"Short-handed" pristajanje na bojo

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

smrekar
Praporščak
Prispevkov: 32
Pridružen: So Jun 07, 2014 17:43

"Short-handed" pristajanje na bojo

OdgovorNapisal/-a smrekar » So Apr 13, 2019 12:30

Zdravo!

Kot številni drugi sem bolj ali manj "nedeljski" morjeplovec - parkrat na leto z družino / prijatelji najamem jadrnico, kakšna regatka in še tu in tam kakšen dan na morju. Imam že precej izkušenj in se imam za še kar spretnega, nisem pa noben poseben mojster :)

Skratka, za bolj izkušene morjeplovce imam naslednje vprašanje: kako pristajate na bojo, če ste na barki sami (oz. če ste na barki z nekom, ki vezanja na bojo ni vešč - kar je isto).

Do sedaj s tem nisem imel problemov, ker sem pač vedno imel na krovu vsaj enega, ki sem ga poslal na premec, ki je (bolj ali manj elegantno) pobral bojo. Še bolj enostavno je, če sta na premcu dva. Sedaj pa se odpravljam na morje brez ljudi, ki bi mi lahko pomagali (oz. nisem prepričan ali bodo to znali in bi bil rad pri zadevi tudi sam suveren). In zato me zanima, kako to naredite sami. Okvirno vem za dve varianti. Prva je, da se približaš boji s premcem kot sicer, sam tečeš na premec in na hitro pobereš bojo; zdi se mi, da zadeva zahteva resno obvladovanje barke, malo vetra / toka, veliko spretnosti na premcu pa še nekaj sreče :). Druga varianta je, da pobereš bojo na krmi in potem nekako prevežeš na premec; tukaj mi ni jasno, ali se najprej privežeš na krmi in potem prevežeš na premec, ali pa že v štartu napelješ vrv z premca na krmo in jo samo vtakneš v bojo ter skrajšaš; privezne vrvi za to drugo varianto ponavadi niso dovolj dolge (vsaj na charterskih barkah).

Na internetu je nekaj videov na to temo, vendar me noben ni posebej prepričal. Če se kakšen video komu zdi dober, ga naj prosim kar prilepi spodaj.

Hvala za nasvete in dober veter,
Smrekar
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: "Short-handed" pristajanje na bojo

OdgovorNapisal/-a EDO » So Apr 13, 2019 14:25

Najbolj enostavno je, če se približaš boji s krmo in uporabiš vrv dolgo min. 1,5x dolžina barke, ki jo privežeš na bitvo na premcu. Približaš se kontra vetru do boje, daš vrv skozi zanko na boji in drugi konec vrvi fiksiraš na srednji bitvi ali na
premčeni. Če imaš še koga na barki pa lahko on(a) drži konec vrv in jo počasi premika proti premcu. Do konca obrneš krmilo tako, da barko obrneš v smer na kateri je vrv, daš malo gasa in te začne vrtet okoli vrvi. Počasi boš imel bojo pred premcem. Najbolj simpl in brez kakršnega koli stresa. Tudi v močnejšem vetru.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

Re: "Short-handed" pristajanje na bojo

OdgovorNapisal/-a mirante » So Apr 13, 2019 23:22

Podobne izkušnje imam kot Edo. Ko si sam na barki, je najbolj učinkovito in varno boji se približati s krmo proti vetru. Ob boji barko zaustaviš, na hitro prevlečeš vrv skozi rinko na boji in jo zadaj privežeš na bitvo. Kadar je vetra veliko, je bolje da uporabiš dve vrvi in prvo vrv najprej na kratko zavežeš na zadnjo bitvo. Potem še drugo vrv povlečeš skozi rinko boje in oba konca druge vrvi nato privežeš na sprednjo bitvo. Potem zadaj odvežeš prvo vrv in barka se sama obrne proti vetru.

Edotov nasvet oz. postopek je bolj enostaven in uporaben pri šibkejšem vetru, pri močnejšem vetru pa mi je privezne vrvi že nekajkrat iztrgalo iz rok, ko sem drugi konec vrvi z zadnje bitve prenašal na sprednjo in se je barka vmes zaradi vetra začela oddaljevati od boje. Zato predlagam postopek z dvema vrvema.
inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

Re: "Short-handed" pristajanje na bojo

OdgovorNapisal/-a inspiron » Ne Apr 14, 2019 11:52

Podobno kot Edo/Mirante v mocnem vetru. V brezvetrju ni nikoli problema tudi s premca, v srednjih vetrovih barko tipicno zapeljem cez bojo, ustavim in pustim da me bocno veter nese nanjo - vzamem si dovolj metrov nad bojo, da mi ni potrebno tect ko kreten po polubi, ampak se v miru sprehodim. To deluje seveda, ce je dovolj prostora med bojami (kar je nekje, vsaj po Jadranu, lahko ze redkost).

Problem pobiranja s premca so lahko tudi boje, ki jih ne mores potegnit na barko (zaradi kratkih pripetij na korpo morte) - potem telovadis nagnjen z barke dol z nosom v vodi...
Je kdo ze kdaj uporabljal kaj podobnega (catching hooks)?

https://www.francobordo.com/scrubbis-ga ... anguage=en
smrekar
Praporščak
Prispevkov: 32
Pridružen: So Jun 07, 2014 17:43

Re: "Short-handed" pristajanje na bojo

OdgovorNapisal/-a smrekar » Ne Apr 14, 2019 16:19

Skratka - krma :) Dilema razrešena, hvala za odgovore.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: "Short-handed" pristajanje na bojo

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Apr 14, 2019 17:00

smrekar napisal/-a:Skratka - krma :) Dilema razrešena, hvala za odgovore.

Samo pazi, da ne boš s krme v vodo čofnil ob stegovanju, pa tudi to, da preden ne zavežeš, ne čaraš več z motorjem, ker se ti bo štrikec sparil s propelerjem.
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2734
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: "Short-handed" pristajanje na bojo

OdgovorNapisal/-a evovii » Ne Apr 14, 2019 17:18

inspiron napisal/-a:Podobno kot Edo/Mirante v mocnem vetru. V brezvetrju ni nikoli problema tudi s premca, v srednjih vetrovih barko tipicno zapeljem cez bojo, ustavim in pustim da me bocno veter nese nanjo - vzamem si dovolj metrov nad bojo, da mi ni potrebno tect ko kreten po polubi, ampak se v miru sprehodim. To deluje seveda, ce je dovolj prostora med bojami (kar je nekje, vsaj po Jadranu, lahko ze redkost).

Problem pobiranja s premca so lahko tudi boje, ki jih ne mores potegnit na barko (zaradi kratkih pripetij na korpo morte) - potem telovadis nagnjen z barke dol z nosom v vodi...
Je kdo ze kdaj uporabljal kaj podobnega (catching hooks)?

https://www.francobordo.com/scrubbis-ga ... anguage=en


Jaz uporabljam tole.

Slika
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
mimodami
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 43
Pridružen: To Avg 20, 2013 09:44

Re: "Short-handed" pristajanje na bojo

OdgovorNapisal/-a mimodami » Ne Jun 23, 2019 14:44

Se strinjam s predhodniki - krma. Če pa želiš na vsak način najprej privezati premec, lahko uporabiš premčno vrv kot laso ali zanko - pogoj je ustrezno velika boja. Sistem lasa ti je verjetno poznan. Kot zanko mislim to, da premčno vrv, ki jo imaš na enem koncu že privezano na bitvo, drugi konec pa držiš v roki, preprosto vržeš okoli boje, mogoče dvakrat ali trikrat oba konca vrvi prepletes in prosti konec vrvi privežeš na bitvo. Ko se vrv zategne, objame spodnji del boje, barka je fiksirana, nato pa imaš dosti časa, da se na bojo privežeš “po propisima”.
smrekar
Praporščak
Prispevkov: 32
Pridružen: So Jun 07, 2014 17:43

Re: "Short-handed" pristajanje na bojo

OdgovorNapisal/-a smrekar » Po Jun 24, 2019 10:24

Haha kavbojski način torej :)
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: "Short-handed" pristajanje na bojo

OdgovorNapisal/-a polanc » To Jun 25, 2019 21:24

Predno laso mečeš ,zmoči vrv..se hitreje potopi pod bojo
Aky
Kontraadmiral
Prispevkov: 288
Pridružen: Sr Apr 01, 2009 17:15
Kraj: Ljubljana, Pula - Bunarina

Re: "Short-handed" pristajanje na bojo

OdgovorNapisal/-a Aky » Sr Jun 26, 2019 16:24

Najprej se privežeš na krmo, nato z drugim štrikom privežel premec na bojo, ter krmni štrik odvežeš.

Greš na premec in počasi skrajšaš štrik, koliko ga pač rabiš.

Ko si s krmo privezan, motorja več ne uporabljaš. Pusti ga pa prižganega, če je kaka pi*darija.

A.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: "Short-handed" pristajanje na bojo

OdgovorNapisal/-a alesjo » Sr Jun 26, 2019 18:53

Enostavno kot pasulj, vse se lahko naredi z levo roko, če pa močno piha potrebuješ obe.
BosKo
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 132
Pridružen: Sr Maj 14, 2014 08:26

Re: "Short-handed" pristajanje na bojo

OdgovorNapisal/-a BosKo » Sr Jul 31, 2019 07:24

Vedno najprej na krmo. Uporabljam isto zadevo kot evovii
p.s.
sicer se pa izogibam boj ko hudič križa
smrekar
Praporščak
Prispevkov: 32
Pridružen: So Jun 07, 2014 17:43

Re: "Short-handed" pristajanje na bojo

OdgovorNapisal/-a smrekar » To Avg 13, 2019 16:58

Zakaj bi se pa tako izogibal bojam? Razen tega za so vedno dražje...
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

Re: "Short-handed" pristajanje na bojo

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Če Avg 15, 2019 12:52

Jaz pa drugače; enostavno pripeljem do nje, oz. "naciljam" tako, da se barka ravno nekje pri boji počasi ustavi. Krmilo prepustim (izklopljenemu) avtopilotu, da gre naravnost s tistega pol vozla hitrosti - odbrzim naprej, zgrabim bojo s čakljo, jo dvignem in skozi uho pretaknem vrv. ki je na drugem koncu že zavezana.
To je to. Vse ostalo urejam kasneje iz byboata.
Če je boja večja - se uležem na premec in stegnem toliko dol, da to opravim v bolj akrobatski maniri.

Izogibam se jim pa tudi jaz. Drage, ne-nujno-zanesljive in ne prevzemajo odgovornosti.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti