Teža sidra ?

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Teža sidra ?

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » To Apr 16, 2019 10:41

Se strinjam z Aljesom,...vsi bi obešal neke težke gvihte, kdo bo pa to ven vleku, se pa ne vprašate. Zato je bolj pomembno kakšno je sidro, da pri manjši teži dovolj dobro prime,...pa zadost štrika in to je to....
mirno morje
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Teža sidra ?

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » To Apr 16, 2019 10:47

Ne vem kdo spi na sidru na odprti vodi.Vedno pa če tudi ponoči, se gre v zaliv, kjer je mirno in teh zalivov je na stotine in tisti, ki jadrajo ali motorirajo se po navadi pred večerom tudi sidrajo.Ne vem kam se nekaterim tako mudi, ko so na dopustu, da morajo vozit ponoči pa če tudi, so prekaljeni morjepolvci in vedo kje, kam in kako se zavleči in prespati.Pri vseh teh inštrumentih, ki so na plovilih, ki ti pokažejo skoraj vse nad in pod vodo, ne vidim problema.Že 10 let spim na sidru po zalivih in vedno mirno spim.Barka mi je teška cca. 3t sidro Mantus 6kg na 6mm verigi s sidrno utežjo, zadaj pa sem vezan na kopno.Treba se je le sidrati ko je še dan in večer preživiš prijetno ob kozarčku in družini ali družbi.
mašinfirer
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2732
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Teža sidra ?

OdgovorNapisal/-a evovii » To Apr 16, 2019 12:20

Jaz se pridružujem mnenju Polanca. Daš gor največ kar lahko oz ti dopušča prostor in vinč. Če imaš vinč si lahko privoščiš malo več, če je pa na roke potem pa defenitivno kompromis.
Npr jaz imam na slabe 9m jadrnici teže cca 4,5tone ročno 15kg + 50m 8mm verige pa še nekaj štrika (dvigujem z 1000W winčem). Za rezervo pa imam še 15kg sidro Bull (predelana kopija Delte) in 10m 8mm verige + 100m štrika. Ta drugi je v boksu in ga zaenkrat še nisem rabil.
Uglavnem ko te sredi noči rukne pokonci neverin si vesel za vsako dodatno kilo v vodi.... Pa ne sedaj kje je treba sidrat ker načeloma v teoriji vsi vemo. Ponavadi te preseneti in prleti ravno od tam ko nisi pričakoval...

Drugače če pa na roke potem pa predlagam tako kot je napisal Alesio.

Slika
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
od kapitana zena
Admiral
Prispevkov: 1091
Pridružen: Po Dec 05, 2011 12:43

Re: Teža sidra ?

OdgovorNapisal/-a od kapitana zena » To Apr 16, 2019 13:42

1stofficer napisal/-a:Glede na tabelo in z malo rezerve bom dal gor 6 kil. Sem bolj al manj vikend sailer, pri vec kot 15 kt vetra raje ostajam doma :oops:

Tko da glede na napisano bi mogl bit cist zadost. Kok moram met verige in vrvi? Predvidevam do max 20 m globine tam kjer bom sidral.


Do 20m globine je kar huda, razen če ne boš vrgel sidra v mirnem, za ohladitveno kopanje.
Midva s skoraj 100m 10-ke in 30 kg Brucom z navarjenimi špajki raje najdeva globine do 10m.
Računaj, da je varno sidranje v "normalnih" pogojih 3-5x globina vode, ko zagusti pa tudi do 10x.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5956
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Teža sidra ?

OdgovorNapisal/-a AEgir » To Apr 16, 2019 14:06

Vsaj 10 kg po moje.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9287
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Teža sidra ?

OdgovorNapisal/-a polanc » To Apr 16, 2019 16:22

To je vedno tko enim je prevelik,enim premajhen..pač tu klobasamo z nasveti,ki pa niso obveza za poslušat.naredite po svoji vesti in izkušnjah plovilu in vremenu primerno vse od sidranja naprej..
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4645
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Teža sidra ?

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Apr 16, 2019 17:16

AEgir napisal/-a:Vsaj 10 kg po moje.

10kg za jadrnico,ki ima dobro tono brez vinča je prehudo, a si kdaj na roke vlekel 10kg sidro pa še 10m verige in ko bi se želel odsidrat pa še malo vetra imaš v premec, sem probal take razmere, za roke odtrgat in hrbtenico zlomit, pa ne vzet za kritiko, tako pač je. l.p.alesjo
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5956
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Teža sidra ?

OdgovorNapisal/-a AEgir » To Apr 16, 2019 17:48

Jaz sem mel vedno 10 kilsko (prej marelo zdaj mantus) sidro in 10m 10mm ketne ostalo pa špago.

Ja mal je treba prjet ampak ko greš na per in je čoln na sidru je pa brezskrbnost več vredna kot tist k je treba mal potegnt ven.

Hrvati predpisujejo sekundarno sidro 4kg ali več za čoln nad 5m.

Kakorkoli nov čovn ma vinć tko da upam ne bo treba več na roke vlačit. :)
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2747
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Teža sidra ?

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Apr 25, 2019 07:58

Morda se nasvet kaksno sidro je optimalno za okrog Krka? In kje to dobro in ugodno kupit?

Po zalivih so vecinoma mivka in skale. Predvidevam Danforth?
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2747
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Teža sidra ?

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Apr 25, 2019 17:24

1stofficer napisal/-a:Morda se nasvet kaksno sidro je optimalno za okrog Krka? In kje to dobro in ugodno kupit?

Po zalivih so vecinoma mivka in skale. Predvidevam Danforth?


Kot berem v eni drugi temi je Danforth ocitno za en k.... viewtopic.php?f=5&t=2549&hilit=sidro&start=270

6,5 m jadrnica, 1250 kg teze. Okolica Krka, mulj, kamni do 10 m globine.

Bi bil Vulcan/Rocna ... kot berem naprej za moje potrebe boljsi? Fajn bi blo, da pase sem gor:

Slika
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Teža sidra ?

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Če Apr 25, 2019 21:31

kr3mn1 je delal kopijo mantusa,..>mislim, da je nekje zapisal, da ima doma še nekaj izdelanih,...pomoje bo 8kilsko popolnoma dovolj...(habibi na 7m dolgi in 3 tone težki barki uporablja 6kilsko)
...jaz sem kupil od njega in sem zadovoljen,...
mirno morje
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Teža sidra ?

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Če Apr 25, 2019 22:41

V tej temi, ne bomo nikoli sklepčni, ker smo janezki in bi požrli drug drugega.Polanc je napisal najkorektneje.Kajti voda od te teže že vre.Nihče ne upošteva nikogar, ker je vsak zase najpametnejši.Vsi, ki imamo raznorazna plovila, imamo sidra, ki jim zaupamo in tako je tudi prav.Teža sider, ki jih priporočajo proizvajalci, so sigurno testirana na raznih plovilih, je pa jasno, da so te teže od sider do sider različne, ena sidra primejo bolje, ena slabše, zato proizvajalec določa svojo težo, za svoja sidra.
mašinfirer
Tadejko
Kontraadmiral
Prispevkov: 317
Pridružen: Ne Jul 27, 2014 11:27
Kraj: Ljubljana - Červar

Re: Teža sidra ?

OdgovorNapisal/-a Tadejko » Po Maj 06, 2019 13:00

1stofficer napisal/-a:
1stofficer napisal/-a:Morda se nasvet kaksno sidro je optimalno za okrog Krka? In kje to dobro in ugodno kupit?

Po zalivih so vecinoma mivka in skale. Predvidevam Danforth?


Kot berem v eni drugi temi je Danforth ocitno za en k.... http://www.morjeplovec.net/forum/viewto ... &start=270

6,5 m jadrnica, 1250 kg teze. Okolica Krka, mulj, kamni do 10 m globine.

Bi bil Vulcan/Rocna ... kot berem naprej za moje potrebe boljsi? Fajn bi blo, da pase sem gor:

Slika


Kot vidim, imaš pripravljen obroč za kosnik. Če jadraš z genakerjem, ti bo lahko Rocna-in lok oviral postavitev kosnika. V tem primeru ti bi bolj ustrezal Vulcan.

Jaz imam kopijo Rocna-e in mi kosnik uspe spraviti mimo loka, vendar gre za las.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2747
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Teža sidra ?

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Po Maj 06, 2019 14:09

Super hvala.

Poleg vulcana je se kaksna primerna alternativa za severni Jadran? 6 kilski je skor 300 eur...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov