Kupujem prvo plovilo - gliser cca 6m

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Sonicus Ud Istre
Kapitan fregate
Prispevkov: 120
Pridružen: Po Sep 05, 2016 14:48
Kraj: Ljubljana / Novigrad

Kupujem prvo plovilo - gliser cca 6m

OdgovorNapisal/-a Sonicus Ud Istre » Če Avg 09, 2018 14:46

Pozdravljeni,

odločil sem se odpreti novo temo o kupovanju (rabljenega) čolna.
Namen te teme/klepeta je, da slišim kakšna mnenja/nasvete o raznih podrobnostih - pa tudi, da morda dobim kako ponudbo za nakup, poleg običajnega iskanja preko mornar.net ipd.

Skratka, kupujem svoje prvo lastno plovilo. Zares sem se za morjeplovstvo navdušil pred 2 letoma, ko so nas prijatelji parkrat vzeli s seboj na gliser (Bayliner Capri, slabih 6 m dolžine, zaprt premec, Mercruiser 3.0). no, sicer že v nekaj letih pred tem so nas podobno vsaj parkrat na sezono s seboj povabili eni drugi prijatelji, ki imajo gumenjak (trdo dno, slabih 5 metrov dolžine, izvenkrmni 60 KM). Tisti gumenjak nas pravzaprav ni kaj dosti navdušil, šele par voženj z na začetku omenjenim gliserjem pa je botrovalo odločitvi, da bi še mi imeli svoj čoln in lani sem šel naredit tudi izpit za čoln.
Skratka, imam IMO dovolj izkušenj, da vem, kaj želim in česa ne.

Za letošnje poletje sem seveda prepozen, želim začeti uporabljati naslednje poletje.

Tipična posadka: 4 - jaz, moja žena in 2 hčerki (naslednje poletje bosta stari 10 oz. 9 let)

"Baza" bo SZ Istra - Novigrad ali pa morda Dajla/Karigador

Namen uporabe: poletni dnevni izleti do bližnjih zalivčkov ali še raje do obalnih otočkov med Porečem in Vrsarjem (razdalja iz Novigrada 8-9 navtičnih milj v eno smer); cca 2x-3x na sezono pa kak celodnevni pomorski izlet do Kamenjaka (slabih 40 nm v eno smer)

Želim da je/bo čoln registriran na Hrvaškem, konkretno v Novigradu, kjer bom imel vez.

Budget: cca 10 jurjev, morda do 15, raje pa manj. Kupoval bom rabljenega.

Iskan tip plovila:
- gliser dolžine cca 6 metrov (npr Bayliner Capri/cuddy ali kaj podobnega, lahko tudi druga firma), z notranjim motorjem Mercruiser 3.0 ali V6 4.3; sicer bi bilo zabavno imeti nekaj z V8 motorjem 5.0 ali 5.7, ampak je to verjetno že premočno za takle manjši gliser (ali pač?), večjega pa zaenkrat ne potrebujemo; BTW gumenjaki absolutno odpadejo, tudi plastika z izvenkrmnim motorjem mi ne diši najbolj
- oblika: zaprt premec, torej s kabino v premcu (ne da bi rabili za prespat, temveč da noter pospraviš razno opremo: rešilne jopiče, maske in plavutke, opremo za vodne športe ipd) v glavnem, bowrider odpade!
- nujno mora imeti dober bimini top (kar pri samem nakupu plovila sicer verjetno ni bistveno, ker to lahko kupim naknadno; želim pa čimvečji kvaliteten bimini top temne barve, ki je lahko odprt tudi med glisiranjem - ker smo videli, da tiste provizorične tende so bolj švoh: med plovbo mora biti zložena in imaš stalno jebanje s postavljanjem/pospravljanjem tende, med samo plovbo ti pa skoz direkt sonce nažiga - no way)
- zelo zaželjena je kopalna ploščad na krmi
- seveda bom potreboval zraven tudi ustrezno prikolico z lastno zavoro

V nakup bom šel enkrat jeseni 2018, najkasneje sredi zime (januar 2019), da se spomladi čoln preveri, porihta morebitne zadeve itd, pa da ga enkrat maja/junija dam v vodo. Tipično za našo uporabo bo čoln sicer v vodi cca 2 meseca (predvsem julija in avgusta), kar pa se lahko seveda v obe smeri raztegne, zlasti ker izven časa naše družinske uporabe ne izključujem občasnega posojanja znancem, seveda ne zastonj (wink wink).

Kako bo glede zimske hrambe, po pravici povedano še ne vem, a se bo že kaj našlo. Glede prevažanja z avtom ne bo problemov, razen formalnih (ker imam vozilo ki je prazno težko 2,5 tone, bom najbrž zaradi skupne NDM moral imeti tisto posebno kategorijo vozniškega izpita za prikolice...)

Skratka to so osnovni parametri in želje, bom z zanimanjem spremljal vaše komentarje ter tudi morebitne prodajne ponudbe.
punta
Kapitan fregate
Prispevkov: 109
Pridružen: Ne Dec 02, 2012 11:38

Re: Kupujem prvo plovilo - gliser cca 6m

OdgovorNapisal/-a punta » Če Avg 09, 2018 17:45

imaš ZS
Pozabite na vse,kar mislite,da veste.
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: Kupujem prvo plovilo - gliser cca 6m

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Če Avg 09, 2018 19:29

Eno vpr: zakaj notranji motor? Ti se zavedas da servis notranjega+peta je enaka cena ko da bi imel dva izvenkrvna motorja? Premisli...jaz bi rajsi vzel izvenkrvni..150-200km

Brezveze po mojem delat voznisko za BE...pa pol prikolico, zavarovanja, cestnina. Jaz bi jo rajsi pustil v kak center za zimovanje in jo obcasno gres pogledat.
Uporabniški avatar
Wisdom
Viceadmiral
Prispevkov: 542
Pridružen: Sr Jul 22, 2015 14:58

Re: Kupujem prvo plovilo - gliser cca 6m

OdgovorNapisal/-a Wisdom » Če Avg 09, 2018 21:07

morosito napisal/-a:Eno vpr: zakaj notranji motor? Ti se zavedas da servis notranjega+peta je enaka cena ko da bi imel dva izvenkrvna motorja? Premisli...jaz bi rajsi vzel izvenkrvni..150-200km

Brezveze po mojem delat voznisko za BE...pa pol prikolico, zavarovanja, cestnina. Jaz bi jo rajsi pustil v kak center za zimovanje in jo obcasno gres pogledat.


Izvenkrvni? :roll:
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Kupujem prvo plovilo - gliser cca 6m

OdgovorNapisal/-a admin » Če Avg 09, 2018 21:25

Strošek notranjega motorja je res nekaj večji, vendar pa je občutek povsem drug! Očitno si želi uporaben čoln s platformo, ne pa kanto za smeti tam, kjer bi otroci lahko noge namakali v morju... Pa ni vse samo v prostoru, tudi navor je povsem drug, poraba nižja, težišče ekstremno nižje, servisiranje bistveno lažje (v morju), itd, itd.
Izvenkrmni je motor je za moj okus odličen do 100 KM, vse naprej je brez veze. Razen na kakšnem gumenjaku, ki je pač "jurilica" in ni namenjen nekemu preživljanju časa na njem, temveč samo kot prevozno sredstvo...
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: Kupujem prvo plovilo - gliser cca 6m

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Če Avg 09, 2018 22:09

Wisdom napisal/-a:
morosito napisal/-a:Eno vpr: zakaj notranji motor? Ti se zavedas da servis notranjega+peta je enaka cena ko da bi imel dva izvenkrvna motorja? Premisli...jaz bi rajsi vzel izvenkrvni..150-200km

Brezveze po mojem delat voznisko za BE...pa pol prikolico, zavarovanja, cestnina. Jaz bi jo rajsi pustil v kak center za zimovanje in jo obcasno gres pogledat.


Izvenkrvni? :roll:


Sem vzel android po novem in mi skozi avtomatsko neki popravlja besede. Ocitno v slovenskem jeziku ne obstaja uradna beseda “izvenkrmni”

Bo treba se vrnit na apple :)
Uporabniški avatar
Wisdom
Viceadmiral
Prispevkov: 542
Pridružen: Sr Jul 22, 2015 14:58

Re: Kupujem prvo plovilo - gliser cca 6m

OdgovorNapisal/-a Wisdom » Če Avg 09, 2018 22:52

Vrag je ta tipkovnica, ki predlaga kar nekaj. Drugače pa je izvenkrmni motor opredeljen v SSKJ

Pa, da ne bomo po nepotrebnem smetili teme, predlagam Sonicus Ud Istre, da naredi natančno analizo, kateri čoln in motor bi ustrezal željam, potrebam, znanju in € možnosim. Na podlagi analize bo tako prišel do optimalne rešitve oziroma izbire. Je pa potrebno v obzir vzeti cel življenjski cikel čolna, ne glede, da bo rabljen.
Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

Re: Kupujem prvo plovilo - gliser cca 6m

OdgovorNapisal/-a goahead » Pe Avg 10, 2018 07:38

Po vsem prebranem rabis plovilo Bayliner 2051ss z 4.3 motorjem. Jaz sem z njim izredno zadovoljen. :D
Uporabniški avatar
jandrej
Viceadmiral
Prispevkov: 432
Pridružen: Če Jul 28, 2011 15:56

Re: Kupujem prvo plovilo - gliser cca 6m

OdgovorNapisal/-a jandrej » Pe Avg 10, 2018 07:39

admin napisal/-a:Strošek notranjega motorja je res nekaj večji, vendar pa je občutek povsem drug! Očitno si želi uporaben čoln s platformo, ne pa kanto za smeti tam, kjer bi otroci lahko noge namakali v morju... Pa ni vse samo v prostoru, tudi navor je povsem drug, poraba nižja, težišče ekstremno nižje, servisiranje bistveno lažje (v morju), itd, itd.
Izvenkrmni je motor je za moj okus odličen do 100 KM, vse naprej je brez veze. Razen na kakšnem gumenjaku, ki je pač "jurilica" in ni namenjen nekemu preživljanju časa na njem, temveč samo kot prevozno sredstvo...


100 % se strinjam z adminom.
Uporabniški avatar
pešekan
Admiral
Prispevkov: 2294
Pridružen: Pe Avg 26, 2011 10:58
Kraj: ilirska bistrica

Re: Kupujem prvo plovilo - gliser cca 6m

OdgovorNapisal/-a pešekan » Pe Avg 10, 2018 08:45

Menda mu bo bolj bay 2052 motor 5.0
Uporabniški avatar
OGORAZD
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Sr Maj 11, 2011 14:56
Kraj: Brezovica pri LJ

Re: Kupujem prvo plovilo - gliser cca 6m

OdgovorNapisal/-a OGORAZD » Pe Avg 10, 2018 09:49

Jaz mu mojega ne prodam ;)

5.0 ni nič premočen za bay 2052, imam gor 19 propeler in je 8) 8) 8)
Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

Re: Kupujem prvo plovilo - gliser cca 6m

OdgovorNapisal/-a goahead » Pe Avg 10, 2018 09:57

Jaz mislim, da clovek nuca samo za spravit kramo noter v kabino. 2051 ima bistveno vec placa od 2052 za prezivljat dnevne izlete. Imel sem oba. Skratka sta oba dobra izbira, vendar nemanj kot 4.3. Na 2052 sem imel 19 prop gore na 2051 pa 23 in gre kot puscica 42 vozlov. Ga bom pa zamenjal za 21-ko, ker ko smo gor v 8-ih gre malo tezje iz vode.
Uporabniški avatar
OGORAZD
Kapitan
Prispevkov: 201
Pridružen: Sr Maj 11, 2011 14:56
Kraj: Brezovica pri LJ

Re: Kupujem prvo plovilo - gliser cca 6m

OdgovorNapisal/-a OGORAZD » Pe Avg 10, 2018 11:30

Ja zanj ker so štirje bo dovolj, nas je malo več (štirje otroci) in je 2052 zaradi back to back sedežev top.

Bi pa šel na 2352 zaradi prostora, oblika pa je še vedno enaka samo večje vse skupaj :)

lp
ennavtik
Kapitan
Prispevkov: 187
Pridružen: Sr Mar 14, 2018 20:37

Re: Kupujem prvo plovilo - gliser cca 6m

OdgovorNapisal/-a ennavtik » Pe Avg 10, 2018 11:38

Vidim da so ti že svetovali točno kateri čoln vzet haha:)...če iščeš okoli 6m in za take razdalje kot si napisal, potem je izvenkrmni motor tudi lahko super.

Samo nekaj, če slučajno nisi prebral do zdaj, za registracijo čolna ne hrvaškem MORAŠ pooblastit nekoga s stalnim prebivališčem na hrvaškem za prejemanje pošte..

Lp
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Kupujem prvo plovilo - gliser cca 6m

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Avg 10, 2018 12:16

Vse to, kar si naštel, smo počeli s fišermanom 6m + 115km 2T motor. Midva in trije otroci. Pa odpluli in prenočevali po zalivih za do 1 teden. Vso "kramo" tam pospraviš v sprednji boks, pod volan, pod srednji sedež in pod zadnji sedež, vsi prostori se zaklenejo. Tenda je bila ena serijske izdelave, z njo si lahko normalno potoval.
Prednosti? več prostora, skupaj s prikolico ima 1200kg
Slabosti? če pluješ v dežju, so tisti spredaj mokri.
Slika
Slika
Slika
__________________
lp
motorni

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost