Koncesije

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a admin » Če Jul 25, 2019 14:13

Na hrvaškem je zopet zaznati enormen porast prodajanja uslug na črno... Od oštarije, kafiča, šiptarja, privezov, itd...
Pred leti, ko so uvedli fiskalizacijo je bilo prvo leto res še vedno kavbojsko, potem so se inšpektorji le malo spravili k delu in so se ponudniki storitev vsaj malo bati in so začeli izdajati račune (fiskalizirane)... Letos vidim, da je zopet vse po starem, razen v trgovini in na bencinski, od gostiln pa samo v Marini Punat, še nisem dobil pravega računa nikjer! Po ruti sva vsak dan jedla zunaj, vse brez računa. Privez na bojo, vedno brez računa vse kar je nižje od Lošinja, pa nisem nič glihov, plačal po ceniku, samo računa ni bilo... Kje so inšpektorji?
Rezultat te fiskalizacije je samo to, da smo recimo na Krku izgubili veliko lokalnih fešt, ki so jih prej organizirala neka društva oziroma vaščani sami, sedaj pa to ne gre, rabiš gostinca, ki izdaja račune, ima HCCP, itd. In če se neka vas odloči, da bo svojega svetnika proslavila s fešto, naroči gostinca, ta pa lepo šiba ven vso pijačo brez računa, ali pa če slučajno že dobiš račun, ta ni fiskaliziran, menda zato, ker ni dobrega GSM signala... Itak, povsod v vsaki luknji je 4G... :evil: :evil:
Kako to zajezit? Recimo v sloveniji je situacija mnogo boljša, hrvati pa so mojstri nadmudrivanja in nihče jim nič ne more (noče)!
JulesVerne
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: So Jan 17, 2015 14:41

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a JulesVerne » Če Jul 25, 2019 14:26

admin napisal/-a:Na hrvaškem je zopet zaznati enormen porast prodajanja uslug na črno... Od oštarije, kafiča, šiptarja, privezov, itd...
Pred leti, ko so uvedli fiskalizacijo je bilo prvo leto res še vedno kavbojsko, potem so se inšpektorji le malo spravili k delu in so se ponudniki storitev vsaj malo bati in so začeli izdajati račune (fiskalizirane)... Letos vidim, da je zopet vse po starem, razen v trgovini in na bencinski, od gostiln pa samo v Marini Punat, še nisem dobil pravega računa nikjer! Po ruti sva vsak dan jedla zunaj, vse brez računa. Privez na bojo, vedno brez računa vse kar je nižje od Lošinja, pa nisem nič glihov, plačal po ceniku, samo računa ni bilo... Kje so inšpektorji?
Rezultat te fiskalizacije je samo to, da smo recimo na Krku izgubili veliko lokalnih fešt, ki so jih prej organizirala neka društva oziroma vaščani sami, sedaj pa to ne gre, rabiš gostinca, ki izdaja račune, ima HCCP, itd. In če se neka vas odloči, da bo svojega svetnika proslavila s fešto, naroči gostinca, ta pa lepo šiba ven vso pijačo brez računa, ali pa če slučajno že dobiš račun, ta ni fiskaliziran, menda zato, ker ni dobrega GSM signala... Itak, povsod v vsaki luknji je 4G... :evil: :evil:
Kako to zajezit? Recimo v sloveniji je situacija mnogo boljša, hrvati pa so mojstri nadmudrivanja in nihče jim nič ne more (noče)!


Drži, in kar mene jezi je predvsem to, da računajo boje tam, kjer nimajo veljavne koncesije. Če nima veljavne koncesije smo lahko prepričani, da tudi zavarovanja odgovornosti nima. In se lahko obrišeš pod nosom, če je kaj z mooringom narobe in se plovilo znajde na obali.

To, da je več računanja brez računa, pa je najverjetneje posledica dviga PDVja.
Uporabniški avatar
snwl
Admiral
Prispevkov: 604
Pridružen: To Okt 26, 2010 14:26

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a snwl » Pe Jul 26, 2019 07:53

Na Mali Ravi sem v kokpitu preverjal vremensko napoved :-) :-) :-), ko se pripelje gondoljeri in jamra, da nima signala in mi bo zato napisal račun na roke (pa skrajšal me je zato za en meter). :-)
Na Molatu (Brgulje) sva zaradi slabega vremena stala dva dni na boji. Prvi dan se pripeljeta gondoljera in mi molita pod nos novo potrjen cenik in sicer 25 kn/m. Cenik velja že celo poletje. Na moje prigovarjanje, da je bila cena pred slabimi desetimi dnevi 20 kn/m se gledata in na glas razmišljata, da mi bosta računala po starem ceniku. Dam jima denar (star cenik) in smeti. Zraven povem, da računa ne potrebujem in oba z nasmehom na obrazu odpeljeta naprej.
Naslednji dan se že od daleč dereta, da imata neke probleme z motorjem. Ni panike jima pravim. Bomo naredili tako kot včeraj. F1 v "pit stopu" so pravi polži v hitrosti v primerjavi s tema junakoma. Predaja denarja in smeti je bila opravljena pod skoraj ponim plinom v 0,02369 sekunde. :-)
...Don't take life too seriously . No one gets out alive! ...
...Never sail with a crew who can't sing!...
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Pe Jul 26, 2019 17:04

Jaz sem bil včeraj tudi na Ravi. Je prisel do mene en starejsi gospod z lesenim čolnom. Je bil izredno prijazen.

Je pa isto rekel 20kun/m

Me je pa isto skrajsal za dober meter.
Verjetno za to da ne kompliciram.
Zagotovo ni imel pri sebi digitalne blagajne. Priveslal je z lesenjačo.


Sem prespal v Uvali Marnici na sidru. Globina 23m, dolžina spuscene verige 80m.
Prvič v življenju sem spustil toliko verige.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1678
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a Paco » Pe Jul 26, 2019 17:52

Bonaparte, a manj ni šlo ? Je taka globina ?

:shock: :? :cry: nimam tolk robe za v vodo :shock:
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a alesjo » Pe Jul 26, 2019 19:37

Ne razumem zakaj se vsi toliko obremenjujete z temi bojami in koncesijami. Jaz si ne delam takih težav, enostavno naredim obvoz in mirno in varno prespim kjer meni paše. Zelo redko se zgodi da bi moral na kaki boji prespat, no mogoče enkrat na 80 spalnih noči. L.p. vsem in čimveč mirno prespanih noči na svojih sidrih. Alesjo.
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a EDO » Pe Jul 26, 2019 19:47

Sem enakega mnenja kot Alesjo. Edini problem je da mi je veriga od silnega sidranja ruzinava.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
JulesVerne
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: So Jan 17, 2015 14:41

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a JulesVerne » Pe Jul 26, 2019 20:00

Jah... čez boje toliko jamramo, ker jih v začetku devetdesetih nikjer ni bilo (oz. če se prav spominjam, so bile samo v Rovinju), danes so pa povsod. In je že težko najti dobro zaščiten zaliv, ki ni pod koncesijo. Seveda so še, ampak tile ta "klasični" in res dobro zaščiteno so pa že vsi pod koncesijo. Še Soline, ki so bila ena zadnjih trdnjav kjer si se lahko v super varnem zalivu lepo varno sidral, so padle...
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a jozko » Pe Jul 26, 2019 20:14

Kater "Soline" imaš v mislih :?:

Na Jadranu jih je kar nekaj :!:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Uporabniški avatar
j.k.
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 135
Pridružen: Če Nov 01, 2012 09:27

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a j.k. » Pe Jul 26, 2019 20:34

jozko napisal/-a:Kater "Soline" imaš v mislih :?:

Na Jadranu jih je kar nekaj :!:



Domnevam, da tiste pri Puli. Je pa Paltana malo bolj polna zdej.
Konec koncev, morje, vendarle, odkrije vsako napako!
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a alesjo » Pe Jul 26, 2019 21:16

EDO napisal/-a:Sem enakega mnenja kot Alesjo. Edini problem je da mi je veriga od silnega sidranja ruzinava.

:D ja in zaradi mene, oprostite izrazu, si lahko vse boje v r.t vtaknejo. :lol: :lol:
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a alesjo » Pe Jul 26, 2019 21:20

JulesVerne napisal/-a:Jah... čez boje toliko jamramo, ker jih v začetku devetdesetih nikjer ni bilo (oz. če se prav spominjam, so bile samo v Rovinju), danes so pa povsod. In je že težko najti dobro zaščiten zaliv, ki ni pod koncesijo. Seveda so še, ampak tile ta "klasični" in res dobro zaščiteno so pa že vsi pod koncesijo. Še Soline, ki so bila ena zadnjih trdnjav kjer si se lahko v super varnem zalivu lepo varno sidral, so padle...

Je tudi ogromno zalivov z bojami ki jih ob hudem vremenu nikoli ne bi uporabil. Naprimer olib ali ilovik in še bi se lahko naštevalo.l.p.alesjo
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1678
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a Paco » Pe Jul 26, 2019 21:47

Good point Alesjo !!

A lahko kdo od vas ki ste bolj izkuseni odpre to temo

"Boje ki jih ne bi uporabil in zakaj" v izogib kregu in posrani temi pa moderator morda oko vec na temo . Izhajajmo iz pozicije turisticnih mornarjev in ne pro ...ki rece " ja sej je ok sidras v levi vogal na 2 m od obale pa je ok...in podobno..

Mogoce bi bila to dodana vrednost forumu

PACO
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Ne Jul 28, 2019 10:52

Tudi tujcem niso poceni Hr usluge.
https://www.youtube.com/watch?v=n6iOjBrO4uM
Jadranje je odklop
NIL
Kapitan
Prispevkov: 166
Pridružen: Po Okt 25, 2010 10:21

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a NIL » Ne Jul 28, 2019 16:37

Ko grem na bojo ( kar je zelo poredko ), vedno zahtevam račun. Za tisti meter ali dva, kolikor mi spusti ceno, se mi prav j..e. In razni izgovori: ne lovi mi internet, ne mogu, ne radi mi to ili ono... da ne govorim o pisanju v paragonske bloke, me prav malo ganejo. Ti meni račun, jaz tebi denar. Če mi ga ne moreš dati sedaj, se vrni ko mi ga boš lahko dal in jaz ti bom plačal. Če ti kaj ni prav, pokliči policijo. In bašta.
Marsikdo se pritožuje nad tem da ni reda, da kasirajo na črno, da so nesramni, da je to in ono... pa dajte, zahtevajte red in račun! Kaj vam več pomeni, če plačate 2 € manj za bojo ali pa dejstvo, da vas nekdo ni ogoljufal? Vam več pomeni v gostilni tista travarica na koncu zasoljenega plačila v gotovini ali pa dejstvo, da vam je prinesel račun in da veste vsaj kaj ste pojedli in popili?
Dostikrat se mi zgodi, da mi reče gondoljer... pa samo vi komplikujete stvari.... Pa šta onda. Ti meni račun, ja tebi pare. I gotovo. Kako ravnajo z nami na Hrvaškem, je odvisno od nas in ne od njih. In sidranje v zalivih z koncesijo je tipičen primer....

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov