Trde ali flex solarne celice?

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

JozeS
Poddesetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: Po Mar 18, 2019 22:47

Trde ali flex solarne celice?

OdgovorNapisal/-a JozeS » To Mar 19, 2019 09:24

Pozdravljeni,
na streho 6m pilotine bi dal solarne celice.
Potrebe so: napajanje vzdrževalnega akumulatorja, kakšen manjši porabnik in predvsem 40l hladilnik.

Monokristalne že, ampak ali je bolje dati
- flex 90 w - lepiti s silikonom - kako se v tem primeru segreva streha, koliko manjši je učinek polnjenja?, kaj če je treba nekoč sneti...?
ali
- trd monokristalni panel 100 w - koliko naj bo razdalja do strehe pod panelom?

Je 100 W dovolj v realnem življenju?
Gel akumulator?
Kakšen komplet, ki bi ga kdo priporočil? Kje kupiti, kakšen link?
Je res treba dati narediti mojstrom ali je dovolj skica, zdrave pameti, osnovnega znanja elektrotehnike ter ročne spretnosti?
...
Vem, da imate izkušnje in za nastvete, mogoče kratko razalogi ali link ...
v naprej hvala,
Jože
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Trde ali flex solarne celice?

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Mar 19, 2019 10:19

Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Trde ali flex solarne celice?

OdgovorNapisal/-a motorni » To Mar 19, 2019 14:10

1. Kupi največjo fiksno celico, ki ti gre na streho.
2. Kupi navaden trakcijski akumulator, takega s pokrovčki, da ga lahko doliješ. Gel in podobne zaprte izvedbe so sicer brez vzdrževanja, ampak to pomeni zelo dobesedno. Ko se iz takšnih ali drugačnih vzrokov elektrolit posuši, ga vržeš stran in kupiš drugega, v takega s pokrovčki pa doliješ destilirano vodo. Npr TAB MOTION. Če je hladilnik kompresorski, rabiš vsaj 150Ah, če ni kompresorski pa kakšnih 400Ah.
3. Kupi regulator. Če bo MPPT regulator, je lahko celica tudi tista standardna za elektrarne, ki ima 36V.
4. Na vsako žico, ki gre na plus akumulatorja, daj varovalko.

Aku sem kupil pri našem članu NT, MPPT regulator pa še pride na vrsto.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4389
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

Re: Trde ali flex solarne celice?

OdgovorNapisal/-a gregor.n » To Mar 19, 2019 20:24

Kvalitetne flexibilne so drage, ta poceni držijo max 2 leti, v vsakem primeru ti uničijo gelcoat spodaj če jih nalepiš direkt, tako da iz izkušenj priporočam trde, in vse ostalo kot ti je svetoval že motorni.
lpg
https://medisken.si
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Trde ali flex solarne celice?

OdgovorNapisal/-a polanc » To Mar 19, 2019 21:55

Trde trde...tud ženske jih imajo raje..
Uporabniški avatar
theDamjan
Admiral
Prispevkov: 960
Pridružen: Ne Mar 01, 2015 19:42
Kraj: Trebnje - Novi Vinodolski - Jadransko morje
Kontakt:

Re: Trde ali flex solarne celice?

OdgovorNapisal/-a theDamjan » To Mar 19, 2019 22:15

Jaz sem mehke dve leti vsako leto zamenjal, nato montiral trdi, nato sem pa drugo barko kupil :D

Daj gor največjo trdo kot gre, navaden velik akumulator, en poceni regulator in bo delal ko šus. Lahko iščeš ideale, na koncu le drago plačaš, rezultat bo pa tam tam...
-----------------
***Naj bo vsak dan najlepši!
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Trde ali flex solarne celice?

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Sr Mar 20, 2019 11:53

theDamjan napisal/-a:Jaz sem mehke dve leti vsako leto zamenjal, nato montiral trdi, nato sem pa drugo barko kupil :D

Daj gor največjo trdo kot gre, navaden velik akumulator, en poceni regulator in bo delal ko šus. Lahko iščeš ideale, na koncu le drago plačaš, rezultat bo pa tam tam...


..tako je! jaz imam 110W celico in en 100amh akumulator in je zadosti za 40l hladilnik, radio in led luči, pa je motr še vedn startal
mirno morje
Uporabniški avatar
theDamjan
Admiral
Prispevkov: 960
Pridružen: Ne Mar 01, 2015 19:42
Kraj: Trebnje - Novi Vinodolski - Jadransko morje
Kontakt:

Re: Trde ali flex solarne celice?

OdgovorNapisal/-a theDamjan » Sr Mar 20, 2019 12:32

Roman 1 napisal/-a:..tako je! jaz imam 110W celico in en 100amh akumulator in je zadosti za 40l hladilnik, radio in led luči, pa je motr še vedn startal


Dobro, ti maš tudi hladilnik dober, ki skoraj nič ne požre in poleti ga redko odpiraš :D :D :roll: :roll: :D :D :twisted:
-----------------

***Naj bo vsak dan najlepši!
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Trde ali flex solarne celice?

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Mar 20, 2019 12:49

Sicer so pa tele trde celice kar trpežne. V prejšnji firmi, tam okrog leta 2011 sem vodil montažo skupaj kakšnih 6MW sončnih elektrarn. Spočetka sem se še jezil, ker so montažerji hodili po celicah, potem pa ne več. Nobene niso razbili na ta način.
__________________

lp

motorni
Matejc
Admiral
Prispevkov: 2592
Pridružen: To Maj 19, 2009 22:01
Kraj: SLO - HR, skratka EU

Re: Trde ali flex solarne celice?

OdgovorNapisal/-a Matejc » Sr Mar 20, 2019 17:03

dam glas za trde
Sm jo prpelu da bo kuhala kt mami, pa je pila kt ati...
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Trde ali flex solarne celice?

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Sr Mar 20, 2019 20:28

Trda celica, za en hladilnik(kompresorski) ti bo 100W peljalo z MPPT(min.10W), raje več in 100ah trakcijski ali poltrakcijski aku.Za štart motorja naj bo drug aku.Tako, da rabiš dva.Za montažo celice na streho dobiš v Kamu lične plastične nosilce, ki ti dajo cca.3cm razmaka od strehe.Celica mora biti odmaknjena od strehe zaradi hlajenja.Jaz imam 160W mono.in mppt regulator EIRA 30W, dva 115ah TAB Moution akuja, samo za porabnike, ke imam dva kompresorska hladilnika.
mašinfirer
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Trde ali flex solarne celice?

OdgovorNapisal/-a admin » Sr Mar 20, 2019 20:30

Če je prostor za trde, seveda, je tudi bistveno ceneje!

Če zaradi estetike ni prostora za trde, pa so mehke enko odlične! Problemi pri mehkih so predvsem zaradi nas samih in ne zato, ker bi bile celice slabe...
1. Šparanje in nakup poceni robe (to je sicer manjši problem)
2. Montaža z napačnimi lepili, neočiščena površina, namazano na hitro samo malo tu in tam, itd... Zaradi tega se večini celice odlepijo od palube in gredo potem k vragu! Celica se lepi na Siko ali Kent (lahko tudi ostale derivate, Bostik, Tikal in podobno), pri tem se namže CELOTNA površina, raztegnje lepilno maso z narebreno lopatico samo v ENI smeri, da dobimo lepe kanale in potem se pritisne gor celica, da lahko zrak tudi iztisnemo, da ni spodaj mehurjev itd... Če tako narediš, je za zmeraj gor! Postopek je enak, kot bi lepil tikovino, lahko narediš šlampasto ali pa dobro...
3. Montaža na tende, z zadrgami in podobno! To pa je nateg proizvajalcev, tega ne počnite, ker pri taki montaži celice res hitro odpovedo!

Glede kvalitete pa, če hočeš imeti mir, potem Solara ali Sunware! Vse ostalo pozabi, čeprav je ponavadi 5x cenejše!
JozeS
Poddesetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: Po Mar 18, 2019 22:47

Re: Trde ali flex solarne celice?

OdgovorNapisal/-a JozeS » Sr Mar 20, 2019 21:44

Hvala vsem za mnenja,
odločil sem se za trde celce na niosilcih in ustrezno razdaljo do strehe.
LP
Jože

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti