Antifouling

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Po Apr 01, 2019 01:26

1stofficer napisal/-a:
Bonaparte napisal/-a:Za brušenje in za poliranje skoraj ne moreš imet iste mašince.

Jaz imam oboje od proizvajalca "Rupes"


Kaksna je pa razlika?

Za tega na primer piše, da je brusilnik in za poliranje??

https://www.ideo.si/ekscentricni_brusil ... 8020_BOSCH



Za poliranje potrebuješ mašinico ki ima reduktor, ima majhne obratee in lahko močno pritisneš ob podlago in se mašinica ne bo ustavila. Če so obrati previsoki, se lahko barva "zapali", če ne pritisneš močno, pa se barva slabo polira.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Apr 02, 2019 12:38

Kako cistite (med sezono) povrsino AF na katerei se kljub vsemu naselijo alge, male skoljke...

Ker je prevleka relativno mehka predvidevam, da bi sirkova krtaca znala bit pregroba. Se motim ?
Uporabniški avatar
j.k.
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 135
Pridružen: Če Nov 01, 2012 09:27

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a j.k. » To Apr 02, 2019 13:59

1stofficer napisal/-a:Kako cistite (med sezono) povrsino AF na katerei se kljub vsemu naselijo alge, male skoljke...

Ker je prevleka relativno mehka predvidevam, da bi sirkova krtaca znala bit pregroba. Se motim ?


Odvisno od stopnje obraščenosti. Če je to samo sluz in alge, se obriše lahko z navadno viledo. Uporabiš ali grobo ali mehko stran. Ali pač podobno krpo.
Če, so na antifoulingu že školjke in podobne apnenčaste strukture pa lahko s "špohtlom"
Jaz imam na barki, od prejšnega lastnika doma narejeno kovinsko strgalo (špohtl) na cca 1m dolgem ročaju. Z vrvico, ki si jo navežeš okoli roke.
S sirkovo krtačo še nisem čistil. Pa mislim, da nebi smela biti pregroba.
Konec koncev, morje, vendarle, odkrije vsako napako!
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Pe Apr 05, 2019 09:48

Če imaš dober antifouling in če ga dva krat na leto opereš pod morjem s spužvo bo barka več let čista, nič se ti ne bo nabralo.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
snwl
Admiral
Prispevkov: 604
Pridružen: To Okt 26, 2010 14:26

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a snwl » Pe Apr 05, 2019 10:59

Plastični žakelj (vreča) za krompir ali čebulo. Dovolj fin in istočasno dovolj grob, da odstrani vse. :-)
...Don't take life too seriously . No one gets out alive! ...
...Never sail with a crew who can't sing!...
darkojakob
Kontraadmiral
Prispevkov: 275
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 13:22

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a darkojakob » Pe Apr 05, 2019 13:53

Jaz imam gobo , ki je na drugi strani za insekte....super....takoj dol ni potrebno nič veliko drgnit. Samo 1x potegneš in vse gre dol. :D . Moram pa letos zvišat linijo, ker so mi jo naredili zadaj za 2 cm, po sredini trupa cca. 5 cm, spredaj pa tudi ta 2 cm prenizko...je potrebno dati za teh par cm dat temelj ali kar napopam antifouling gor...in to je to. :?
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Apr 05, 2019 14:06

darkojakob napisal/-a:Jaz imam gobo , ki je na drugi strani za insekte....super....takoj dol ni potrebno nič veliko drgnit. Samo 1x potegneš in vse gre dol. :D . Moram pa letos zvišat linijo, ker so mi jo naredili zadaj za 2 cm, po sredini trupa cca. 5 cm, spredaj pa tudi ta 2 cm prenizko...je potrebno dati za teh par cm dat temelj ali kar napopam antifouling gor...in to je to. :?


Zanimivo! Kje si staknil to reč??
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Apr 06, 2019 00:03

darkojakob napisal/-a:Jaz imam gobo , ki je na drugi strani za insekte....super....takoj dol ni potrebno nič veliko drgnit. Samo 1x potegneš in vse gre dol.

Takole je moja usrana že po eni sezoni, prevelika površina za zdrgnit pod vodo
Slika
darkojakob
Kontraadmiral
Prispevkov: 275
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 13:22

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a darkojakob » So Apr 06, 2019 11:56

Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Apr 06, 2019 12:50

darkojakob napisal/-a:https://www.operi-avto.si/gobe/443-goba-dvostranska-k2-profi-5906534004864.html

Jaz imam tole in je top...


Postnina vec kot goba... se da to kje v kasni stacuni kupit?
darkojakob
Kontraadmiral
Prispevkov: 275
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 13:22

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a darkojakob » So Apr 06, 2019 16:55

Spar.. :wink:
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 2310
Pridružen: Če Mar 25, 2010 15:28

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » To Apr 16, 2019 14:23

Recimo, da sem se odločil za Hempel AF. Gliser je v morju dva meseca, ostalo na prikolici. Kateri od AF bo v teh pogojih dlje opravljal svojo funkcijo - Mille ali Hard Racing? Oziroma kateremu suša bolj škodi?

Kljub nešeto objavljenih prispevkov odgovora na to vprašanje še nisem zasledil...
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » To Apr 16, 2019 15:47

Na zalogim imam za prodat Hempel Globic 9000 v črni barvi 15€/kg kar je pet krat močnejši antifouling od teh dveh omenjenih.
Barka bo čista več let, poraba bo manjša in antifouling je UV odporen. Ne razspade na suhem.

Link:
https://www.hempel.es/product-list/PDS- ... octype=pds

Opis:
Hempel's Antifouling Globic 9000 78950
Outstanding return on investment

Globic 9000 is a premium antifouling coating that delivers an outstanding return on investment over extended docking intervals of up to 90 months in aggressive waters. Also, it is a premium high solids chemically hydrolysing SPC antifouling based on Nano acrylate Technology. Globic 9000 offers leading low friction properties, self-smoothening, and very fine control of polishing for optimal performance. Combines best possible binder and biocide package for premium performance in different trading speeds and outperforms other SPC particularly in slow steaming. The patented microfibers give Globic 9000 a best-in-class mechanical strength to avoid cracking and peeling.
Area of use
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » To Apr 16, 2019 16:02

Končno sem našel rešitev za barvanje pet.
Na zalogi imam antifouling Jotun Seaforce 60 za čezoceanke in plovila iz aluminija. Lahko ga nanesete na aluminij čez prajmer. Ima zelo zelo močne pesticide in izredno močno ščiti barko pred obraščenostjo.

To se moramo zahvalit našemu članu Nikoli Tesli, saj sva se po telefonu pogovarjala in mi je rekel da je njegovo plovilo bilo nazadnje pobarvano z jotun seaforce 60 in da je bilo brez alg tri leta v morju. Sem šel prebrat na internet za katere materiale je seaforce 60 primeren in sem poskočil od veselja ko sem prebral da piše primerno za aluminijste čolne ki so premazani s prajmerjem.

Na zalogi ga imam nekaj kg. Cena je 12€/kg
Link:
https://www.jotun.com/Datasheets/Downlo ... uk__GB.pdf


Opis:

Product description
This is a one component acrylic, hydrolysing antifouling coating based on ion exchange technology. It provides very good fouling protection. This is achieved through self polishing characteristics reducing hull deterioration. To be used as finish coat in immersed environments only. Suitable on approved primers and tie coats on aluminium and carbon steel substrates. It can be applied at sub zero surface temperatures.
Typical use
Marine:
Recommended for under water hull in newbuilding and drydocking. Designed for vessels trading at a wide range of speed and activity. The product can be used for long service periods up to 60 months as a part of a complete coating system.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
darkojakob
Kontraadmiral
Prispevkov: 275
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 13:22

Re: Antifouling

OdgovorNapisal/-a darkojakob » To Apr 16, 2019 21:28

Sem imel oba...v vodi ni neke razlike...Mille pa hitreje razpade zunaj...se ga tudi lažje zbrusi...oba pa moraš vsako leto napopat gor...jaz imam belega Racing, čeprav je najbolj švoh...mi nekako bela sede. :)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov