Menjava ventilov za vodo

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Dec 09, 2018 08:28

Pri meni so bili vsi ventili videti kot novi. Še dobro, da sem jih zamenjal. Dva sta bila na zunaj BP znotraj pa razjedena. Oba od WCja. Barka bi šla v naslednjih štirih letih definitivno pod vodo, če jih ne bi zamenjal.
Nazadnje spremenil Nikola T., dne Ne Dec 09, 2018 11:06, skupaj popravljeno 1 krat.
diligence
Viceadmiral
Prispevkov: 366
Pridružen: Sr Avg 31, 2011 22:05

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a diligence » Ne Dec 09, 2018 08:56

In kaj po tem kliče po menjavi?
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a heron » Ne Dec 09, 2018 12:34

Pri meni so bili skozniki še zelo čvrsti, ventili tudi, ampak "smrekice", na katere pridjo cevi so bile pa krhke.
Nekatere sem lahko zdrobil z roko!!!
In to pri le 13 let stari barki.
Slika
Odločil sem se za menjavo za Trudesign - kompozitne skoznike in ventile, ki ne rjavijo, na njih ne vpliva elektroliza in za katere proizvajalec trdi, da jih ne bo treba menjati destetletja.

En od očitnih znakov, da je nekaj narobe je zelena barva na medeninastih ventilih. Če je prisotna, potem je po mojem potrebna menjava. Če zelene barve ni, pa še ni nujno, da je vse OK. A to je le moje mnenje in nisem izkušen v teh zadevah.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a EDO » Ne Dec 09, 2018 13:19

heron napisal/-a:Odločil sem se za menjavo za Trudesign - kompozitne skoznike in ventile, ki ne rjavijo, na njih ne vpliva elektroliza in za katere proizvajalec trdi, da jih ne bo treba menjati destetletja.

Pri nabavi, če jih že nisi nabavil, bodi pozoren na odtočne ventile iz umivalnikov in kuhinjskega korita. O tem sem že nekje pisal. Jaz sem jih zamenjal letos spomladi in povem izkušnje iz prve roke.
Jaz sem nabavil vse ventile istih nazivnih mer, kot so bili prejšnji kovinski. Pri omenjenih iztočnih je to bila dimenzija DN20 oz. 3/4''. Izkazalo se je, da Trudesign požirajo slabše oz. se pri kuhinjskem koritu odtok celo maši, ker so kolena in "smrekice" preozka. Skratka, v tem primeru je treba vzet eno mero večje dimenzije - DN 25 oz. 1''. Kuhinjskega bom moral spomladi zamenjat, ker ga moram vsake nekaj dni odmašit.
Predlagam tudi, da vzameš za manjše primere ventilov podstavke, ki stabilizirajo ventil. Sicer se pri odpiranju/zapiranju zvijajo (ni strahu, da bi se polomili) in jaz sem imel malo neprijeten občutek. Zato sem jih na notranji strani zlaminiral z epoksijem in mato. Sicer delajo (odpiranje zapiranje) B.P. Enem sem zamenjal že pred leti in se odpirajo tako kot takrat, kot so bili montirani.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
nac
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Jul 02, 2009 22:18

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a nac » Ne Dec 09, 2018 14:44

Edo-kakšni pa so ti podstavki,ki naj bi stabilizirali ventile? A imaš kakšen link do tega?
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a EDO » Ne Dec 09, 2018 15:34

Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Jan 31, 2019 12:53

Prebiram o menjavi ventilov in načinu odstranitve starih in vgradnje novih. Bolj ali manj je vse dobro zapisano in jasno. Sem pa naletel na tole metodo odstranjevanja vsisa in starega ventila, navznoter. Ne vem ali tu tudi povečuje luknje ampak s kronsko žago verjetno težko natančno prežagaš vsis, ne da bi poškodoval trupa. Montaža novega vsisa zgleda sumljivo preprosta.
https://youtu.be/Tysi4ScnZ_w
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Jan 31, 2019 14:06

Če pa je nujno, se pa zamenja ventil tudi, ko je barka v vodi.
https://youtu.be/eRSS7mTS6QI

Tale pacient pa menja cel ventil, ko je barka v vodi. To pa je izzivanje.
https://youtu.be/z97DChMRhM4
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a motorni » Če Jan 31, 2019 14:09

Saj je zabil notri čep, da sveder od kronske žage lahko dela vodilno luknjo. Z dobro kronsko žago žagaš tudi jeklo. Seveda ne s tisto z izmenjivimi listi, ampak s tako, kot jo ima tale na posnetku.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a EDO » Če Jan 31, 2019 20:42

Ta način je bolj eleganten - od ca 5.20 min. naprej:
https://www.youtube.com/watch?v=8p0gysglfUU&t=1208s

Jaz sem jih odstranil tako, da sem jih zvezdasto skoraj do konca zažagal s flekserco, da sem dobil osem segmentov in potem z dletom ob strani odlomil segmente in zunanje flanše ni bilo več. Na ta način en ventil demontiraš v 2 minutah.
Montaža plastičnih pa res ni neka znanost. Za razliko od tipa na tvojem 1. posnetku sem jih jaz od zunaj zalepil z epoksijem (bulletproof), znotraj pa tesnil s Siko.
Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Mar 01, 2019 00:42

Sem tik pred menjavo medeninastih ventilov za bronaste.
Sem se pa spomnil, da imam Raymarine merilec za globino in hitrost (mlinček), ki niso iz brona. Obstajajo pa tudi bronasti (original Raymarine).

Se priporočam za mnenje ali pustim original merilnike (inox) ali je treba tudi te menjati.
g.Stampar
Naddesetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: Po Feb 18, 2019 09:54

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a g.Stampar » To Mar 05, 2019 09:39

Pozdravljeni.
Imam problem z zamenjavo vsisa in ventila za hlajenje motorja, saj kot je sedaj ga je zamenjati po moje nemogoče saj je v napoto nosilec oz. podstavek motorja. Ventil in vse ostalo je bilo zamenjano ob obnovi motorja ali še prej. Ostali ventili so ok. Razmišljam, da bi ga odstranil in luknjo zlaminiral, vodo bi pa vzel iz ventila pod pomivalnim koritom katero ni v funkciji ali pa bi naredil novo luknjo na boku nekje v bližini motorja. Zanima ma, ali je potreben vsis za hlajenje motorja, ki ima vzdolžne reže ali bi bil obstoječi z navadno luknjo ustrezen? Predlagate kakšno boljšo rešitev? Plovilo pa je jadrnica 8m. Lep pozdrav, Gregor

Slika
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Mar 05, 2019 10:46

Samo luknja ne bo ok, ker ti bo slej ko prej potegnilo kakšno svinarijo (vrečko...) in se bo motor pregrel.

Morda lahko motor premakneš toliko, da vsis vseeno zamenjaš, ob tem pa še kakšno tesnilo ipd.
Če ne gre drugače nova luknja v neposredni biližini motorja.
Bavarko
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Ne Maj 01, 2011 18:46

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a Bavarko » To Mar 05, 2019 11:16

g.Stampar

Sem imel podoben primer, ventil je bil tik ob železnemu nosilcu motorja.
Rešiš tako, da vse razrežeš proč in dobro očistiš in pripraviš lukno za montažo novega vsisa.
Čez luknjo potisneš vsis, gor daš podložko in matico brez zategnit. Nato daš gor ventil na katerega si predhodno montiral koleno in smrekico za cev. Vijačiš tako, da vrtiš vsis. Ko si dovolj zategnil, namažeš "sikaflex" med vsis in trup in med podložko in trup. Samo še zategneš matico in rešeno.
Dobro počisti in razmasti vse dele in trup pred montažo, ker popravila, kasneje, niso možna.
slan
Kapitan
Prispevkov: 178
Pridružen: Po Jan 24, 2011 21:34

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a slan » To Mar 05, 2019 13:49

Koleno pred ventilom.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov