Premuda

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 520
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

Premuda

OdgovorNapisal/-a Kariera » To Jun 26, 2018 22:33

Ima mogoče kdo informacijo iz prve roke, kako je z bojami na Premudi letos? So?
CAR
Admiral
Prispevkov: 2268
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Premuda

OdgovorNapisal/-a CAR » Če Jun 28, 2018 07:44

So jih dali dva dni nazaj
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 520
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

Re: Premuda

OdgovorNapisal/-a Kariera » Če Jun 28, 2018 08:42

CAR napisal/-a:So jih dali dva dni nazaj


Hvala! Delam plan rute za letos.
Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 520
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

Re: Premuda

OdgovorNapisal/-a Kariera » Ne Jul 08, 2018 21:47

CAR napisal/-a:So jih dali dva dni nazaj


Kolk je pa kej boj na Premudi, so tam do 13h, 14h vse pobrane? Jutri bi šel iz Pule do Premude, pa bi rad se kaksno bojo dobil...
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Premuda

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jul 08, 2018 22:03

Kariera napisal/-a:Kolk je pa kej boj na Premudi...

Tudi če jih je le nekaj je to preveč!
Saj imaš sidro kajne? Zakaj za hudimana se bojite sidrat na lastnem sidru??
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Premuda

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Jul 08, 2018 22:42

Je treba za sidranje ..tako varno met na barki SIDRO in ne igračke kakršne ima največ plovil,posebej čarterskih.Pol so pa težave pr njih in drugih ko pihne 10 plus vetra
Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 520
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

Re: Premuda

OdgovorNapisal/-a Kariera » Po Jul 09, 2018 06:00

Nikola T. napisal/-a:
Kariera napisal/-a:Kolk je pa kej boj na Premudi...

Tudi če jih je le nekaj je to preveč!
Saj imaš sidro kajne? Zakaj za hudimana se bojite sidrat na lastnem sidru??


Zakaj hudimana se nekateri vedno obnašate kot samooklicani dežurni pravičniki in dušebrižniki v navtiki?... :roll: Kaj pa če imam novo barko, s sidrom ki mu ne zaupam? Kaj pa če sem že kupil novo sidro, pa ga nisem uspel montirat pred sezono, ker moram korigirat nosilec? Kaj pa če sem nazadnje na Premudi hotel sidrat, samo je bilo pod vodo na desetine blokov, pa sem se raje odpeljal naprej, kot sidral med njimi ali vezal sam. Kaj pa če hoče biti hči na točno tisti lokaciji, kot pred parimi leti kjer je turkizna voda in tistih 5 boj in nikjer drugje? @Nikola T, ni neumnih vprašanj, so le....
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

Re: Premuda

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » Po Jul 09, 2018 07:17

Kariera napisal/-a:
Nikola T. napisal/-a:
Kariera napisal/-a:Kolk je pa kej boj na Premudi...

Tudi če jih je le nekaj je to preveč!
Saj imaš sidro kajne? Zakaj za hudimana se bojite sidrat na lastnem sidru??


Zakaj hudimana se nekateri vedno obnašate kot samooklicani dežurni pravičniki in dušebrižniki v navtiki?... :roll: Kaj pa če imam novo barko, s sidrom ki mu ne zaupam? Kaj pa če sem že kupil novo sidro, pa ga nisem uspel montirat pred sezono, ker moram korigirat nosilec? Kaj pa če sem nazadnje na Premudi hotel sidrat, samo je bilo pod vodo na desetine blokov, pa sem se raje odpeljal naprej, kot sidral med njimi ali vezal sam. Kaj pa če hoče biti hči na točno tisti lokaciji, kot pred parimi leti kjer je turkizna voda in tistih 5 boj in nikjer drugje? @Nikola T, ni neumnih vprašanj, so le....


Na nek način napisano drži. Je pa tudi druga resnica.

Če bi več navtikov uporabljalo izključno sidro, potem bi več koncesionarjev vrnilo koncesijo, ker se jim plačevanje le te ne bi izplačalo. Tako imajo uporabniki boj vpliv na “sidraše”, ker jih na nek način, skozi njihove oči odganjajo.
Menim da bi bilo na mestu komentar NT vzeti v tem kontekstu.

Ali drugače. Zaradi nekega “varnega” udobja, ki ga nudijo boje, so tisti, ki iz principa, varčevanja, varnosti,..... nočejo plačevati boj izgnani iz lepih zalivov.

Za celotno sliko (ne le svoj pogled nanjo), je potrebno širši pogled.

PS

Je že kdo kdaj vprašal, kakšno zavarovanje je na bojah? Če bi imej jaz zavarovalnico in bi se neka barka, ki je kasko zavarovana pri meni, poškodovala zaradi odtrgane, odvlečene,.... boje, tega zagotovo ne bi plačal! Verjamem, da podobno razmišljajo tudi resne zavarovalnice. Ko pa gledaš s kakšnim nasmeškom “inkasanti” pridejo do 15 m in več, ..... so sam €€€€ v očeh. Še nisem slišal, da ..... recimo “na ovoj boji možete vezati brod do 16 t, jer je to maksimum za bojo”...
https://vodovod-rh.si/
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Premuda

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Jul 09, 2018 07:49

Na morju nimaš kaj delat z družino v kolikor nimaš sidra kateremu lahko zaupaš !

Na lastne oči sem videl preveč nesreč, ko so se boje med nevihto odtrgale ali pa je barke skupaj z bojami vred odneslo na obalo. Osebno bi šel raje dva dni kasneje na dopust in montiral novo sidro, kajti ravno toliko ali manj potrebuješ za montažo nosilca. Če pa nimaš časa potem pojdi raje v marine. Mislim, da bodo otroci še bolj veseli.

Da se ve !! Nisem proti bojam zgolj zaradi "piratizma" vendar predvsem zaradi neurerjene zakonodaje, ki ne zavezuje imetnika koncesije v popolnoma ničemer. Ko pride do škode ali poškodbe pa celo zavarovalnica NE KRIJEk ŠKODE (niti iz kaska)!!! Toliko o varnosti na bojah.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Premuda

OdgovorNapisal/-a admin » Po Jul 09, 2018 09:26

Kot moji predhodniki, če se jaz kje počutim skrajno NE-VARNO, so to boje! Ko sidram vem kaj sem naredil in vem kako drži. Ne rabite kakih posebnih fancy sider, vsako sidro na večini podlage odlično drži! Tudi za Bruce sidra vedno slišimo, kako so slaba, sploh ni res, Bruce odlično drži, če se vkoplje in ponavadi sidramo na delno peščenih podlagah. Če je podlaga zelo trda in čez še trava, se ne bo vkopalo prav nobeno sidro! Seveda nekatera bolj, druga manj, vendar pa ko je trdo, ti nič ne nuca nobena Delta, Ultra, Spade in tudi Mantus ne.
Bolj je pomembno pravilno sidranje, dovolj verige in pa predvsem dovolj debela veriga. Grozno je, ko danes vidiš na barki, ki ima 12 ton verigo 8 mm! Seveda veriga ne bo počila, vendar pa ima premajhno maso za dober kot sidranja.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Premuda

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Jul 09, 2018 16:46

No jaz sem en tak pametnjakovič, ki rad deli nasvete...Moja komunalna boja v Umagu se je odpeljala z bojo in ketno vred proti obali in se na mojo veliko srečo v minimalnem vetriču zahaklala v vrvi ene male jadrnice tik predn je nasedla.Budges nina je bla k sreč tam in je to vidla in klicala unga tipa ki kasira.Ta jo je rešil na drugo bojo men pa povedal da tu pač ni tok varno ko u marini.Odšraufu se je 3 tedne prej preverjen gambet.Pa jim dam vsak let 1,6 ke..tok o bojah.
Prjatu jekupil leeepo jadrnico 39 fitov vredno za skor 2 moji.Jaz jo pohvalim pol pa začnem delit nasvete da je treba neki pr škoti prestavt in pa da ima zanič sidro in da naj jo takoj zamenja.On prav da je to sidro več let že gor..jaz ne popuščam da je zanič,da se ne prime ,da mora nujno menat.No pol so pa šli jo mal sprehodet..V Rovinju je prletela nevihta 50 plus vozlov.Oni so bili vezani na bojo in na pomol.Nakar je en gliser prletu med bojo in barko ponoči in porezal privezne vrvi.Prjatu stisne motor in odpluje a kaj ko so se porezane vrvi namotele na propeler inže jih je nesl prot obali pihal je še enih 25 do 30 ...Kličejo in dokličejo en čoln in jih pošlepa enih 50 m ven in pravi naj vržejo sidro..Se so tko nardil sam SIDRO SE NI PRIJELO,NE PA NE.barko je zabrisal v skale ,jambor je tolkel po eni bajti,trgal je trup,posadka je kričaje poskakala po skalah...Ma da je mel mojga norca na ketni...bi dans jadru...Je škoda k ni mojga nagovarjanja poslušal..
Uporabniški avatar
Domi
Kontraadmiral
Prispevkov: 290
Pridružen: Po Feb 22, 2010 18:25
Kraj: Koper
Kontakt:

Re: Premuda

OdgovorNapisal/-a Domi » Po Jul 09, 2018 16:48

Pravkar info iz Premude...
Za tiste, ki ne razumejo italijanski jezik.
Skratka, posadka se je privezala na bojo, katera je popustila in jih je odneslo 300m proč......Odvil se je gambet na koncu verige, katera je z vrvjo zapeta na bojo .....Na vijaku od gambeta ni bilo varovalke.....
Zadnji stavek:
"kaj, če bi se zgodilo ob 3 ponoči?"
Slika
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1162
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Premuda

OdgovorNapisal/-a igorb » Po Jul 09, 2018 16:56

jaz grem zmeraj raje na bojo,se moja žena počuti bolj sigurno,vendar se,če je slaba napoved,se potopim in potegnem vrv skozi uho na boji,ne vem če velja zavarovanje če se boja oz vrv na njej v lasti koncesionarja odveže ali kako drugače loči od bloka.
Uporabniški avatar
Domi
Kontraadmiral
Prispevkov: 290
Pridružen: Po Feb 22, 2010 18:25
Kraj: Koper
Kontakt:

Re: Premuda

OdgovorNapisal/-a Domi » Po Jul 09, 2018 17:10

igorb napisal/-a:jaz grem zmeraj raje na bojo,se moja žena počuti bolj sigurno,vendar se,če je slaba napoved,se potopim in potegnem vrv skozi uho na boji,ne vem če velja zavarovanje če se boja oz vrv na njej v lasti koncesionarja odveže ali kako drugače loči od bloka.


Ne velja (kot je zgoraj omenil NT)
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Premuda

OdgovorNapisal/-a alesjo » Po Jul 09, 2018 17:21

Jaz velikokrat prenočim na premudi, seveda nikoli na boji, ker mi niti na misel ne pade. Vedno sidram v zalivu premuda, ali severni krak ali južni, pa še en je vmes. Tam sem preživel tudi eno mojih najhujših neviht na jadranu :wink: sam, nikjer nobene barke, so pa imeli na bojah težave. Ne vem kako se nekateri počutijo na bojah varne, jaz ne maram niti slišat o njih in tega se že dolgo držim :D

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov