Sidro

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Ne Maj 13, 2018 19:11

Pri menjavi sidra je izziv tudi kaj narediti z nosilcem, v večini primerov obstoječi nosilec ni optimalen za novo sidro.
Pred leti so meni iz tovarne Rocna poslali Autocad datoteko in z znancem sva na hitro zrisala nosilec, ki sicer služi namenu, ampak ni optimalen; potrebnih bi bilo kar nekaj izboljšav.
Bonaparte, marsikdo bi se najbrž še hitreje odločil za menjavo obstoječega sidra, če bi bila tudi opcija naročiti nosilec, ki pa se seveda morda še v vsakem individualnem primeru priredi, da najbolj optimalno paše na premec.

Drugače pa vse pohvale za lepo izpeljan projekt in zanimive prispevke!
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a motorni » Ne Maj 13, 2018 20:47

Ko smo kupili rabljeno barko, je bil gor doma narejen danforth, iz 8mm nerjaveče pločevine, u izrazito dolgimi kraki. Nekdo mu je požagal stran tisti palici, ki naj bi poskrbeli za to, da se sidro ne postavi bočno. Nikoli se ni vkopalo, kot naj bi se sidro vkopalo. Tudi če sem ga ročno zabil v dno, se je pri potegu nazaj izruvalo in postavilo bočno.
Sedaj imam gor kopijo ultra sidra, 25 kg, del tistega danfosa pa je prišel prav za predelavo nosilca sidra. Vzameš s seboj varilni aparat, nekaj elektrod 3,25mm za 316L, brusilko in potem malo improviziraš.
Slika
prej je bilo pa tole:
Slika
__________________
lp
motorni
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Ne Maj 13, 2018 21:54

Bonaparte, se strinjam , da je tvoje sidro dobro (ga imam na čolnu tudi jaz), ampak tudi Bruce je meni dobro prijel....samo sidrat je treba znat: sidro se pri vzvratni vožnji počasi spušča do dna in ko je na dnu popuščaš dovolj vrvi , potem pa vkoplješ....meni je običajno to uspelo v prvem poizkusu. Problem pri brucu je obrat vetra in visoka in gosta pozedonija...zato sem ga pa zamenjal...
mirno morje
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Maj 14, 2018 08:56

Grega295 napisal/-a:Pri menjavi sidra je izziv tudi kaj narediti z nosilcem, v večini primerov obstoječi nosilec ni optimalen za novo sidro.
Pred leti so meni iz tovarne Rocna poslali Autocad datoteko in z znancem sva na hitro zrisala nosilec, ki sicer služi namenu, ampak ni optimalen; potrebnih bi bilo kar nekaj izboljšav.
Bonaparte, marsikdo bi se najbrž še hitreje odločil za menjavo obstoječega sidra, če bi bila tudi opcija naročiti nosilec, ki pa se seveda morda še v vsakem individualnem primeru priredi, da najbolj optimalno paše na premec.

Drugače pa vse pohvale za lepo izpeljan projekt in zanimive prispevke!


nosilec je vedno problem, ker ni na dveh barkah isti, nekje je vijačen, nekje zlaminiran, valjčki niso isti, en ima račji klun, drugi ne, itd...poleg tega na vodi to zganjat...je utopija. Izdelava in predelava nosilca je v takem primeru dražja kot sidro samo, če zaračunaš vse stroške.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Maj 14, 2018 10:13

Pri meni je bilo tako, da je bil prejšnji nosilec privarjen na inox ploščo (seveda specifične oblike), ki je bila privijačena na premec. To smo odšraufali, odflexali star nosilec stran in privarili novega.

Če bi ta del, ki ga je bilo potrebno privariti (bil zrisan glede na obliko Rocna sidra) že lahko nekje dobil, bi bilo prihranjenega kar nekaj dela.

Ker sem plačeval vsakega posebej (enega, da mi je zrisal, nato izrez, nato varjenje, nato peskanje) je cena narasla na nekje 500 €. Je pa nosilec v veliko primerih vzrok, da se nekdo ne odloči za menjavo sidra; se posebej Bruce-i tako lepo pašejo na premce.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Maj 14, 2018 10:20

no,

to je to, kar ti govorim. Jaz imam ravno iz tega razloga "potujoča" sidra, da si vsak najprej pred nakupom pomeri sidro, kako mu paše in kaj je za predelat. Veliko je bilo tudi povpraševanja, ampak razen enemu, ne grem več tega delat. 12kg sidro stane nekih 170 evrov, da narišem in izdelam inox nosilec z valjčki vred je še nekih 150, pa 200 po tamalem da se 2x-3x peljem nekam v istro za pol ure merit in gledat. Kot rečeno, nosilci so vedno tako specifični, barke pa povečini že v vodi, da presega izdelava in montaža nosilca v dvakratniku ceno sidra, v kolikor lastnik ni sposoben to z domačimi sredstvi ali poznanstvi rešit. Če je barka 10km od mene, je to druga pesem.

Imeli smo tudi že idejo, da bi naredili standardne nosilce in vodila za sidra, pa si jih vsak sam gor navijači/navari. Ja...pa ima en postrani, en horizontalno, en račji klun, en nič, 254 različnih trupov bark, se pravi še vsak rabi konzole...tako da smo pustili pri miru. Če pride kdo z načrtom, rade volje se naredi ali opaše, da bi pa sedaj celovitostno ponujali rešitev, je pa kot rečeno, nekje med mojo in tvojo cifro (400-500EUR) za sam nosilec.
primusr
Admiral
Prispevkov: 933
Pridružen: To Mar 03, 2009 15:53
Kontakt:

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a primusr » To Maj 15, 2018 05:06

Zato pa ima Mantus rešeno.. in do zdaj je bil primeren še na vsakem čolnu. :D
https://shop.primusr.com/izdelek/sidrni-valj-vodilo-sidra/
https://shop.primusr.com/izdelek/prislon-sidra/
Fiat Justitia ... Some day....
Bench
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 84
Pridružen: Če Jan 22, 2009 01:32

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Bench » So Jun 30, 2018 16:03

Zraven skuterja sem dobil 3kg Hall sidro, kot je na sliki, pa me zanima, ali je to dovolj dobro, ali bi bilo bolje, da nabavim mačka ali pa celo kako drugo zložljivo sidro. Uporaba bo v Premanturskem akvatoriju, skuter ima pa opremljen cca 400kg.

Slika
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Jul 01, 2018 23:04

Za čez mirno noč bo drugače pa kaj boljšega daj not.ne znam ti pa svetovat kaj.vulkan bi bil fajn je pa svinjska cena in ne vem če ti bo všeč
Uporabniški avatar
widmann
Admiral
Prispevkov: 803
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 20:24
Kraj: KAMNIK-Minkendorf

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a widmann » Po Jul 02, 2018 08:56

Grega295 napisal/-a:Je pa nosilec v veliko primerih vzrok, da se nekdo ne odloči za menjavo sidra.


Res je in raje ostanejo pri starih sidrih čeprav ne držijo niti pol toliko,kot naprimer:Vulkan,Ultra Mantus...
Das Ist Valter
Bench
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 84
Pridružen: Če Jan 22, 2009 01:32

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Bench » Po Jul 02, 2018 09:44

polanc napisal/-a:Za čez mirno noč bo drugače pa kaj boljšega daj not.ne znam ti pa svetovat kaj.vulkan bi bil fajn je pa svinjska cena in ne vem če ti bo všeč


Za čez noč bo sicer skuter na boji, za čez dan kopanje po kamenjaku in okoliških otokih bo pa na sidru, kjer ne bo druge opcije. Zaradi omejenega prtljažnega prostora je ugodno, da je zložljivo, kaka manjša delta bi še šla verjetno.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a alesjo » Po Jul 02, 2018 10:26

Bench napisal/-a:Zraven skuterja sem dobil 3kg Hall sidro, kot je na sliki, pa me zanima, ali je to dovolj dobro, ali bi bilo bolje, da nabavim mačka ali pa celo kako drugo zložljivo sidro. Uporaba bo v Premanturskem akvatoriju, skuter ima pa opremljen cca 400kg.

Slika

Veliko let nazaj sem imel halla, najslabše sidro kar sem jih kdaj imel, vedno je bilo treba dežurat, kdaj bo popustilo.
Karkoli drugega si nabavi, tudi kakšno manjšo delto, če imaš dovolj prostora. , ali še bolje, mogoče wasi.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Po Jul 02, 2018 17:04

Bench napisal/-a:Zraven skuterja sem dobil 3kg Hall sidro, kot je na sliki, pa me zanima, ali je to dovolj dobro, ali bi bilo bolje, da nabavim mačka ali pa celo kako drugo zložljivo sidro. Uporaba bo v Premanturskem akvatoriju, skuter ima pa opremljen cca 400kg.

Slika


Danes sem testiral točno tako sidro.
Sem ga kupil da ga testiram. Po testiranju bi ga moral dat na bolho in ga prodat da dobim svoh denar nazaj.
Nisem imel obraza to prodat nekomu in ga pogledat v oči. Sem ga vrge v smeti.
Tukaj je povezava do posnetka :
https://youtu.be/ybxWyEwUPpM
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Po Jul 02, 2018 17:13

Danes sem testiral decet različnih vrst sider med njimi tudi sidro delto. Nad trieset kilskim sidrom delta sem bil tako negativno presenečen. Lahko sem hodil in ga vlekel za sabo, potem sem celo tekel in ga vlekel zasabo kakor da ga ni zapetega na verigi. Pa sem pričakoval da se bo zaradi abnormalne teže 30 kg vkopalo samo od sebe in od svoje teže.
Video posnetke testiranja delte in ostalih sider lahko vidite na tej povezavi:
viewtopic.php?p=319633#p319633
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Jul 02, 2018 19:12

Majhen vulkan je profesor za vse delte in ostalo šaro.Pa ne zavzeme velik prostora.Skoči do Primus r-a ti bo pokazal.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov