Gumenjak ali plastika (4,5-5 m)

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Gumenjak ali plastika (4,5-5 m)

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Pe Mar 01, 2019 14:53

Lepo, da si odgovoril, samo ta tema je bila aktualna pred 4-mi leti. :wink: :wink:
mašinfirer
boogle
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 80
Pridružen: To Avg 09, 2011 19:15

Re: Gumenjak ali plastika (4,5-5 m)

OdgovorNapisal/-a boogle » Pe Mar 01, 2019 19:35

Zakaj sem pisal v to temo sem omenil v drugem stavku posta. Da tema ni vec aktualna se ne strinjam, se vedno se in se bodo prodajali oboji.

Meni se zdi zanimivo, da nekdo za 10k kupuje novega 5m gumenjaka ob veliki izbiri plastike za isti denar. Morda je le moj obcutek a ocenjujem, da se je plastika zadnjih 15 let tudi pocenila. Ko smo mi kupovali je bila gumica cenejsa opcija od banje, sedaj je pa tam tam ali pa je plastika celo dostopnejsa.


....govorimo o plovilih za individualni sezonski turizem, ne o profesionalni rabi.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Gumenjak ali plastika (4,5-5 m)

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Pe Mar 01, 2019 20:02

Se strinjam s tabo, da je plastika cenejša zadnja leta.Očitno je priljubljenost gumenjakov narasla.Meni osebno ne.Če bi se odločal za plovilo te dolžine, sem absolutno za plastiko.Ima več prostora, je manj ranljiva in je tudi obstojnejša pa tudi za popravilo, lažja in tudi pelje se lepše, zakaj, ker val, ki se odbija od trdega dna gumenjaka, se zaletava v gumi tube in zato bolj nabija.V bonaci se pa itak vsak čoln pelje lepo.Oboje maraš pa itak vozit na prikolici.Ja, je pač tako, kupi si tisto kar ti je bolj všeč, proti svoji volji nima smisla kupovat nekaj kar ti na odgovarja.
mašinfirer
sazihno
Višji vodnik
Prispevkov: 18
Pridružen: Po Sep 07, 2020 08:43

Re: Gumenjak ali plastika (4,5-5 m)

OdgovorNapisal/-a sazihno » Če Sep 10, 2020 09:39

Pozdravljeni.

kot nov začetnik se tudi jaz odločam o nakupu prvega plovila to zimo. Na tej temi sem slišal že veliko pro et contra tako za gumice kot za plastiko. Me pa vseeno zanima vaše mnenje:

Že dva morjeplovca, ki sta preizkusila tako gumo kot plastiko sta mi povedala isto: roke stran od gume, saj prej ali slej začne puščati in je ne popraviš nikoli več.

Torej: ali je zadeva res tako grozna, kot se sliši? Na morju se vseeno vidi veliko gumenjakov in njihova priljubljenost raste...

Hvala za mnenja
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Gumenjak ali plastika (4,5-5 m)

OdgovorNapisal/-a franc5e » Če Sep 10, 2020 10:27

sazihno napisal/-a:Pozdravljeni.

kot nov začetnik se tudi jaz odločam o nakupu prvega plovila to zimo. Na tej temi sem slišal že veliko pro et contra tako za gumice kot za plastiko. Me pa vseeno zanima vaše mnenje:

Že dva morjeplovca, ki sta preizkusila tako gumo kot plastiko sta mi povedala isto: roke stran od gume, saj prej ali slej začne puščati in je ne popraviš nikoli več.

Torej: ali je zadeva res tako grozna, kot se sliši? Na morju se vseeno vidi veliko gumenjakov in njihova priljubljenost raste...

Hvala za mnenja


To da se ne da popraviti je relativno, načeloma se vse da popraviti, še PVC gumice se odlično krpajo... sicer to vse stane, ampak ne govorit, da se ne da....
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Gumenjak ali plastika (4,5-5 m)

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Če Sep 10, 2020 11:04

Kot pravi Franc5, vse se da popravit, le odloči se, kaj ti je bolj všeč, guma ali plastika.Ker če si začetnik, moraš pač z nečem začeti, po moje je, da kupiš nekaj cenovno sebi primernega, saj moraš najprej dobit občutek, kaj ti sploh odgovarja.Kako dolžino želiš, itak bodo verjetno prve vožnje malo po zalivih v iskanju destinacij za kopanje.Pri gumenjaku boš moral bit malo pazljivejši, da ne raniraš gume, če ima trdo dno je že bolje, ima pa guma precej manj prostora, če ste že družina.Če kupuješ nad 3.5m boš itak moral vozit na prikolici, ki ti je obenem še prtljažnik.Plastika pa je prostornejša, kompaktnejša in manj ranljiva.Pomembno je pa vsekakor, da imaš za začetek siguren motor, da tebi in familiji ne zagreni prve pomorske dogodivščine.Motor mora bit siguren in to je zelo pomembno.Na dopust se gre uživat in ne šraufat.
mašinfirer
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Gumenjak ali plastika (4,5-5 m)

OdgovorNapisal/-a H2O » Če Sep 10, 2020 13:06

habibi Vll napisal/-a:Na dopust se gre uživat in ne šraufat.

Tako. Če se že tebi ne bo zagravžalo šraufanje med dopustom, se bo tvoji družini zagotovo... pa barka tudi.
sazihno
Višji vodnik
Prispevkov: 18
Pridružen: Po Sep 07, 2020 08:43

Re: Gumenjak ali plastika (4,5-5 m)

OdgovorNapisal/-a sazihno » Če Sep 10, 2020 13:11

ha ha ha.... hvala za nasvete. Glede šraufanja motorja na prvem dopustu (in posledično slabe volje cele družine) pa je na tem forumu že kar nekaj zgodbic ;)

No, ampak rabljen, vendar redno servisiran 2t motor z nekje do 500 urami vožnje bi moral biti za začetnika vseeno ok....

Kajti cene novih motorjev so kar visoke.... cca 4000€ za en 25hp motor? ...hm hm...
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Gumenjak ali plastika (4,5-5 m)

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Če Sep 10, 2020 13:26

H2O napisal/-a:
habibi Vll napisal/-a:Na dopust se gre uživat in ne šraufat.

Tako. Če se že tebi ne bo zagravžalo šraufanje med dopustom, se bo tvoji družini zagotovo... pa barka tudi.


Če leti name osebno, jaz na dopustu še NISEM šraufal in oba z ženo sva s svojo barko zelo zadovoljna, imam jo 11let in se vsako leto vozim bp.
mašinfirer
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Gumenjak ali plastika (4,5-5 m)

OdgovorNapisal/-a H2O » Če Sep 10, 2020 13:29

Ne, ne leti nate Habibi :wink:

To je bil dobronameren nasvet Sazihnu.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Gumenjak ali plastika (4,5-5 m)

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Če Sep 10, 2020 13:46

Uredu, potolažen :D , zato pa pravim, vsaj na začetku naj bo motor siguren, ker ponavadi ravno ta kej zboli.
mašinfirer
sazihno
Višji vodnik
Prispevkov: 18
Pridružen: Po Sep 07, 2020 08:43

Re: Gumenjak ali plastika (4,5-5 m)

OdgovorNapisal/-a sazihno » Če Sep 10, 2020 13:54

Ok - no, morjeplovci: kaj vi razumete pod pojmom "zanesljiv motor"?

kolko star?
kolko ur delovanja?

kot sem že prej napisal... cene novih so kar hude.... al se samo meni tako zdi?
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Gumenjak ali plastika (4,5-5 m)

OdgovorNapisal/-a franc5e » Če Sep 10, 2020 13:58

sazihno napisal/-a:Ok - no, morjeplovci: kaj vi razumete pod pojmom "zanesljiv motor"?

kolko star?
kolko ur delovanja?

kot sem že prej napisal... cene novih so kar hude.... al se samo meni tako zdi?


Na to je nemogoče odgovoriti, meni najbolj gre 3.5 ks Yamaha letnik 1975, vsi ostali me nekaj hecajo..... :D :D :D
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Gumenjak ali plastika (4,5-5 m)

OdgovorNapisal/-a H2O » Če Sep 10, 2020 14:08

Če boš gledal samo najcenejše rabljene motorje, je velika verjetnost, da boš imel z njim težave. Dobro ohranjeni in vzdrževani izvenkrmni motorji ful držijo ceno. Jaz bi recimo za prvi motor kupil novega (in tudi sem). Sploh, če nimaš dovolj izkušenj s šraufanjem.

Btw, ne misli, da jadrnic ni treba šraufat 8)
sazihno
Višji vodnik
Prispevkov: 18
Pridružen: Po Sep 07, 2020 08:43

Re: Gumenjak ali plastika (4,5-5 m)

OdgovorNapisal/-a sazihno » Če Sep 10, 2020 14:36

Hm... potem bo pa treba kar seči v žep za teh 25hp torej...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 15 gostov