"Tullio" & "Larson" in ostali strokovnjaki za LES nasvet pls

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1678
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

"Tullio" & "Larson" in ostali strokovnjaki za LES nasvet pls

OdgovorNapisal/-a Paco » Po Feb 11, 2019 08:52

Pozdravljeni,

Ičšem nasvet oz mnenje kaj bi vi naredili v mojih čevljih. Na barki imam cel rob lesen, mislim da je teak ampak čisto 100% tudi nisem.

V originalu je zadeva narejena z svetlečim lakom in zelo šminkersko izgleda...žal je tak šminkeraj vsaj na Jadranu kot sem opazil bolj kratkega veka. Lak poka kot za stavo in v tiste kot las tanke pokice pride voda...ostalo je bolj ali manj znano in jasno...lak zacvete navzven črnina pa se pod lakom širi kot rak dalje.

Dosedanji poizkusi : Pred dvemi leti zbrusil vso sceno do zdravega in nametal cca 10 rok Veneziani laka ki je izpadel kot tekoče steklo :D :D :D in potem tudi obnašal oster kot steklo ko je enkrat počil :roll: :x :x :(
V letu dni zopet poke na stikih med lesom ( ja itak da les giba ) ...poskusil samo z lokalnim popravljanjem ampak to je bilo vse bolj obliž kot pa rešitev kar se vidi iz ažurih fotografij

Na tej točki imam letos kakor vidim dve poti oz 1,5 poti saj moram tako pri prvi kot drugi zadevo najprej zbrusit dol in to je delo ki me ela utrujenega že sedaj pa še začel nisem saj je dejansko lak trd kot steklo.

potem pa:

a).Nov lak ali nekaj podobnega
b)Oljenje za teak---to sem delal pred leti na barki s teakovo palubo in spomnim se da je bilo potem celo leto vse usrano po trupu zunaj in notri vsakič ko je padal dež...in zadeva je res zgledala kot da se cela barka taja :=( .

Dejstvo pa je, da je pot lakiranja
1.Draga !!!( dolgo obdobje dviga v marini in še daljše lakiranje z intervali ...če te vreme mazi kot bi moralo ves čas)
2.Očitno zelo kratkega veka
3.vsakokratno brušenje stanjšuje že tako načete stike
4.Časovno zamudno !

Pot oljenja:
1 za sedaj v tem primeru meni še neznana razen omenjenega
meni je barka za uporabo in neko pametno vzdrževanje ampak tole mi je pa res breme vsako leto praskat pa tudi na dve ni neka sreča.

Osebno bolj nagibam k olju kljub povedanemu zgoraj.

Nasveti in predlogi dobrodošli

Hvala in lp

Paco

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: "Tullio" & "Larson" in ostali strokovnjaki za LES nasvet pls

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Po Feb 11, 2019 09:12

1x1 je da lak ne spada na teak in niti na zunaje povrsine. Poskusi na enem delu s tungovim oljem ce bo kaj boljse. Delaj po navodilih. Lak je po mojem mnenju samo za kake mahagonij eksponate za panoramske voznje. Mogoce ti lahko kak strokovnjak svetuje o kaki alternativi...
Darh
Admiral
Prispevkov: 1156
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: "Tullio" & "Larson" in ostali strokovnjaki za LES nasvet pls

OdgovorNapisal/-a Darh » Po Feb 11, 2019 09:42

[quote="Paco"]Pozdravljeni,

Ičšem nasvet oz mnenje kaj bi vi naredili v mojih čevljih. Na barki imam cel rob lesen, mislim da je teak ampak čisto 100% tudi nisem.

Pozdravljen Paco
Kot ze vem iz lastnih izkusenj, (sem mizar) sem sedaj se klical v Adler tehnologa in mi je se 1x potrdil prepricanje.
Laka za les za zunanje vplive NI da bi zdrzal vsaj eno leto, kaj sele vec. Lak sam po sebi zdrzi, vendar ne na lesu( les se krci in razteza ob vlagi), isto je z epoxi laki.
Lak je samo za razstavni exponat, oz za notranjo uporabo.
Najboljsa resitev je Teak ki ne veze toliko vlage nase in se dimenzijsko ne spreminja, se boljse pa je 2-3 krat letno ce zelis imet res lepo barvo premazat z oljem.
Zelim cimprejsnje sprejetje dejstva, da se niso naredili kvalitetnega laka za ven.
Ce pa rabis kak info pa lahko na zs.
Lpd
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1678
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: "Tullio" & "Larson" in ostali strokovnjaki za LES nasvet pls

OdgovorNapisal/-a Paco » Po Feb 11, 2019 09:48

Darh in Marcel hvala . ja sem se kar malo bal da bo odgovor v smeri olja , no po drugi strani pa potrjuje tisto kar sem slutil okoli laka.

Neko olje bo najbrž treba..
pojdi se z bikom bost!
nac
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Jul 02, 2009 22:18

Re: "Tullio" & "Larson" in ostali strokovnjaki za LES nasvet pls

OdgovorNapisal/-a nac » Po Feb 11, 2019 10:06

Kako bi se pa obneslo,da bi dal na fino obrušen les eno ali dve plasti zelo finega rovinga in epoksi smolo,potem pa spet to zbrusil ,pa nazadnje lakiral s prozornim lakom.
Tako delajo lesena korita(trupe) marsikje,samo da se tam čez največkrat barva s pokrivno barvo.
Darh
Admiral
Prispevkov: 1156
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: "Tullio" & "Larson" in ostali strokovnjaki za LES nasvet pls

OdgovorNapisal/-a Darh » Po Feb 11, 2019 10:14

Paco napisal/-a:Darh in Marcel hvala . ja sem se kar malo bal da bo odgovor v smeri olja , no po drugi strani pa potrjuje tisto kar sem slutil okoli laka.

Neko olje bo najbrž treba..

Pri oljih je spet isti problem, da ga se niso naredili vecletnega, treba je veckrat letno zaradi zunanjih vplivov, se v stanovanju moras 1x letno, pa skoraj ni vplivov. Najbolj vazno je ce ze zacnes z mazanjem da je veckrat letno za videz, za zivljensko dobo lesa je pa bolje da ni nic, je hitro moker in se tudi lahko hitro posusi, ce je pa zaprt (prebarvan) se pa ne more.
Primer; -kozolec - nekaj 100 let
- lesena balkonska ograja ( ce ne barvas redno je po 15 letih zanic)
Problem je tudi pri vijakih v lesu. Kovina kondenzira in je vedno prisotna vlaga, tam je najpomembnejse zracenje oz susenje.
Primer; lepa letvica, na videz kot nova, ker je redno lakirana, odpade. Les zgnije okrog vijaka.
Preveri cvrstost lesa.
Lpd
Darh
Admiral
Prispevkov: 1156
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: "Tullio" & "Larson" in ostali strokovnjaki za LES nasvet pls

OdgovorNapisal/-a Darh » Po Feb 11, 2019 10:16

nac napisal/-a:Kako bi se pa obneslo,da bi dal na fino obrušen les eno ali dve plasti zelo finega rovinga in epoksi smolo,potem pa spet to zbrusil ,pa nazadnje lakiral s prozornim lakom.
Tako delajo lesena korita(trupe) marsikje,samo da se tam čez največkrat barva s pokrivno barvo.

Ce ne pride vlage zraven je uredu, vendar dvomim.
Kaj se zgodi zjutraj ko to zadevo pri 15 st C obsije sonce? Zakondenzira! Pa smo spet tam.
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1678
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: "Tullio" & "Larson" in ostali strokovnjaki za LES nasvet pls

OdgovorNapisal/-a Paco » Po Feb 11, 2019 10:26

Najbolj vazno je ce ze zacnes z mazanjem da je veckrat letno za videz, za zivljensko dobo lesa je pa bolje da ni nic



Si imel tudi olje tu v mislih pod nič ?
pojdi se z bikom bost!
Darh
Admiral
Prispevkov: 1156
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: "Tullio" & "Larson" in ostali strokovnjaki za LES nasvet pls

OdgovorNapisal/-a Darh » Po Feb 11, 2019 10:35

Paco napisal/-a:
Najbolj vazno je ce ze zacnes z mazanjem da je veckrat letno za videz, za zivljensko dobo lesa je pa bolje da ni nic



Si imel tudi olje tu v mislih pod nič ?


Ja tudi, js sebi ne dam nic. Naravni videz, je sigurn bolj kvalitetno, oz varno, ker vidis da je zadeva boga in jo zamenjas, ce jo pabarvas pa tega ne vidis.
Preveri tiste RF nosilce koliko se drzijo, ker je samo okrog njih temno( les gnije) zaradi kondenza. Tisti vijaki pomoje ne drzijo vec veliko, preveri povrsino in globino gnitja (pod nosilcem pritisni z izvijacem in nekje na zdravem vendar cimmanj vidnem mestu) in preveri koliko se je poglobil izvijac in z kaksno silo si to moral opraviti. Ce ni neke razlike je se ok.
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1678
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: "Tullio" & "Larson" in ostali strokovnjaki za LES nasvet pls

OdgovorNapisal/-a Paco » Po Feb 11, 2019 10:38

Hvala,

saj to s kondenzom nimam kaj dosti , ali ? Nisem planiral to dol šraufat če sem iskren..
pojdi se z bikom bost!
Darh
Admiral
Prispevkov: 1156
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: "Tullio" & "Larson" in ostali strokovnjaki za LES nasvet pls

OdgovorNapisal/-a Darh » Po Feb 11, 2019 10:45

Paco napisal/-a:Hvala,

saj to s kondenzom nimam kaj dosti , ali ? Nisem planiral to dol šraufat če sem iskren..

Proti kondenzu nic ne moremo, verjamem da ni bil plan dol sraufat, vendar bi priporocal da preverite trdnost. Ce se enkrat izpuli ob vetru, ali ob lovljenju samega sebe na razburkanem morju, je lahko katastrofa velika.
Pa obilo uzitkov in potrplenja ob prenovi.
Lpd
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1678
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: "Tullio" & "Larson" in ostali strokovnjaki za LES nasvet pls

OdgovorNapisal/-a Paco » Po Feb 11, 2019 10:49

Hmm, kako pa je s temi olji ?

Robe je na netu poplava...da ne rečem skoraj nemogoča izbira ko prideš do teaka. tdi moderne izraze"nano" najdemo...

Mate kake posebne izkušnje ?

http://www.starbrite.com/category/teak-care-copy
pojdi se z bikom bost!
boris1
Admiral
Prispevkov: 787
Pridružen: Sr Jan 09, 2019 11:28
Kontakt:

Re: "Tullio" & "Larson" in ostali strokovnjaki za LES nasvet pls

OdgovorNapisal/-a boris1 » Po Feb 11, 2019 10:55

Darh napisal/-a:Proti kondenzu nic ne moremo, verjamem da ni bil plan dol sraufat, vendar bi priporocal da preverite trdnost. Ce se enkrat izpuli ob vetru, ali ob lovljenju samega sebe na razburkanem morju, je lahko katastrofa velika.
Lpd


Glede vlage v lesu pri vijakih, bi pripomnil to, da velika večina ne poskrbi za tesneje.
Vsak vijak ki gre v les ali plastiko, moramo obvezno v izvrtino nanesti lepilno tesnilno maso MS polimer. Tako preprečimo dostop vlage.
LP
Boris
NASA
Admiral
Prispevkov: 635
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: "Tullio" & "Larson" in ostali strokovnjaki za LES nasvet pls

OdgovorNapisal/-a NASA » Po Feb 11, 2019 11:06

Ko tole gledam, mislim da ni teak. Drugače pa olje.

lp
Darh
Admiral
Prispevkov: 1156
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: "Tullio" & "Larson" in ostali strokovnjaki za LES nasvet pls

OdgovorNapisal/-a Darh » Po Feb 11, 2019 11:15

Paco napisal/-a:Hmm, kako pa je s temi olji ?

Robe je na netu poplava...da ne rečem skoraj nemogoča izbira ko prideš do teaka. tdi moderne izraze"nano" najdemo...

Mate kake posebne izkušnje ?

http://www.starbrite.com/category/teak-care-copy

Poznam detajlov ne, kar mi dobavitelji barv in lakov povejo, da je to le pesek v oci in trenutna modna muha. Izvajalci lepo sluzijo, je pa delo z tem zelo zahtevno in nevarno, ker je ena sama mocna kemija.

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bing [Bot] in 16 gostov