Turistična taksa - pavšal

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a fakinx » To Sep 11, 2018 16:24

fakinx napisal/-a:
motorni napisal/-a:Tisto o prijavi ni res. To obravnava zakon o tujcih. Za EU državljane se ni treba prijaviti. TT je pa drug predpis, ki pa si ga, kot si ti napisal nekaj postov više, vsak lokalni šerif tolmači po svoje, oziroma če ne plačaš te bo opilil za kazen. Kdo se bo pa preganjal po sodnijah, ko je na dopustu, zaradi precizne razlage tistega "prenočevanja v lukah navtičnega turizma" oziroma kaj to je in kaj to ni? Po mojem nihče.

Razen jaz. Nisem pri volji da se me na suho....
Kako boš pred izplutjem uredil TT, če pa Kapetanije izven sezone ne delajo čez vikend?
Prav tako me zanima, koliko ljudi kupi TT, ko pridejo Italiani čez za vikend? Po mojih info redko kdo. Opravijo pri policajih in se niti ne utrujajo s kapetanijo. Info iz prve roke, vsaj ponekod v Istri je tako.
Kakorkoli, pametni čita, za vsak primer pa nekaj tisoč kun “rezerve”
Kar se prijave tiče, se je treba prijavit najkasneje v 15 dneh, se pravi 16. dan na policiji (ali pa te prijavi dajalec nastanitve že prej). Tak je zakon, ker sem ga študiral ravno za namen vikendov v marini in mi seveda niti na pamet ne pade, da bi se prijavljal. Mi nismo “stranci” (zakon o tujcih) ampak imamo izenačen status z domačini (EU pač)


Da še malo pojasnim moje navedbe:
Narodne novine 69/2017:
Boravište državljanina države članice EGP-a i člana njegove obitelji
Članak 183.a
(1) Boravište, u smislu ovoga Zakona, je mjesto i adresa u Republici Hrvatskoj na kojoj boravi državljanin države članice EGP-a i član njegove obitelji s privremenim boravkom.
(2) Državljanin države članice EGP-a i član njegove obitelji koji ima privremeni boravak dužni su prijaviti boravište odnosno promjenu boravišta u roku od 15 dana od dana dolaska u mjesto i na adresu boravišta, ako u tom mjestu namjeravaju boraviti dulje od tri mjeseca.

Se pravi: Prijaviš se na policiji v 15 dneh, če nameravaš ostati neprekinjeno 3 mesece. Na tej podlagi se NIKOLI ne prijavljam v CRO. Samo tega mi je še treba.
Poleg tega je veliko vprašanje, kako si drznejo v vseh kampih in hotelih zaračunavati prijavo, če ta za državljane EU sploh ni potrebna. Zgolj še eno "odiranje" glupih turistov...
Uporabniški avatar
bojan11
Admiral
Prispevkov: 665
Pridružen: Ne Feb 17, 2008 21:24
Kraj: Trebnje
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a bojan11 » To Sep 11, 2018 18:13

Ojoj, Kren ocitno nekateri ne razumejo ali pa pac nocejo. Meni je popolnoma jasno. Sprejeli so tak zakon, in ali mi je po godu ali pa pac ne-iz ljubega mira sem plačal in sem tudi vedno spal čisto v miru, pa naj bo to ali v zalivu ali v marini.
JulesVerne
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: So Jan 17, 2015 14:41

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a JulesVerne » To Sep 11, 2018 18:21

fakinx napisal/-a:Da še malo pojasnim moje navedbe:
Narodne novine 69/2017:
Boravište državljanina države članice EGP-a i člana njegove obitelji
Članak 183.a
(1) Boravište, u smislu ovoga Zakona, je mjesto i adresa u Republici Hrvatskoj na kojoj boravi državljanin države članice EGP-a i član njegove obitelji s privremenim boravkom.
(2) Državljanin države članice EGP-a i član njegove obitelji koji ima privremeni boravak dužni su prijaviti boravište odnosno promjenu boravišta u roku od 15 dana od dana dolaska u mjesto i na adresu boravišta, ako u tom mjestu namjeravaju boraviti dulje od tri mjeseca.

Se pravi: Prijaviš se na policiji v 15 dneh, če nameravaš ostati neprekinjeno 3 mesece. Na tej podlagi se NIKOLI ne prijavljam v CRO. Samo tega mi je še treba.
Poleg tega je veliko vprašanje, kako si drznejo v vseh kampih in hotelih zaračunavati prijavo, če ta za državljane EU sploh ni potrebna. Zgolj še eno "odiranje" glupih turistov...



Pozdravljen, ne da bi se globoko spuščal v napisano naj pripomnim, da si napačno razlagaš obveznosti iz gornjih členov.
Prijavo v nastanitvenih objektih zbirajo na drugi pravni podlagi (to počno tudi v Sloveniji...), turistična taksa pa je po tretji pravni podlagi. Sicer ti nič hudega nočem, naše življenje je prenormirano, od nas pohlevnih državljanov pa se pričakuje, da vsak vse pozna.

Naj ostane zaključna misel niti: takso moraš plačati pred izplutjem pa pika. Zame je tu zakon zelo jasen.

Sicer pa vsem želim vse dobro.
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a Tex » Sr Sep 12, 2018 18:02

Lahko vam jih pa jaz po starih cenah sprintam, saj jih najverjetneje samo vizuelno preverjajo. Dejte probat :D
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
slan
Kapitan
Prispevkov: 178
Pridružen: Po Jan 24, 2011 21:34

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a slan » Sr Sep 12, 2018 18:27

Kr en , tt se na isti način obračunava od 2010, letos so samo cene nove.
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a kr en » Sr Sep 12, 2018 23:31

slan napisal/-a:Kr en , tt se na isti način obračunava od 2010, letos so samo cene nove.



Ja. Pa menda sem še eno vejico v tekstu pozabil. Čakam, da me nekdo spomne.

@bojan11 -
brezveze, nekaterim ni pomoči, čeprav se trudiš. Veš kaj je rekel Gajaš v Petelinjem zajtrku? “ Ka to mene briga. Jaz se ne mislim zadužuti zavoljo tvojega (vašega) pogreba, te (vas) bojo že pospravli na državne stroške, al pa te naujo. Jebe se meni.” :wink:
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a EDO » Če Sep 13, 2018 09:29

Tex napisal/-a:Lahko vam jih pa jaz po starih cenah sprintam, saj jih najverjetneje samo vizuelno preverjajo. Dejte probat :D

Končno en konstruktiven predlog :D
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a evovii » Če Sep 13, 2018 11:16

Jaz pa plačam takoj januarja za celo leto, tako, da do poletja že pozabim na bolečine ki sem jih doživljal ob plačilu.... :twisted: :twisted: :twisted:
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Pe Okt 12, 2018 15:06

.

TOLE sem dobil na mail, pa poglejte nove pristojbine.
Imajo pa res zanimivo razmišljanje, ker oglašujejo kot 60% znižanje turistične taxe za leto 2019.
Resnica je pa taka, da so čolnom do 10m taxo še zvišali, največjim pa res znižali.
Spet dokazujejo, da so unikum v svetu!

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
theDamjan
Admiral
Prispevkov: 960
Pridružen: Ne Mar 01, 2015 19:42
Kraj: Trebnje - Novi Vinodolski - Jadransko morje
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a theDamjan » Pe Okt 12, 2018 15:29

Kakorkoli, malo boljše je.
-----------------
***Naj bo vsak dan najlepši!
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a admin » Če Okt 25, 2018 19:52

Jah, naredili so to, da bo večina kupila letno, pa bo spet isto denarja... Ne se čudit, če bi na sploh ukinila krajša obdobja od 1 leta... Ne bi bili prvi, je že kdo od vas bil z avtomobilom v Švici?? :lol: :lol:
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a kr en » Če Okt 25, 2018 21:35

admin napisal/-a:.... Ne bi bili prvi, je že kdo od vas bil z avtomobilom v Švici?? :lol: :lol:


Ja, že. Ampak tam je letna vinjeta cenejška, kt pri nas tedenska in kot na HR enkratna pot Zagreb-Split.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a admin » So Okt 27, 2018 13:31

kr en napisal/-a:
admin napisal/-a:.... Ne bi bili prvi, je že kdo od vas bil z avtomobilom v Švici?? :lol: :lol:


Ja, že. Ampak tam je letna vinjeta cenejška, kt pri nas tedenska in kot na HR enkratna pot Zagreb-Split.


Na zadnje sem bil v Švici pred 5 leti in je bila cena 38 EUR, je sedaj ceneje? Res da je to precej ceneje kot pri nas letna in imajo ohoho zafrknjen teren, samo pač ni humano, plačaš celo leto, samo običajno nihče kaj veliko ne "kaka" ob nakupu... Pač taka so pravila.
Pri nas pa Hrvati še vedno serjejo zaradi vinjete, da morajo plačat cel teden vožnje po avtocestah, čeprav se samo 1 dan vozi. To z relacijo Zagreb - Split pa jaz vedno vržem pod nos pametnjakovičem, samo to je pa kao OK in ne more to bit ceneje...

V glavnem, lahko tukaj nabijamo, pametujemo, kompliciramo, se hudujemo, tožimo RH pred kakim sodiščem, rezulatat bo pa nula. Kakor si bodo zamislili, tako bomo plesali. Razen tistih nekaj, ki bo iz inata odplulo v Grčijo in se nikoli več vrnilo v HR...
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a kr en » So Okt 27, 2018 15:01

Ko bodo še grki začeli računat, gremo pa na Ciper!

Jebela, pol nam pa sam še Sirija ostane. :( Dol pa ziher nimajo boj in bomo končno zadovoljni. :P
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 2310
Pridružen: Če Mar 25, 2010 15:28

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » Če Avg 08, 2019 08:51

Vem, da je bolj kot ne pogrevanje 'župe', ampak v cenikih TT za 2019 je najmanjša kategorija 5-9 metrov.
Po drugi strani pa v novem zakonu piše:

ZAKON O TURISTIČKOJ PRISTOJBI

(„Narodne novine“, broj 52/19)

Članak 14.
(1) Vlasnik ili korisnik plovila za sebe i sve osobe koje noće na tom plovilu (u daljnjem tekstu: nautičari) turističku pristojbu može platiti po noćenju ili u paušalnom iznosu.
(2) Plovilom u smislu ovoga Zakona smatra se svako plovilo duže od 7 metara s ugrađenim ležajevima, koje se koristi za odmor, rekreaciju ili krstarenje, a koje nije plovni objekt nautičkog turizma iz članka 10. stavka 2. ovoga Zakona.
(3) Nautičari su dužni turističku pristojbu uplatiti na poseban račun Hrvatske turističke zajednice (u daljnjem tekstu: HTZ) prije isplovljavanja plovila.

Se pravi, do 7 metrov se po novem ne plačuje.?? :roll:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov