Elan Zeta 425 s

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

sebaKP
Prispevkov: 2
Pridružen: So Jul 04, 2009 15:21
Kraj: Koper

Elan Zeta 425 s

OdgovorNapisal/-a sebaKP » So Jul 04, 2009 16:33

Odločam se za nakup manjše jadrnice, ki je prenosljiva in poceni. Kolega mi je priporočal Elan Zeta 425 s.
Zanima me vaše mnenje o tej jadrnici, oziroma kako (izkušnje) se s tako jadrnico jadra?

Hvala in lp
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Sr Jul 08, 2009 09:36

Če znaš, se z njo jadra zelo fajn. To je čista kopija Laserja, le paluba je malenkost bolj valovita in udobnejša za sedet.

S temi sem včasih na veliko tekmoval in treniral in ti lahko povem, da se da delat čuda - če je le v dobrem stanju. V primernem vetru si celo hitrejši od gliserjev in se da dosegati hude hitrosti, zanimivi so skoki čez valove in tudi zvračanje ni noben problem, ker se jo da zelo enostavno in hitro spet obrnit.

Pred nakupom preveri stanje jadra, jambora in vakuum črpalke v kokpitu. In seveda krmilo ter kobilico.

In upoštevaj, da je to predvsem barčica za enega. Če misliš prevažati dve osebi več kot le občasno, bo zelo na tesno.
sebaKP
Prispevkov: 2
Pridružen: So Jul 04, 2009 15:21
Kraj: Koper

Zeta-jadro

OdgovorNapisal/-a sebaKP » Pe Jul 10, 2009 14:57

Ja hvala za informacije. Jadrnica je obnovljena in v dobrem stanju, ostali elementi so prav tako v odbrem stanju, le jadro je bolj slabo.

A mi lahko date kakšen nasvet kje se lahko kupi, oziroma kdo popravlja jadra po ugodni ceni na obali, oziroma v Slo.?
Uporabniški avatar
barba&capo
Kontraadmiral
Prispevkov: 259
Pridružen: Po Maj 12, 2008 23:35
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a barba&capo » To Sep 29, 2009 21:47

Sam imam takšno jadrnico v Portorožu. Če te zanima kaj več, mi piši na zs. Sem na razpolago tudi za praktičen test na morju.

LP
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Elan Zeta 425 s

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Jul 03, 2018 20:21

Elanova Zeta je kopija Yamaha SeaHopper in ne Laserja.

http://www.beboat.be/search/annonce.php?num_annonce=907
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Elan Zeta 425 s

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Jul 03, 2018 20:37

1stofficer napisal/-a:Elanova Zeta je kopija Yamaha SeaHopper in ne Laserja.

http://www.beboat.be/search/annonce.php?num_annonce=907

Mislim da si spregledal tole na tisti strani:
Laser japonais Yamaha SeaHoppe
1981

Če prevedem - japonski Laser... iz leta 1981

Sicer je tisto le oglas, bolje je če pogledaš tule:
Videti je da sta tako Zeta kot tale na različnih koncih sveta narejeni kopiji laserja.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Elan Zeta 425 s

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Jul 03, 2018 21:31

Ja, razred laser.

Ampak hotel sem rect, da je Zeta kopija Yamahe. Prav veliko razlik, niti vizualnih ni.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Elan Zeta 425 s

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Jul 03, 2018 21:34

Zeta ni kopija Yamahe, ampak v Elanu narejena kopija Laser-ja.
Yamaha Laser je pa na Japonskem narejena kopija Laser-ja.

In seveda sta - v toliko, kolikor sta natančni kopiji izvirnika, torej Laser-ja, podobni tudi med sabo.

Če pogledaš na povezavo na Sailboat data, ki sem jo dal zgoraj in rečeš, naj poišče vse jadrnice z začetkom imena Laser, jih boš našel precej tipov in lahko pogledaš, kdo je naredil načrt in od kdaj do kdaj so katerega delali.
Za Laser brez še česa je letnica prve izdelave 1970, takrat ko je eden od projektantov nehal tekmovati na olimpijadah, ostali (Radial, pa z raznimi številskimi oznakami) so pa kasnejši, in olimpijski razred je postal ok. 1996.

Te različice so naredili pri tam navedenih dveh izdelovalcih okrog 150 000 in jih še delajo.


Podatki - kdo je vse še delal kopije, recimo - niso popolni - ampak je eden od boljših virov.

Za elan zeto seznamu reči, ki jih je delal Elan, ni podatkov, da je to delala (ne kot izdelovalec za Laser ne za jadrnico tipa Zeta)
Za Yamaha laser pa tudi ni česa podobnega na seznamu jadrnic, ki jih je delala Yamaha.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Elan Zeta 425 s

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Jul 03, 2018 21:57

Marjan Tomki napisal/-a:...
Za Yamaha laser pa tudi ni česa podobnega na seznamu jadrnic, ki jih je delala Yamaha.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Elan Zeta 425 s

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Jul 10, 2018 07:41

Naj malo opisem svojo izkusnjo z Zeto.

Po zelji preiskusit se v jadranju in naucit osnov sem si kupil staro Zeto. Telo je v zelo dobrem stanju, je stala vrsto let v eni kleti, barva se prva kot tudi ostali deli. Le za kobilico nisem 100%. Cena smesna, z nekaj napakicami a po parih dneh laganega dela je v enem kosu in plovna.

Izkusnja je neverjetna. Za primerjavo z avtom, velika jadrnica in tole, kot bi vozil gokart. Vsaka sprememba nastavitev, smeri se odzove v sekundi! Hudo. Po drugi strani pa napak ne odpusca in se preden ti je jasno, si na boku. Zaradi lastnih napak seveda. Se pa da barko lepo postavit nazaj tudi ce fejst piha in nadaljevat naprej. Skratka noro dobra igraca za drobiž! Mene je zastrupila 8)

Slika
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Elan Zeta 425 s

OdgovorNapisal/-a polanc » To Jul 10, 2018 15:15

Jaz mam eno elan 430 kompletno s slabo prikolco skup za 500 e je tud lušna za jadrat pa do 6 ljudi lahk voziš,jaz sem velik jadral na Savi in moji sinovi tud
PeterV
Admiral
Prispevkov: 685
Pridružen: So Nov 14, 2009 08:56

Re: Elan Zeta 425 s

OdgovorNapisal/-a PeterV » Po Sep 10, 2018 21:26

Laser je kopija Zete in ne obratno, kot nekateri tukaj navajate.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Elan Zeta 425 s

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Sep 11, 2018 07:36

Laser je nastal leta 1970 (prototipi že pred tem), s tem pa se je počasi začel razvijat tudi razred (https://www.lasersailing.com.au/the-his ... ian-bruce/). In z njim kloni, med katerimi je tudi Yamahin SeaHopper, ke je nastal 1974 (https://en.wikipedia.org/wiki/Seahopper) (https://www.olx.pl/oferta/yamaha-seahop ... uJqLH.html). Njegov skoraj popoln posnetek pa je Elanova Zeta.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Elan Zeta 425 s

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Po Apr 08, 2019 15:36

K hisi je prisla nova barka, zato Zeto prodajam.

Je popolnoma funkcionalna, se nikoli barvana in dobro ohranjena. Dolgo let preden sem jo lani kupil je lezala pozabljena v garazi. Saniral sem ji nekaj odtrganih matic, kamor se privije vodila za vrvi v trup. Pomenjane so vse vrvi in nekoliko optimirano skripcevje za lazje rokovanje.

Zeta je krasna barka za zacetnika kot tudi za izkusenega morjeplovca. Sam sem se na njej kalil in spoznaval jadranje kot se spodobi, brez pomagal. Barka je kot go-kart, cutis vsako spremembo se tako majhno, je pa zaradi tega tudi dokaj zahtevna.

Je relativno lahka (70 kg), zato se lahko prevaza na prtljazniku avtomobila.

Barka je na Krku, prikolice nimam. Cena 500 eur. Resne ponudbe na ZS.

Slika
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Elan Zeta 425 s

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Sr Apr 10, 2019 07:08

Rok11. Nikakor ne dvomim v tvoje znanje in izkusnje. Ampak da bi bla pa hitrejsa od gliserjev :lol: to pomeni da mora veter pihat recimo 35mph da se peljes 30mph da si hitrejsi od najpocasnejsih gliserjev. Pa recimo da drzi. Rad bi videl kak to zgleda s tem se peljat 30mph ce upostevamo da pri takem vetru valovi niso glih zanemarljivi vec. A se da kak video poiskat?
Ne trdim da ne gre ker o jadranju pojma nimam ampak sem radoveden.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti