Popravilo motorja Mercruiser 3.0 Quicksilver

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
climber
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Pe Okt 12, 2012 14:08
Kraj: Kranj

Popravilo motorja Mercruiser 3.0 Quicksilver

OdgovorNapisal/-a climber » Če Mar 01, 2018 14:14

Pozdrav,

konec lanskega poletja nam je zakuhal motor Mercruiser 3.0 Quicksilver od Bayliner Capri letnik 1995. To se je zgodilo že drugič. Žal v tem času ni bil nikoli menjan auspuh - kolektor zato se je to tudi zgodilo.

Ali mi lahko prosim svetujete kaj je bolje:

-nabaviti rezervne dele in popraviti ali
-kupiti celoten nov motor


https://www.ebay.de/itm/Mercruiser-3-0L-Base-Motor/292454832282?hash=item4417aa989a:g:FTIAAOSwzrxUraso

Majster ki bo popravljal je naračunal da bi bili samo deli okrog 3000€.

Ali je kdo že kupoval dele ali motor iz Amerike, Nemčije...

Čoln smo raje pripeljali na servis iz Hrvaške, ker so se njihovi majstri izkazali za....

Hvala za čimprejšnje informacije in nasvete.
tyson

Re: Popravilo motorja Mercruiser 3.0 Quicksilver

OdgovorNapisal/-a tyson » Če Mar 01, 2018 15:09

Moj prijatelj ima Mercurya Cobro na Baylinerju...vem, da je kolektor naročil čez lužo in ugodno prišel do njega...mojster v Klimnu mu je poleg ostalega servisa namontiral tudi kolektor...in dela!

Škoda bi bilo kupovat celo mašino...kolektor je pač treba menjat na nekaj let...3-5 let, če se ne motim...
bsc46
Admiral
Prispevkov: 736
Pridružen: To Dec 08, 2009 11:39
Kraj: Postojna

Re: Popravilo motorja Mercruiser 3.0 Quicksilver

OdgovorNapisal/-a bsc46 » Če Mar 01, 2018 15:37

Tukaj ne gre samo za kolektor. Dobil je slano vodo v motor. Bo Habibi kaj več povedal.
Ljubitelj narave
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Popravilo motorja Mercruiser 3.0 Quicksilver

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Če Mar 01, 2018 16:26

Verjetno se motor ne vrti več.Popravljal sem že 3.0,4.3, 5.7 vsi so imeli vodo v cilindrih, bili rjavi in vsi lepo laufajo, brez brušenja in novih batov.Cilindri se lepo shonajo, dajo novi obročki itd.Ko sem stare bate sčistil, je lastnik mislil,da so skoraj novi.Vse se da če se le hoče.Seveda je najlažje delati z novo robo, to zna vsak, treba je znat tudi kaj popravit.Seveda so povsod neke meje, da se pa veliko naredit.Tudi to je dobro delo, če daš stranki možnost prišparat nekaj denarja.Če jaz nabavljam kak material, rabat pustim lastniku in ga ne pospravim v svoj žep.
mašinfirer
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5971
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Popravilo motorja Mercruiser 3.0 Quicksilver

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Mar 01, 2018 20:04

Jaz ti ga po moje lahko komplet zrihtam z deli vred za 2000€. Ampak ne v enem tednu, čez lužo težje dele dobit ugodno je malo bolj zakompliciran proces.

Oziroma če imaš voljo za sam rihtat ti lahko pomagam z deli in orodjem. Računam v tem primeru kakšen 6pack.

Če se prav spomnim so za te motorje za celo generalko deli z bati vred zelo poceni. Vse komplet iz amerike če se ne motm v rangu 500€.


https://m.ebay.com/itm/Mercruiser-3-0L- ... SwWTRWulQV
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
climber
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Pe Okt 12, 2012 14:08
Kraj: Kranj

Re: Popravilo motorja Mercruiser 3.0 Quicksilver

OdgovorNapisal/-a climber » Če Mar 01, 2018 22:00

Vidim da ste večinskega mnenja da se motor popravi.

Malo me skrbi, ker se je motor dvakrat pregrel. Prvič tako, da je svak v roke vzel gasilni aparat, ker se je že tako kadilo iz mašine, vendar se je na srečo potem ohladilo. Drugič naj bi bilo manj hudo.
Verjetno je sedaj potrebno glavo dat tud brusit? Ali se ohišje motorja ni preveč pregrelo?

AEgir poleg delov, ki si jih poslal za generalno, je seveda potrebno kupiti še kolektor.
https://www.ebay.com/itm/MerCruiser-4-cylinder-3-0-3-0L-LX-Exhaust-Manifold-806867A3-860235A03-18-1966-1/401274435484?epid=768044305&hash=item5d6dd1f79c:g:V0oAAOSwtfhYniQX&vxp=mtr

pa tole:
https://www.ebay.com/itm/Exhaust-Manifold-Elbow-for-Mercruiser-3-0-4-cyl-Mercury-12076A2-Riser-3-0L-12076/292144529730?epid=17002611439&hash=item44052bc142:g:jZsAAOSwTM5YzXC5&vxp=mtr

Hvala za nasvete se priporočam še za kakšnega.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5971
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Popravilo motorja Mercruiser 3.0 Quicksilver

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Mar 01, 2018 22:40

Glava ali blok lahko od pregretja počita. Vse se podre, blok se lahko pregleda tudi na oko, se vidi če je kje počil, glavo pa daš preverit v recimo viator in hkrati na novo vrezat sedeže ventilov in ventile, poravnat naležno površino.

Pol če je blok bogi se ga da povrtat če ni samo pohonat, bate in ojnjce se ultrazvočno očisti, gred se da ali spolirat ali pa predimenzionirat, odvisno od stanja.

Te motorji so relativno enostavni in nebi smel bit problem prevelik če je vsa periferija ok.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

Re: Popravilo motorja Mercruiser 3.0 Quicksilver

OdgovorNapisal/-a goahead » Pe Mar 02, 2018 07:19

Kolektor in koleno vzemi original. Niso več tako našponane cene kot pred leti. Najceneje Derbi Trst, tudi jucca ni tako draga.
Uporabniški avatar
climber
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Pe Okt 12, 2012 14:08
Kraj: Kranj

Re: Popravilo motorja Mercruiser 3.0 Quicksilver

OdgovorNapisal/-a climber » Po Apr 01, 2019 09:21

Lansko leto smo potem naredili generalno motorja, pete... Motor je delal normalno 3 tedne. Čoln sem na začetku 2 tedna vozil jaz, potem ga je vozil 2 tedna svak, ki je po dobrem tednu zaslišal drugačne zvoke v zadnjem delu motorja (peta). Ker so bili zvoki vedno glasnejši, je zaključil z vožnjami. Predvidevamo, da je narobe nekaj s kardanom. Ko je majster sestavljal vse skupaj, ni opazil nobenih težav ali obrab pri kardanu. Zanima me vaše mnenje, kaj je šlo lahko narobe. Ali je možno da je nekdo nekaj povozil... ali je treba menjati kardan na določeno št. let.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Popravilo motorja Mercruiser 3.0 Quicksilver

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Po Apr 01, 2019 14:02

Vrjetno čujete peto samo in ne krdan. Lahko je kak ležaj ali zobnik. Najhitreje se vidi ko spustiš malo olja iz pete men in ga podrgnes med prsti.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Popravilo motorja Mercruiser 3.0 Quicksilver

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Po Apr 01, 2019 20:49

Če je kardan, se najprej zasliši že pri počasni vožnji, ko zavijaš levo ali desno, se sliši pokanje, če ti tuli kot kak star diferencial na kamionu, je najraje zgornji aksialni ležaj na skrajni zgornji točki pete.lahko je tudi ležaj kardana, ki je notri v gimblu pete.Ta ležaj ima ponavadi mazalico na desnem boku gimbla.Ko snameš peto, pogledaš v luknjo kjer se izvleče kardanska os.Stari ležaji so se mazali, novi so že zaprti in se ne mažejo več.
mašinfirer
Uporabniški avatar
climber
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Pe Okt 12, 2012 14:08
Kraj: Kranj

Re: Popravilo motorja Mercruiser 3.0 Quicksilver

OdgovorNapisal/-a climber » Po Maj 06, 2019 08:06

Hvala za informacije. Lansko leto so bili menjani vsi ležaji v peti, manšete... Ali je možno da se skrivi kardanska os zaradi starosti? Je možno da je prišlo do okvare zaradi kakšnega povoženega predmeta, vrvi. Saj vem, da bomo najbolj videli kaj je ko bomo odprli peto, upam da bo to sedaj v maju.

Hvala za odgovor.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Popravilo motorja Mercruiser 3.0 Quicksilver

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Po Maj 06, 2019 09:48

Osovina propelerja se zelo redko zvije in če bi se že, bi bili tresljaji precej močni.Če je bilo v peti menjamo vse, kot omenjaš, potem ni zvok iz pete.Vprašaj mojstra, ki ti je delal, če je menjal ležaj, ki je v ohišju, ki je pritrjeno na krmno steno(gimbail).Kardanska os, ki leži v tem ležaju, še nisem opazil, da bi lahko bila zvita, enostavno je premočna in prekratka in se dejansko ne more zviti.A si bil pri obnovi pete zraven, da je bilo res vse menjano :|
mašinfirer
Uporabniški avatar
climber
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Pe Okt 12, 2012 14:08
Kraj: Kranj

Re: Popravilo motorja Mercruiser 3.0 Quicksilver

OdgovorNapisal/-a climber » Po Jul 13, 2020 21:05

Pozdravljeni,

že nekaj časa se nisem oglasil. Zanima me če je tole pravo olje za hidravlični sistem - dvig pete motorja:
https://www.ebay.co.uk/itm/Quicksilver-Power-Steering-Fluid-Oil-1-Litre-92-858075QB1-Mercruiser-Bravo-/172079847044

Sprašujem zato, ker je v rezervoarčku sedaj malo bolj modre barve.

Pa še tole, če je to olje pravo za mašino Mercruiser 3.0 LX:
https://pacermarine.co.uk/product/mercr ... rvice-kit/

Hvala za odgovor.
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Popravilo motorja Mercruiser 3.0 Quicksilver

OdgovorNapisal/-a jozko » Po Jul 13, 2020 22:10

Kateri letnik pa je tale Mercruiser 3.0 LX :?:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bing [Bot] in 14 gostov