ARC+ 2018

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Nov 26, 2018 22:59

@demi
    Kolikor sem videl, je polanc že od začetka ves čas pisal dajmo, 'naj jim uspe' (in želel srečno in varno ne le Niki, ampak vsem. Zdaj, ko je še pojasnil, bomo vnaprej to tudi ostali bolj opazili.

    demi, tudi jaz sem pogrešal podatke o posadkah na internetnih straneh organizatorja. Ena plat tistega "Tako 'mora' biti" utegne biti tudi pravna plat varovanja osebnih podatkov (in pravo je 'čudna žvau', tako da o tem sploh ne bi zdaj oziroma v tej temi).

    Polanc mislim da je nekje napisal, da ni enostavno menjati jadra, recimo to 'pošastko' (ta dvojček za krmni veter) z Code 0, v nekajmetrskih valovih (lahko da bi to postalo potrebno tudi ponoči...) - in jasno je, da tega Žiga ne počne sam, ampak da mora temu biti kos - in kaže, da doslej je kos - posadka.

    Rad bi izvedel o tem več, ampak dokler se ne da se ne da; ampak tisti - nam neznanci - so roke in srca, ki z njim take reči počno na premcu, ki skače in ga ob valu lahko čez glavo tistih prelije morje, in imajo na skrbi straže, v katerih uspe Žiga spati - in tako naprej.

    In pridružim se polancu pri molitvi, kot je njegova - da bi jih vse, ne le te na Niki - spremljala sreča.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
demi
Višji vodnik
Prispevkov: 15
Pridružen: Po Feb 15, 2016 22:44

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a demi » To Nov 27, 2018 00:21

spremljam lokacijo jadrnice Nike vsak dan, tudi jaz želim vso srečo celotni posadki, ...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Nov 27, 2018 02:00

Ker je Forum obrnil stran, ponovim tole dvoje
polanc napisal/-a:Ja res je. No super, sedaj so 99 milj spredaj.. to Nika, še naprej tko leti z našimi junaki. Do jutra bojo upam 1000ko ubili na ploterjih.Enavtika se je tud malo razpisala o Niki..
Povezava na spremljanje pozicij v živo ČEZ ATLANTIK od Kapverdov do Karibov je tukaj na Fleet Viewer-ju > izberi "ARC+ 2018"... in poišči barko "Nika" z Žigatovo ekipo.


    Ko sem gledal včeraj popoldne, sta bili mislim da opoldne Nika in Axeline - da pogledam v Excell, podatki na tabeli na internetu so zdaj že drugačni - 95 NM narazen po DTF (razdalji do cilja). Axeline 2 je bila za nekaj NM na četrtem mestu,imela je pa 0,3 vozla večji VMG (hitrost približevanja cilju) od Nike. Izračun jim je (kot tudi meni) pokazal, da - če se kaj ne spremeni - Nike tako do cilja ne bodo ujeli.

    Videti je, da so se odločili poskusiti še južneje, če bi uspeli doseči področje, kje upajo da bo veter še malo močnejši, oziroma upajo, da bo oslabitev vetra s severa dosegla Niko; potem bi morda lahko uspeli. Pri tem pomiku proti jugu pa - kljub temu da jim kaže hitrost jadranja 8 vozlov, Niki pa 7,5 - ne plovejo v smeri proti cilju in imajo tako manjši VMG. S tem pa se je njihov zaostanek za Niko še povečal (meni kaže ravno DTF 1053 za Niko in 1153 za Axeline 2, torej okroglih 100 NM) in se še povečuje. Za zdaj je videti, da Axelin1 2 ne bo uspelo, ampak tudi če gredo po daljši poti za močnejšim vetrom, ki ga potem ne bo, bodo po vsem sodeč mirno še vedno drugi, tako da s tem poskusom nič ne izgubijo, tudi če jim ne uspe.

    Edit: Preden sem tole objavil, je bil še en 'update': Axeline 2 je spet obrnila nazaj bolj na zahod, Nika ima okrog nekaj čez 1020 NM do cilja, in Axeline je zdaj več ko 100 NM za Niko. Za dodatek je Nika v tem času jadrala hitreje, tako da ima VMG okrog pol vozla večji, kar pomeni, da še povečuje 'varnostno razdaljo'

Le tako naprej, Žiga in 'njegova' posadka



Nikino strategijo izpred nekaj dni - zginiti z desnega roba flote proti levi - zdaj posnemajo skoraj vsi z desnega (severnega) roba flote in zdi se mi, da na desni najbrž že malo pojenjuje veter prvim, ki so zamudili obrat in ostali na severnem robu. Tako je Irina II precej zaostala in jo je skoraj ujela Moana, ki je prej jadrala z 8 vozli, ampak gre zdaj tudi ta le še z okrog 6 vozli.


Še vedno odlično jadra The Project, na katero nas je opozoril Lure. 'šibnili' so Via Nostra, več ko tri metre daljšo jadrnico, ki je precej časa vodila v skupnem. To je sicer 'šinila tudi 'Salty Dog in ta zdaj vedno vodi v skupin B in je hitrejša od The Project, ampak za nekaj časa je The Project iztudi pred njo, torej je blla vodilna iz skupine Cruiser C pred vodilno jadrnico iz skupine Cruiser B.

Lure, si ti že kaj gledal, kakšna jadrnica je Sigma 38?

Ja, še nekaj. Če vklopite prikaz vetra in zmanjšate merilo (dajte povečavo - zoom - na 1 ali 2) tako, da boste videli tudi severni Atlantik, pa bo jasno,
  • zakaj je pred dvema dnevoma Nika šla jadrat bolj proti jugu od najkrajše črte
  • zakaj se bolj splača tam - kadar je veterni vzorec tak - jadrati na Karibe mimo Zelenortskih otokov in ne naravnot po najkrajši poti
  • in od kod se vzamejo valovi, o katerih je Heron napisal, da prihajajo od daleč s severa
Če bom kdaj kasneje tole še lahko spreminjal, bom sem dal shranjeno sliko tega vremena; zdaj se bo tole zaklenilo, preden bi jo lahko prilepil sem.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
olson
Desetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: So Nov 17, 2018 05:55

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a olson » To Nov 27, 2018 04:06

Polanc tole o lastniku si dobr napisu,no saj itak vse dobr napises,klobuk dol(tudi tisto o zacetku in nadeljevanja,top).Tudi zahvala na FB je zelo iskrena,vredno prebrat,tako se dela.
Jadranje:na fleet viewerju je trenutno Nika 100 milj pred pred ta drugo!,potem pa v naslednjih 100miljah 17 jadrnic skup.Pot je se dolga,naj jih bogovi cuvajo se naprej.Vse.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a polanc » To Nov 27, 2018 05:18

Tud ti si lepo in pošteno napisal .Še so povečali prednost ponoči na 107 mil pred Axeline.Jadrajo najhitreje spet trenutno9,3 Norvežani 9,0.Pa pojejo si ono pesnico Ti si barka koju ljubim,ti si more kojim plovim,ti si ona noč u kojoj nema nema sna...Lep dan želim dame in gospodje..upajmo dalje..in se veselimo skup..
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a polanc » To Nov 27, 2018 19:18

Dobr je nekak ohranja prednost,jadrajo glede na 14 vozlov vetra hitro in upam da ga Baltik ne bo ujel.Milje do cilja se manjšajo sam jih je še za 2 normalna dopusta ne za 4 dni...
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Nov 28, 2018 01:07

kr tako naprej ..9.3 letijo haha
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Nov 28, 2018 05:26

Jujujutro Celo noč povečujejo prednost pred baltikom...tooo103 milje
olson
Desetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: So Nov 17, 2018 05:55

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a olson » Sr Nov 28, 2018 05:56

103.6,pa najhitrejsi so za 0.3.Takole jih ze nemorejo ujet.Hura.S korikturo bi moral bit se vedno prvi.Grem vreme pa veter pogledat,kako jim kaze.
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 534
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a heron » Sr Nov 28, 2018 12:08

Še dobro, da mi iz foteljev ves čas gledamo vreme, pa tracker, potem pa računamo in delamo strategije. . .
Verjetno je Žiga zato tako dober. :-)
Imajo še 4 dni, jaz pa se že probam spomnit koliko je pametno bit oddaljen od Svete Lucije na severu.
Ko prijadraš tja iz vzhoda se globina morja spremeni iz preko 1000m na 30m na zelo kratki razdalji. Ponekod v dobrih dveh miljah. To naredi zoprne valove in včasih se celo lomijo in lahko prevrnejo barko. Če ne bi bil na regati bi jaz bi šel ene 3 ali 4 milje okrog, da bi ostal v globoki vodi. Kaj pa je 3 milje v primerjavi z 2000 prejadranih milj.
Ampak, če pa si na regati in vodiš in veš, da ti bo handikep pokvaril rezultat, je pa druga pesem.
Mogoče pol milje, mogoče 200m, ...Odvisno od vremena in od tega, če bo dan ali noč. Trenutno jim kaže, da pridejo ponoči. Ponoči se jaz ne bi upal preblizu, ker je ne vidi, če se valovi lomijo....Uh, te odločitve . . . .
Potem je pa tu še obrat najprej na jugozahod in potem še okrog Golobjega otoka, ko zaviješ na jugovzhod v orco do ciljne črte. Koliko je že visok Golobji otok? Koliko je za njim zaveterje, da ne obtičijo v luknji brez vetra, .... obala je kar strama tam okrog trdnjave, a vse skupaj ni tako veliko, da bi čisto vzelo veter. Če greš preblizu trdnjave zgubiš veter, če greš bolj okrog pa izgubiš višino on ne prideš več do ciljne črte v enem tacku.
Ah, kaj se sploh mučim. Saj imajo Žigo. Bodo že našli optimum.. .
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a inspiron » Sr Nov 28, 2018 12:51

Svaka cas tamalmu Polancu - res vrhunsko jadrajo. Ce material zdrzi (za posadko ne dvomim, da bo) ga bo glede na videno tezko ujeti do cilja - vsaj absolutno ne.

MI pa se zmeri ne grejo v lajste modeli s Sigmo 38 - malo sem googlal in je sicer sportna barka, samo proti skoraj 2x vecjim dolzinam nekaterih... ne vem no, svaka jim cast.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Nov 28, 2018 13:00

heron napisal/-a:Še dobro, da mi iz foteljev ves čas gledamo vreme, pa tracker, potem pa računamo in delamo strategije. . .
Verjetno je Žiga zato tako dober. :-)
Imajo še 4 dni, jaz pa se že probam spomnit koliko je pametno bit oddaljen od Svete Lucije na severu.
Ko prijadraš tja iz vzhoda se globina morja spremeni iz preko 1000m na 30m na zelo kratki razdalji. Ponekod v dobrih dveh miljah. To naredi zoprne valove in včasih se celo lomijo in lahko prevrnejo barko. Če ne bi bil na regati bi jaz bi šel ene 3 ali 4 milje okrog, da bi ostal v globoki vodi. Kaj pa je 3 milje v primerjavi z 2000 prejadranih milj.
Ampak, če pa si na regati in vodiš in veš, da ti bo handikep pokvaril rezultat, je pa druga pesem.
Mogoče pol milje, mogoče 200m, ...Odvisno od vremena in od tega, če bo dan ali noč. Trenutno jim kaže, da pridejo ponoči. Ponoči se jaz ne bi upal preblizu, ker je ne vidi, če se valovi lomijo....Uh, te odločitve . . . .
Potem je pa tu še obrat najprej na jugozahod in potem še okrog Golobjega otoka, ko zaviješ na jugovzhod v orco do ciljne črte. Koliko je že visok Golobji otok? Koliko je za njim zaveterje, da ne obtičijo v luknji brez vetra, .... obala je kar strama tam okrog trdnjave, a vse skupaj ni tako veliko, da bi čisto vzelo veter. Če greš preblizu trdnjave zgubiš veter, če greš bolj okrog pa izgubiš višino on ne prideš več do ciljne črte v enem tacku.
Ah, kaj se sploh mučim. Saj imajo Žigo. Bodo že našli optimum.. .

Heron domorodec :lol: :lol:
Dobr si tole spesnil :wink:
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5106
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Nov 28, 2018 15:59

Ja, dober naŽigajo!! :lol:

Povezava na spremljanje pozicij v živo ČEZ ATLANTIK od Kapverdov do Karibov je tukaj na Fleet Viewer-ju > izberi "ARC+ 2018"... in poišči barko "Nika" z Žigatovo ekipo.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Nov 28, 2018 16:01

Ja upam da posadka NIKE ve za te pasti,žal jih ne morem opozorit..No držmo pesti ,da bo vse ok.Upam ,da ni kje pa 3 m namest 30 ,ker pol je pa maaalo vode pod kobilico.Sem sam pr seb reku..tole barko projekt bi pa kr kupu, tok večjih je nažgala edino če ne bo pol pisalo, da je 200 ur motorirala.Ja jambor na Niki je visok tako da nekaj vetra bodo ujeli pod gradom.Je pa tko prvi je faktor varnost in gotov ga bojo upoštevali prej ko zmagat ,pa naj se vse zlom kot včas prau kak primorc. :lol:
Uporabniški avatar
visol
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 88
Pridružen: Ne Sep 07, 2014 23:57

Re: ARC+ 2018

OdgovorNapisal/-a visol » Sr Nov 28, 2018 21:23

Fantje brez panike
Žiga bo pokazal kaj se da.
LP: Iztok
Kar more more niko drugi ne more

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti