Navtika in ure

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Navtika in ure

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Jun 07, 2018 10:28

Nikola T. napisal/-a:Na dopustu ne potrebujem ure. Zame je dovolj natančno sonce. :D

Sedaj, ko imamo ob sebi vedno telefon so ROČNE ure pravzaprav izgubile svoj namen.


Ure že dolgo niso več samo prikazovalnik časa. Vsaj zame ne. Bolj kot ne edini kos nakita :wink:
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Navtika in ure

OdgovorNapisal/-a admin » Če Jun 07, 2018 18:13

Točno tako, ure so postale nakit in ne naprava za odčitavanje časa.
Osebno imam rad ure in ura je vedno na moji roki. Quartz ure mi ne potegnejo, čeprav imam doma tudi en zelo lep primerek, enostavno nima duše. Nikoli je ne nosim, čeprav je vedno točna... Druga zgodba so automatic ure, če si strojnik, je to enostavno nekaj, kar moraš imeti. :lol:

Za morje imam pa Scubapro Mantis M1, krasna zadeva, ni skrbi, da bo šlo kaj narobe zaradi vode in pa odlično mi deluje pri apnea-i.

BTW, na Mantisu se mi je prižgala baterija in mora na servis. Priporočate koga za Scubapro da jo natančno pregleda in zamenja baterijo?
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Navtika in ure

OdgovorNapisal/-a igorb » Če Jun 07, 2018 18:38

jaz pod uro razumem kazalce in avtomatiko oz avtomatsko navijanje oz nihajni mehanizem turbilion,skrit ali viden.
občudujem razne instrumente na baterije ki po načinu nošenja spominjajo na uro in kažejo vse vendar......
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Navtika in ure

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Če Jun 07, 2018 19:32

igorb napisal/-a:jaz pod uro razumem kazalce in avtomatiko oz avtomatsko navijanje oz nihajni mehanizem turbilion,skrit ali viden.

Najcenejša švicarska ura s tourbillon-om je okrog 30k. Zgolj z avtomatskim mehanizmom pa seveda precej ceneje.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Navtika in ure

OdgovorNapisal/-a admin » Če Jun 07, 2018 21:46

Tourbillon je po mojem mnenju nekaj kar je bistveno precenjeno in pa ni ravno za nas navadne smrtnike. No ja, vsaj tisti pravi iz ricola dežele ne.
Glede točnosti automatic ur je pač tako, da tisti, ki jih imamo dlje časa, vemo da to ni quartz baterija. Tako uro je treba tudi kdaj malo poštelat. Imam ETA Valjoux 7750 in zadeva dela presenetljivo točna, zagotovo bolj kot katerikoli kitajski "tourbillon". :roll:
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Navtika in ure

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Če Jun 07, 2018 23:31

Sam imam že ene 10 let uro s tudi ETA 7750 avtomatskim mehanizmom. Premera je kar 50 mm in ne nosim je veliko. Prva leta sem jo, nato vedno manj. Poznam jih nekaj, ki pa ure praktično ne snamejo.

Gre seveda za "nakit", tudi ko imam uro na roki, se mi zdi, da precej gledam na telefon. Vsako leto je tudi treba menjati usnjen pašček.

Čas je za kako novo, ampak te ki so mi všeč, niso poceni (Rolex Deep Sea, Panerai PAM 425, Heuer Monaco, letnik 69). Ure so drugače lahko lep hobi, zanimiva je lahko zgodovina, tehnika (mehanizem), pa tudi izgled.

Zanimiv YT kanal: https://www.youtube.com/user/HodinkeeVideos/videos
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Navtika in ure

OdgovorNapisal/-a kr en » Pe Jun 08, 2018 06:59

Odvisno kaj in zakaj rabiš.
Jaz moj Garmin Fenix 5 ne zamenjam več za noben Rolex ali Breitling. Tisto je samo za kurčit, ta pa mi meri dobesedno vse. (Srčni utrip, nadmosrsko višino, hitrost, kadenco, kvaliteto treninga, porabljene kalorije, ...)

Fajn je, da jih imaš več.
Za v kafano eno, za potapljat drugo in za trening spet tretjo. To je pa itak zmer tko. Tako z avti, kot z babami. :P
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Navtika in ure

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Jun 08, 2018 08:38

Mehanske ure imajo dušo, jaz jih vidim enako. Mehanika uporabne vrednosti pred kvarcem nima, ima pa nekaj več, kar začneš cenit (če te to seveda zanima in si vsaj malo techno-freak) ko si malo prebereš o teh zadevah.

Če je okoli mehanike še lepo ohišje in jo znaš nosit priložnosti in oblekam primerno pa je sploh super. Meni osebno je plastika na roki če nekdo nosi obleko enako grozna kot na primer pošvedrani čevlji ali bele nogavice. Bolje da je sploh ni. Ljudje ponavadi mislijo, da je dobra / lepa ura velik strošek. Ni nujno. Za do 500 eur dobiš krasno klasično uro tudi dobre znamke, ki jo lahko nosiš 20 let!

Seveda pa je vse to stvar osebnega sloga, ki seveda ni vsem enak 8)
Nazadnje spremenil 1stofficer, dne Pe Jun 08, 2018 08:53, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Navtika in ure

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Jun 08, 2018 08:52

Tourbillon pa je bolj znak prestiža kot karkoli drugega. Sicer prispeva k točnosti, saj poskuša izničit zunanje vplive (različni položaji ure, magnetizem...) na enakomernost teka je prispevek k točnosti minimalen. Je pa res, da takšne mehanizme zna izdelati le peščica prizvajalcev mehanike kar jim prinese prestiž. Rolex na primer tourbillona NIMA!

https://minutka.si/leksikon/urarski-poj ... tourbillon

Cene tourbillona so res zelo visoke a imamo v zadnjem času dve izjemi. TAG Heuer je na primer naredil svoj tourbillon (Heuer 02T), ki ga vgrajuje v Carrero. Najcenejša pride dobrih 12K. Potem je pa tu še generik Technotime (kloni ETA kot so tudi Soprod in drugi) kaliber TT791.50. Tega lahko kupi vsak in vgradi v svoje ure. Govorimo seveda o švicarjih. Dobi se tudi kitajski tourbillon za 10x nižjo ceno, o katerem pa ne bi izgubljal besed.

Slika
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5975
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Navtika in ure

OdgovorNapisal/-a AEgir » Sr Jun 13, 2018 14:46

Men so všeč ure, ki so tudi podobne uram. Če bi imel bogato mami ali pa očeja, bi si recimo kupil tole:

Čistost, eleganca in lepota, vse združeno v popolno harmonijo. Ahhh.

Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Navtika in ure

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Jun 13, 2018 16:42

TOP !
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Navtika in ure

OdgovorNapisal/-a motorni » Če Sep 06, 2018 11:21

Je že kdo kupil uro tukaj:
https://oiritaly.it
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Navtika in ure

OdgovorNapisal/-a Paco » Če Sep 06, 2018 12:56

Vsak ki je bil kdaj na malce drugačnem ribolovu na veliko ribo ve da znajo biti ure sila nevarne.
Osebno jo na roki ne nosim ko sem na morju.
pojdi se z bikom bost!
Bench
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 84
Pridružen: Če Jan 22, 2009 01:32

Re: Navtika in ure

OdgovorNapisal/-a Bench » Če Sep 06, 2018 16:09

Jaz imam za na morje, Casio Marine Classic WR100M, ni bogve kaj, ampak v digitalnem ekrancku spodaj kaze lunine mene in fazo plimovanja, in mi na morju prav pride. Po kakih sedmih letih se vedno dela "kot ura". Osvetlitev ima pa pod obrocem, tako da osvetli vse skupaj, kazalce in zaslon.

Slika
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

Re: Navtika in ure

OdgovorNapisal/-a cibro » Če Sep 06, 2018 22:45

Remu napisal/-a:
Marcel_Mastnak napisal/-a:Ampak uro mas na vsakem telefonu in gadgetu ki ima lcd... colna pa nimas kot eno od samoumevnih opcij na vsakem dopustu...
....
si vzameš čas zase in si z malim zadovoljen.

Dobro da ste obudili vrhunsko temo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov