Nakup starega klička/elana 402 in realna pričakovanja

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

loveJDM
Poddesetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: To Mar 05, 2019 23:29

Nakup starega klička/elana 402 in realna pričakovanja

OdgovorNapisal/-a loveJDM » Če Apr 04, 2019 23:02

Lep pozdrav vsem skupaj,

dlje časa že razmišljam o nakupu čolna,morjeplovca spremljam že nekaj let,sedaj pa je padla odločitev o nakupu.

Rad bi realno mnenje vas,ki imate več izkušenj in ste to dali skozi.

S kolegom bi za začetek vzela elana ali klička,na prikolici in z motorjem vse komplet,tako da smo kao pripravljeni.

Takšni čolni se prodajajo že za nekje 1500€(+-).Normalno je,da je to vse skupaj precej staro in da je treba šraufat,ampak me zanima ali je za tak denar možno sploh to?Skratka marsikaj znamo in nam je veselje postorit sami,za stvari katere ne znamo pa imamo pomoč,tako da kaka vzrževalna dela ipd na 2t motorjih nebi smela bit problem,ne vemo pa kako začet,kak motor iskat oziroma česa se izogibat?Ker gre za prvo takšno izkušnjo mi moč motorja ni tako pomembna kot vzdržljivost ter seveda cena/deli. Raje 20hp pa da deluje kot 50hp,ki je vsak vikend na pol razstavljen.

Tudi za sam čoln ni zdaj pomembno da je ravno elan 402/kliček ampak nekaj podobnega.

Sem razmišljal že da bi enega potrebnega obnove vzeli pa ga naredili ampak če je nekaj voznega(verjetno plovnega) za 1500€ potem sklepam da je bolje kupit tisto,da vidimo če je to sploh za nas pa ga potem drugo zimo porihtat komplet.

Spodaj na linku je en primer za moje pojme solidne izbire,pa bi prosil za kako mnenje(ne nujno o dotičnem ampak o taki kombinaciji)
https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID ... 01300.-EUR

Skratka realno mnenje o takem nakupu nasploh. Vem pa da če za vsako malenkost tak motor pelješ na servis bankrotiraš.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Nakup starega klička/elana 402 in realna pričakovanja

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Pe Apr 05, 2019 00:06

Kliček po mojem mnenju odpade, ker je enostavno premajhen, 402 je vsekakor boljša izbira. V kolikor motor deluje (bi se kar yamahe držal) in dno čolna ni gnilo zna čisto vredu bit. Je pa pri taki zadevi seveda veliko vprašanj, motor je ključen faktor da deluje.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Nakup starega klička/elana 402 in realna pričakovanja

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Pe Apr 05, 2019 06:42

Poslal sem ti zs.
Uporabniški avatar
primorc84
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Okt 16, 2014 12:54
Kraj: kras

Re: Nakup starega klička/elana 402 in realna pričakovanja

OdgovorNapisal/-a primorc84 » Pe Apr 05, 2019 07:57

Nočem delat reklame ma za tak dnar in tako dolžino se mi zdi tole spodaj bolša izbira pa še uporabnik ga je izbolšal da klinček zdraven nima za burek.

https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID=269134&title=Kvarnerplastika%20Opatija%20-%201979%20-%20for%20sale:%201500.-EUR
en mrzu špric, še raje en knc terana in ena feta pršuta, na zdravje morjeplovci
Dimen
Viceadmiral
Prispevkov: 391
Pridružen: Sr Dec 29, 2010 11:57

Re: Nakup starega klička/elana 402 in realna pričakovanja

OdgovorNapisal/-a Dimen » Pe Apr 05, 2019 08:49

Mah, počaki en let, našparaj tri jurje, dodaj obstoječemu budžetu in kupi soliden čoln.
Za ta denar vzami raje gumico (4m) s solidnim motorjem (do 15 let starosti) in bo več veselja kot žalosti.

Takile projekti so požeruhi denarja, cajta in živcev. Na konc imaš pa še vedno 30+ let staro bano brez dodane vrednosti.
In naslednje leto boš itak ugotovil da je čoln premajhen, za njega pa ne boš dobil nič več kot si dal.

Tudi stare motorje sem začel prezirat pa čeprav dobiš izvrstne primerke z malo urami. Material je utrujen, elektronika začne zajebavat. Deli so pa tak precenjeni, da nič jasno. Npr., za nov stator in vžigalno tuljavo ne bo nič nenavadnega, če ti bodo zaračunal 400+ eur in dobavni rok 14+ dni. Mehanika ponavad deluje, štrom me je pa zajebaval še na vsakem 30+ let starem motorju.

p.s.
Sem imel izvrsten primerek Johnsona 15, 2 takt, letnik 1988. Ko nov, ni da ni. Grem semeringe menjat v peti pa je bil aluminij tako korodiran, da niso več dobro nalegli. Johnson 8, 1998, 4takt, odletel stator v kanjonu Zrmanje. Evinrude 15, 2-takt, 1998, odletela vžigalna tuljava v Lošinjskem kanalu. Je pa res, da sem ta stara jajca ganjal cel dan, od jutra do večera. Če bi se peljal samo do sosednjega zaliva in nazaj vsak dan bi verjetno še danes laufal na staro elektronko.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Nakup starega klička/elana 402 in realna pričakovanja

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Pe Apr 05, 2019 09:34

Dimen. Mas in nimas prav. Ko te elektrika izda na 30let starem motorju je 50€ dovolj. Ko bo pa elektrika zatajila na 10 let starem bo pa 200€+. Drugac pa za tega ki ga imam jaz sem pokuril veliko tankov goriva pa me elektrika enkrat samkrat ni izdala. Tisto kar me je izdalo sem pa zamenjal.
novinec1
Kontraadmiral
Prispevkov: 327
Pridružen: Po Maj 11, 2015 16:54

Re: Nakup starega klička/elana 402 in realna pričakovanja

OdgovorNapisal/-a novinec1 » Pe Apr 05, 2019 09:43

primorc84 napisal/-a:Nočem delat reklame ma za tak dnar in tako dolžino se mi zdi tole spodaj bolša izbira pa še uporabnik ga je izbolšal da klinček zdraven nima za burek.

https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID=269134&title=Kvarnerplastika%20Opatija%20-%201979%20-%20for%20sale:%201500.-EUR


Verjamem da je to za ta denar best buy dodaten bonus je da imaš forumaša ki je zadevo poštimal v nulo kar se pač na tej osnovi da naredit.

Ko prvič kupuješ gledaš samo cifro 1300 je boljše kot 1500... ampak ko enkrat kupiš in hočeš spravit do nekega ok uporabnega stanja se ure in evri zažnejo hitro seštevat tega ne vidi nobeden oziroma redki priznajo.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Nakup starega klička/elana 402 in realna pričakovanja

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Pe Apr 05, 2019 09:52

Jaz priznam :lol: ce ga dam za 1500 sem pokril glih pol stroskov. Ure ki sem jih vlozil pa so hobi.

Dimen. A ce kupis novejsega kot ti omenjas pa ga bos cez dve leti prodal za vec? Povej kje se to kupi. Uzamem vsaj enega ali dva!
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Nakup starega klička/elana 402 in realna pričakovanja

OdgovorNapisal/-a kocka » Pe Apr 05, 2019 11:48

primorc84 napisal/-a:Nočem delat reklame ma za tak dnar in tako dolžino se mi zdi tole spodaj bolša izbira pa še uporabnik ga je izbolšal da klinček zdraven nima za burek.

https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID=269134&title=Kvarnerplastika%20Opatija%20-%201979%20-%20for%20sale:%201500.-EUR



Tole je vsekakor vredno ogleda in denarja, možakar prodaja ker je šel na večji čoln in ne zato ker nekaj ne štima.
Dimen
Viceadmiral
Prispevkov: 391
Pridružen: Sr Dec 29, 2010 11:57

Re: Nakup starega klička/elana 402 in realna pričakovanja

OdgovorNapisal/-a Dimen » Pe Apr 05, 2019 14:32

novinec1 napisal/-a:.. ampak ko enkrat kupiš in hočeš spravit do nekega ok uporabnega stanja se ure in evri zažnejo hitro seštevat tega ne vidi nobeden oziroma redki priznajo.


Ja itak, točno to imam v mislih, ker sem bil večkrat v taki poziciji. Ne govoriva kr na pamet, ane!

Marcel_Mastnak napisal/-a:.. Ure ki sem jih vlozil pa so hobi.
Dimen. A ce kupis novejsega kot ti omenjas pa ga bos cez dve leti prodal za vec? Povej kje se to kupi. Uzamem vsaj enega ali dva!


Lej, namest hobija daj cajt v otroke, ženo al pa vnuke. Navtika ni glih hobi, hitro prerase v resen strošek.
Še posebi, če imaš nesrečo in kupiš jajca. In pri 30+ starem čolnu in motorju se hitro ušteješ. In to ni nič posebnega,
je za pričakovati in vzeti v zakup. Zato pa pravim, da naj počaka, našpara in kupi dražji, mlajši, boljši čoln in motor.

Za večji denar pa naj bi prodal obnovljeno barko. Vsaj tak je bil moj plan in tudi realiziran.
Novejša barka bo jasno izgubljala na vrednosti razen, če imaš zegen in jo dobiš poceni. Takih priložnosti je
kar nekaj vsako leto. Meni se je ponudila pred dobrim letom:
Slika
Dobrih 2500 eur s tri leta staro prikolco, brez motorja seveda.
Ko tako priložnost nabašeš še isti tren kreneš na banko in greš gledat!

Marcel_Mastnak napisal/-a: Ko te elektrika izda na 30let starem motorju je 50€ dovolj.

Ja, če imaš srečo in nabavljaš npr. staro robo in tvegaš. Vse el. komponente, ki sem jih zgorj omenjal so
bile preklemano drage, skoraj polovico vrednosti motorja. Ti stari motorji niso za navadne smrtnike ampak
hobi strokovnjake, ki znajo kaj postoriti sami. Pa ne mislim zamenjati olje v peti ampak razstaviti uplinjač, menjati
semeringe v peti,... ipd. Ko ti crkne motor na morju te HR serviser tak vseka po žepu, da ti ni nič jasno.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Nakup starega klička/elana 402 in realna pričakovanja

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Pe Apr 05, 2019 21:10

Uplinjace, impeler, semeringe,termostat, svecke,olje.... v cem je razlika pri letniku 80 ali 2010?
Dimen
Viceadmiral
Prispevkov: 391
Pridružen: Sr Dec 29, 2010 11:57

Re: Nakup starega klička/elana 402 in realna pričakovanja

OdgovorNapisal/-a Dimen » Po Apr 08, 2019 14:48

Marcel_Mastnak napisal/-a:Uplinjace, impeler, semeringe,termostat, svecke,olje.... v cem je razlika pri letniku 80 ali 2010?


Če se ne motim imajo novejši (efi) namesto uplinjača šobe. Enako kot npr. avto. Na mestu uplinjača je pa zgolj loputa za zrak in senzor pretoka zraka. Drugih razlik okorg agregata in dodatne elektronike ni veliko.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Nakup starega klička/elana 402 in realna pričakovanja

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Po Apr 08, 2019 17:55

Govoril sem o 10 let starem in seveda 2t. Torej z izjemo evinruda je bila to bolj izjema kot pravilo takrat. Če pa že je ajnšpric je pa to samo še en minus glede stroškov vzdrževanja(v primeru okvare, ki pa ni redka stvar).
perko
Naddesetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: So Feb 23, 2019 22:24

Re: Nakup starega klička/elana 402 in realna pričakovanja

OdgovorNapisal/-a perko » Sr Maj 15, 2019 13:48

Jaz imam enega 402 če te zanima. Letnik 1979 + yamaha 40 2T (1980)

Letos porihtan komplet vse komande - Zajle za gas in prestave + zajla in mehanizem za zavijanje.(ultraflex vse)

Pobarvan nadvodni del.
Servis motorja pri navtiki rožej.

če te zanima pokliči 031446445

lp

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov