Montaža, leplenje in odstranjevanje delov na gumenjaku

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

bertok_
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: To Jan 24, 2017 16:33

Montaža, leplenje in odstranjevanje delov na gumenjaku

OdgovorNapisal/-a bertok_ » Če Mar 29, 2018 16:33

Spoštovani, pred časom sem se prijavil na forum vendar nisem aktivno sodeloval, sem pa prebiral, bral in nekaj znanja tudi odnesel. Hvala ! Sedaj pa se mi je pojavil problem, pri gumenjaku Marshall m100 5,3m katerega sem pripeljal iz Italije( Milje) in sicer, naredil sem kalup za bočne nosilce za ribiške palice, tendo itn ( delno končani izdelek na sliki ) problem se mi pojavi pri : nakupu Hypalona in kako čim bolje zalepiti zadevo na čoln
- kje kupiti hypalon, ali je mogoče tudi kakšna cenejša alternativa ter enake kvalitete ?
- koliko roba pustiti na nosilcu ?
- narediti izrez iz hypalona iz 1 kosa ( ali je bolje izrezati 4 trakove in oblepiti ?
- Ali je smiselno pod nosilec ravno tako zalepiti hipalon in narediti sendvič v zaporedju ( hypalon : rob nosilca : hypalonz )
- Z veseljem sprejemam tudi kritike in možnost izboljšave nosilca :)
Slika

Zanima me tudi kako bi bilo najboljše odstraniti, oziroma menjati zadevo na sliki, iskal sem po internetu nikjer pa nisem zasledil kako se zadeve katere so lepljene odstranijo.

Slika

in za konec še slika čolna ! Hvala za odgovore in mnenja !
Slika
bertok_
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: To Jan 24, 2017 16:33

Re: Montaža, leplenje in odstranjevanje delov na gumenjaku

OdgovorNapisal/-a bertok_ » Pe Mar 30, 2018 14:00

Slika

Slika
bertok_
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: To Jan 24, 2017 16:33

Re: Montaža, leplenje in odstranjevanje delov na gumenjaku

OdgovorNapisal/-a bertok_ » Če Apr 26, 2018 11:26

Slika
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Montaža, leplenje in odstranjevanje delov na gumenjaku

OdgovorNapisal/-a motorni » Ne Maj 06, 2018 11:20

1. Pobrusiš z brusilko. Ampak previdno. Ostat mora zgornji sloj hypalona, na izgled malo žametast. Tako pripraviš tudi površino za lepljenje. Za odlepljenje pomaga tudi če dele segreješ na malo čez 100°C.
2. Včasih je bilo za hypalon lepilo Savanol T/B, nato Neostik T/B, mislim pa da tega ni več, še najboljši je Cement SC4000 od rema tip top. Zmešaš lepilo in trdilec v eni mali konzervi, namažeš oba dela s trdim čopičem, pokriješ čopič in konzervo z alu folijo, da bo za drugi premaz, počakaš, da se posuši in ne pika, namažeš oba dela drugič, počakaš da še prav malo pika, stisneš in močno pritisneš s kosom lesa v velikosti male kuhalnice, tako da celo površino spoja nekako zvaljaš skupaj. Po 24 urah doseže končno trdnost. Če boš z ror cangami vlekel narazen, se bo razslojil hyplaon, ne lepilo.
Ampak pazi, tole je kontaktno lepilo v pravem pomenu besede, ko enkrat pritisneš skupaj, ne boš tega več premaknil.
__________________
lp
motorni
bertok_
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: To Jan 24, 2017 16:33

Re: Montaža, leplenje in odstranjevanje delov na gumenjaku

OdgovorNapisal/-a bertok_ » Ne Maj 06, 2018 17:36

Hvala za odgovor !
Ročko sem odlepil s pomočjo fena, na nekaterih delih pa se je pojavila tkanina, kjer je bila ročka lepljena iz strani prejšnjega lastnika, ali predstavlja problem lepljenje preko tkanine ? V primeru da je sloj hypalona potrgan ?
- za lepilo sem pa naročil skupaj s hypalon adamprene super, ima kdo izkušnje z omenjenim lepilom ?
- katero granulacijo brus papirja uporabiti ?

Hvala za odgovor
fjord30@gmail.com
Prispevkov: 2
Pridružen: Ne Dec 02, 2018 22:28

Re: Montaža, leplenje in odstranjevanje delov na gumenjaku

OdgovorNapisal/-a fjord30@gmail.com » Po Dec 10, 2018 10:12

Pozdravljeni .. ja sem iz hrvaške, split ... trazim marshall m100, ali nikako ga najdem .. zato me zanima, ali je lahko na prodaj, ali veste, da nekdo proda nekje v Sloveniji?

Hvala, Petar
Albert
Višji vodnik
Prispevkov: 18
Pridružen: Pe Feb 19, 2016 00:04
Kraj: Koper

Re: Montaža, leplenje in odstranjevanje delov na gumenjaku

OdgovorNapisal/-a Albert » To Dec 11, 2018 01:35

fjord30@gmail.com
Prispevkov: 2
Pridružen: Ne Dec 02, 2018 22:28

Re: Montaža, leplenje in odstranjevanje delov na gumenjaku

OdgovorNapisal/-a fjord30@gmail.com » To Dec 11, 2018 08:44

Albert napisal/-a:Evo pogledaj ovaj oglas

https://www.subito.it/nautica/marshall- ... 641229.htm


Znam..gledam i po Italiji stalno..al svi budu na jugu..
I problem su papiri, jer kod njih ne treba reg brod ispod nmislin 6.5m..

Znate li kako je u SLO sa registracijom?
Jer iman tamo prijatelja, pa bi mozda iz Italije registrira u slo na prijatelja, pa iz slo u hrvatsku na mene..
Ako je kod vas drugacije kod reg iz italije
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Montaža, leplenje in odstranjevanje delov na gumenjaku

OdgovorNapisal/-a kocka » To Dec 18, 2018 07:06

V Sloveniji še bolj komplicirajo, če niso vsi papirji in homologacije od čolna!
tkrneki
Štabni vodnik
Prispevkov: 26
Pridružen: To Avg 14, 2018 21:00

Re: Montaža, leplenje in odstranjevanje delov na gumenjaku

OdgovorNapisal/-a tkrneki » To Dec 25, 2018 19:26

bertok_ napisal/-a:Hvala za odgovor !
Ročko sem odlepil s pomočjo fena, na nekaterih delih pa se je pojavila tkanina, kjer je bila ročka lepljena iz strani prejšnjega lastnika, ali predstavlja problem lepljenje preko tkanine ? V primeru da je sloj hypalona potrgan ?
- za lepilo sem pa naročil skupaj s hypalon adamprene super, ima kdo izkušnje z omenjenim lepilom ?
- katero granulacijo brus papirja uporabiti ?

Hvala za odgovor

Poglej si: viewtopic.php?f=25&t=23680&p=323098#p323098
vse je tm, da ne bom še enkrat pisal vsega. Uspešno popravljanje.

ladi
akraka
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 128
Pridružen: Ne Jun 13, 2010 10:24

Re: Montaža, leplenje in odstranjevanje delov na gumenjaku

OdgovorNapisal/-a akraka » So Dec 29, 2018 11:08

motorni napisal/-a:1. Pobrusiš z brusilko. Ampak previdno. Ostat mora zgornji sloj hypalona, na izgled malo žametast. Tako pripraviš tudi površino za lepljenje. Za odlepljenje pomaga tudi če dele segreješ na malo čez 100°C.
2. Včasih je bilo za hypalon lepilo Savanol T/B, nato Neostik T/B, mislim pa da tega ni več, še najboljši je Cement SC4000 od rema tip top. Zmešaš lepilo in trdilec v eni mali konzervi, namažeš oba dela s trdim čopičem, pokriješ čopič in konzervo z alu folijo, da bo za drugi premaz, počakaš, da se posuši in ne pika, namažeš oba dela drugič, počakaš da še prav malo pika, stisneš in močno pritisneš s kosom lesa v velikosti male kuhalnice, tako da celo površino spoja nekako zvaljaš skupaj. Po 24 urah doseže končno trdnost. Če boš z ror cangami vlekel narazen, se bo razslojil hyplaon, ne lepilo.
Ampak pazi, tole je kontaktno lepilo v pravem pomenu besede, ko enkrat pritisneš skupaj, ne boš tega več premaknil.



Neostik TB še obstaja. Ima ga belinkina trgovina v LJ. Mislim, da je na Zasavski. Ali pa v trgovinah Mavrica po naročilu. LP
mikele
Viceadmiral
Prispevkov: 409
Pridružen: Ne Sep 18, 2016 16:40

Re: Montaža, leplenje in odstranjevanje delov na gumenjaku

OdgovorNapisal/-a mikele » So Dec 29, 2018 12:26

akraka napisal/-a:
motorni napisal/-a:1. Pobrusiš z brusilko. Ampak previdno. Ostat mora zgornji sloj hypalona, na izgled malo žametast. Tako pripraviš tudi površino za lepljenje. Za odlepljenje pomaga tudi če dele segreješ na malo čez 100°C.
2. Včasih je bilo za hypalon lepilo Savanol T/B, nato Neostik T/B, mislim pa da tega ni več, še najboljši je Cement SC4000 od rema tip top. Zmešaš lepilo in trdilec v eni mali konzervi, namažeš oba dela s trdim čopičem, pokriješ čopič in konzervo z alu folijo, da bo za drugi premaz, počakaš, da se posuši in ne pika, namažeš oba dela drugič, počakaš da še prav malo pika, stisneš in močno pritisneš s kosom lesa v velikosti male kuhalnice, tako da celo površino spoja nekako zvaljaš skupaj. Po 24 urah doseže končno trdnost. Če boš z ror cangami vlekel narazen, se bo razslojil hyplaon, ne lepilo.
Ampak pazi, tole je kontaktno lepilo v pravem pomenu besede, ko enkrat pritisneš skupaj, ne boš tega več premaknil.



Neostik TB še obstaja. Ima ga belinkina trgovina v LJ. Mislim, da je na Zasavski. Ali pa v trgovinah Mavrica po naročilu. LP

Lepilu moraš dodati “trdilo”,lahko ga deaktiviraš še lep čas po kontaktu (tudi po 48ih urah) le pogreti ga moraš.
janadino
Admiral
Prispevkov: 3967
Pridružen: Če Okt 11, 2007 14:57

Re: Montaža, leplenje in odstranjevanje delov na gumenjaku

OdgovorNapisal/-a janadino » Po Jan 07, 2019 08:03

Na koliko stopinj pa ga moraš pogreti?
Guma je guma, zaenkrat.
mikele
Viceadmiral
Prispevkov: 409
Pridružen: Ne Sep 18, 2016 16:40

Re: Montaža, leplenje in odstranjevanje delov na gumenjaku

OdgovorNapisal/-a mikele » Po Jan 07, 2019 10:21

janadino napisal/-a:Na koliko stopinj pa ga moraš pogreti?

Ne uporabljam senzorja za merjenje temperature. Pogreješ, da je topel na otip in odlepiš. Ko ga malo odlepiš lahko greješ direktno v zlep in gre. Je pa pri teh stvareh potrebno imeti precej občutka, ki si ga ne pridobiš kar čez noč.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov