Izpit za čolne.

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a franc5e » Ne Dec 30, 2018 01:19

jozko napisal/-a:
morosito napisal/-a:Vcasih so A kategorijo dali ko si opravil B kategorijo.

Kdaj pa je to bilo :?:
Lahko da kje, v zadnjih 40 letih pri nas SIGURNO NE :!:
Si pa okrog leta 1980 dobil kategorijo B, če si opravil kategorijo C :idea:


Jožko, bilo je sigurno pred 1980 za A kategorijo, jaz sem 1986 že moral opravljati.

B si lahko vpisal do 1988, če si imel C. Delal sem sam 1987 in so mi dodatno vpisali B.

lp
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Ne Dec 30, 2018 09:17

Moj stric in ostala njegova generacija izpit za A niso delali. Samo B in dobili A.

Danes ce bi mlad hotu voznisko C in B se mora skesit...vzet kredit za 20 let :)
Uporabniški avatar
Savo1953
Admiral
Prispevkov: 956
Pridružen: Če Jan 22, 2009 13:32
Kraj: Škofljica - Kvarner (Duga uvala)

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a Savo1953 » Ne Dec 30, 2018 11:20

[quote="morosito"]Moj stric in ostala njegova generacija izpit za A niso delali. Samo B in dobili A.

Jaz sem 1970 delal in naredil B, par mesecev kasneje pa sem delal še A. Nič ni bilo avtomatsko.
Avtomatsko pa si takrat dobil "Potrdilo o poznavanju CPP predpisov", ki je bilo potrebno za vožnjo koles s pomožnim motorjem. Tega pa si dobil z opravljeno B kategorijo. Takrat si z B kategorijo lahko vpisal tudi F (za traktor), kasneje pa to ni bilo več možno.

Ampak zašli smo z bistva vprašanja...
Kdor hoče, najde pot, kdor noče, najde izgovor.
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Ne Dec 30, 2018 12:08

Ni bilo avtomatsko ampak ce si obkrozil vpisni listi da hoces A so ti dali....pa moji strici imajo vsi A ko so delali B za avto v 70ih....

Pa kolko starejsih vidim ki imajo A pa jih vprasam vsi pravijo sa so dobili poleg B
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a franc5e » Ne Dec 30, 2018 12:14

Ekola ... se nekaj o izpitu za čoln, padel prvič tam pri drugi temi... vrvi, vozli... nisem se mogel spomniti, teža sidra na tekoči meter čolna :D
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Ne Dec 30, 2018 13:32

franc5e napisal/-a:Ekola ... se nekaj o izpitu za čoln, padel prvič tam pri drugi temi... vrvi, vozli... nisem se mogel spomniti, teža sidra na tekoči meter čolna :D


Si se vpisal na tecaj? Ali se samo vpisal na izpit?
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Dec 30, 2018 14:39

Evo padu si na blesavem vprašanju ,mater so bukslni ,..7 m športna jadrnica ima 700 kil ,7 m lesena barka pa 5 ton in pol se grejo teža sidra na meter...
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a franc5e » Ne Dec 30, 2018 18:09

polanc napisal/-a:Evo padu si na blesavem vprašanju ,mater so bukslni ,..7 m športna jadrnica ima 700 kil ,7 m lesena barka pa 5 ton in pol se grejo teža sidra na meter...


Hm, mogoče imaš prav o sidru, sam sem na 3 del predavanja o navigaciji šel kar 2x,
šele takrat mi je bilo jasno, pa še druge karte so na izpitu...
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Dec 30, 2018 18:13

Ja sej na kako tako predavanje o navigaciji pa srečevanju plovil,posebno jadrnic ,ko so pod jadri ,bi blo fajn tud za nas stare bukslne,da bi šli in mal obnovil svoja veeelika in neomajna znanja in prepričanja....
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Dec 31, 2018 10:02

morosito napisal/-a:Vcasih so A kategorijo dali ko si opravil B kategorijo.
Pa so uvedli nov zakon...so bili vsi proti. Pa smo se naucili in navadili.

Zakaj nebi v navtiki dali malo tezje teste pa vsaj tudi preizkus znanja na morju? Pa res vsak danes dobi izpit...pa vsak bi mel privez. Kako lahko recimo koper ki ima 20k prebivalcev pa je cakalna 1000 ljudi, v trstu pa je 200k prebivalcev pa je cakalna 300 ljudi .. za privez?


Zato ker je test v resnici že zdaj relativno težak in nima nobene zveze s prakso, niti ni ene stvari iz izpita, ki bi bila pa res uporabna za male motornjake kakrše po večini furamo tle. Kako bi pa zgledal praktični del? Od kopra do Savudrije pa nazaj potovalna hitrost pa po jajcih se čohat umes, al bi udarl eno prekoceansko plovbo? Mogoče bi reševali zagozdeno sidro s 30m? Ali bi se umes malo posočnčili, vrgli batke na žar, mogoče pošraufali motor?

Kaj ti misliš, da bi test moral zajemat pa da tega nebi znal vsak k ma 15 minut prostega časa in čolna v življenju videl ni od blizu?

Jaz mislim, da do 10m izpita sploh nebi rabili ker je čist brezveze. Bistveno več znanja zahteva vožnja kolesa pa za kolo ne rabiš nič. Pomisli, rabiš isto znanje kot za avto, saj si v prometu, hkrati pa moraš ves čas loviti ravnotežje kar ti v avtu ni treba, še manj pa na čolnu.

Jaz se ene stvari iz izpita ne spomnim več. Zakaj? Zato ker niti ene stvari s tam nisem rabil v situacijah na morju. Niti ene. Vse kar rabim na morju sem vedel preden sem začel z izpitom.

Vseskupaj je (še)en birokratski mošnjiček in to je vse kar je. Costa Concordio je še vedno potopil človek z vsemi izpiti, Kolumb pa dvomim, da je v Kopru položil navigacijo in opravil prakso do savudrije preden je odkril Ameriko.

Kar je tle problem, je v vas malih nebogljenih dvomljivčkih. Vse mora bit regulirano, vse nam mora država rokico vodit pa 6 znamk in tri izpite je treba narest za vsako stvar, ker smo sami zelo nesposobni in nebogljeni.

Dejmo še en izpit za babo počohat, ko jo srbi narest, pa 23 praktičnih ur s CPPjem, ker je to pa mal preveč odgovorna stvar, da bi pa kr malo na horuk. A ni tko?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Po Dec 31, 2018 14:27

Se popolnoma strinjam s tabo. Zato sem izpit opravljal na hrvaškem, kjer bistveno manj komplicirajo, vseeno pa moraš znat osnove, ki jih rabiš vsak dan. Moj sodelavec je v Kopru pal, ker ni vedel kaj je to premčev kot al nekaj podobnega iz navigacije, kot da bo z 5m čolnom plul po oceanu.
So me pa tu na forumu že popluvali, češ da bi moral bit obvezen praktični del. Ponovno sprašujem pacijente ki to zagovarjajo s kakšnim plovilom?? ...4m gumenjakom, ali 15m jadrnico ali 24m jahto???
mirno morje
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a jozko » Po Dec 31, 2018 14:59

Roman 1 napisal/-a:So me pa tu na forumu že popluvali, češ da bi moral bit obvezen praktični del.Ponovno sprašujem pacijente ki to zagovarjajo s kakšnim plovilom?? ...4m gumenjakom, ali 15m jadrnico ali 24m jahto???

Naslov teme je Izpit za čolne :!:
Tretja varianta "24m jahta" torej odpade, saj izpit velja le do 24 metrov :idea:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a franc5e » Po Dec 31, 2018 15:46

franc5e napisal/-a:Ekola ... se nekaj o izpitu za čoln, padel prvič tam pri drugi temi... vrvi, vozli... nisem se mogel spomniti, teža sidra na tekoči meter čolna :D


Evo imam malo časa (partnerka je na verigi v kuhinji :D :lol: ), pa še malo opišem kako je izgledalo moje opravljanje tega izpita. Izvedel slučajno že drugi dan predavanja, ki se je odvijalo v bližnji gostilni. Smo v bistvu imeli ceneje kot uradno, z uradnim predavateljem, ker je to isto kot RK pri avtu, ne rabiš torej predavanj.

Na izpitu torej 3 teme, srečevanje, vozli in navigacija. Eno lahko padeš, potem samo tisto popravljaš. Menim, da moraš biti kar pripravljen. Jaz sem torej še enkrat šel na navigacijo v MB, učila sva se pa tudi s kolegom (policistom, jim je policija plačala, verjetno če bo na Muri kaj potrebno). Najhujše je ko rečeš, saj to bo šlo, to že vem....
joj koliko sem se učil srečevanja, na izpitu pa mrak cona.

Heh, se spomnim na izpitu, zvežite pašman, jaz v 2 sekundah, ni dobro, šele v tretje sem kao dobro, ...... mislim da sem preveč treniral, pa sem v sekundi vse hotel pokazati :oops:

Sicer pa je eden prišel ponovno na navigacijo ko sem bil sam notri in ga je oni steral ker spet ni vedel (rekel mu je naj se nauči, tega pristopa pa ni zabeležil, torej lahko pride še enkrat na to prijavo - če je to praksa, ne vem).


lp
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Po Dec 31, 2018 16:47

jozko napisal/-a:
Roman 1 napisal/-a:So me pa tu na forumu že popluvali, češ da bi moral bit obvezen praktični del.Ponovno sprašujem pacijente ki to zagovarjajo s kakšnim plovilom?? ...4m gumenjakom, ali 15m jadrnico ali 24m jahto???

Naslov teme je Izpit za čolne :!:
Tretja varianta "24m jahta" torej odpade, saj izpit velja le do 24 metrov :idea:

Ai sem jaz butast :oops: , ali pa ti :?: ...če piše DO 24 metrov , potem z 24 metrsko barko lahko pluješ...z 24,01 meter pa ne
mirno morje
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Izpit za čolne.

OdgovorNapisal/-a jozko » Po Dec 31, 2018 18:10

Nihče ni butast :!:
Morda nisem bil dovolj jasen - napisal si "24m jahto" :roll:
Do 24 metrov je po SLO zakonodaji vendar čoln :idea:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov