Lastništvo vs. renta

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

sealine
Kapitan
Prispevkov: 199
Pridružen: To Apr 03, 2012 16:19

Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a sealine » Sr Mar 13, 2019 12:51

Lastništvo vs. renta. Zanima me vaš pogled na to tematiko, izkušnje?Kakšne stroške imate z vašimi plovili?OD malega sem si vedno želel svoj čoln, prvega sem tudi kupil skupaj z družinskim članom. Po 3 sezonah so mi ukradli motor.. Sledilo je obdobje suše in krajših rentic cca. 3 dni na leto. Lani pa sem se spet ogrel in nabavil svoj čoln. Stroški pri lastništvu so precejšnji. Zavarovanje osnovno + kasko me stane cca. 700 eur na leto, vezi na dopustu še dodatnih 150 eur, vzdrževanje,nabava opreme, servis prikolice itd... Kljub temu, ko potegnem črto sem še vedno za lasništvo. Nič ne more zamenjati tega občutka, da je čoln moj in grem lahko kadarkoli nanj.
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a franc5e » Sr Mar 13, 2019 13:02

Imaš prav, tega noben denar ne odtehta, potem tudi veš kaj imaš! Tudi pri rentanju dostikrat dobiš zjahano robo in pokvarjen dopust..... :x
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a jozko » Sr Mar 13, 2019 13:23

Se pridružujem mnenju obeh sealine in franc5e :D :D :D
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
sealine
Kapitan
Prispevkov: 199
Pridružen: To Apr 03, 2012 16:19

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a sealine » Sr Mar 13, 2019 13:31

Ena zanimiva izkušnja v vezi rente. Pred leti smo s kolegi najeli gumenjak na Lošinju, dolžina gumenjaka 7 m, na krmi 225 km Honda. Najemodajalec me vpraša kam imamo namen iti in mu povem, da razmišljam, da bi šli na Dugi Otok zaliv sakarun. Vseh 6 se nas vkrca in pičimo proti Dugem Otoku. Na Premudi naredimo krajši postanek in takrat pogledam na števec goriva na katerem vidim, da smo pokurili že 1/3 tanka. Nič mi n bilo jasno zato pokličem najemodajalca in povprašam kako velik rezervoar ima čoln, on mi reče lagano 100 l. Aaha rečem, 100 l , 7m čoln, zadaj pa 225 km, s takim rezervoarjem se lahko vozimo samo okrog bencinske črpalke... Prispeli smo do Sakaruna saj je družba želela po vsej ceni do tja. V Sakarunu je števec kazal samo še 1/3 goriva. Prosjačili smo od barke do barke za gorivo. Na koncu smo našli enega hrvaškega belgijca kateri nam je prodal 25 l benzina. Brez teh 25l ne bi prišlo nazaj do Lošinja niti pod razno. Ta slučaj se z mojim čolnom ne bi mogel zgoditi.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2752
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Mar 13, 2019 13:38

Slovenci smo radi komot, ne bi delili avta, stanovanja, vikenda na morju, colna itd.

To pa seveda stane. Ce imas denar je seveda fajn ce je tvoje, vsaj ves kaj imas in si odgovoren za stanje le-tega ter seveda uporabo po lastni volji.

Sam sem tocno tak kot pise v prvem odstavku in bi tezko prenasal solastnistvo, zato sem v nabavi manjse barke ceprav bi bila vecja seveda bolj prava. Rentabilno pa to seveda ni, kot nic v navtiki. Brez tega se da brez problema prezivet a nekaj za gust clovek mora met sicer v lajfu samo delas in nic drugega. To pa nima ravno smisla ;)

Moje mnenje pac :)
Uporabniški avatar
primorc84
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Okt 16, 2014 12:54
Kraj: kras

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a primorc84 » Sr Mar 13, 2019 13:50

V isto tematiko smo zašli v temi Nov gumenjak... pomoc... pač če imaš svoj čoln ga lahko ponucaš tudi kak vikend.

V tisti temi sem napisal da gumenjak cirka 5m stane 700 eur na teden v mislih sem imel ko rentaš plovilo za 14 dni v Sloveniji in ga pelješ z prikolico s sabo na morje in moraš ravno tako plačat privez oz bojo. Tako da ta strošek je isti pa tudi trajekt na otoke plačaš enako kot če bi imel svoj čoln ali rentan. Kajti v omenjeni temi je bilo omenjeno da če rentaš nimaš stroškov prevoza pa trajekta. Kajti rentanje na morju na hrvaškem od lokalnih rent a botov se mi zdi še dražje in pride na dan 170 eur (beneteau flyer 550 sezona 2018 Pakoštane) sej dobiš mal popusta za več dni ma fora je v tem da uni ob Rivi raje dajo za en dan ker imajo dosti popraševanja.

Znanec je lansko leto rental gumenjaka za 14 dni ga je koštalo 1400 eur. Je pa od posameznika odvisno kaj hoče in kaj si lahko privošči jaz za 14 dni sem z mojim čolničom zadovoljen grem pa z njim tudi parkrat na slo morje. Letos sem nabavil nov motor tako da ja če maš svoje plovilo moraš stalno neki vlagat, ga pa tudi enkrat prodaš naprej.
en mrzu špric, še raje en knc terana in ena feta pršuta, na zdravje morjeplovci
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5961
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a AEgir » Sr Mar 13, 2019 13:55

Ker nas je tukaj večina lastnikov, je vprašanje bolj retorično kot ne. :)

Če bi zastavil enako vprašanje tistim, ki niso lastniki bi odgovorili ravno nasprotno češ navtika draga joj jej.

Drugače pa ja, meni je super biti lastik ker je tudi prčkanje in izboljšave, predelave čolna en svojevrsten hobi, ki ga moraš imeti rad drugače je lastništvo muka ali pa še večji strošek.

A flyer 550 je pa 170€ na dan :shock: fwck. Al mora bit žur, da ga rentaš za dva tedna pol je pa slabo vreme en teden pa pol.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
sealine
Kapitan
Prispevkov: 199
Pridružen: To Apr 03, 2012 16:19

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a sealine » Sr Mar 13, 2019 14:20

[quote="primorc84"]V isto tematiko smo zašli v temi Nov gumenjak... pomoc... pač če imaš svoj čoln ga lahko ponucaš tudi kak vikend.

To mi je dalo navdih za novo tematiko, zato sem jo tudi odpl tukaj.
igor11
Kontraadmiral
Prispevkov: 251
Pridružen: To Nov 24, 2009 13:06
Kraj: ljubljana

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a igor11 » Sr Mar 13, 2019 14:39

Mi smo imeli flayer 550 in letni stroški ,zimovanje, zavarovanja, servisi redni in izredni stalo 1500 eur + trajekti, dvigalo, privezi, vsako leto se kej polomi, ali pa večji servis na motorju in je skupni strošek lahko skoraj 2 tedna rentanje. V sezoni je tak 1.100 eur na teden. Dva tedna nekaj popusta, je pa različno nekateri ponudniki imajo rajši več denevne najeme čolnov in ima 7 dni konkretno nižjo ceno najema, drugi pa ima rajši denvne goste. Tisti na Malem lošinju z velikimi gumenjaki bi se ga jaz izogibal, je kar nekaj negativnih izkušenj uporabnikov, odal pomanjklivo opremljemega ( ni bilo zadosti rešilnih jopičev , vrvi, bokobranov) najemnik opozoril in ni ga šmirglav, drugi uporabnik ob prevzemu ugotovi več centimetrsko razpoko na propu in najemodajalec mu ni hotel vrniti denarja, ampak mu je grozil z policijo, puščali tubosi in se niso kaj dosti zmenili. Pri ponudniku čolnov pri kampu poljane je moral nemec v tožbo, ker je v naprej rezerviral gliser za 14 dni in plačal, pri prevzemu motor v okvari in ni primernega nadomestnega , so se zmenili za vrnitev denarja vendar ga nemec par mesecev ni prejel in je moral na sodišče. Maš pozitivne izkušne na rabu odpovedal impeler, lastnik še isti dan rešil situacijo, dreugemu se strgala zajla za volan še isti dan zamenjali, ta najemodajalec se na okvare odzove primerno. Pred najemom je dobro preverit firme, ki odajajo čolne.
morje, morje...
Vrtinc
Kapitan fregate
Prispevkov: 111
Pridružen: Sr Jul 30, 2008 11:57
Kontakt:

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a Vrtinc » Sr Mar 13, 2019 14:45

Pri čolnu vrednem cca 30.000 €, je letni strošek zgube vrednosti cca 10%. = 3.000 € + zavarovanje s kaskom cca 500 € + servis in vzdrževanje (čoln, motor, prikolica) cca 500 € + skladiščenje izven sezone cca 500 do 800€.

V sezoni so stroški: uporaba rampe spust + dvig 40€ - 50€, privez za 14 dni 200€ + hramba prikolice 50€

Za seštevek opisanih stroškov lahko najameš enako, 30k € vredno plovilo za 4 tedne in se izogneš vseh skrbi. :|
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a franc5e » Sr Mar 13, 2019 15:01

Lani smo rentali istranko en dan na Pašmanu, cca 90 eur, pa na koncu več nisi mogel dati v prestavo in iz nje, ko smo mu rekli kako je bilo, je samo rekel, aha, dobro da ste rekli..... :?
Uporabniški avatar
primorc84
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Okt 16, 2014 12:54
Kraj: kras

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a primorc84 » Sr Mar 13, 2019 15:03

Vrtinc napisal/-a:V sezoni so stroški: uporaba rampe spust + dvig 40€ - 50€, privez za 14 dni 200€ + hramba prikolice 50€|


Ampak to so isti stroški če peljem svoj čoln na morje kot če si ga izposodim v slo in peljem najetega z sabo sej dosti ponudnikov ti pripelje čoln na željeno destinacijo ampak ne zastojn.

Je pa en haklc če maš plovilo manjše vrednosti in ga primerjaš z ceno najema itak se ti zdi najem drag sedaj pa če govorimo o 40000 eur in da jih koristiš samo 14 dni pa je res investicija sam za se kazat. Konc koncev čoln je narejen za morje in ne da stoji pred hišo da so sosedje fouš. Pri nas je pa še tako da je dosti bark kupljenih na račun firem da se mal muti z dnarjem in da cesarju ne damo kar mu pripada. Poznam primer ko privatnik kateri vozi k nam na firmo si lasti Bavario za nevem kolk dnarja a v letu 2018 ni bil na njej. Kaj je sedaj bolj vredno moj mali škf z katerem se zapeljemo na bljižnji otoček in se lepo podružimo z prijatelji al 10 m luksuza da si del neke elite.
en mrzu špric, še raje en knc terana in ena feta pršuta, na zdravje morjeplovci
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5961
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a AEgir » Sr Mar 13, 2019 15:06

Vrtinc napisal/-a:Pri čolnu vrednem cca 30.000 €, je letni strošek zgube vrednosti cca 10%. = 3.000 € + zavarovanje s kaskom cca 500 € + servis in vzdrževanje (čoln, motor, prikolica) cca 500 € + skladiščenje izven sezone cca 500 do 800€.

V sezoni so stroški: uporaba rampe spust + dvig 40€ - 50€, privez za 14 dni 200€ + hramba prikolice 50€

Za seštevek opisanih stroškov lahko najameš enako, 30k € vredno plovilo za 4 tedne in se izogneš vseh skrbi. :|


Zgublja vrednost prvih par let pol pa ne več. Se pravi tukaj če izbereš pravo plovilo takoj 3000€ na leto not prineseš pol se pa tvoja računica ne izide več. Pa tudi servis 500€ na leto ni ravno realno. Privez je mene prišel za 5.5m 80€ za 14 dni, rampa zastonj, hramba prikolice pod milim nebom zastonj, stal je pa čez leto pred bajto kar je spet zastonj.

Skratka če ti je saj malo svet naklonjen, s svojim prideš bistveno ceneje skozi.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
sealine
Kapitan
Prispevkov: 199
Pridružen: To Apr 03, 2012 16:19

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a sealine » Sr Mar 13, 2019 15:35

AEgir napisal/-a:
Vrtinc napisal/-a:Pri čolnu vrednem cca 30.000 €, je letni strošek zgube vrednosti cca 10%. = 3.000 € + zavarovanje s kaskom cca 500 € + servis in vzdrževanje (čoln, motor, prikolica) cca 500 € + skladiščenje izven sezone cca 500 do 800€.

V sezoni so stroški: uporaba rampe spust + dvig 40€ - 50€, privez za 14 dni 200€ + hramba prikolice 50€

Za seštevek opisanih stroškov lahko najameš enako, 30k € vredno plovilo za 4 tedne in se izogneš vseh skrbi. :|


Zgublja vrednost prvih par let pol pa ne več. Se pravi tukaj če izbereš pravo plovilo takoj 3000€ na leto not prineseš pol se pa tvoja računica ne izide več. Pa tudi servis 500€ na leto ni ravno realno. Privez je mene prišel za 5.5m 80€ za 14 dni, rampa zastonj, hramba prikolice pod milim nebom zastonj, stal je pa čez leto pred bajto kar je spet zastonj.

Skratka če ti je saj malo svet naklonjen, s svojim prideš bistveno ceneje skozi.


Ta privez je precej ugoden, lani sem dal na ugljanu 11 eur na dan za 6 m gumenjak. Hramba plovila čez zimo zna bit tudi precej drago v kolikor ne poznaš kakega kolega, ki ima plac doma.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Sr Mar 13, 2019 16:05

Jaz bi za 14 dni dopusta rental,....pa še to ne v kosu, ampak bi sproti preveril vreme,..., če pa greš parkrat na leto na morje (prvi maj, letni dopust+ 2-3 vikendi), pol je pa to druga zgodba,....
Moj prvi čoln je bil odprt fisherman in je bil v morju od maja do novembra, pa mi je bilo kar hudo kadar je bilo pozimi lepo vreme in nisem mogel vsaj malo zapluti....
Sedaj imam čoln z kabino in je v morju celo leto, in to je to : plovila so narejena zato da ,....plujejo, ne pa, da celo leto stojijo pred hišo,....če bi že imel lastniškega in ga bi uporabljal le 14 dni, bi ga sigurno rental, da si povrnem strošek manjvrednosti in vzdrževanja,...
mirno morje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov