izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a evovii » Sr Apr 24, 2019 13:19

kr3mn1 napisal/-a:
evovii napisal/-a:Teorija gor al pa dol.... Uglavnem če pride v zaliv barka 36feet in gor sidro 6kg ter se sidra pred mano spizdim takoj drugam... Mene žal ne bo noben prepričal da je to ok izbira za tako barko...


čaki mal, pretiravat ni treba. un bi 10t dal na asfalt, ti pa 6kg na 12 metrov


Sej ne pretiravam. Dejansko je prodajalec super sidra predlagal 6kg za Bavarijo 36 :roll: :roll: :roll: Glej par postov nazaj. Sem kopiral sem.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
OdgovorNapisal/-a BosKo » Pe Apr 19, 2019 13:41
Kontaktiral sem prodajalca Viking-a glede vrste sidra. Predlaga 6kg sidro za Bavario 36.
Odgovoril pa mi je tole:
Yes, I am, new design anchors including Viking do not rely on weight to dig in, in fact, you can find many new design anchors made of aluminum alloy, that weight even less.
Unless you are planning to sail in hurricane conditions all year round, Viking 10 should be more than enough for your boat.
The only thing that matters is the holding power of the anchor, not the weight.
Unfortunately, you cannot order anchor from us right now, we have stopped taking orders since we are in final testing for a new even better design to replace the Viking current design,
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Sr Apr 24, 2019 13:36

ok, to so mal bose izjave.

ko sem jaz začel se ukvarjat s tematiko sider v smeri mantus oblike (iz principa ker me je en član, ki je še sedaj aktiven, razpizdil s svojimi izjavami), je bila prva stvar preložitev težišča za boljše vkopavanje. Potem je prišlo na vrsto varjena izdelava, da sidro ne more crknit po zvarih. zatem premik točke centra gravitacije (kar je pri malih sidrih s ketno p*čkin dim, ker ga ketna pelje, potem kot med ročico in bazo zaradi vkopavanja, od tu naprej je že marko sodeloval s svojimi idejami in testi...dokler ne prideš do točke, kjer vidiš da za povprečje jadrana teža ni toliko pomembna kot oblika (govorimo o celotni podobi in funkcionalnosti) sidra samega. ker dejansko za muljnato dno (kar je večina podlage) so večje lopate z dobrim napadnim kotom fina rešitev, ter dejanska teža sidra toliko ne vpliva, ker je potezna smer na sidro rahlo nagnjena navzdol do vodoravna, in ko leži jo avtomatsko potegne (kot večji kot 15 stopinj na podlago) v mulj.

Dejstvo pa je, da 6kg sidro v vodi vaga samo 5kg, in da na splošno v zalivih ni povsod mulj, ampak velikokrat pesek ali skale. sedaj pride do drugih okvirnih pogojev, ki zahtevajo drugačno sidro. Jaz sem vsakemu svetoval, ki je prišel do mene z idejami " 1.5-2kg po vodni liniji", da naj vzame sidro primerno teži in vetrni napadni površini barke ali jadrnice. Zato sem tudi imel sidra iste velikosti z različnimi težami, ker lažje sidro je zaradi velikosti še vedno imelo dovolj površine da je držalo lažjo barko v vetru na mestu, dočim težje lopate so bile za večjo težo čolna, kjer je izpodrivna masa bolj kritična kot veter.

zanimivo je bilo, da me je vsak drugi vprašal če je res to kopija mantusa, in če dela isto. Če jih postaviš skupaj, in pogledaš z 10 metrov sta identična, če jih gledaš od blizu, sta si popolnoma različni sidri. Jaz sem probal določene stvari izboljšat, potem so to pot naprej peljali drugi. Za sidra me še danes sprašujejo, imam jih par še obešenih (nekaj 12kg, nekaj 6kg), zadnjega sem pa naredil začetek lanskega poletja. ni bilo časa za to (8 mesecev sem bil po svetu naokoli).

je pa nekaj res - idealnega sidra ni. Mantus pade na vseh visokopoteznih testih, dočim razna ostala sidra s "slabšim" slovesom ne. Lahko imaš 3 različne tipe sider s seboj, ali pa vzameš kompromis s parimi cm in kg več.
BosKo
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 132
Pridružen: Sr Maj 14, 2014 08:26

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a BosKo » Sr Apr 24, 2019 13:42

Primerjavo s sidrom na asfaltu sem dal zaradi lažje predstave. To je menda jasno.
Pri fiziki si radi pomagamo s skrajnimi primeri, da je vse skupaj bolj nazorno.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Sr Apr 24, 2019 13:51

BosKo napisal/-a:Primerjavo s sidrom na asfaltu sem dal zaradi lažje predstave. To je menda jasno.
Pri fiziki si radi pomagamo s skrajnimi primeri, da je vse skupaj bolj nazorno.


v mojem poslu je najlažja stvar 5 ton pa na gor, pa ti povem da 95 ton po standard betonu marke 350 z valjčki fi 80 (4 kos) niso hudega storile. čeprav je računsko preseglo vse meje vzdržljivosti. Tako da skrajni primeri niso ravno primerni, uporablja se primere iz vsakdana. ne pa 10 tonsko sidro po asfaltu. to ne bi bilo nič-
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a AEgir » Sr Apr 24, 2019 13:58

10 tonsko sidro v taki obliki, da bo špica vpadno šla proti asfaltu, bo potegnila ven asfalt ko nič. 8 tonski bager se s polovico upre s kiblo s petimi zobmi v asfalt in ga ven potegne za hec. O asfaltu govorimo, beton je čist popolnoma druga zgodba. Asfalt je mehak kar beton ni. Pa tovornjak stoji na kvadratnem metru gume ne na železni špici če že tovornjak omenjaš.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Sr Apr 24, 2019 14:04

a res.

sidro se po tvojem na špico rine v tla? ga na roke tiščiš v mulj al kako?! pa še strokovnjak za nizke gradnje si po novem. asfalt ima še vedno trgalne sile do 200N, tako da ni prav nič mehak! res si stručko v vseh pogledih. ripper z XY tonami potezne sile greš primerjat s sidrom, ki ga vodoravno ali celo NAVZGOR vlečeš pri vkopavanju. Poleg tega na šleparju vso silo prevzame traktor ko polno zaviraš, tako da tvoj kvadraten meter hitro zgine.

grem s tega foruma, po enem letu se ni nič spremenilo. samo slabše in slabše.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a AEgir » Sr Apr 24, 2019 14:11

A ti je bad k neki na internetu piše? Ni nam lahko ja.

Ko ga potegneš poskuša špico zakopat v podlago in 10 tonski jo v asfaltno kr bo in to na debelo. Po mojem mnenju seveda. Lahko pa da se motim.

Poleg tega na šleparju vso silo prevzame traktor ko polno zaviraš, tako da tvoj kvadraten meter hitro zgine


Tako. To je to.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Sr Apr 24, 2019 16:24

BosKo napisal/-a:
Bonaparte napisal/-a:Pri sidrih nove generacije je pomembna velikost lopate. Teža ni pomembna.


Kako ni pomembna teža? Pri ukopavanju sidra je teža pomembna. Če položim na asfalt 10ton sidro se bo gotovo zarilo v asfalt, 6kg pa gotovo ne.



Jaz sem videl 10 tonsko železno ploščo ležati na zemlji in se ni nikamor vkopala.

videl sem dvesto gramski sveder, ki se je vkopal v granit. Pomembna je oblika.

Imate pa tudi vi prav. Teža je tudi pomembna. Če bi bilo sidro lahko kot kos papirja, nebi moglo prodreti v tla. Sidro mora imeti minimalno težo (po mojih ocenah je to cca 5kg) da lahko zlomi pod sabo visoko molno travo in prebije morsko dno.
Enkrat ko je sidro prebilo površino pa gre samo navzdol.

Želim povedati da ni pomembno koliko težko je sidro, pomembno je da ima vsaj 5kg. Ve kar deansko šteje je pa veliost lopate in oblika lopate. Zdaj če je lopata debela ali tanka to ne bo vplivalo na to kako močno sidro drži barko da se ne premakne. Pomembno je, da je sidro zadosti debelo, da se ne zvije, vse kar je debelejše je samo po nepotrebnem.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Sr Apr 24, 2019 16:30

evovii napisal/-a:Teorija gor al pa dol.... Uglavnem če pride v zaliv barka 36feet in gor sidro 6kg ter se sidra pred mano spizdim takoj drugam... Mene žal ne bo noben prepričal da je to ok izbira za tako barko...



6kg sidro na tako veliki barki je kriminal :)
Mislim da ni mogoče izdelati zadosti velikega sidra in zadosti varnega, da tehta le 6kg in zdrži tako veliko barko.

Upam da se bo zakon spremenil in do z zakonom točno določeno koliko kg pomeni "sidro ustrezne velikosti" kot obvezna oprema plovila.

https://predlagam.vladi.si/predlog/9558/
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Sr Apr 24, 2019 16:34

kr3mn1

a je precej zakomplicirano, da bi špico za sidra ulili iz jekla namesto da bi jo delali iz dveh kosov in varili v obliko črke "V" ?
Želel bi da ima sidro obliko špice približno enako kot ga ima Rocna.

Sidro rocna in sidro Ultra sta v celoti odlitek, saj je drugače skoraj neizvedlivo narediti tako obliko.
Nazadnje spremenil Bonaparte, dne Sr Apr 24, 2019 16:45, skupaj popravljeno 1 krat.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Sr Apr 24, 2019 16:41

Špica ne želim da je ploščata, kakor na spodnji sliki, ampak ukrivljena kot žlička.

sem ti poslal na email .PDF
Slika
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a AEgir » Sr Apr 24, 2019 16:52

Na hrvaškem po zakonu sidro mora biti v skladu s členom 2 – 4.11.

To pomeni, da mora bit na 12m čolnu minimalno 18 kilski sider "povečane sile držanja" ali v primeru, da je klasično sidro +25% na 18 kil.

6 kil predpisujejo za 4m čoln.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Apr 25, 2019 00:21

Ja, nekaj takega so mi razložili kovsem kontaktiral brodski registar.

Samo kaj to pomeni, da Slovenci moramo spoštovat njihov zakon, ko vplujemo v njihove vode? Moramo imeti sidro velikosti kot jo oni zahtevajo sicer je kazen? Ali še kaj hujšega, ne izplačilo kaska zaradi negospodarnega ravnanja (zasidral barko na prelahkem sidru za njihove pojme)?

Ker pri avtomobilih je tako. Ko voziš po Hrvaški zahtevajo obvezno opremo za avto po njihovi zakonodaji.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Apr 25, 2019 03:49

To ne vem kako gre ampak če je v lipi njihovi registriran pol pa velja ta tablica.

Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a jozko » Če Apr 25, 2019 08:09

Nikakor ne drži, da moraš imeti opremo po "njihovi" zakonodaji :!:

Imeti moraš opremo, ki je predpisana v državi, kjer je vozilo / plovilo "registrirano" :idea:

Kako pa bi biolo, če bi naprimer nek Šved, na poti na Hrvaško, moral imeti v avtu opremo, ki je predpisana v vseh posameznih državah, ki jih tranzitira :roll:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov