Natege posrednikov pri prodaji in nakupu plovil

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Natege posrednikov pri prodaji in nakupu plovil

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Jan 28, 2019 22:27

V kratkem času sem naletel na več nategov-prevar pri prodaji in nakupu plovil

1. Najbolj šokantna zgodba je izkušnja možakarja, ki je v Italiji našel odličen gumenjak za zelo ugodno ceno. Šel ga je pogledat sam (SKORAJ ŽIVLJENSKO USODNA NAPAKA!!). Nekje v okolici Neaplja je s prodajalcem gumenjaka izplul na probno vožnjo. Nekje 3 milje od obale ga prodajalec vpraša, če mu je čoln všeč in če ga bo kupil. Vprašal ga je tudi če ima s seboj denar? Ko kupec potrdi, da ga ima pri sebi "prodajalec" izza pasu potegne pištolo, mu vzame denar in primora, da skoži v morje, ki je imelo zgolj 18°. Možakar je imel blazno srečo, saj je preživel plavanje v ledeni vodi cele 3 milje do obale in da ga tok ni nesel na odprto. Imel je strašansko srečo, da je preživel. Večini kaj takega v tako mrzlem morju ne bi uspelo. Naivnost, iskušnja in zanj življenska šola. Upam, tudi za tebe, ki to bereš.


Naslednji opisi se nanašajo na Selymar Yachts katerega se drži zelo slab glas.
Ker vse bazira na resničnih dogodkih in ker sem osebno videl nekaj dopisov se čutim dolžnega opozoriti vse morjeplovske člane, da ne nasedajo tovrstnim "brokerjem". Plovilo vedno prodajajte le sami na podlagi oglasov katere oddate v oglaševalskih portalih ali v tiskanih medijih. Za to ne potrebujete zastopnika - brokerja! Ne podpisujte pogodb o posredovanju pri nakupu ali prodaji plovila. Obrnite se na izkušene v tem poslu ali pa se posvetujte z nami tu na forumu.

2. Kolega je hotel kupiti plovilo vredno preko 100.000,00 eur. Po skoraj 5. mesecih korespondence, ogleda na plovilu... je praktično le nekaj ur pred plačilom kupnine od lastnika prejel email v katerem pravi, da je listal dokumente in slučajno našel Surveyers report o manjši poškodbi na plovilu. Izkazalo se je, da je s kobilico premaknil nek Italijanski otok in pri tem iztrgal prva dva vijaka kobilice, ter delaminiral praktično vsa rebra okoli kobilice. Šele po nekaj mesecih so dali barko na kopno in šele po več kot pol leta so jo sanirali in pazi sedaj !!! V zapisniku piše, da so jo popravili zgolj s tremi nekje štirimi plastmi rovinga v kotih reber !?!? Kdor se malo spozna ve, da je to znak za velik alarm.

Ko mi je kolega pokazal sliko sem rekel pa to je praktično totalka. Ko je iskal strokovna mnenja še drugje je tudi sam ugotovil, da ta barka definitivno ni bila pravilno popravljena, lastnik in Selymar pa sta mu do zadnjega trenutka prikrivala izjemno pomembno zgodovino plovila, ki BISTVENO vpliva na odločitev o nabavi in vsekakor na ceno. Barke k sreči ni plačal in ni nasedel lepim besedam.

3. Kolega je prodajal barko. Barko je oglaševal v oglasih na internetu, po lokalnih marinah, preko poznanstev v marinah... kontaktiral je tudi Selymar in z tudi z njimi podpisal pogodbo za posredovanje pri prodaji plovila. Zelo pomembno dejstvo je, da ga Selimar ni niti enkrat samkrat kontaktiral, da bi se kdorkoli zanimal za njegovo barko. NIKOLI!!! Barko je prodal kupcu kateri ga je kontaktiral na njegov privatni oglas. Kakšen mesec po prodaji pa dobi od Slymarja predračun in zahtevek, da jim plača provizijo, kajti ta kupec je tudi njim poslal email, da se zanima za plovilo, vendar kot sem že rekel, ga nihče ni o tem obvestil !?!? Kasneje so še nekajkrat zagrozili s tožbo v primeru neplačila, čeprav z samo prodajo niso imeli popolnoma ničesar.

