Sidranje na divje plaze

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

LUNA557
Kontraadmiral
Prispevkov: 265
Pridružen: Sr Jul 18, 2012 16:35
Kraj: Soline

Sidranje na divje plaze

OdgovorNapisal/-a LUNA557 » So Jul 27, 2019 00:04

Prosim za kometarje oz.,ce res obstaja zakon. Zgodilo se mi je danes ,ko smo se priblizali z colnom divji plazi na kopanjeje neki par zacel groziti z policjo in se me zmerjal.....,naj se sidram 150m od plaze drugace bo poklical policijo,baje da je tak zakon.Kaj je s tem?
Uporabniški avatar
j.k.
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 135
Pridružen: Če Nov 01, 2012 09:27

Re: Sidranje na divje plaze

OdgovorNapisal/-a j.k. » So Jul 27, 2019 00:25

Hmmm. Načeloma, če ni nikjer oznake o prepovedi sidranja, ne fizično, ne na karti in kopališče ni označeno, nebi smel biti problem. Sicer, pa po zakonu lahko pluješ 200 m od obale, razen ko vpluješ v pristanišče/sidrišče.


Morda malo več na povezavi
https://www.spinaker.si/minimalne-razdalje-maksimalne-hitrosti-plovbe-ob-hrvaski-obali/
Konec koncev, morje, vendarle, odkrije vsako napako!
fischerr
Kapitan
Prispevkov: 150
Pridružen: Pe Okt 02, 2009 09:43
Kraj: Koper - Bunarina

Re: Sidranje na divje plaze

OdgovorNapisal/-a fischerr » So Jul 27, 2019 11:38

pozdravljen,
a je bilo na pašmanu to, pred zalivom sv. Ante. pri pomolčku kjer je mala mala peščena plaža.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Sidranje na divje plaze

OdgovorNapisal/-a alesjo » So Jul 27, 2019 11:46

Jaz mislim da kjer so kopalci je prav da sidraš malo dlje od obale. V italiji je tako v času kopalne sezone. Če sidraš bliže od 100 m od obale te pridejo pristojni organi opozorit in te zapišejo, če te naslednjic dobijo sledi denarna kazen, ta zakon je pri njih od začetka junija do konec septembra. Kako imajo to uzakonjeno v hr pa nevem. L.p.
fischerr
Kapitan
Prispevkov: 150
Pridružen: Pe Okt 02, 2009 09:43
Kraj: Koper - Bunarina

Re: Sidranje na divje plaze

OdgovorNapisal/-a fischerr » So Jul 27, 2019 11:50

JAz sem se v tem zalivu sidral 26, dva dni nazaj, normalno od obale, tako kot vedno. Ker sem imel na barki oba otroka, 3 in 10 let, si je mala zaželela malo obale. In tam je cela 2 metra prehoda na obalo z mivko. Z barke smo plavali do te "plažice", in ko prispem tja prvi, pozdravim, in še predno uspem dobiti kakršen koli odgovor nazaj, se je z starejše gospe usul plaz kritik, groženj, in še ne vem česa in kakih besed katere niso primerne za nikamor. Sicer sem še nekaj malega prerekal, ma ker ni smisla smo pač počasi odplavali nazaj.
Ko sem spraševal domačine, pravijo da plaža ne more biti lastniška. Ne vem pa če to drži.
LUNA557
Kontraadmiral
Prispevkov: 265
Pridružen: Sr Jul 18, 2012 16:35
Kraj: Soline

Re: Sidranje na divje plaze

OdgovorNapisal/-a LUNA557 » So Jul 27, 2019 12:22

fischerr napisal/-a:pozdravljen,
a je bilo na pašmanu to, pred zalivom sv. Ante. pri pomolčku kjer je mala mala peščena plaža.

To je bilo na Krku v uvali Petrinja, bila sta dva starejsa jugo svaba, plaze je dovolj za 10 plovil,sem pa tudi jaz imel 3 otroke ,ki bi se igrali v pesku....Pomoje plaza je javno dobro in ce se kulturno obnasas je prostora za vse.
Trenutno smo par milj juzneje vsaj 15 plovil vsi blizje 50 m od obale in je vse ok.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Sidranje na divje plaze

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » So Jul 27, 2019 12:52

...bi bilo dobro definirat kje je plaža, kjer se ne sme sidrat in na kateri plaži se sme
..jaz si tolmačim to tako, da kjer ni označeno, da je to javna plaža, lahko sidram na obalo,...običajno izbiram zalive, ki niso dostopni z avtom, vendar je tega zadnje čase na vzhodnem delu Krka vse manj, ker delajo ceste tam, kjer jih prej ni bilo,...če bi prišel v situacijo kot luna, da bi me kdo podil iz neoznačene plaže, bi mu mirno odgovoril:"pokliči policijo,...če je ne boš, jo bom jaz, ker me ponepotrebnem vznemirjaš"...
mirno morje
LUNA557
Kontraadmiral
Prispevkov: 265
Pridružen: Sr Jul 18, 2012 16:35
Kraj: Soline

Re: Sidranje na divje plaze

OdgovorNapisal/-a LUNA557 » So Jul 27, 2019 13:10

Roman1 to sem mu rekel tudi jaz naj poklice policijo.Roman verjetno ves za katero plazo to gre(prva iz petrinje proti Sv Marku) , dejansko sta prisla pes iz nevem kje.Sicer se jaz nisem dal odgnati sta onedva odsla prej.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Sidranje na divje plaze

OdgovorNapisal/-a pajer1 » So Jul 27, 2019 17:54

.

Dajte se malo zamislit nad klasifikacijo iz naslova teme.

Divja plaža, kaj je to? Divje plaže ni!!!!

Ali je naravna ali pa urejena plaža. Ali je urejeno kopališče ali pa neurejeno. Vsekakor pa terminologija divje plaže tukaj ne pride v poštev.

Govoriti moramo o obali. In obala mora biti dostopna vsem.
Prost dostop do morja je ustavna pravica.
Razen:
- luke
- vojaški objekti
- gospodarski objektdi
- itd
Se spomnite plaže v Portorožu?

"Gostinski lokal na Metropolovi plaži v Portorožu je v neposredni bližini morja, kar je v nasprotju z zakonom o vodah – ta določa 25-metrski obalni pas kot morsko javno dobro.

Več na: https://www.zurnal24.si/slovenija/kdo-l ... balo-50648 - http://www.zurnal24.si

Še Brigite Bardot je morala odstranit ograjo s svoje zemlje, ker je omejevala prehod po obali morja. Pa vemo kdo je bila!

Vse prevečkrat se umaknemo takim vaškim posebnežem-lokalnim šerifom, ki izvajajo nasilje nad nami iz osebnih razlogov. Zakaj že?

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
gs nautica
Kontraadmiral
Prispevkov: 263
Pridružen: Sr Mar 04, 2009 18:51
Kraj: GROSUPLJE-KRK

Re: Sidranje na divje plaze

OdgovorNapisal/-a gs nautica » Po Jul 29, 2019 14:12

V petrinji smo sidrali 10 let brez problema. Tako da ta švaba ni pri sebi.
Mirno morje.
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Sidranje na divje plaze

OdgovorNapisal/-a fakinx » Pe Avg 09, 2019 19:43

Hmmm, sicer nisem prepričan za HR toda pri nas je sidranje bližje od 150m od obale prepovedano. Prav tako je prepovedano plavanje dlje kot 150m od obale.
Morda imajo hrčki kak podoben zakon ki pa ga ne poznam.
Kot že rečeno, v samotnih zalivih ni problema, kopališča pa so na HR običajno označena in tam jasno nimaš kaj početi (razen če uporabiš dostop do plaže s pomožnim čolnom na označenem mestu).
darkojakob
Kontraadmiral
Prispevkov: 275
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 13:22

Re: Sidranje na divje plaze

OdgovorNapisal/-a darkojakob » Pe Avg 09, 2019 23:19

Še nisem doživel nič kaj takega na Krku pasmo redni gosti zalivov...ze kar nekaj časa...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov