Večja jadrnica, se rad pridružim za dan ali dva

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Marko66
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: To Jul 03, 2018 16:57

Večja jadrnica, se rad pridružim za dan ali dva

OdgovorNapisal/-a Marko66 » To Jul 02, 2019 19:31

Zdravo,

Sem že pisal o tem prej pa ni bilo pravega odziva. Torej, z jadranjem se ukvarjam že od malega, res pa samo na majhnih jadrnicah in katamaranih. Sedaj, ko sem nekoliko starejši (50+) pa razmišljam, da bi mogoče čez nekaj let nabavil večjo bivalno) jadrnico, v nekem smislu kot beg pred vse bolj noro družbo okoli nas. Želel bi preživeti (bivati) na njej, ne vem, mogoče 2-3 mesece na leto, tudi jadrati po Jadranu in malo dlje. Problem je, ker do sedaj nisem imel nobene priložnosti jadrati, še manj pa bivati na večji jadrnici, zato si vse skupaj mogoče predstavljam preveč idilično oz. preveč romantično :? .

Zato naprošam kogar koli, ki ima večjo in bolje opremljeno jadrnico, da me za kakšen dan ali dva popelje malo naokoli in mi pokaže resnično življenje na barki, da si se dokončno odločim, ali je smiselno razmišljati o tem. Z veseljem se pridružim in pomagam, za kakšen dan jadranja. Barka naj bo večja.

LP
Marko
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Večja jadrnica, se rad pridružim za dan ali dva

OdgovorNapisal/-a Grega295 » To Jul 02, 2019 20:26

Nekaj "krute" realnosti. Večina, ki nas ima plovila, smo zelo zaposleni in oddih na barki, predstavlja res oddih. Deliš ga z bližnjimi - partner, družina, prijatelji. Ta zadnja, da bi te redke trenutke delil z neznanim 50 letnim descem.

Kar iščeš, plačaj - najdi ponudnika (jadralni tečaj, skiper in nek jadralsko-turistični aranžma itd.). Če razmišljaš o nakupu, boš ta strošek z lahkoto požrl, pa tudi sicer cene tečajev niso nedosegljive. Nekaj primerov:

http://www.na-sa.eu/tecaj_jadranja/

https://www.tepes.info/domov/jadranje/jadralni-tecaji/
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Večja jadrnica, se rad pridružim za dan ali dva

OdgovorNapisal/-a polanc » To Jul 02, 2019 21:27

Jaz sem še krog prjatlov na barki zeeelo osiromašu raj žen kopalke mal dol potegnem kadar čem ,ko pa da bi še za vikend mogla koga strežt...dost k čez teden vse ponardi de jaz lahk morjeplovca zijam..
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1161
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Večja jadrnica, se rad pridružim za dan ali dva

OdgovorNapisal/-a igorb » To Jul 02, 2019 22:32

jaz grem na barko ko sem rad sam,nisem samotar niti čuden vendar mi včasih paše tišina ker imam regljanja in mobitela čez teden preveč,pridem res zjeban,življenje na barki meni je všeč tišina,če mi je všeč družba grem v kafič v luki in malo gledam ljudi okrog sebe kako se imajo fejst na dopustu malo opečeni bolj popečeni ipd,sprehajajo pse ,yoging, preŠvicani kot pred smrtjo,skratka v tednu počitnic želijo zavrtet svet nazaj ne razumem če ti ljudje sploh imajo čas živeti ali je njihovo bistvo ugajanje samemu sebi in se malo pokazat.kar se tiče življenja= resnično življenje je enako kot v resničnem življenju samo prostorsko si omejen,ali pa je zen,kar je manj je več,tega še ne razumem ampak enkrat bo tudi to ali pa je to sprememba okolja zna biti,ali pa dopuščam možnost da nimam pojma
jernejm
Kapitan
Prispevkov: 207
Pridružen: Ne Maj 31, 2009 11:11
Kraj: TupaTam

Re: Večja jadrnica, se rad pridružim za dan ali dva

OdgovorNapisal/-a jernejm » Sr Jul 03, 2019 18:14

@igorb te razumem. Ampak kot je bila krasna debata o Frenku in Janezu, lahko tudi tukaj filozofiramo a ne :P

Na barki bi marsikdaj rad bil sam, ampak imam družino z malimi froci in je samota luksuz, ki bo na vrsti ko bodo na faksu. Recimo. In nas je kar nekaj takšnih. Kar si pa lahko na barki privoščim, je da izklopim mobitel in preskočim miljavžent klicev. Kar je skoraj samota :)

TI pa dam prav. Slovenci dopust jemljemo preresno :) Na dopustu moramo narest vse, kar med letom ni ratalo, sploh novoletne zaobljube. Na dnu teksta:
https://www.jabuka.tv/o-turistima-kakvi ... -francuzi/

Še odgovor @Marko66:
Ja, karkoli si že predstavljaš, si še vedno predstavljaš preveč romantično. Imet plovilo je tako kot v življenju, skrbi in delo, z vmesnimi epizodami sreče in zadovoljstva. Sicer se tole zelo depresivno sliši, ampak pri večini je to pod črto kar res.

Jadrnica (jahta, barka, itn) je hobi. Šraufat jo je hobi. Dvigovat in drgnit dno je hobi. Brušenje je hobi. Nanašanje antifoulinga je hobi. Čiščenje je hobi. Ravno tako poliranje. Motoroznanstvo je hobi. Elektronika spet hobi. Vse to je hobi, razen če denar res ni ovira, potem se s tem ukvarjajo drugi.

Stokrat povedan rek je, da te barka razveseli dvakrat; ko jo kupiš, in ko jo prodaš. Pa naj te tole flancanje ne odvrne od nakupa. Imet plovilo je avantura prve klase še preden kam dejansko odpluješ. Ti pa svetujem bolj da se znotraj družine uskladite glede nakupa. Ker bo vse bistveno lažje če so vsi za (beri žena).
...ti krmi ga v valovih, ti brani ga v vetrovih...
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Večja jadrnica, se rad pridružim za dan ali dva

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Jul 03, 2019 18:19

Preden rentate vsaj za par dni..ne pomišljaj da kupiš...
Uporabniški avatar
j.k.
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 135
Pridružen: Če Nov 01, 2012 09:27

Re: Večja jadrnica, se rad pridružim za dan ali dva

OdgovorNapisal/-a j.k. » Sr Jul 03, 2019 19:36

polanc napisal/-a:Preden rentate vsaj za par dni..ne pomišljaj da kupiš...


Se strinjam, in se tudi ne.
Vsak sam sebe najbolje pozna in ve zakaj ga sploh vleče v to smer. Ja, če se cinca in ni ravno 100 posto navdušenje, je smiselno rentat in bolje spoznati vzdušje.
Moja izkušnja pred nakupom jadrnice (7m). Kot mulci (13-15let) smo se eno poletje s 5m katameranom hajkal po blejskmu jezeru. Pri 30ih sem se s kolegi zapeljou iz Medulina do Bodulaša na 6m jadrnici. Flok se je dvignu sam zarad mene. :lol: pa smo šli.
Pri 31ih sem bil polovični lastnik 7m jadrnice. Danes sam na 10m.
Nikoli dopustoval s čolnom. Nikoli surfal. Na skuterju še danes nisem sedel. Skratka, redno na morju, nikoli na čolnu. Pred nakupom sem tako veter v jadra lovil cca 10 krat v življenju.
No. Ni mi žal, razen, da ugotavljam, da sem lepoto jadrnice na Jadranu zamudil za vsaj 20 let. Je v kar nekaj temah že kar precej napisanega o tem.

Kot opisujejo predhodniki, na jadrnici je vedno delo. No in če ti to ne predstavlja pretiranega stresa, je tudi vedno romantika :wink:
Meni največji izziv predstavlja ohranjati navdušenje mularije. Ker moja romantika je ležanje na barki in delati nič. Od mulcev, pa cel dan preživeti v vodi. S fotrom seveda. :lol:
Konec koncev, morje, vendarle, odkrije vsako napako!
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Večja jadrnica, se rad pridružim za dan ali dva

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Jul 03, 2019 20:42

Ja dokler žena ne ve kak je na barki ,je lepš ,da se plača par dnevni najem in pol vid, kako je na barki spat, kuhat, se tuširat ,plavat z nje, ležat na njej ,popoldne brez klime prežvet in 6000 litru vode, vidi kak je kakat u un mali wc, kak je treba posodo založt, kak je, k je skrinja doma,...
Uporabniški avatar
j.k.
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 135
Pridružen: Če Nov 01, 2012 09:27

Re: Večja jadrnica, se rad pridružim za dan ali dva

OdgovorNapisal/-a j.k. » Sr Jul 03, 2019 21:04

polanc napisal/-a:Ja dokler žena ne ve kak je na barki ,je lepš ,da se plača par dnevni najem in pol vid, kako je na barki spat, kuhat, se tuširat ,plavat z nje, ležat na njej ,popoldne brez klime prežvet in 6000 litru vode, vidi kak je kakat u un mali wc, kak je treba posodo založt, kak je, k je skrinja doma,...

:D
Ok. Jest sem imel/imam srečo z ženo.
Sej se strinjam. Bolj sem napisal zase. Da če se dobro poznaš, tudi veš kaj približno ti paše še predno se v nekaj podaš.
@Marko66 pa itak išče izkušnjo. Se pravi mu najem skoraj ne uide. Oziroma, da najde nekoga z večjo jadrnico.
Morda bi lahko še definiral, kaj pomeni večja? 35ft? 50ft?
Konec koncev, morje, vendarle, odkrije vsako napako!
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

Re: Večja jadrnica, se rad pridružim za dan ali dva

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Pe Jul 05, 2019 10:00

j.k. napisal/-a:Morda bi lahko še definiral, kaj pomeni večja? 35ft? 50ft?


Ja, takšna definicija bi res koristila, preden se pogovarjamo dalje.

Torej - avtor teme?
Marko66
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: To Jul 03, 2018 16:57

Re: Večja jadrnica, se rad pridružim za dan ali dva

OdgovorNapisal/-a Marko66 » Pe Jul 05, 2019 12:41

Najprej, najlepša hvala vsem, da ste si vzeli čas in napisali svoje pripombe in druge za mene koristne informacije. Sem že navezal kontakte z več različnimi komercialnimi ponudniki jadranja in mislim, da bo to tisto kar potrebujem.

Tudi sam trenutno še nimam oblikovane definicije "večja jadrnica". V mislih imam bivalno jadrnico, cca 30ft. Več bom vedel po prvih izkušnjah večdnevnega bivanja na njej.

Imam pa nekaj vprašanj:
Kako je z prenašanjem vročine na jadrnici? Namreč pogosto vidim zasidrano jadrnico v zalivu sredi največje dnevne pripeke (na soncu verjetno 40 C°). Še v senci na obali je vroče, kaj šele na morju brez sence. Kako je s tem?

Drugo kar me zanima je premagovanje straha pred nevihto. Večkrat sem iz obale gledal kako se pripravlja slabo vreme in res ko je prišlo nad nas je bilo res hudo. Veliki valovi, lomljenje dreves, udari strele, grmenje... . Ne predstavljam si kako mora biti šele na jadrnici sredi morja, ko pride takšna nevihta nad tebe? Kako obvladate vse to?

Hvala za odgovore :)
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Večja jadrnica, se rad pridružim za dan ali dva

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Jul 05, 2019 13:20

Vročina.
Na sidru se premec barke obrača v veter in če imaš odprto premčno okno, prav lepo pihlja skozi notranjost barke. Poleg tega s sabo voziš bazen. :D

Nevihta.
Del morjeplovskih znanj je tudi meteorologija. Če vsakodnevno spremljaš vremenske napovedi za navtike, potem si opozorjen na možnost neviht in izbereš zalive zaščitene pred SZ vetrovi, od koder običajno nevihte prihajajo. Tudi varen privez v marini je v takem primeru pametna izbira.
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1161
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Večja jadrnica, se rad pridružim za dan ali dva

OdgovorNapisal/-a igorb » Pe Jul 05, 2019 20:04

ni problem strah pred nevihto,problem je kako strah pred nevihto premagajo sojadralci,to je problem skiperja včasih velik

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov