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a Daki » Ne Jun 03, 2018 22:09

Se strinjam z pajer1, ker jaz tudi rad hitro pridem na želeno destinacijo. Ko smo ravno pri porabi. On ima težko barko, zato takšna poraba 1.2l/NM. Jaz imam isto KM na čisto lahkem gliserji (400 kg), pa pridem čez z dobrih 0.5l/NM pri potovalni hitrosti (okoli 22 NM). Ni taka hitrost, da ne bi mogel vmes uživati v razgledu.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Po Jun 04, 2018 10:24

Daki, ni problem hitrost....problem je ker ne smeš glisirat blizu obale...pol pa še kakšen zalivček izpustiš, ker od daleč ni videt nič posebnega.... z gliserjem pa je zoperno vozit v deplasmanskem režimu, ker ne drži smer in je treba skoz popravljat smer...
mirno morje
tyson

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a tyson » Po Jun 04, 2018 13:59

Ja, to je pa težava!!!
Popravljat smer!!!

A nisi na dopustu, ko popravljaš smer???

Mislim, halo, s čim se je treba še "spopast", da bo dopust idealn?
Daki

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a Daki » Po Jun 04, 2018 15:21

Roman 1 napisal/-a:Daki, ni problem hitrost....problem je ker ne smeš glisirat blizu obale...pol pa še kakšen zalivček izpustiš, ker od daleč ni videt nič posebnega.... z gliserjem pa je zoperno vozit v deplasmanskem režimu, ker ne drži smer in je treba skoz popravljat smer...


Pač vozim 300m od obale, pa ravno tako vidim lepe zalivčke in če je gužva. V skrajnem primeru ga grem pa še pobližje pogledati.
NOVI FOSIL
Admiral
Prispevkov: 2555
Pridružen: To Jan 05, 2016 20:50
Kraj: LJ-CRES
Kontakt:

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a NOVI FOSIL » Po Jun 25, 2018 10:51

:D
Jaz pa vozim včasih hit, včasih pa počas :lol:
Bertitauhec
Kapitan fregate
Prispevkov: 108
Pridružen: To Jul 09, 2019 16:07

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a Bertitauhec » To Jul 09, 2019 18:28

Letos pa tura z Elan gt 435 s in Mercury 60 2t, dva prijatelja. Rab, Pag, Vir, Biograd, nazaj pa po zahodni strani Pašmana med vsemi otoki do Cresa, pol pa nazaj na Rab. Skupaj cirka 250 km.50 l tank plus 30 rezerve, dosti pitne vode nekaj hrane, orodje itd... Pa da ne pozabim signalne rakete, nacrt bencinskih črpalk ter vse za varnost. Če bo šlo pa javim. Malo pa moraš biti pustolovca Ali ???? Kaj mislite vi ????
Uporabniški avatar
Galex
Viceadmiral
Prispevkov: 371
Pridružen: To Jan 16, 2018 20:50
Kraj: Portorož

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a Galex » To Jul 09, 2019 19:36

Plovba od 6h-8h in od 19h-21h...ostalo pa uživancija po zalivih...pa tankat tudi ko misliš da imaš dovolj...in pretirano spremljat vreme - zadnje čase še posebaj...
In ko bo šlo kaj narobe...no, to so najboljši spomini in zgodbe :)
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » So Jul 13, 2019 14:52

Letos pade plov s ski jetom.
Iz Rijeke do Bol na Braču. Z malo sreče v enem dnevu v obe smeri.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » So Jul 13, 2019 16:29

vsa čast !!!! ....ampak užitek pa najbrž po določenem času plovbe pade....
mirno morje
jernejm
Kapitan
Prispevkov: 207
Pridružen: Ne Maj 31, 2009 11:11
Kraj: TupaTam

Re: Razdalje z čolnom

OdgovorNapisal/-a jernejm » So Jul 13, 2019 20:15

mamaMicka napisal/-a:Letos pade plov s ski jetom.
Iz Rijeke do Bol na Braču. Z malo sreče v enem dnevu v obe smeri.


Dobro pa koliko to leti? In koliko valovi vplivajo na zmožnost vzdrževanja hitrosti? Ker si ne predstavljam skakanja po 1m in več valovih...sej najbrž se da, sam ne tri ure?
...ti krmi ga v valovih, ti brani ga v vetrovih...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti