Sidro

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Bench
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 84
Pridružen: Če Jan 22, 2009 01:32

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Bench » Pe Jul 06, 2018 16:57

Hvala za izčrpne odgovore, verjetno bom res izbral 4kg vulkančka, kljub temu da gre še glih za glih v prtljažnik in ga zasede polovico. Pa verjetno me bo tudi strah da mi ga kdo ne pihne, ali pa ga ne bom puščal v skuterju. 4kg Rocna ali podobno je pa ravno za nekaj centimetrov predolg in ne gre noter. Za nadomestek izgubljenega prtljažnega prostora bo pač imela punca še en dry bag na hrbtu za (pol)dnevne izlete :)
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a alesjo » Pe Jul 06, 2018 18:17

Bench napisal/-a:Hvala za izčrpne odgovore, verjetno bom res izbral 4kg vulkančka, kljub temu da gre še glih za glih v prtljažnik in ga zasede polovico. Pa verjetno me bo tudi strah da mi ga kdo ne pihne, ali pa ga ne bom puščal v skuterju. 4kg Rocna ali podobno je pa ravno za nekaj centimetrov predolg in ne gre noter. Za nadomestek izgubljenega prtljažnega prostora bo pač imela punca še en dry bag na hrbtu za (pol)dnevne izlete :)

Vulkan je odlična izbira, ne bo te pustil na cedilu, tudi jaz ga imam. 8)
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Sr Sep 05, 2018 12:01

boki napisal/-a:Zanima me,katera vrste sidra se najbolje obnese pri sidranju in kakšna naj bi bila teža sidra. Ali obstaja kje kakšna razpredelnica(teža čolna/teža sidra)? Hvala za odgovore!


Za vse ki jih zanima isto vprašanje lahko kliknejo na link in si pogledajo video posnetke testiranja različnih sider na isti podlagi.
Ena sidra so odlična ena pa tako za nič, da bi jih bilo potrebno prepovedat. Razlike so ogromne:

https://www.youtube.com/channel/UC_cYNz ... =0&sort=dd
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a kr en » Če Sep 06, 2018 18:26

Sorry. Sam tile videi so pa en velik bullshit. Npr. Tista “delta”, kot piše na naslovu videa, tud bliz Delte ni šla. Če že nekdo nekaj objavlja, naj bo to relevantno. Strinjam se, da so sidra različna, ampak tole je pa tako, kot reklama od TOP-SHOP. ena stvar super truper, ostalo pa drek.

Res so ljudje ovce, ampak čisto vsi pa tudi še nismo poneumljeni.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Sep 06, 2018 18:34

Sidro Delta imam še vedno v kleti, kdaj pridete v Koper da ga osebno povlečete po dnu in se osebno prepričate?
Pričakujem da pridete.
Jaz sem se za te videje potrudil in me jezi da nekdo iz kauča trdi da je moje delo bulshit.
Nazadnje spremenil Bonaparte, dne Če Sep 06, 2018 18:49, skupaj popravljeno 2 krat.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a kr en » Če Sep 06, 2018 18:47

Jaz imam že 25 let vinč za to, da vleče verigo in sidro. In mi tudi na pamet ne pade po plaži skakati s sidrom in kamero :roll:

Drugace pa vem, da so boljša sidra, kot je Delta. Ampak tudi približno ne za tak denar! Moraš pa imet original Lewmar. Kopije so sam za na vago na Dinosu.

V vseh teh letih z Deltami nisem imel težav. Res.

Je pa sidranje barke malo drugače, kot klovnsko vlačenje sidra po plaži. :wink:
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Sep 06, 2018 18:50

Jaz sem imel težavo s sidrom Delto od Lewmarja. Pred leti smo se zasidrali na otoku Unije v uvali pred mestecem Unije. Ponoči je postalo vetrovno. Zbudili smo se ko je barka prišla do skal. Sidro ni prijelo pa je bila zadosti dolga veriga in original sidro. Takrat je skippiral barko Lisjak. In verjamem da nisem edini ki mu vsaj enkrat lewmar sidro ni prijelo. Je zadosti enkrat da sidro ne prime, da neurje uniči barko na skalah. Ker ko je lepo vreme sama veriga drži barko na miru, ko malo pihlja drži barko na miru teža sidra (kot utež na povrđini dna), ko pa pride neurje komaj takrat zveš če je sidro kaj vredno ali se bo vkopalo in prijelo ali te je tokrat izdalo.
Vprašanje koliko krat ste preživeli nevihto na sidru in na kakem dnu. Enkrat ali na enem dnu da sidro ne prime zame žal ni to sidro na kateega se lahko zanesem. A da imam barko vredno pet tisoč eur je neumnost da gledam kako bom prihranil 50 eur na škodo varnosti celotne barke in posadke. To je 1% vrdnsti barke. Pa verjamem da imate barko več vredno. Sidra niso stvar pri katerih se gleda cena, ko se jih kupuje.

Zadnjič sem imel lih enega pacienta v delavnici. Kupil je barko za 50.000eur in rekel da naj mu pokažem sidra do 50eur, da toliko on da maximalno za sidro. To je 0,1% vrednosti plovila.

Ljudje ne razmišljajo racionalno. Gredo ven in brez težav porabijo 100€ za pijačo v gostilni. Ko pa kupujejo sidro kar je najbolj pomemben del barke za varnost pa nebi dali več kot 50eur, kljub temu da bodo njihovi otroci spali na tej barki. Kaj je malo zgodb tukaj na forumu, ko je prišlo neurje in je človek ponoči panično reševal tri letnega otroka iz barke med tem ko je barko razbilo na skale ker sidro ni držalo.
Nazadnje spremenil Bonaparte, dne Če Sep 06, 2018 19:10, skupaj popravljeno 1 krat.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a kr en » Če Sep 06, 2018 19:10

Ko te enkrat sidro izda, je razumljevo, da mu ne zaupaš več. Torej ga zamenjaš. Te popolnoma razumem.

Obstaja pa vprašanje, če se je pred tem dobro vkopalo. Tudi sam kdaj za popoldansko kopanje samo spustim verigo in to je to. Napačno! Vedno je treba preveriti, če se je sidro vkopalo. In kadar se mi je, je tudi držalo. Čeprav je ponoči začelo konkretno pihati.
Ne trdim pa za sveto. Saj konec koncev nimam nič od tega. Niti delam teh sider, niti jih ne prodajam. Podajam le svoje izkušnje iz 25 letne plovbe z raznoraznimi motornimi plovili.
Zmotil me je video, kjer prikazuješ Delto kot nek kitajski šit. Zato sem moral podati ta demanti. Ker če bi bilo v realnosti tako, kot kaže video, bi jaz končal na skalah že najmanj 100 krat.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Sep 06, 2018 19:14

Jaz sem se res sprdal iz sidra.
Sidro sem vzel bolj za šalo s seboj saj sem bil trdno prepričan da se bo sidro ze zaradi izredne teže 30kg vkopalo v mulj ne glede na to kako dobro je. Ko sem pa videl da sidro ne prime pol k*rca kljub temu da ima 30kg, sem bil šokiran nad njim. Pa tekel sem in vlekel sidro za seboj kot da nimam nič pripetega na verigi. Meni je to bilo smešno.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Lure » Če Sep 06, 2018 19:27

Delta v trdo podlago ne gre zlahka, zato na tvojem testnem terenu pogori. Delta je v osnovi plug in mora pred seboj nabrati (nariti) material, da se začne vkopavat. To je posledica tega da je vpadni kot na podlago majhen in da špica ni ostra.
Delta se solidno vkoplje v mehkejšo podlago, če upoštevaš primerno hitrost v rikverc in da lahko rabi tudi par dolžin ročice, da se vkoplje. Vsaj to so moje izkušnje 3 let, ko sem 25kg original Delto po vsakem sidranju preverjal z masko.
Novejša sidra se vkopljejo bistveno hitreje in nekatera tudi v bolj trdo podlago.
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a kr en » Če Sep 06, 2018 19:29

Ja, ja. Samo, ti si sidro položil na tla in to na bok. V atmosferi. Nato si vlekel.
Ko pa se sidro spušča iz barke je:
Prvo gre navpično in prvo takne tla špica in ne nosilec
Drugo barka se ob dotiku sidra pomika vzratno in sidro se obrne, kot se mora
Tretje v vodi je stvar verjetno drugačna, kot po zraku.
Četrto, ko je sidro vkopano je za njim še 80 metrov 10 mm vrige do premca barke, kadar piha!
Dejavnikov je ziher še in še.

Da se pa razumemo. Lepo je, da se trudiš in preverjaš.
So pa še različne podlage in situacije, kot ankaranska plaža. To ti hocčem dopovedat.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Sep 06, 2018 19:34

Če je sidro v vodi je približno četrtino lažje kakor če je na zraku in se zato še težje vkoplje.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Sep 06, 2018 19:39

Mogoče niste prav videli, sidro sem postavil tako kot se postavi ko se spusti iz barke na noge in potem se je zvrnilo na bok, kakor ko se vedno zvrne ko ga barka včleče. Tudi sidro sem vlekel tako, da je veriga drsala po dnu.
Pomembno je, da se veriga tik ob sidru ne dviga od tal.
Vseeno je ali imas 4m ali 80m verige če se sidro ne vkoplje a veriga ob sidru drsa po tleh.

https://www.youtube.com/watch?v=afq0RTuzWkg
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
vili
Viceadmiral
Prispevkov: 596
Pridružen: Po Feb 23, 2009 22:10

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a vili » Pe Sep 07, 2018 23:24

Delto uporabljam že 8 let in se mi skoraj vedno odlično vkoplje.

Slika
Simon_s
Poročnik fregate
Prispevkov: 66
Pridružen: To Jul 17, 2018 11:26
Kraj: G.Radgona

Re: Sidro

OdgovorNapisal/-a Simon_s » Če Sep 27, 2018 19:38

vili ... lepa slika :D

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov