Lastništvo vs. renta

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

Vrtinc
Kapitan fregate
Prispevkov: 111
Pridružen: Sr Jul 30, 2008 11:57
Kontakt:

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a Vrtinc » Pe Apr 05, 2019 00:01

igor11 napisal/-a:Vrtincevo mnenje o merry fisher morate malo jemat z rezervo, ker on je poleg najemodajalec gumenjakov tudi prodajalec gumenjakov in tako hvali svoje prodajne izdelke, ker mene je hotel prodajalec beneteau v Punatu prepričat , da so Yamaha motorji slabi čeprav je lastnik Delta tim Krško njegov poročni priča, in da so najboljši motorji Suzuki in Honda ( ker jih je on prodajal).


Igor, prav nič me ni treba jemat z rezervo. Mi smo zastopniki za Capelli, ki ima v svoji ponudbi dva povsem podobna modela kot Merry Fisher 795 ali 695.
Dino 26 https://www.cantiericapelli.com/dino26
Dino 23 https://www.cantiericapelli.com/dino23
In če ti je že všeč take vrste čoln potem raje vzemi Merry Fisherja, ki je vsaj za nekih 20% cenejši od Capellija. V osnovi pa gre za enako stvar.
MF695 je privlačen na oko in prostor na njemu je dobro izkoriščen. Zelo prijetno je sedeti zunaj okoli mize pod tendo. Premčna postelja je dobra, če nisi predolg in sama kabina je za 7 metrski čoln zelo prostorna.
Čisto drugače se vozi od gumenjaka in če ti je to všeč je super (stvar okusa). Npr. 150 KS motor je treba priganjati minimalno na 4.200 obr/min, da čoln normalno glisira dobrih 20 Nm/h. Pri nižjih obratih potaplja krmo. Če se želiš normalno premikati je treba imeti nekje 5.000 obr/min, to pa že dvigne porabo na cca 40 lit/h. Max hitrost je 32 Nm/h.
To je čoln za po bonaci saj ti po valovitem polomi kosti. Ko vidiš valove je bolje, da počakaš na privezu.
Ko se nekam pripelješ in spustiš sidro potem ti spet rata všeč.
Ima nizek ugrez in je zelo občutljiv na bočni veter. Že če malo piha ga je praktično nemogoče obvladati saj ga nese v smeri vetra kot ladjico s papirja. Zna biti zelo zoprno na privezih v marinah. Letos bomo montirali Bow-thruster, da se bo dalo obvladati premec. Kabina dobro zaščiti pred vetrom, kar pride prav izven sezone, ko je ozračje hladnejše. V sezoni pa je v kabini vroče in tudi če so odprta vsa okna in vrata se notri, čez dan, težko preživi. Po nekaj dneh bivanja na njem ga znaš imeti že polno kapo. Mislim, da je to fajn čoln za ribolov izven sezone, ko se 2 ali trije ribiči zapodijo za nekaj dni na morje. V sezoni pa, hmmmmm? kaj pa vem. Dober gumenjak v kombinaciji z apartmajem ali prikolico se mi zdi še vedno precej boljša ideja. Sicer pa stvar okusa. Ja, če pada dež imaš streho nad glavo, to pa je res. :?
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3949
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Pe Apr 05, 2019 08:48

Dober gumenjak v kombinaciji z apartmajem ali prikolico se mi zdi še vedno precej boljša ideja.


Couldn't agree more. :)
Xilinx Vivado HLx trainee
m1ha
Kontraadmiral
Prispevkov: 315
Pridružen: Pe Nov 18, 2011 12:40
Kraj: Postojna

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a m1ha » Pe Apr 05, 2019 14:17

kasaudio napisal/-a:
Dober gumenjak v kombinaciji z apartmajem ali prikolico se mi zdi še vedno precej boljša ideja.


Couldn't agree more. :)

Do lani je bilo tako in je bilo super.

Lp Miha
330i
Kontraadmiral
Prispevkov: 210
Pridružen: Ne Okt 10, 2010 12:07

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a 330i » Pe Apr 05, 2019 22:31

Ze nekaj casa spremljam to temo in se prav zanimivo razvija.
Sicer sem velik pristas lastnistva barke, ker se mi zdi, da ni vecjega zadovoljstva kot v lepem vremenu odpluti do blznjega otoka (ali pa na nekajdnevno turo) in ni vecje zalosti kot biti na dopustu z najetim colnom in gledati kako je slabo vreme.
Osnovna prednost lastnistva, ki je denar ne more placati je, da lahko svoj dopust prilagajas vremenu in plujes veliko vec kot z najetim (ce ti seveda ostale obveznosti to omogocajo).

Vrtincevi so super fantje, izjemno skrbijo, da imajo v floti kvalitetne colne, dobro vzdrzevane, nudijo super podporo, servis ipd. Ce si lastnistva colna ne bi mogel privosciti, bi najemal pri njih 8)

Bom napisal stroske za gumenjak cca. 8,5m:
- 3 mesece privez (julij, avgust, september) = 1000 EUR
- zavarovanje = 500 EUR
- davek = 100 EUR
- redno vzdrzevanje (servis dveh motorjev, zinki, antifouling, akumulatorji ...) = 1000 EUR

Ker je moja kraca ze malce starejsa (letnik 2005), je potrebno vsake toliko vloziti se kaksno malo vecjo investicijo, vendar je padec vrednosti najverjetneje tudi na racun teh vlaganj dokaj mali glede na padec vrednosti novega colna.
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » So Apr 06, 2019 06:36

Veliko argumentov za eno ali drugo.
Pri lastništvu bark večjih vrednosti je še ena težava.
Ker take barke spadajo v nad/nad/nadstandard je njihova vrednost močno odvisna od gmotnega stanja in “vzdušja” družbe. Tako je izguba realne vrednosti v letu, dveh, ob poslabšanju prej zapisanih lastnosti, lahko ogromna. Še sedaj me zaboli srce, ko sem videl kakšne barke so se pred 5 -10 let nazaj prodale za 15 - 20 % nabavne cene in so bile stare 5 - 8 let. Seveda je to “zmaga” za kupce v tistem trenutku, si pa ne znam prestavljati stanja prodajalca.

Tega pri najemu ni!

Tveganje z naslova lastništva obstaja in je tako kot vlaganje v kripto.

Opisana težava se močno dotika bark nad 10 m in za barke pod 8 m skoraj nima večjega učinka.
https://vodovod-rh.si/
Vrtinc
Kapitan fregate
Prispevkov: 111
Pridružen: Sr Jul 30, 2008 11:57
Kontakt:

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a Vrtinc » So Apr 06, 2019 07:43

330i: Hvala za spodbudne besede, veliko pomenijo!

Letos bomo imeli za pokazat in testirat en gumenjak, ki vaju zna zamikati. Mogoče bo čas za menjavo "krače", ki je mimogrede odličen čoln. :)
330i
Kontraadmiral
Prispevkov: 210
Pridružen: Ne Okt 10, 2010 12:07

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a 330i » Sr Apr 17, 2019 22:12

Vrtinc napisal/-a:330i: Hvala za spodbudne besede, veliko pomenijo!

Letos bomo imeli za pokazat in testirat en gumenjak, ki vaju zna zamikati. Mogoče bo čas za menjavo "krače", ki je mimogrede odličen čoln. :)


Ga boste imeli na sejmu v Portorozu? Pridem naokoli 8)
330i
Kontraadmiral
Prispevkov: 210
Pridružen: Ne Okt 10, 2010 12:07

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a 330i » Pe Apr 19, 2019 14:06

kasaudio napisal/-a:
Dober gumenjak v kombinaciji z apartmajem ali prikolico se mi zdi še vedno precej boljša ideja.


Couldn't agree more. :)


Še eden, ki se strinja :D
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a MareC » Pe Apr 19, 2019 16:03

330i napisal/-a:
kasaudio napisal/-a:
Dober gumenjak v kombinaciji z apartmajem ali prikolico se mi zdi še vedno precej boljša ideja.


Couldn't agree more. :)


Še eden, ki se strinja :D


prakticiram to že 30 let, gumenjak in hiša na morju :D :D
sealine
Kapitan
Prispevkov: 199
Pridružen: To Apr 03, 2012 16:19

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a sealine » Pe Apr 19, 2019 16:13

MareC napisal/-a:
330i napisal/-a:
kasaudio napisal/-a:
Couldn't agree more. :)


Še eden, ki se strinja :D


prakticiram to že 30 let, gumenjak in hiša na morju :D :D


Gumenjak imam že.. Manjka "le še" apartma :D
330i
Kontraadmiral
Prispevkov: 210
Pridružen: Ne Okt 10, 2010 12:07

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a 330i » So Apr 20, 2019 19:54

sealine napisal/-a:
MareC napisal/-a:
330i napisal/-a:
Še eden, ki se strinja :D


prakticiram to že 30 let, gumenjak in hiša na morju :D :D


Gumenjak imam že.. Manjka "le še" apartma :D


Kdor ima zeljo in cilj, ga bo dosegel... samo pogumno...
boris1
Admiral
Prispevkov: 787
Pridružen: Sr Jan 09, 2019 11:28
Kontakt:

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a boris1 » So Apr 20, 2019 20:36

:D
Imam hišo na morju, nimam pa gumenjaka :mrgreen:
LP
Boris
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3949
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a kasaudio » So Apr 20, 2019 23:05

Maš pa zato 3 lepe škafe zraven in tudi odtehta za gumenjaka. :D
Xilinx Vivado HLx trainee
Vrtinc
Kapitan fregate
Prispevkov: 111
Pridružen: Sr Jul 30, 2008 11:57
Kontakt:

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a Vrtinc » Če Apr 25, 2019 05:33

330i napisal/-a:
Vrtinc napisal/-a:330i: Hvala za spodbudne besede, veliko pomenijo!

Letos bomo imeli za pokazat in testirat en gumenjak, ki vaju zna zamikati. Mogoče bo čas za menjavo "krače", ki je mimogrede odličen čoln. :)


Ga boste imeli na sejmu v Portorozu? Pridem naokoli 8)


Zamudil bo sejem, pride šele v začetku junija. Vseeno se oglasi.
sealine
Kapitan
Prispevkov: 199
Pridružen: To Apr 03, 2012 16:19

Re: Lastništvo vs. renta

OdgovorNapisal/-a sealine » Pe Maj 10, 2019 14:13

Fantje kaj je sedaj, navtična sezona je pred vrati, na forumu pa vse mrtvo.. nobenih novih objav, tem.. itd.. nihče ni nabavil novega plovila?

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov