Poraba

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Poraba

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Avg 24, 2018 18:06

Za večino bo verjetno najbolj zanimiv kasaudio-v odgovor AEgiru tule, ki je ostal na prejšnji strani.

@AEgir
AEgir napisal/-a:Ok zdej pa gor nalož dodatnih 100, 200, 300 kil in se cel profil znatno spremeni. Vse je to subjektivno in zato ne morš primerjat joškota jankota in hasana k ma vsak svoj čoln in vse parametre čist drgačne sam glih motor je pa isti. To nč ne pomen če je motor isti.

Najbolj relevantno bi bilo če bi vse motorje na dyno obesil in meril porabo pri danem navoru in moči. Pod črto so razlike samo na osnovi tehnologije motorja precej majhne. Vsaj nekih 70% so ostale stvari.

Po mojem mnenju.



Katero napravo maš to?

Kar v resnici izmeriš, je objektivno, in tole kasaudio-vo je, kar v resnici izmeriš. Bolj objektivno verjetno ne gre :wink:

Merjenje na zavori dobro omogoči primerjavo motorjev do gredi propelerja, kar je zanimivo in tudi za marsikaj uporabno (če iščeš 'sweet spot', recimo), ni pa predmet te teme.

Ne zajame namreč porabe cele barke: poleg motorja še učinka noge, propa, trima - kar zadeva motor in pogon - ostalo pa še čolna in njegovega stanja, pa bremena in razporeditve in načina uporabe (recimo če kaj vlečeš itn.).

Od ostalih dejavnikov je po mojem lahko izjemoma odvisno še več kot 70% vpliva na razliko v porabi (recimo polomljen ali zelo 'zaškoljkan propeler, zaradi katerega na polnem plinu ne zglisiraš ampak orješ, bo poslal porabo na miljo v tri pirovske visoko). Res je, da bo to pameten morjeplovec opazil tudi brez mašinerije in ustrezno ravnal, ampak vpliva pa, in če delaš nekaj splošnega (kot je ta kasaudio-va zadeva), kar mora preživeti karkoli, je treba poskušati upoštevati vse, kar lahko vpliva.

Recimo, jaz sem na eni Toyoti Yaris odčital trenutno porabo 90 l na 100 km - objektivno odčitano, kar je pokazal njen računalnik. Med speljevanjem seveda, ampak računalniko se od tega tudi ni smelo 'sfuzlati'.

@m1ha
m1ha napisal/-a:Se popolnoma strinjam da je dejavnikov, ki uplivajo na porabo ogromno, je pa tudi res, da se nas večina vozi na dobrih 20 vozlih, in tistih par minut pod minimum. Tako da rečt da je poraba odvisna izključno od načina vožnje je po moje zgrešeno. V glavnem je odvisno od tipa motorja.
Samo za primerjavo. Suzuki 140 na 6,2m plastiki 1,2l/Nm
Pri približno istem načinu vožnje. Je bil pa podhranjen motor 4200rpm za 20knot

Lp Miha

Vidiš, tvoj prispevek v to temo bi bil skoraj brezgrajen, če bi vanj napisal, da je to približno pri 20 vozlih in da meniš, da je bilo počasne vožnje tako malo, da jo lahko zanemariš, pa še mogoče za kako 'plastiko' gre.

Domnevati, kako - in s čim - vozi večina, je po mojem še precej hujše, kot če jaz kaj domnevam in se mislim da enemu od Damjanov trga - približno v stilu 'gre mi na ... da tip ves čas nekaj domneva'.

Jaz recimo sem zadnja leta nekajkrat znaten del časa plul na motor - z gumenjakom, ki zglisira - z izrivno hitrostjo, torej brez glisiranja (spremljanje jadralcev na malih jadrnicah pri treningu). Druga zgodba je bil 9 KS motor namesto prejšnjega tomosa 4.x na 5,5 m jadrnici pri plovbi na motor - in ta na ta motor ni glisirala, in je porabil dvakrat več kot prej na miljo; vzrok je bil, da je lastnik je plul s preveč gasa in hkrati mislil, da za to s porabo krivo, ker je nekaj narobe z motorjem; ko se je navadil gledati, kdaj je gasa ravno dovolj, motor ni bil več zanič. Tretja je izrivna jadrnica recimo ok. 10 m, ki tudi ne zglisira in na motor ne gre 20 vozlov (pa je največkrat plastika). V tej temi mislim da je habibi napisal, koliko gre njegova izrivna motornjača in koliko porabi (in tudi tista je plastika in - vsaj za zdaj - ne glisira), in ta tudi ne gre 20 vozlov. Potem so kaki majhni - recimo malo več ko tender, ki malo obremenjeni zglisirajo, pa lahko ne prilezejo do 20 vozlov. Potem se najdejo kaki večji, ki pri 20 vozlih še ne zglisirajo in je njihova potovalka višja...

Potem imaš člane foruma, ki imajo od mesta priveza do mesta, kjer je glisiranje dovoljeno, precej več kot nekaj minut - tam recimo ocena z zanemarjenjem tega dela plovbe in odčitanja hitrosti iz razdalje in motornih ur nabrž niti približno ne drži več.

V glavnem, upam da se zdaj vsaj pogojno strinjaš, da vrsta, skupna masa in način uporabe plovila so pomembni za porabo, in niso nujno pri vseh tako podobni, kot pri tebi, kot si domneval.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Poraba

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Avg 24, 2018 20:49

Če se govori o tem da en motor manj žre kot drug je edini način za to primerjavo primerjat samo in izključno motor. Ostalo so variabile.

In če se pa že testira različne motorje na vodi je pa nujno potrebno to počet na istem ne enakem niti podobnem ampak istem čolnu in v povsem enakih pogojih. Kar je za 90 konjske motorje edina naredila tista boating revija.

Danes sem prav testiral svoj dvotaktnik po analogni metodi ( kanto sem postavil na beton pred privezom preden smo šli in ko smo se vrnili ) in šli smo na plažo, ki je točno 10 navtičnih milj daleč. Manjkalo je 13L. Hitrost med 23 in 25 kopenskimi miljami po gpsu. A bi velik profitiral s 4 taktnikom?

Zanimiva naprava Kas, fin development bi bil android aplikacija z gps merjenjem hitrosti in zgodovine in blutut naprava bodisi nmea ali turbinca.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3945
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Poraba

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Pe Avg 24, 2018 21:10

Danes sem prav testiral svoj dvotaktnik po analogni metodi ( kanto sem postavil na beton pred privezom preden smo šli in ko smo se vrnili ) in šli smo na plažo, ki je točno 10 navtičnih milj daleč. Manjkalo je 13L. Hitrost med 23 in 25 kopenskimi miljami po gpsu. A bi velik profitiral s 4 taktnikom?


Najbrž ne prav dosti.

Zanimiva naprava Kas, fin development bi bil android aplikacija z gps merjenjem hitrosti in zgodovine in blutut naprava bodisi nmea ali turbinca.


Točno to je že vse narejeno, 2x. V 1. primeru gre za staro aplikacijo s tekstovnim prikazom parametrov (ki jo trenutno še vedno uporabljam), v drugem primeru pa za novo, "fancy looking" aplikacijo katere zaenkrat ne bom kazal. Ob svojem času. Sem že imel vse pripravljeno za objavo pa sem si premislil.

V obeh primerih pa se del informacij procesira na napravi sami, del pa na androidu.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Poraba

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Avg 24, 2018 22:45

Zanimivo. Pokaži saj to staro.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
BLISS
Kontraadmiral
Prispevkov: 232
Pridružen: Po Jul 14, 2008 07:19

Re: Poraba

OdgovorNapisal/-a BLISS » Ne Avg 26, 2018 18:53

Mi smo to sezono zaključili z 560 navtičnimi miljami v 37 urah plovbe (28 dni na vodi), za kar smo porabili 600 litrov in za 130€ olja. V dvoje gre takole:
https://www.youtube.com/watch?v=X-DlDAoFRqM
Ker pa so ponavadi zraven še 3 otroci in nekaj vleke tube, je na koncu pov. 1,07 lit/Nm, oz. 16,2 lit/h.
Ampak, kot je že napisal zgoraj; 100 ali 150 litrov v sezoni več ali manj, ni pomembno. Pomembnejše so druge stvari!
Optimaks je pa itak ful stroj, solemar pa ful barka 8) :mrgreen:
SAKARUN
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 133
Pridružen: Ne Mar 01, 2009 17:41
Kraj: Brezovica pri Ljubljani

Re: Poraba

OdgovorNapisal/-a SAKARUN » Ne Avg 26, 2018 19:49

Tudi mi smo zakljucili z 500nm, poraba ne vem in me tudi ne zanima :lol: vazno, da je dopust uspel boljsa polovica zadovoljna in to je to ce bi me skrbelo za porabo bi kupil pedolino :mrgreen:
VSAK ZAČETEK JE TEŽAK, ZAČETNIK PA ŠE TEŽJI.
Uporabniški avatar
BLISS
Kontraadmiral
Prispevkov: 232
Pridružen: Po Jul 14, 2008 07:19

Re: Poraba

OdgovorNapisal/-a BLISS » Ne Avg 26, 2018 19:59

SAKARUN napisal/-a:Tudi mi smo zakljucili z 500nm, poraba ne vem in me tudi ne zanima :lol: vazno, da je dopust uspel boljsa polovica zadovoljna in to je to ce bi me skrbelo za porabo bi kupil pedolino :mrgreen:


Tudi mene ne skrbi poraba. Me pa malo zanima, tako kot tebe in vse, ki beremo to temo 8) :mrgreen:
SAKARUN
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 133
Pridružen: Ne Mar 01, 2009 17:41
Kraj: Brezovica pri Ljubljani

Re: Poraba

OdgovorNapisal/-a SAKARUN » Ne Avg 26, 2018 20:15

Ja skrbi me sam tolk da pridem od pumpe do pumpe. Drugace pa ja poraba povprecno 1.8l/nm.
VSAK ZAČETEK JE TEŽAK, ZAČETNIK PA ŠE TEŽJI.
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

Re: Poraba

OdgovorNapisal/-a cibro » Ne Avg 26, 2018 21:16

Bliss ti optimax ok dela ali so kasne tezave
Imas kasno idejo koiko bi 200 opt zgal na 2300kg tezki gumi?
Uporabniški avatar
BLISS
Kontraadmiral
Prispevkov: 232
Pridružen: Po Jul 14, 2008 07:19

Re: Poraba

OdgovorNapisal/-a BLISS » Ne Avg 26, 2018 21:30

Optimax mi dela BP, sem zelo zadovoljen. Glede 200 na 2300kg, nebi vedel povedati. Predlagam, da ti nekdo izračuna ali pove iz prakse, koliko rpm bi rabil za 20 kn in potem pogledaš porabo na...http://www.boat-fuel-economy.com/potros ... ry-optimax
moj 135 se zelo ujema z tistim, ki bi moral biti med 115 in 150km (135), to je 22lit/h pri 4000rpm. Torej, če bo 200km rabil 4000rpm za 20kn, bo pil 34 lit/h.
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

Re: Poraba

OdgovorNapisal/-a cibro » Ne Avg 26, 2018 21:40

Aha potem stima.3400 gre 22 kn po gps.Po aplikaciji 24l.3 smo bili gor.Stevec porabe ni delal.Rekel je da zre ca 1.2 l na miljo. Pri 28kn pa 1.5.Seveda se mi je zdelo malo zgleda drzi kar je rekel
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

Re: Poraba

OdgovorNapisal/-a cibro » Ne Avg 26, 2018 21:44

Kolilo ur ima tvoja zwau.Tega ki gledam ima 550ur.Ne vem ali je to malo ali veliko
Uporabniški avatar
BLISS
Kontraadmiral
Prispevkov: 232
Pridružen: Po Jul 14, 2008 07:19

Re: Poraba

OdgovorNapisal/-a BLISS » Po Avg 27, 2018 07:24

Moj ima zdaj 700 ur.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Poraba

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Jan 30, 2020 08:08

Na prvih straneh te teme naletite večinoma na prispevke, ki smešijo razprave o porabi goriva na forumu (tudi mnenje admina, da je razpravljanje o tem na tem forumu odveč ali pretirano).

Nekateri ostali o porabi goriva in njenem vplivu na doseg (akcijski radij) mislimo nekako takole (nekaj o tem je pa tudi v prvih prispevkih te strani te teme.

Tukaj je pa povezava na dobro napisano zgodbo, kaj se je zgodilo, če pri potepanju z majhnim čolnom ob obali od otoka do otoka tega dobro ne upoštevaš (in pisec je vedel, da imel srečo, in nam to zgodbo napisal, da ne bi morali vsi novinci na svoji koži ponoviti česa podobnega).

Mimogrede, adminove tabele o porabi , ki je bila namenjena za oceno dosega različnih plovil, tukaj v tej temi ni več.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Poraba

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Jan 30, 2020 09:06

V temi kaj kupiti? Elan 17cc ali Mlaka Sport 500 za družino je igor (ki sicer piše dobre prispevke) pisal o porabi na način, ki ga zlasti novinec zlahka ne razume prav.

Prav zaradi podobnega načina pisanja o tem so se na začetku te teme večinoma norčevali iz pisanja o porabi (čeprav vse, kar si napisal, drži).

igor11 napisal/-a:4- takten ima sigurno manjšo porabo od 1L na miljo, smo imeli oba 2-takt in 4 takt 115, s tem, da je bil čoln z 4-takt motorjem še enkrat težji oba sta imela 100 l goriva. 4- takt je pil 0,8Lna miljo pri potovalki. Smo naredili ruto (4-takt) iz Raba na Dugi in nazaj 96 nm poraba 92L, vendar potovalka 30-33 knot obrati 5000- 5200 ,kar je preveč za ekonomično vožnjo.Z 2-takt. iz Malega lošinja do Dugega nismo upali, razlika o porabi je ogromna, pri 4- taktu je tudi odvisno kok novo tehnologijo imaš. Mislim, da ima član Daki 5m rio in novo Yamaho 115 poraba 20knot 12L gorivo (mi smo imeli letnik 2011 Yamaho).Najbolj nazorna porabo je predstavil Mare-C,ki je posredoval sliko (ne eni sliki), števca brzine in porabe, kjer je kazalo hitrost 27Knot poraba 20,5L in sicer na 6m gumenjaku z Yamaho130, tko da 4 takt sodoben ima definitivno porabo pod 1L na miljo, verjetno 15-20 let star na fergazarje pa ne, je 4-takt težji, dražji servis in kvaliteta izdelave in materiala je danes slabša kot 20 let nazaj.


4- takten ima sigurno manjšo porabo od 1L na miljo

Praviloma, ne sigurno. Odvisno tudi od plovile (tipa, stanja, skupne mase), stanja morja in vremena, tehnologij motorja (kar veš) in stanja (iztrošenost, vzdrževanos...) motorja.

Interval je nekje med 0,2 in 0,6 l na razvijao KM na uro, in 2T in 4T se krepko prekrivata - vendar praviloma (podobne tehnologije, plovila, velikosti) tvoja trditev drži.

Pri ostalih podatkih bi bilo zlasti novincu primerjati, če bi bili vsi podatki v litrih na prepluto NM.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov