Sidro Adriatic

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: Sidro Adriatic

OdgovorNapisal/-a moro12345 » To Nov 27, 2018 09:34

Rocna
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Sidro Adriatic

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » To Nov 27, 2018 09:52

Sidro mi je zelo všeč, vendar, če bi ga imel, bi ga zvaril skupaj.Nekdo pride s 17ali19 ključem in ti v pol minute sname pol sidra.Ostane ti le roka sidra.Saj se ve, Jadran je poln presenečenj. :|
mašinfirer
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Sidro Adriatic

OdgovorNapisal/-a Lure » To Nov 27, 2018 11:35

@habibi: a ni potem lažje odvijačit verigo in imaš celo sidro?
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Sidro Adriatic

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » To Nov 27, 2018 13:34

Dvomim, da bi to v sezoni počel ničkolikokrat, saj bi ti dokur...o.Mi pa je sidro všeč in, če bi menjal Matusa, bi vzel tega pa se ni za bati :lol: :lol:
mašinfirer
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Sidro Adriatic

OdgovorNapisal/-a alesjo » Sr Nov 28, 2018 22:31

habibi Vll napisal/-a:Dvomim, da bi to v sezoni počel ničkolikokrat, saj bi ti dokur...o.Mi pa je sidro všeč in, če bi menjal Matusa, bi vzel tega pa se ni za bati :lol: :lol:

Jaz pa ne bi nikoli maral sidra ki je sestavljeno kot lego kocke, moje mnenje: sidro MORA bit v enem kosu. In vprašanje: Zakaj naj bi bilo sestavljeno, pa saj ga ne rabimo sestavljat in razstavljat, razen če si kdo želi na dopustu krajšat čas s tem, kar pa dvomim, ker je veliko lepših stvari za počet :wink: :lol: :lol: l.p. alesjo
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Sidro Adriatic

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Nov 29, 2018 01:02

Na Niki imajo 30 kilskega mislim Mantusa kot rezervno sidro in so ga laže skladiščli razstavljenega in ta namen je edini plus razstavljanja po moje.Drugače pa ko sem jaz moje sidro delal sem tako razmišljal.Več bo držalo 50 cm vara kot 4je vijaki.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Sidro Adriatic

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Nov 29, 2018 12:09

morosito napisal/-a:Rocna

Motiš se - na več ko en način.

Zaporedje razvoja sider z lokom sledim od slike na vlogi za patent, ki jo je 1971 (po dostopnih podatkih sodeč, jaz nisem bil poleg in ni iz lastne izkušnje) vložil Peter Bruce[/b].
Slika
Na sliki vidim besedi, ki bi lahko bili podobni Manson in Lewmar - ampak če pogledam sliko natančneje, se izkaže, da so to (preveč približno prebrana) imena pravnikov iz pravne pisarne, ki je verjetno za Bruce-a pripravila zahtevo za patent.

Zaporedje naprej - po mojem občutku - gre približno takole: Bugel/WASI (mislim da ima kdo na morjeplovcu tudi takega), Bruce-->Manson, WASI-->ROCNA (Peter Smith), WASI?-->Manson Supreme, WASI-->Mantus (na povezavi zgoraj je tudi povezava na njihovo zgodbo, ki se sklada z mojo domnevo), Mantus-->polanc, polanc-->frik, frik-->kremni, polanc-->manork, Wasi?->neptuno-adriatic...

Lahko bi bil Bugel tudi pred 1971 (torej pred to risbo - to bom še kdaj poskusil preveriti, ampak ne danes).

Na prvi pogled se morda ta sidra zde podobna, ampak
  • pri Manson Supreme lopata ni več ravna kot pri WASI (mislim da je ukrivljeno kot po plašču valja, kot na zgornji skici), ročica sidra ima utor za mehanizem za izvlečenje zataknjenega sidra in zadnji konec lopate ima pod lokom odebelitve, ki za ostala sidra z lokom niso značilne.
  • xyz extreme sidro ima podobno konico kot Manson Supreme, samo da je modularna (in iz drugega materiala, kot lopata) - in oblika sicer ni iz te zgodbe.
  • Tudi Rocna ima vboklo lopato, ampak je krivina kompleksnejša kot pri Mansonu.
  • Mantus ima snemljiva/privita lok in ročico ter iz lopate štrleča ušesa, na katera se privije lok.
Praktično vsa ta sidra imajo tudi različne kote lopate glede na ročico (Bruce ima - med drugim - za velika sidra patentirano, da se kot lopate proti ročici da nastaviti). Večine na forumu morda to ne zanima - ampak patenti BRUPAT ltd., ki sem jih pogledal, imajo napisano, zakaj je kakšna sprememba kota ali debeline materiala patentirana izboljšava.

A Brief History of the (Pleasure) Boat Anchor - Daria & Alex Blackwell, Coastal Boating
Sem šel pogledat, če sem kje 'falil', pa mi je bilo všeč, čeprav mestoma manjkajo letnice, po katerih bi lahko preveril pravilnost zaporedja, ki sem ga tu zapisal, mestoma pa nekaterih reči ni vedel (recimo piše, da je Poiraud-ova konkavna lopata inovacija iz 1996, pa vidimo tako na zgornji sliki iz 1971). Nobody's perfect, tudi ta prispevek ne, ampak to ni problem; tudi če ne drže vse podrobnosti, zgodba v grobem drži.

Za koga, ki ga to ne zanima, je pa pač vse z lokom Rocna, ker je bilo to prvo sidro z lokom, o katerem je slišal (jaz pa težim in kompliciram). To ni problem, če se zavedate, da vas to pač ne zanima, in pustite tiste, ki jih zanima, da se s tem naprej ukvarjajo. Za takrat ko ni tako, pa še ena misel v zvezi s tem

Pa da se z zgodovine vrnemo v sedanjost:
neptuno napisal/-a:Adriatic 8kg
Slika
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
moro12345
Admiral
Prispevkov: 925
Pridružen: Ne Jul 08, 2012 17:22
Kraj: Ankaran

Re: Sidro Adriatic

OdgovorNapisal/-a moro12345 » Če Nov 29, 2018 13:08

kakor koli ime ima je total fail sidro....

1. ker ga nihce ne prodaja
2. ker ce ga nekdo prodaja stane 50% vec kot rocna
3. na loku ima zavarjeno neko sredinsko precko ki na plovila ki imajo na premcu posebne vrtiljake ne gre skozi

npr:

Slika

4. lok ni okrogel ampak pravokotni....zna lepo ti zrezat roko ko je kako leto v uporabi v morju...ko ga ročno vzameš zna bit res kaka huda poskodba če res ni lepo spolirano in gladek....

5. alesjo ima prav

alesjo napisal/-a:
habibi Vll napisal/-a:Dvomim, da bi to v sezoni počel ničkolikokrat, saj bi ti dokur...o.Mi pa je sidro všeč in, če bi menjal Matusa, bi vzel tega pa se ni za bati :lol: :lol:

Jaz pa ne bi nikoli maral sidra ki je sestavljeno kot lego kocke, moje mnenje: sidro MORA bit v enem kosu. In vprašanje: Zakaj naj bi bilo sestavljeno, pa saj ga ne rabimo sestavljat in razstavljat, razen če si kdo želi na dopustu krajšat čas s tem, kar pa dvomim, ker je veliko lepših stvari za počet :wink: :lol: :lol: l.p. alesjo


sidro mora biti iz enega kosa! konec debate.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Sidro Adriatic

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Nov 29, 2018 20:10

Za ene 80€ bi bil super. Za več so pa boljše alternative.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Sidro Adriatic

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Dec 01, 2018 11:15

Za tiste k bodo za dopust vsako leto v sveti katarini vlekli na roke sidro po tem terenu, bo odlično sidro.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

Re: Sidro Adriatic

OdgovorNapisal/-a Tex » To Dec 11, 2018 07:52

Fak ste zoprni s temi sidri, toliko kot sidrate je ze vecji kamen dober, za tiste malo bolj resne pa dva kamna. Toplo vodo boste odkrili, 30let stara delta drzi vec kot dovolj ce se znas posidrat, ce ne ti pa tudi betonski blok od boje ne pomaga...
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Sidro Adriatic

OdgovorNapisal/-a admin » To Dec 11, 2018 18:04

Z vsemi sidri na tem forumu je to postalo samo še ena reklama, vsak si želi samo prodat nek svoj izdelek, seveda zavito v celofan, da on pa ne prodaja, vendar prodaja!

Če greste pogledati pravila foruma tam izrecno piše, da je oglaševanje komercialnih zadev prepovedano! Pri teh različnih sidrih to gledamo malo skozi prste, ker je šlo za razvoj in ugotavljanje, skozi to tudi za nekatere koristne informacije. Samo se pa sedaj vidi samo še marketing, kar pomeni, da bo počasi moralo vse skupaj v smetišče!
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Sidro Adriatic

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Dec 11, 2018 18:19

admin napisal/-a:Z vsemi sidri na tem forumu je to postalo samo še ena reklama, vsak si želi samo prodat nek svoj izdelek, seveda zavito v celofan, da on pa ne prodaja, vendar prodaja!

Če greste pogledati pravila foruma tam izrecno piše, da je oglaševanje komercialnih zadev prepovedano! Pri teh različnih sidrih to gledamo malo skozi prste, ker je šlo za razvoj in ugotavljanje, skozi to tudi za nekatere koristne informacije. Samo se pa sedaj vidi samo še marketing, kar pomeni, da bo počasi moralo vse skupaj v smetišče!



Tudi jaz tako mislim in vedno ko se pojavi kakšna tema o sidrih je večina članov nejevoljnih. Sidra so taka in drugačna, dobra in slaba, to itak vemo tisti, ki veliko sidramo. Kopije sider in določene izboljšave se bodo vedno dogajale, nekaj novega naredit je pa malo težje in prodaja naj gre na bolho, mornarja itd, tudi v malih oglasih morjeplovcev je prav, če se kako sidro najde za nekoga ki to išče. Pa še to to bi dodal, član foruma neptuno je za moje pojme samo prodajalec, v nobenem njegovem postu ni nič drugega kot prodaja sider, pravi morjeplovci napišejo marsikaj o morju, plovbi, si delijo izkušnje take in drugačne, ker se morjoplovstva tiče, če bi pa nekdo bil tu samo za svoj interes ne spada sem, tako vsaj jaz mislim in lep pozdrav vsem MORJEPLOVCEM :!: :D alesjo
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1162
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Sidro Adriatic

OdgovorNapisal/-a igorb » To Dec 11, 2018 22:36

meni osebno so všeč ta sidra in način predstavitve vsakdo nekaj kopira in se trudi predstaviti kako se mu je kadilo od možganov med izumljanjem ,v resnici so samo malo prerisali in malo ukradli nekomu idejo,sedaj se obnašajo kot kmečke neveste nedolžne,čeprav vsi slutijo da je šla cela vas čeznje,in tudi sosed s traktorjem. takle mamo v možganskem trustu
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Sidro Adriatic

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Sr Jan 02, 2019 10:03

morosito napisal/-a:Rocna

Na hitro je sidro res podobno rocni. Ampak ko deset ur gledas sidro rocna na mizi ugotovis da ima rocna en kup dovrsenih dodatkov. Razlicne debeline lopate. Rocna je ulitek naredit toliko detajnov z varjenjem je precej drago. Rocna ima lopato razlicno debelo na zacetku in koncu. Ima tocno delocen kot po katerem je zvita lopata in to je 142 stopinj. Ima tocno dolocen kot pod katerim je špica brusena. Ušesca ki dvigajo lopato od tal. Votel lok.

Rocna je velika mojstrovina. Od njenega izumitelha se lahko veliko nauci. Le cas si je treba vzet in dolgo razmišljat zakaj je to naredil tako in ne drugače.


Mislim da smo slovenci naredili več dobrih sider in prispevali veliko v svetovni navtiki.

Pa se vsako sidro ki je se na las podobna kopija prejsnjemu sidru ima kak izviren detajl. Z vsakim novim sidrčkom svet razvoja sider napreduje. Razvoj tehnologije napreduje. Za to podpiram vsakega razvijalca sider. Zaradi njih se imam lepse na dopustu.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd

Kdo je na strani

Po forumu brska: fischerr, Podgurc na barki in 7 gostov