4. Na netu sem našel še zgodbo opeharjenega kupca plovila iz Švice kateremu so ukradli skoraj deset tisoč € "rezervacije", saj se je izkazalo, da so prodajali barko za uporabnika plovila in ne dejanskega lastnika !?!?? Dejanski lastnik je namreč lizing hiša in z njihove strani ne lastnik ne Selymar nista imela pooblastila za prodajo. Gre pravzaprav za prevaro in čisto krajo saj Selymar ni hotel vrniti rezervacije.

Več o tem si lahko preberete tukaj...
Odlomek: citat
Experience with Selymar Yacht Broker (Split, Croatia)
My Story
I tried to buy a boat with Selymar Yachts. And I experienced a really malicious venture. But right from the beginning:
In internet I found a nice yacht offered by Selymar Yachts.
I visited the boat in real life, had a first look on it and it seemed fine to me.
All seemed honest and friendly.
....
So of course I didn't want to buy a yacht from a private person, where the registered owner is a leasing company.
Hence I told Selymar Yachts (Mrs. S.T.) to return my reservation fee, because I'm not going to buy the boat of this seller, who is only the possessor.
Selymar never returned the 9800 Euros.
So actually for me, it's fraud.
Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

Re: Natege posrednikov pri prodaji in nakupu plovil

OdgovorNapisal/-a goahead » To Jan 29, 2019 16:58

Ali se je komu zgodilo, da ga je kontaktiral kupec iz tujine npr. Iz Svice in se natancno zanima za coln? Slednji pa dela na Slonoksceni obali.
Zdi se mi neka natega, po drugi strani mi je poslal potni list za ureditev pogodbe.
Hvala za odgovor..
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3284
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Natege posrednikov pri prodaji in nakupu plovil

OdgovorNapisal/-a MareC » To Jan 29, 2019 17:24

goahead napisal/-a:Ali se je komu zgodilo, da ga je kontaktiral kupec iz tujine npr. Iz Svice in se natancno zanima za coln? Slednji pa dela na Slonoksceni obali.
Zdi se mi neka natega, po drugi strani mi je poslal potni list za ureditev pogodbe.
Hvala za odgovor..

NATEG!!!
Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

Re: Natege posrednikov pri prodaji in nakupu plovil

OdgovorNapisal/-a goahead » To Jan 29, 2019 18:16

Razlozi zakaj, bolj natancno prosim? Kje je tukaj natega, ker jaz prodajam on pa kupuje... Potni list je pravi.
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3284
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Natege posrednikov pri prodaji in nakupu plovil

OdgovorNapisal/-a MareC » To Jan 29, 2019 18:56

goahead napisal/-a:Razlozi zakaj, bolj natancno prosim? Kje je tukaj natega, ker jaz prodajam on pa kupuje... Potni list je pravi.


mene so enako kontaktirali, pa iz USA pa iz Afganistana neki US oficirji
malo poguglaj in ti bo vse jasno
itak pa prodaš tako, da nekdo pogleda čoln in se dogovorita vsaj jaz tako delam ti pa lahko po svoje, pa še v kontejner mu ga daj in mu ga pošlji :lol: :lol:
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Natege posrednikov pri prodaji in nakupu plovil

OdgovorNapisal/-a jozko » To Jan 29, 2019 19:00

Takšni te običajno kontaktirajo kmalu potem, ko oddaš oglas :idea:

Kot je napisal že MareC, je to vsekakor VELIK NATEG :!:

Če ne verjameš, se sam prepričaj, prodaj in poročaj, sam ne potem jokat :roll:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

Re: Natege posrednikov pri prodaji in nakupu plovil

OdgovorNapisal/-a goahead » To Jan 29, 2019 19:13

Razumem, zato sem pa tukaj tudi vprasal. Vendar sem v preteklosti veckrat ze dobil tako podobno sporocilo, kot ga navajas ti @MareC. Je pa tokrat nekoliko drugace. Pravi, da mi nakaze celotno kupnino na racun, prevzet pa pride kasneje. Kaj predvidevate, da gre lahko narobe....?
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3284
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Natege posrednikov pri prodaji in nakupu plovil

OdgovorNapisal/-a MareC » To Jan 29, 2019 19:17

goahead napisal/-a:Razumem, zato sem pa tukaj tudi vprasal. Vendar sem v preteklosti veckrat ze dobil tako podobno sporocilo, kot ga navajas ti @MareC. Je pa tokrat nekoliko drugace. Pravi, da mi nakaze celotno kupnino na racun, prevzet pa pride kasneje. Kaj predvidevate, da gre lahko narobe....?


kako ti bo pa nakazal? a preko banke al paypal
ker paypal je lahko škakljiv, če vmes zapre ali spremeni račun in potem se moraš s paypalom bockat okol plačila
Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

Re: Natege posrednikov pri prodaji in nakupu plovil

OdgovorNapisal/-a goahead » To Jan 29, 2019 19:36

Direktno na racun.
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3284
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Natege posrednikov pri prodaji in nakupu plovil

OdgovorNapisal/-a MareC » To Jan 29, 2019 19:39

goahead napisal/-a:Direktno na racun.


ok srečno :wink:
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

Re: Natege posrednikov pri prodaji in nakupu plovil

OdgovorNapisal/-a cibro » Sr Jan 30, 2019 00:12

Na celem svetu ga lih tvoj camac zanima.In kar nakazal bi predni ga vidi v zivo.Ne bodi tele.A bi ti placal coln da ga nisi videl?
Za vsak oglas avto coln skuter sem dobival te stose.Ko sem napisal da samo pare na sunce sprejemam se niso vec javili.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Natege posrednikov pri prodaji in nakupu plovil

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Jan 30, 2019 04:10

Prevaranti vnaprej preplačajo blago in prosijo, da višek nakažeš nazaj na isti ali drugi račun. Finta je le v tem, da oni plačajo s ponarejenim čekom. Predno banka reagira si že brez denarja.
Ma fint imajo na tisoče, saj imajo prevaranti ogromno časa, da se izvrstno pripravijo na naivneže.
Uporabniški avatar
bojan11
Admiral
Prispevkov: 665
Pridružen: Ne Feb 17, 2008 21:24
Kraj: Trebnje
Kontakt:

Re: Natege posrednikov pri prodaji in nakupu plovil

OdgovorNapisal/-a bojan11 » Sr Jan 30, 2019 07:14

MareC napisal/-a:
goahead napisal/-a:Razumem, zato sem pa tukaj tudi vprasal. Vendar sem v preteklosti veckrat ze dobil tako podobno sporocilo, kot ga navajas ti @MareC. Je pa tokrat nekoliko drugace. Pravi, da mi nakaze celotno kupnino na racun, prevzet pa pride kasneje. Kaj predvidevate, da gre lahko narobe....?


kako ti bo pa nakazal? a preko banke al paypal
ker paypal je lahko škakljiv, če vmes zapre ali spremeni račun in potem se moraš s paypalom bockat okol plačila


PayPal ni nic škakljiv. Ko je denar sproščen na tvoj PayPal ga avtomatsko potegneš iz svojega PayPal-a na svoj TRR. Samo ne sme priti denar na PayPal kot plačilo blaga, ampak kot storitev ali nakazilo prijatelju. V primeru da je kot plačilo nekega materijala, blaga ipd, kot je v primeru da bo prislo do “nakupa” čolna potem je lahko v ozadju PayPal garancija da dokler kupec blaga ne prejme ima pravico do refundacije denarja. Treba je samo dobro prebrat pogoje in storitve PayPal-a in potem vse lepo špila.

Je pa res da pri teh nategih “kupec” vprasa za tvoj PayPal email in ko mu ga daš, dobiš email od kao PayPal-a kje je v emailu link karerega moraš kao kliknit da boš ta denar prejel/sprostil na svoj račun. V tem primeru gre lahko za pfishing in za morebiten vdor v tvoj PayPal račun. Tudi ko pogledaš od kje je ta email prišel ni ta email od PayPal-a.
Uporabniški avatar
bojan11
Admiral
Prispevkov: 665
Pridružen: Ne Feb 17, 2008 21:24
Kraj: Trebnje
Kontakt:

Re: Natege posrednikov pri prodaji in nakupu plovil

OdgovorNapisal/-a bojan11 » Sr Jan 30, 2019 07:31

Nikola T. napisal/-a:Prevaranti vnaprej preplačajo blago in prosijo, da višek nakažeš nazaj na isti ali drugi račun. Finta je le v tem, da oni plačajo s ponarejenim čekom. Predno banka reagira si že brez denarja.
Ma fint imajo na tisoče, saj imajo prevaranti ogromno časa, da se izvrstno pripravijo na naivneže.


Banke ne vnovčujejo več čekov dokler ne preverijo če je le ta veljaven. Jaz sem imel podobno zgodbo pred cca 7-8 leti. Prek mobile.de sem prodajal avto, me majster kontaktira ceš da nekje služi vojsko in da bi to opravila na daljavo in da mi bo poslal denar za avto + shipping, samo če bi jaz hotel peljati avto v Trst kjer ga bodo prevzeli in pripravili za shipping. Ok, meni je vseeno, važno da prodam. Čez cca 3-4 dni dobim iz Dubai-ja DHL pošiljko, v kateri je bil ček od banke HSBC iz Londona. Jaz grem lepo na svojo banko da bi ček vnovčil in mi gospa na šalterju lepo razloži da oni denarja ne bodo dali, dokler ne preverijo čeka. Cez cca 5-6 dni mi javijo da je ček ponarejen in da iz te moke ne bo kruha, meni pa zaračunajo cca 40€ stroškov. Vmes me majster “kupec” non stop klicari in pošilja emaile, čeprav sem mu lepo razložil da avta ne dam dokler ne bo denar sproščen. No, v glavnem ko sem zvedel da je ček ponarejen, jaz majstru lepo pošljem email da sem denar “dobil” ampak da nimam časa it v Trst in da ima 7 dni časa da pride on ali kdorkoli drug po avto, drugače ga bom ponovno prodal. To je bil šele olje na ogenj. Ni blo gmaha, non stop klici itd, po enem tednu sem se mu lepo zahvalil za “denar” in adios amigo. Bi pa bilo pestro, da bi se res kdo pripeljal in rekel da je prisel po avto.

V glavnem, če imate čas se lahko zafrkavate z takimi, meni se danes ne bi dalo več. Bistvo pa je da nikakor in nikoli dat stvari iz svojih rok, dokler denar ni na vašem TRR ali še boljše v rokah.
Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

Re: Natege posrednikov pri prodaji in nakupu plovil

OdgovorNapisal/-a goahead » Sr Jan 30, 2019 08:05

Samo v informacijo.....Nisem naiven, vendar sem na podoben način že prodal čoln brez zapletov. Mislil sem, da bo tudi tokrat šlo po maslu. Zadevo sem zaustavil.
Hvala za informacije in izkušnje.

cibro napisal/-a:Na celem svetu ga lih tvoj camac zanima.In kar nakazal bi predni ga vidi v zivo.Ne bodi tele.A bi ti placal coln da ga nisi videl?
Za vsak oglas avto coln skuter sem dobival te stose.Ko sem napisal da samo pare na sunce sprejemam se niso vec javili.


Razumem tvoje besede, vsekakor pa tvojih nizkih NE!

Lp,

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov