Tržaški zaliv in tramontana

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 521
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a Kariera » Sr Jul 03, 2019 21:20

Danes sem na radarju spremljal premikanje nevihte nad tržaškim zalivom proti Sloveniji. Zadeva je bila zelo velika, se je dogajala celo popoldne in do ene 17h je ni bilo nič nad morjem ampak samo nad celino. Ko sem ravno klical očeta v Červar, je rekel, da je močno pihnilo, ampak da ni kakšnih hujših oblakov...so pa tudi veliki valovi. Zanima me, če je to tipičen dogodek, torej nevihta nad celino tržaškega zaliva ter tramontana v Istri z zamikom? Ene dve leti nazaj sem spremljal razvoj podobne nevihte, ko sem ravno prečkal kvarner...do ene 5 milj pred Kamenjakom je bilo morje 0, potem se je pa v parih miljah naredilo vala za 2m pred Kamenjakom in do Verude smo v premec nabijali konstantno meter, dva vala...
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a evovii » Če Jul 04, 2019 06:27

Vceraj je okoli 19 ure v Umagu uzgala tramontana. Dezja ni bilo je pa iz 0 potegnilo na ful. Bi pa pohvalil aplikacijo Windfinder ki je edina napovedala omenjeni dogodek do minute natancno. Po njihovih podatkih so bili sunki do 40 vozlov kar je pomoje kar drzalo. Sicer smo imeli ze vceraj popoldan namen startati z barko vendar smo raje pocakali da je slo tole mimo. Evo zdaj pa ze picim mimo Poreca proti jugu ;)
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Jul 04, 2019 07:55

Hvala Evovii za info. V Pantero, na Dugem, je tramontana prišla okrog 1h ponoči. Nikjer napovedana, Windfinderja pa nisem gledal. Nasploh bolj malo spremljam vreme zadnje dni, ko je vse kičasto. To je to. Ko se dopustniško uspavam, ona piči. Vse ok, razen da sem iskal tender po celi uvali, ker se mi je snel z rinke. Ajajaj Marchi :roll:
Uporabniški avatar
Pozejdon
Admiral
Prispevkov: 902
Pridružen: To Feb 12, 2008 17:55
Kraj: Ljubljana

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a Pozejdon » Če Jul 04, 2019 13:31

Na Olibu so se pa potapljal ... To mi je ravnokar poslala kolegica, ki je dol.

Slika

Slika
Pozejdon,
Grem spet na morje, da se spomnim kako diši morski zrak, da vsaj malo znebim se vsakdanjih debat ...
Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 521
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a Kariera » Če Jul 04, 2019 14:58

Pozejdon napisal/-a:Na Olibu so se pa potapljal ... To mi je ravnokar poslala kolegica, ki je dol.

Slika

Slika


Tukaj bi moral prepovedat vezanje, to se dogaja tam vsako leto...
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Če Jul 04, 2019 17:40

.

Včerajšnja tramontana v tržaškem zalivu in zahodno Istro je bila za v priročnik.

Od poldneva se je kuhala tako tipično, da sploh ni bilo vprašanje ali bo, ampak samo kdaj. In tudi to se da predvidet. Sem 20 let živel na tem področju , tako da ...., ko prvič zapihlja-puhne hladen vetrič, iz smeri črnih oblakov, bo v roku pet-deset minut morje belo-
Bolj zanimivo mi je to, da lastniki plovil pred izplutjem ne pogledajo v nebo, pa na zahod, vzhod, sever in jug. Naložijo se na raznorazne banje in plujejo, bluzijo, ... Je bilo včeraj zopet za slišat nekaj zgodb. Kdo je pa mislil, da bo kaj takega? Pa saj je bilo sončno in mirno, itd.

PA saj, a je z avti kaj drugače? Kdor lahko drži volan in stopalko za plin je na cesti. In to ob vsakem vremenu, ob nemogočih urah, ...

Vse je v potrošništvu in kaj je treba tudi potopit, razbit, uničit, da je protor za novo robo.


Tramontane so bile in bodo tudi v bodoče. Samo neveščih-neumnih ljudi je vsak dan več, pa čeprav imajo pameten telefon pri sebi.

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a alesjo » Če Jul 04, 2019 19:03

Jaz sem včeraj že zgodaj dopoldan bil stoprocenten da bo popoldne močna nevihta, soparno brez zraka mirno in vroče, sem marsikomu rekel da bo grdo, nekateri niso verjeli, ah kaj govoriš saj je lepo sončno, no potem je pa pihnilo in ni bilo več lepo. Sem bil zunaj in delal, seveda tudi opazoval kako lepo so se oblaki zbirali, ko se je vse skupaj zgostilo in bilo še popolnoma brez sapice sem pospravil orodje, v naslednjih sekundah ko sem bil že pod streho pred hišo je pihnila tramontana, par minut močnega piša nato pa spet popolno zatišje pred pravo nevihto in potem pa tista taprava tramontana, ki pokaže svojo moč, vse skupaj je trajalo cca 20 min, potem pa itak kot da se nič ni zgodilo, razen kjer je bila toča.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Jul 04, 2019 21:17

Je pa treba povedat, za tiste, ki plujejo južneje in spremljajo nebo in vreme za npr. srednji Jadran, da se tramontana, ki praviloma nastane v SV Italiji in Z Sloveniji, odpiha od severnega pa vse do južnega Jadrana. Na Visu, Hvaru zna zaradi visokih valov, povzročati precejšnje težave.
Olib je pa že 1000x slišana no go destinacija.
mrdaco
Kontraadmiral
Prispevkov: 325
Pridružen: To Mar 27, 2012 15:04

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a mrdaco » Pe Jul 05, 2019 08:10

Jaz dosti tavam z mojo banjico po tem področju. Hvalabogu še nisem naletel na tramontano. Zato me zanima, za tiste ki imate prakso, na kaj naj bom pozoren pred nastankom tramontane? Vem da se zelo hitro razvije, ne vem pa če je predhodno napovedana na vremenski prognozi.
Za Olib tako vemo da je ta del smrt za burjo in trmontano, ampak do sosednjega zaliva ni tako daleč. Res ni bilo mogoče pretavit jadernice? Je prišlo res tako iznenada?
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Jul 05, 2019 08:39

Za spanje izberi varen zaliv, pristan!
Tramontana je na Olib prišla ponoči in preden se je kdorkoli obrnil, je val že imel pol metra. Potem so verjetno zategovali štrike, dodajali bokobrane, val pa je medtem zrasel na meter. Game over! Napovedana je bila burja, ki na severni strani pomola tudi ni ugodna, zato je povsem neprimerna izbira za nočitev. Napaka skiperja. Bi pa rad spoznal upravitelja privezov, ker ima že kar nekaj tovrstnih dogodkov na vesti. Z nasvetom bi lahko preprečili take dogodke.
aleks09
Admiral
Prispevkov: 1132
Pridružen: Po Jul 12, 2010 20:15
Kraj: kras

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a aleks09 » Pe Jul 05, 2019 11:55

Tudi v Červarju je udarilo. Ko sem šel predvčerajšnim dol se je v Kopru v minuti dvignil veter in posledično val. Nad Izolo ko sem pogledal je bilo morje že belo. Sem klical sina, ki je bil na sidru pred Červarjem in je rekel da je tudi tam pravkar zapihalo mrzlo. Je takoj dvignil sidro in odplul v marino. Čez cca 10 minut pa se je glih za glih uspel privezati na svoje mesto. Dobro, da je odličen "pilot". Je potem povedal, da bowtruster sploh ni prijel in je imel še nekoliko srečo, da se je zrinil vmes na rikverc čeprav bi s premcem kmalu podrsal betonsko obrežje, s krmo pa se nasadil na muringe treh bark. Marsikomu (verjetno tudi meni) se ne bi uspelo privezati v takih pogojih, saj je bil na barki praktično sam oz. z neizkušeno punco. No jaz bi se privezal nekam takoj za ta glavni valobran ali tam krožil dokler ne bi šla tista tahuda urica mimo. Je pa bil v celotni marini cca polmetrski val.
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a EDO » Pe Jul 05, 2019 13:50

Po mojih izkušnjah bežati v marino tik pred nevihto ali tramontano ni najbolj pametno. Če malo zamudiš si v resnih težavah in lahko narediš celo štalo v marini (pobereš muringe, nasadiš se na kakšen premec, vržete v pomol....). Najbolj varno v takšnih primerih, vsaj po mojih izkušnjah, se je držati čim bolj stran od obale. Tistih nekaj 10 minut na barki med nevihto pa res ni tako grozno. Ko enkrat daš oboje skozi je odločitev kaj naredit - ali bežat nas odprto morje ali bežat v marino - zelo enostavna.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
mrdaco
Kontraadmiral
Prispevkov: 325
Pridružen: To Mar 27, 2012 15:04

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a mrdaco » Pe Jul 05, 2019 14:22

To velja za jadrnice ipd.. Si predstavljaš mene z 4,7m škafom brez strehe nad glavo sred nevihte na odprtem. Ne najbrž... Jaz se bolj vidim na drugi strani otoka, v zaveterju.
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a EDO » Pe Jul 05, 2019 16:33

Ja, ja, seveda. Vi z gumenjaki ste lahko hitro na varnem. Mi, z jadrnicami smo bolj na slow motion in preden dvignemo sidro je po navadi vse že mimo :D
Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Pe Jul 05, 2019 16:45

.

mrdaco napisal/-a:J Zato me zanima, za tiste ki imate prakso, na kaj naj bom pozoren pred nastankom tramontane?


Moje vedenje o tem je tako, da se pripravlja kar nekaj ur. Ponavadi se v tržaškem zalivu "kuha" tam nad Monfalconom. Nebo je jasno in nasploh brez posebnosti, razen tam kjer se kuha. Dokaj nizki in težki črni oblaki so zelo skoncentrirani. Od ostalega jasnega neba jih loči ostra linija, skoraj črta. Ko se začne ta masa oblakov premikat proti tebi imaš kaki dve uri časa za umik na varno. Včasih več, včasih manj, ampak zmeraj dovolj, če znaš opazovat. Lahko jo pelje nad Koprom, pa je v Umagu mirno, lahko jo potegne južneje, pa je v Kopru mirno. Ni pa zmeraj tak potek garancija za tramontano. Lahko je suha, kot tokrat, ali pa z močnim dežjem, ali pa se porazgubi in ni nič od vsega. Če si na vodi, zasidran, daj na sidrno vrv bojo, da ko se odločiš in je treba pobegnit, ga pustiš v vodi in ga dvigneš kasneje, ko vse mine. Jaz sem kar parkrat izzival zaradi ribolova, ker pred nevihto ribe dobro grizejo in se mi je zmeraj izšlo. Sem imel pač srečo. Če te pa že ujame pa voziš v smeri vetra in valov počasi, dokler ne mine. Nekako s tokom. Seveda pa moraš imet barko pospravljeno, ker takrat marsikaj veter odnese, tende potrga, ....

Skratka, predno greš na plovbo, preglej nebo v vse smeri. Tudi ko si na vodi in je vse oh in sploh, večkrat poglej proti nebu. Zame osebno je pa še nekaj pomembnega. Barometer. Že zelo dolgo ga imam na vidnem mestu na barki. Skoraj zmeraj, večkrat dnevno, ga tudi pogledam in stalno korigiram s kazalom, da vem ali zračni pritisk raste ai pada. Če pada, dokaj močno, najprej vse pospravit po barki in naprej opazovat. Če je kje kaj na obzorju, kar mi ni všeč je pa najbolje, da sem blizu varnega priveza. So pa tramontane na severnem Jadranu res največkrat v popoldanskih urah, toda kakšna preseneti tudi zjutraj, ponoči, oz. kadar se spomni pihnit.
Zapomnite si tole. Nikdar ne pustite plovila, čolna, banje, itd. šlampasto privezanega, "razmetanega", ker imate pač namen isti dan še pluti. Nikoli ne veš, kdaj bo pihnilo. Zmeraj privežite tako, kot da vas par dni ne bo na plovilo.

Mirno morje vam želim!

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov