Tržaški zaliv in tramontana

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

JulesVerne
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: So Jan 17, 2015 14:41

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a JulesVerne » Če Jul 11, 2019 14:47

Nisem spremljal vremena ampak hudiča saj se je verjetno videlo s satelitske slike da prihaja fronta? Kakšna je bila napoved pred tem dogodkom?

To se sprašujem ker ob taki napovedi in ob zdravi pameti ne vežeš pet jadrnic na bok in na dve sidri... mislim sploh se ne vežeš drugemu na bok. Pa tudi ne pustiš sidra samo na vinču (pa če si še tako len).
JulesVerne
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: So Jan 17, 2015 14:41

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a JulesVerne » Če Jul 11, 2019 15:07

inspiron napisal/-a:
Nikola T. napisal/-a:Glede na to koliko ketne spustijo čarteristi mi je vse tole malce smešno in ne tragično.
Če bi se tem strgala ketna ali gambet bi rekel smola pa taka, tudi če jih je nepripravljene ujela tramontana na odprtem zalivu. Za predvidevanje glede vremena in izbire sidrišč rabiš več let izkušenj, sidranja pa se naučiš v manj kot eni uri in če to znaš potem tudi teh ne bi pometalo na obalo.


Nikola T., delno imas prav (glede izkusenj), delno pa se tudi motis - in to ti govorim iz izkusenj, samo letos sem skipperiral 14 razlicnih jadrnic/katamaranov:

nekatera charter plovila, predvsem starejsi letniki, imajo zelo zelo slaba/podhranjena/neustrezna sidra. Poleg tega zraven ne ponujajo nobenega sistema za razbremenitev sidrnega vinca (jaz na skiperze nosim s seboj svojega!). Vsakemu charteristu razlagam, naj za boga ne sparajo na sidrih, naj pri prevzemu ne-pro skipperjem se enkrat razlozijo tehnike sidranja - pa se jih ne prime kaj dosti - zakaj tocno, mi ni jasno (zavarovalnice?).

Malo bolje je na vecjih in novejsih jadrnicah in sploh katamaranih, kjer sedaj ze 'vgrajujejo' boljsa oz. bolj ustrezna sidra - kjer pa imajo potem nekateri spet problem sploh dobit sidro ven in na veliko kurijo varovalke al pa kar winch (se ne hecam!).

Marsikaj sem dozivel samo letos na morju in zato, kljub temu, da nisem ljubitelj bojisc na HR: v vecini primerov so ob sranju, kakrsen je bilo prejsnje dni, boljsa resitev za ne-pro skipperje kot pa slaba sidra. Zal.

(ce si si pogledal mogoce video iz ene druge teme (https://www.instagram.com/p/BztQQCtANqy ... rMnTMQGOC4) - tole so na bojah v Komizi. Ob takih 60+ kts sunkih jih na omenjenih charterskih sidrih polovico pomece na rivo ko zajce. Tule so prezivele, vec ali manj brez praske, vse!)


Oprosti ampak oprema ni prav nič kriva če tudi pri starejsih plovilih res ni najboljsa. Smo vsi sidrali z brucem pred leti pa nas ni metalo na skale. Pri nepravilnem sidranju prav nič ne pomaga to, da stare bruce zamenjujejo z deltami. Če ne daš dovolj verige ali sidro vržeš na kamen al v travo tudi Delta ne prime. In to se dogaja dnevno. NI nobene kulture (beri znanja) sidranja pri "čarteristih"... seveda ne udriham na splošno čez vse po čez ampak govorim o nekem povprečnem vedenjskem vzorcu ki sem/smo mu vse pogosteje priča (in verjamem da nisem edini). Razumem, da ima kdo smolo ali da se komu kdaj kaj zalomi, jezi me pa očitno neznanje s katerim ljudje ogrožajo svoje sopotnike in ljudi okoli njih.

Ljudje se sidrajo "kjer je plac", ne glede na dno (Sidra pač če je le mogoče ne vržeš v pozeidonijo), pa če tudi je očitno preblizu okolice oz. lahko nekoga ogroža. Se strinjam da so za take boje absolutno boljša rešitev...

Neka mentaliteta je, da če je pritisnil tisti knof za spustit sidro je pač barka zasidrana... samo še zaslonček na dotik jim morejo dat, da se jim prikaže gor roza sidrce, pa smily in napis have a nice diner in konoba!

Sicer pa tista jadrnica, ki ji je popustil sidrni vinč ne zgleda charter jadrnica... tu je očitno nekdo bil kanček len al nepreviden in mu je zdaj hudo žal. Sožalje lastniku, upam da ima kasko.
Uporabniški avatar
hrošč
Admiral
Prispevkov: 1292
Pridružen: Sr Sep 08, 2010 17:32
Kraj: Ljubljana - Vrsar

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a hrošč » Če Jul 11, 2019 17:03

Sem tudi sam že razmišljal, da bi za na čarter nabavil kavelj in štrik za razbremenitev vinča..ker tudi če je dobro sidro, pa vinč spusti, nisi naredil kaj dosti :?
inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a inspiron » Če Jul 11, 2019 17:18

JulesVerne napisal/-a:
Oprosti ampak oprema ni prav nič kriva če tudi pri starejsih plovilih res ni najboljsa. Smo vsi sidrali z brucem pred leti pa nas ni metalo na skale. Pri nepravilnem sidranju prav nič ne pomaga to, da stare bruce zamenjujejo z deltami. Če ne daš dovolj verige ali sidro vržeš na kamen al v travo tudi Delta ne prime. In to se dogaja dnevno. NI nobene kulture (beri znanja) sidranja pri "čarteristih"... seveda ne udriham na splošno čez vse po čez ampak govorim o nekem povprečnem vedenjskem vzorcu ki sem/smo mu vse pogosteje priča (in verjamem da nisem edini). Razumem, da ima kdo smolo ali da se komu kdaj kaj zalomi, jezi me pa očitno neznanje s katerim ljudje ogrožajo svoje sopotnike in ljudi okoli njih.

Ljudje se sidrajo "kjer je plac", ne glede na dno (Sidra pač če je le mogoče ne vržeš v pozeidonijo), pa če tudi je očitno preblizu okolice oz. lahko nekoga ogroža. Se strinjam da so za take boje absolutno boljša rešitev...

Neka mentaliteta je, da če je pritisnil tisti knof za spustit sidro je pač barka zasidrana... samo še zaslonček na dotik jim morejo dat, da se jim prikaže gor roza sidrce, pa smily in napis have a nice diner in konoba!

Sicer pa tista jadrnica, ki ji je popustil sidrni vinč ne zgleda charter jadrnica... tu je očitno nekdo bil kanček len al nepreviden in mu je zdaj hudo žal. Sožalje lastniku, upam da ima kasko.


Seveda, zato sem pa napisal, da ima NT sigurno delno prav, ko samo polagajo sidra na tla - tako kot pises: folk navali na obljudene (kao najlepse) zalive in potem se stisnejo z kolikor malo verge da... Ne glede na to pa: z zanic se tako dobro vkopanim sidrom bos letel na obalo pri 60 kts (ce piha v zaliv, seveda).

Si pa tudi sam ugotovil, da vsi charteristi le niso slabi. Jaz jih srecam veliko dobrih jadralcev, mnogi z vec znanja kot pa lastniki... (Ce bi pisal primere, kaj sem vse samo letos dozivel z lastniskimi barkami na Jadranu, bi se verjetno tudi za glave drzali. Recimo, sefe na kapetaniji v Zadru mi je razlagal, da vecino "Zdrelac majstrov", ki jih on obravnava, so lastniske barke).
inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a inspiron » Če Jul 11, 2019 17:28

JulesVerne napisal/-a:Nisem spremljal vremena ampak hudiča saj se je verjetno videlo s satelitske slike da prihaja fronta? Kakšna je bila napoved pred tem dogodkom?

To se sprašujem ker ob taki napovedi in ob zdravi pameti ne vežeš pet jadrnic na bok in na dve sidri... mislim sploh se ne vežeš drugemu na bok. Pa tudi ne pustiš sidra samo na vinču (pa če si še tako len).


Ja to je budalastina na m3. Vprasanje, ali so sploh spremljali napoved.

Tudi tu imajo charteristi relativno simpl moznost: nek dispatcherski sistem, kjer bi nekdo v bazi (sploh vecje kompanije bi si to z lahko privoscile, malim je pa se toliko bolj v interesu, da se jim barke ne razbijao), spremljal razvoj vermena, predvsem real-time potovanja neviht in obvescal preko maila/SMSa svoje komitente (saj tel poberejo cisto od vseh). Nekaj v stilu 'Razvoj nevihte nad Istro, potovanje J-JZ, predvideno na otokih juznega dela sevenega jadrana, iscite sidrisca/priveze na zaveternih straneh. In ne hodite v konobe.'
Ce se vseeno razbije kljub neposrednem obvestilu pa recimo dvojna kavcija.

Sploh, ce bi se se zdruzili charteristi in imeli skupni dispatcherski servis (le GSMje bi morali posiljati ob check-in ih). Mogoce ideja za biznis, da nekdo to postavi? ;)

P.s.: Nekako se mi vseskozi dozdeva, pa delam z precej charterji, da jim to sploh nekako ni v interesu. Da se jim vec ali manj 'fucka', ce se jim barke razbijajo.
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4389
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Če Jul 11, 2019 21:20

Nejvečji "biznis" delajo čarterske firme na poškodbah bark, zato jim to ni v interesu :wink:
https://medisken.si
sovjet
Kontraadmiral
Prispevkov: 285
Pridružen: To Okt 13, 2009 16:03

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a sovjet » Pe Jul 12, 2019 13:06

inspiron napisal/-a:P.s.: Nekako se mi vseskozi dozdeva, pa delam z precej charterji, da jim to sploh nekako ni v interesu. Da se jim vec ali manj 'fucka', ce se jim barke razbijajo.


Verjetno res če so barke v charter managementu, sicer mi pa ni jasno, razen kakšna totalka če barka ne gre v charter?
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Jul 12, 2019 13:40

Imajo zavarovano za vsak izpadli teden neoddaje zaradi poškodbe. Poleg tega poberejo kavcijo 1000-2000€ direkt v žep. Popravilo plača kasko.
To je teorija, kaj je v praksi res, ne vem. Verjetno nekaj v tej smeri.
jernejm
Kapitan
Prispevkov: 207
Pridružen: Ne Maj 31, 2009 11:11
Kraj: TupaTam

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a jernejm » Pe Jul 12, 2019 14:03

hrošč napisal/-a:Sem tudi sam že razmišljal, da bi za na čarter nabavil kavelj in štrik za razbremenitev vinča..ker tudi če je dobro sidro, pa vinč spusti, nisi naredil kaj dosti :?


To moraš čimprej narest. Mi imamo vedno na bitvah sidro, nikoli na vinču. Pride kljukica na vrvi, ko sidro prime in se ustaviš jo pretakneš skozi vergo in zavežeš skozi bitve. Nato sprostiš vinč (je zdravo tudi za vinč).
...ti krmi ga v valovih, ti brani ga v vetrovih...
inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a inspiron » Pe Jul 12, 2019 18:05

jernejm napisal/-a:
hrošč napisal/-a:Sem tudi sam že razmišljal, da bi za na čarter nabavil kavelj in štrik za razbremenitev vinča..ker tudi če je dobro sidro, pa vinč spusti, nisi naredil kaj dosti :?


To moraš čimprej narest. Mi imamo vedno na bitvah sidro, nikoli na vinču. Pride kljukica na vrvi, ko sidro prime in se ustaviš jo pretakneš skozi vergo in zavežeš skozi bitve. Nato sprostiš vinč (je zdravo tudi za vinč).



Edini problem je seveda, ce je potrebno nekaj na hitro dvignit sidro - takrat ne mores kar nekoga poslat naprej, saj tipicno tudi odhaklat ne znajo. To mora potem vedno skipper! (Zapustis pa krmilo za ta cas)
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Pe Jul 12, 2019 20:00

Sicer nimam izkušenj s takimi plovbami pa vendar, bi zahteval vsaj od enega ali dveh od potnikov da bi znali osnovne ukrepe v nujnih primerih ker da letajo ko kure pol po krovu je boljše da jih ni... to pač spada k plovbi tako kot baje na letalu pred letom povedo da je treba pripet pas itd v določenih primerih. Na živce mi grejo pasivni zdravi ljudje.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Jul 12, 2019 20:22

Bistveno manj alkoholnih posod začnite vlačt na dopuste in jaDRAJA IN PODOBNE MITINGE PA SE BO TUD DRUGAČE VOZLO IN SIDRALO IN V MARINAH OBNAŠALO....
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Pe Jul 12, 2019 20:27

Glede alkohola pa je čedež da se še več bedarij ne zgodi ja. Kapetanija bi mogla pomoje več pozornosti namenit alkoholu kot pa da te drkajo ker si izglisiral 280m od obale in ne 300 in kazen sledi brez ugovora ker je tako pokazal radar!
inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a inspiron » Pe Jul 12, 2019 21:30

Marcel_Mastnak napisal/-a:Sicer nimam izkušenj s takimi plovbami pa vendar, bi zahteval vsaj od enega ali dveh od potnikov da bi znali osnovne ukrepe v nujnih primerih ker da letajo ko kure pol po krovu je boljše da jih ni... to pač spada k plovbi tako kot baje na letalu pred letom povedo da je treba pripet pas itd v določenih primerih. Na živce mi grejo pasivni zdravi ljudje.


Jaz gostom (ki me najamejo) niti pasarele ne pustim zavezat, kamoli da bi jih zaduzil za dvigovanje sidra ali pa vezanje muringa. Iz izkusenj se naucis, da moras zadeve narediti izkljucno sam - in to tudi v mirnih pogojih.

Ce je 'panika' (je potrebno nekj na hitro) je pa se toliko slabsa reakcija ljudi...
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Pe Jul 12, 2019 21:55

Ja vrjetno imas prav in se ti izide ce imas dolocena pravila. Ampak mel sem u mislih pac nujne ukrepe kot recimo da se spokajo v kabino in ostanejo tam. Ce zacne zalivat voda, da vedo kje so resilni jopici, splav,rakete... lahko se tebi kot kapitanu kaj zgodi in ne bos mogo ukrepat...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov