Obnova sidrnega vinča

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

pblaz
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Po Maj 30, 2011 10:46

Obnova sidrnega vinča

OdgovorNapisal/-a pblaz » Sr Maj 29, 2019 15:24

Morjeplovci,

nekaj besed in slik o prenovi sidrnega vinča, ki je bil na moji barki (po mojih informacijah) kakšnih 17 let.

Gre za Quickov vinč Eagle E1, ki je do letošnjega marca deloval brezhibno - čeprav v zadnjem času precej cvileče -, potem pa je kar naenkrat crknil.

Veliko težav sem imel, da sem ga sploh dobil z barke - največ z dvema vijakoma, ki prek ohišja vinča držita ohišje elektromotorja. Eden od vijakov se nahaja pod verigo, kar pomeni, da je nanj 17 let kapljala slana voda. Dodaten problem je menda tudi v tem, da so vijaki rosfrei, ohišje pa aluminij. Mimogrede, galvanska korozija je v alu ohišje vinča naredila kar nekaj lukenj, kar smo rešili najprej s peskanjem, nato pa smo zalili z gnetljivo kovino.

Ko smo vinč razdrli, smo videli, da je bila glavna os postrani, zvite so bile vilice za usmerjanje verige, ležaji so bili slabi ... S težavo smo odprli tudi ohišje elektromotorja, kjer je bilo veliko rje.

Pri distributerju za Quick sem naroči komplet rezervnih delov za obnovo (ležaji, tesnila, o-ringi ...), motor pa sem naročil pri izjemno prijaznemu Marku (naš član primorc84), ki mi je dobavil nov Mahlejev motor - skoraj polovico ceneje, kot so mi ga ponudili pri Motomarine.

Zamenjali smo vse ležaje, vsa tesnila, dobil je nove vilice in novo vodilo za verigo (gipsy), pa seveda nov motor.

Toliko v informacijo morjeplovcem, ki imajo stare vinče. Kolikor sem uspel pobrskati po forumih (tudi tujih), se le malokdo ukvarja z vzdrževanjem svojega vinča - pa bi se verjetno moral.

Blaž

Slika
Korozija ...

Slika
Obnova ..

Slika
Razdrt - in uničen - elektromotor ...

Slika
Novi ležaji, sveže olje ...

Tule je pa kratek video preskusa obnovljenega vinča: https://www.youtube.com/watch?v=7bbKUZishYM
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Obnova sidrnega vinča

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Maj 29, 2019 16:01

Čestitam!
Koliko je bil strošek obnove?
pblaz
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Po Maj 30, 2011 10:46

Re: Obnova sidrnega vinča

OdgovorNapisal/-a pblaz » Sr Maj 29, 2019 16:32

Marchi,

nekaj čez 300 evrov.

Ni poceni, a je to še vedno 500 evrov manj, kot bi dal za novega.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Obnova sidrnega vinča

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Sr Maj 29, 2019 19:53

Že kar nekaj vinčev sem obnovil in povsod isti problemi, kot pri tebi.To kar si pokazal, naj bi bilo tudi v vednost vsem, ki imajo vinče.Vinč je treba sneti vsaj na 5-8let, če hočeš imeti čim manjše stroške.Najprej se začne pri ležaju, ki je pod zobnikom verige, ta je najbolj izpostavljen morski vodi in dežju pa tudi najbolj je obremenjen, saj prenaša največjo vlečno silo vinča.Ta ležaj se najprej poškoduje, nato pod njim semering, ki tesni vhod vode na ohišje vinča.Posledice so pa itak vidne na prejšnjih fotografijah.
mašinfirer
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5961
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Obnova sidrnega vinča

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Maj 30, 2019 08:47

Uf kakšen elektromotor. :shock:

Jaz tudi nekaj prčkam mojega trenutno. Ker motorja nisem dobil zraven in je bil na njem nek 500 ali 700w čudnih dimenzij, sem nabavil na bolhi mislim da točno tak motor kot je tvoj 1000w quick in ga predelal da paše gor. Os smo zmanjšali iz 14 na 11mm. :D
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
pblaz
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Po Maj 30, 2011 10:46

Re: Obnova sidrnega vinča

OdgovorNapisal/-a pblaz » Če Maj 30, 2019 09:34

Ja, motor je v tem stanju zaradi tega, kar je napisal Habibi: semering pod zobnikom verige popusti, v motor teče voda in nato ta zarjavi.

Je pa meni primorc84 dobavil 800 W motor, original je pa 500 W. Od 300 W viška pa po mojem ne bo bolela glava, a ne?

Grem danes na barko zmontirat ...

Blaž
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Obnova sidrnega vinča

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Maj 30, 2019 17:17

Edino varovalke tudi zamenjajte, da jih ne bo večji zagonski tok kuril..
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5961
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Obnova sidrnega vinča

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Maj 30, 2019 20:18

Kolk pa mate pr 1000w motorjih varovalke navadno?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4387
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

Re: Obnova sidrnega vinča

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Če Maj 30, 2019 21:43

Če ste že takole sam svoj mojster vam obnovo še bolj poceni če rezervnih delov ne naročate pri distributerjih za vinč, ker quick, lofrans in še kdo ne izdeluje "originalnih" ležajev in semeringov ampak jih naročajo pri proizvajalcih in dodajo maržo x5 ali več... ko razdreze poglejte oznake če jih ni pa šubler in izmerite pa v trgovino z ležaji in za par pirov dobite vse, lahko pa izberete med kitajci ali SKF, FAG... Jaz recimo vse kupujem v MM intercom na Letališki. Motorje za vinč, zaganjač, alternator pa v Letriki, ker skoraj vsi "originalni" so od tam, le 3x dražji... Jaz sem pred leti obnovil vinč, zamenjal vse razen polža in ohišja pa me ni koštalo 150 eur :wink:
https://medisken.si
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Obnova sidrnega vinča

OdgovorNapisal/-a motorni » Če Maj 30, 2019 22:56

AEgir napisal/-a:Kolk pa mate pr 1000w motorjih varovalke navadno?

Zaenkrat imam B 63 A inštalacijski odklopnik (avtomatsko varovalko) ampak bom dal 80 A, ker tale vrže ven, če poženeš vinč, ko se še malo vrti v drugo smer. Zavrt vinč sicer potegne 320 A toka. Kable imam pa 70mm2 od aku do elektro omarice in 35mm2 od tu do vinča.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5961
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Obnova sidrnega vinča

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Maj 31, 2019 08:57

Aha hvala.

Evo v takem stanju je pa moj trenutno.

Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov