Prvi čoln? na Krku

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

standi79
Kapitan korvete
Prispevkov: 93
Pridružen: Sr Feb 20, 2013 20:07

Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a standi79 » Ne Dec 30, 2018 07:36

Pozdravljeni,

za raziskovanje okoli KRKa - Porata bi kupili prvi čoln. Nimamo namena plačevat veliko, ker bi ga res imeli za iskanje zalivčkov itd. gledal sem tega spodaj. mogoče mnenja, kaj pazit pri nakupu?
ima kdo izkušnje z vezi v Poratu pri Malinski?

https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID ... %20450%20F

l.p.
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a jozko » Ne Dec 30, 2018 09:04

Za kak resnejši komentar, bi bilo potrebno čoln videt v živo :!:
V vpisniku piše, da je motor dvotakten (mešanica), v oglasu piše, da je štiritakten (bencin), iz slik pa se vidi, da ima "avtolube" :roll:
Sicer ti Elani niso bili slabi, kot že napisano, pa je treba videt v kakšnem stanju je :idea:

Je pa pri tej starosti potrebno upoštevat, da je velika verjetnost, da bo po nakupu in v bodoče na njem potrebno "kaj poštimat" :|
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
standi79
Kapitan korvete
Prispevkov: 93
Pridružen: Sr Feb 20, 2013 20:07

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a standi79 » Ne Dec 30, 2018 09:23

jozko napisal/-a:Za kak resnejši komentar, bi bilo potrebno čoln videt v živo :!:
V vpisniku piše, da je motor dvotakten (mešanica), v oglasu piše, da je štiritakten (bencin), iz slik pa se vidi, da ima "avtolube" :roll:
Sicer ti Elani niso bili slabi, kot že napisano, pa je treba videt v kakšnem stanju je :idea:

Je pa pri tej starosti potrebno upoštevat, da je velika verjetnost, da bo po nakupu in v bodoče na njem potrebno "kaj poštimat" :|


ka jpa pomeni avtolube?
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a cibro » Ne Dec 30, 2018 10:05

Vlijes olje v rezervarcek v motorju in ssm dels.mesanico.2t motor.
Ta coln ti bo premali.Vidim da nimas 0 izkusenj.
Nabavi t4 da si jih malo naberes:)
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a jozko » Ne Dec 30, 2018 10:18

standi79 napisal/-a:ka jpa pomeni avtolube?

Preprosto povedano: "Avtolube" (piše tudi na pokrovu motorja), je skrajšanka za "Automatic lubrication",
kar pomeni, da se v rezervoar, ki je viden na sliki motorja (kapaciteta 2,5 - 3,0 litra), nalije primerno olje za "dvotaktnike".

Motor nato v bencin, ki ga črpalka povleče iz rezervoarja, sam po potrebi dodaja to olje, da napravi "ustrezno mešanico",
ki jo dvotaktni motor potrebuje za svoje delovanje :!:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a jozko » Ne Dec 30, 2018 10:30

cibro napisal/-a:Ta coln ti bo premali. Vidim da nimas 0 izkusenj.
Nabavi t4 da si jih malo naberes:)


Res je da čoln ni velik, res pa je tudi, da je marsikdo od nas začel s še precej manjšim :!:
Nekateri se žal tega več ne spomnijo :roll:
Seveda nima izkušenj, saj je napisal, da kupuje prvi čoln :idea:
Zakaj pa je potreben štiritaktni motor za nabiranje izkušenj :?:
Mnogi smo dolga leta pluli z dvotaktnimi motorji, pa smo preživeli ...
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a cibro » Ne Dec 30, 2018 10:33

Jaz sem zacel z maestral 5 in tomos 4 in bi vsakem priporocal tako.Ne stekam folka k nabere 15k eur navali na 8m neki trokirne in ne zna niti pogledat ce motor benc dobiva
Uporabniški avatar
matic5
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 82
Pridružen: Če Maj 29, 2014 09:43
Kraj: Križe

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a matic5 » Ne Dec 30, 2018 11:21

Pozdravljen standi79,
podoben prvi čoln sem imel tudi jaz ( 4,75 m ) z motorjem 50 KM in prav tako avtolube. S tem čolnom sva z ženo veliko preplula okoli otoka Krk prav tako sva šla do Cresa, Raba in celo do Silbe, seveda si pa ne predsatvljam da bi bil še kdo gor ker bi bilo potem premalo prostora. Seveda se s takim čolnom lahko pride daleč, le vreme in morje morata sodelovati!!! Čoln je seveda pred nakupom dobro pogledat ker na slikah ne vidiš vsega, letnik tudi ni prav mlad, predvsem pa če se ne spoznaš dobro prosi nekoga da gre s tebo in mu daj za kakšno pico :D
Moje mnenje je da bo za začetek tale Elan več kot dovolj, pravilo pa je ko kupiš čoln si že za en meter prekratkega :D :D Če si boš lepo porazporedil vso opremo, ki jo boš vozil s seboj boš nad dnevnimi izleti užival!! Kar pa se tiče Porata sem jaz tam že nekaj let, ko sem imel še manjši čoln sem ga vsakič pustil v vodi toliko časa kolikor sem bil na morju ( 14 dni, tri tedne,... ) ga dal na suho in ponovil vajo, ko sem se vrnil.Ko sem dal čoln iz vode sem se dogovril z lastnikom Konobe Poroat da sem ga imel kar pri njem na zelenici za čas ko sem se vrnil, plačal pa vse skupaj nič! Da boš imel čoln celo sezono v vodi lahko pozabiš ker je v sezoni popolnoma nabito in veliko več zaslužijo če vzamejo tedenske goste, prednost pa imajo seveda gosti iz Porata. Najhuje je od 15.07. do 20.08. vsako sezono, ko pridejo Nemci in Avstrijci s svojimi čolni in jih je cel kup po zalivu. Jaz sem po 5 letih dobil vez za sezono in še to ni vedno 100% ker se vsako leto na Lučki kapetaniji spreminjajo pravila. Računaj pa da te bo stalo 15HRK po metru na dan, plus spust po rampi 50 HRK in potem še dvig enako ( 14 dni = 1.150 HRK ). Toliko ti jaz lahko pomagam, če pa te še kaj zanima pa piši. Lp M
standi79
Kapitan korvete
Prispevkov: 93
Pridružen: Sr Feb 20, 2013 20:07

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a standi79 » Ne Dec 30, 2018 12:31

Ooo hvala za info. Torej kot prehodni bom dobil vez za 14 dni, da ga mam samo v casu dopusta not?
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Dec 30, 2018 14:34

En Elan 450 F je imel komandni most pomaknjen desno in posledično je bil širši prehod naprej,kar je bilo fajn.Drugaće pa to ni prevelik čoln za začetnika.Le po pameti ga vozi in zavedaj se da se boš šele sedaj res začel učiti in da je izpit za voditelja čolna le en kos papirja,ki ga moreš imet pomeni pa na morju nič.Torej v mirnem vadi pristajanje,vrži v vodo bojo pa se ji vzvratno približuj,poskusi tako stvar tudi ko mal piha..da ne prideš kr na bencinsko med jahte in pol ne veš kaj bi počel in pol nekteri neznanje nadomestijo z kričanjem na žensko ,češ kaj ne dela tko ko bi morala..kaj pa ve ona reva..pa velik užitkov.
Uporabniški avatar
matic5
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 82
Pridružen: Če Maj 29, 2014 09:43
Kraj: Križe

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a matic5 » Ne Dec 30, 2018 15:55

Ne vem koliko časa boste na morju, seveda bi jaz spomladi šel malo v Porat poklical fanta ( Andrej - vodja luke Porat ), ki je zadolžen in se mu malo najavil ( termin dopusta ), tako bo tudi on imel malo planirano kako in kaj, najslabše se je izkazalo ko so nekateri "slovenčki" in tudi drugi prišli dol in mu mahali s 50 eur podkupnine, da naj mu najde privez ker je pa on sedaj prišel na dopust. Tako vedenje je popolnoma brez veze in kaj hitro se je odpeljal s svojim avtom in čolnom ( ne pravim da to kje ne gre - tu ne ). Milsim, da se da vedno dogovoriti, seveda je tudi treba razumeti, če kdaj ne bo prosto a to se meni v nekaj letih ni zgodilo. Če pa se nekako tudi ti lahko prilagodiš z dopustom, da nisi ravno v najvčjem navalu bo pa tako še manjša težava za vez dobit. Če rabiš še kakšno informacijo lahko pišeš tudi na ZS.
Uporabniški avatar
elan450
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 138
Pridružen: Če Dec 29, 2016 12:54
Kraj: Ptujsko morje - Istra

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a elan450 » Ne Dec 30, 2018 19:25

Potem ti iz prve roke ker sem imel gumenjake in tudi takšnega, da je ta čoln je za začetnika super oz. ga je skoraj
škoda. Odlično se odreže na valovih, motor zanesljiv 2 taktni. Boš rabil kar dva dobra dopusta, da ga boš naštudiral in boš šele takrat spoznal, da je zakon.
Z leti boš sicer spoznal, da je vse skupaj malo premajhno. Drugače 5 oseb glisira brez kakršnih koli težav. Če pa je motor dober tudi ni nobenih omejitev glede potepanja. Tudi ime 450 F (Family) ti pove vse. V glavnem gre še za eno zelo posrečeno plovilo iz Elana.
Boj se mora i boga
ennavtik
Kapitan
Prispevkov: 186
Pridružen: Sr Mar 14, 2018 20:37

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a ennavtik » Po Dec 31, 2018 10:50

moj prvi čoln je bil, in je še vedno, tale https://www.burzanautike.com/hr/gs_naut ... pen/689/51 z motorjem Honda90BF, in je lušna zadevica, čisto nič prevelika za prvi čoln, zame in za naše potrebe v "nulo" velikost z dobrim motorjem. V bistvu sem vesel da nisem vzel manjšega, ker, kot pravijo, si ob nakupu takoj en meter premajhen:)...
Upam, da ga bom imel še cca 3 sezone in šele potem mogoče če se bo vse poklopilo vzel mogoče 6-6,5m...
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Dec 31, 2018 14:20

Na dolgi rok je sigurno dražje, če zamenjaš N čolnov, da prideš do tistega, ki ti je všeč.

Meni recimo pri tem ni všeč, da nima nič zavetja, malo se spremeni vreme, pihne in začne deževati, ti maš pa recimo 5NM do tam kjer bi rad bil. V teh 5NM boš Family prepihal do kosti, mokri bodo kot miši in če bo sreča boš še zajel 2x val in bodo še prestrašeni.

Super recept.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Prvi čoln? na Krku

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Po Dec 31, 2018 15:52

Argir mas point in prav pred tem vsem te lahko gliser z dobrim sprayhoodom resi. Se posebaj ce mas tudi stranice za zapret zna bit razen valov cist lepo vzdrzno :wink:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov