Koncesije

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jul 28, 2019 17:03

NIL napisal/-a:Ko grem na bojo ( kar je zelo poredko ), vedno zahtevam račun. Za tisti meter ali dva, kolikor mi spusti ceno, se mi prav j..e. In razni izgovori: ne lovi mi internet, ne mogu, ne radi mi to ili ono... da ne govorim o pisanju v paragonske bloke, me prav malo ganejo. Ti meni račun, jaz tebi denar. Če mi ga ne moreš dati sedaj, se vrni ko mi ga boš lahko dal in jaz ti bom plačal. Če ti kaj ni prav, pokliči policijo. In bašta.
Marsikdo se pritožuje nad tem da ni reda, da kasirajo na črno, da so nesramni, da je to in ono... pa dajte, zahtevajte red in račun! Kaj vam več pomeni, če plačate 2 € manj za bojo ali pa dejstvo, da vas nekdo ni ogoljufal? Vam več pomeni v gostilni tista travarica na koncu zasoljenega plačila v gotovini ali pa dejstvo, da vam je prinesel račun in da veste vsaj kaj ste pojedli in popili?
Dostikrat se mi zgodi, da mi reče gondoljer... pa samo vi komplikujete stvari.... Pa šta onda. Ti meni račun, ja tebi pare. I gotovo. Kako ravnajo z nami na Hrvaškem, je odvisno od nas in ne od njih. In sidranje v zalivih z koncesijo je tipičen primer....

S tem se pa popolnoma strinjam in mislim, da bom v bodoče natanko tako ravnal tudi jaz. Nobene slabe volje, samo račun naj dajo.
Kmalu bodo videli, da se jim to niti ne izplača. :wink:
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a alesjo » Ne Jul 28, 2019 18:07

8) bravo NIL, tako se govori in bašta :D
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a EDO » Ne Jul 28, 2019 18:19

Se popolnoma strinjam z napisanim. Na boje sicer ne hodim vendar povsod zahtevam račun in ga vedno odnesem s seboj iz lokala.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Ne Jul 28, 2019 20:52

.

Kaj je koncesija?
Koncesija je neke vrsto partnerstvo med javnim sektorjem in (običajno) zasebnim podjetjem, ki ji
prinaša dodano vrednost na določenem področju, denimo pri razvoju infrastrukture.
Koncesije se uporabljajo v sektorjih, ki zadevajo kakovost življenja prebivalcev EU.
Primeri: cestni in železniški prevoz, pristaniške in letališke storitve, vzdrževanje in upravljanje
avtocest, ravnanje z odpadki, energetske in ogrevalne storitve, rekreacijski objekti in parkirišča.
S koncesijo se lahko zasebni kapital in znanje uporabita za dopolnitev javnih sredstev, omogoča tudi
nove naložbe v javno infrastrukturo in storitve, ne da bi pri tem povečali javni dolg.


Se strinjam z veliko dejstvi, ki so zgoraj opisana in menim, da Hrvaška nima koncepta-načrta kaj naj ponudi navtičnemu turizmu-navtičnemu turistu. Že običajna oskrba z vodo plovilom je nezadostna in koder že je je absolutno precenjena. Da ne govorimo o toaletnih prostorih v zalivih ki sprejmejo 100 bark na noč. To sploh ne obstaja, razen na Iloviku, pa še to je dodatno plačljivo. Na primer na Molatu, uvala Jazi, Brgulje, na Istu uvala Široka, Maračol na Unijah, Griparica na Škardi, Telaščica, intakodalje, .....
Pomislite koliko je lulanja in kakanja v takih zalivih. Potem se pa čudim, da na nekaterih lokacijah ni več morskega črva, ni več školjk porcelank, .... Nekje se mora vse to poznat.

Država in koncesionar pa imata tule figo v žepu do nas navtikov. Kakšna infrastkutura nas pričaka na Hrvaškem? Marine so še kolikor toliko, toda vseeno za normalnega navtika predrage. Meni osebno tudi depresivne, stresne, ker zmeraj najdeš nekaj takih osebkov, ki imajo tam svoj pijanski žur pozno v noč ali pa kar celo noč. Pa ni nikogar da bi jih umiril. In to naj še plačam? Za znoret.
In tu so zakon lokalni vaški posebneži, ki nas odirajo po novem ali starem ali nevem kakšnem ceniku. In mi jim že od daleč molimo pod nos hladno pivo, da nam potem kao skrajša plovilo, ker plačamo manj, pa čeprav brez računa itd. Pa kdo koga tukaj nateguje lepo prosim????? Prodane duše!
Me prav zanima naša reakcija, ko bo prišla zjutraj kontrola mi pa vezani in brez računa? Enkrat se bo to zgodilo!

Skratka moj pogled na to tematiko je tak, da jim tudi mi omogočamo-vzdržujemo to anarhijo. Pa da ne bi kdo mislil, da ima preko plačila uporabe boje ali priveza na pomol kaj zavarovano. To je pa že nadaljevanje zgodbe.

Pa lepo se imejte in varno plujte, pa čim manjkrat se privežite na koncesijska polja. Jaz se letos nisem niti enkrat. Pa sem se hotel in ko sem ugotovil, da bi moral dat povprečno 35EUR na noč me je minilo, ker tisti štrik pa ni tolikega denarja vreden. Več pa itak ne nudijo, ker nimajo produkta za prodajat.

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jul 28, 2019 21:24

Jaz sem imel v mislih zgolj plačilo sidranja na LASTNEM sidru.
Na boje ne grem itak pod nobenim pogojem !!!!!
Me je zavarovalnica pred leti dobro opozorila, ko so mi izplačali škodo. V kolikor bi bil na boji ne bi dobil nič razen, kar bi iztožil od koncesionarja. To zadevo sem na podlagi dokumentov preveril pri prijatelju, ki je sodnik in je dal zavarovalnici prav. Najverjetneje bi se na boji popolnoma nasmolil pa je vame udarila "zgolj" samo strela in le to niti nima nobene veze z samim privezom. Gre predvsem za točno določene pogoje, ki škode na bojah enostavno ne krije niti polno kasko zavarovanje.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Ne Jul 28, 2019 21:26

Dobra informacija
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
theDamjan
Admiral
Prispevkov: 959
Pridružen: Ne Mar 01, 2015 19:42
Kraj: Trebnje - Novi Vinodolski - Jadransko morje
Kontakt:

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a theDamjan » Ne Jul 28, 2019 22:10

Strinjam se, da enklinc dobimo. AMPAK! A veste koliko je čarterja? A veste, da nekateri prvič upravljajo 46ft jadrnico? A si predstavljate, da bi takšen še sidral?! Vsi, ki plujete in ne le pametujete iz dnevne sobe, ste to že videli.

Letos plujem od 20.6. in sem bil tudi na bojah parkrat. Razlogov je več, sam bi bil raje na sidru, ampak če želiš biti na dotičnem mestu, ti ne ostane drugega, kot se privezat. 14 dni sem plul s prijateljem. Dve družini, mali otroci...ko je bilo napovedano sumljivo, smo šli na bojo, ko pa grdo, pa na fiksno.

Cene boj so res različne, ampak brez izjeme imam letos samo dobre izkušnje. To pomeni 3-5 metrov manj brez kakšnega pregovarjanja. Na vprašanje koliko je dužine sem odgovoril: može 10? Edino eden se ni strinjal, ker sva bila na boji dva, skupaj 24metrov, pa je rekel: pa dvoje ste. Aja, pravim. Može onda 13? Pa reče da raje 12, ker lažje izračuna. :D :D

Brez izjeme vedno sem dobil tudi račun in skupaj s kunami dal na koncu kakšno pločevinko.

Še vedno je mest dovolj in kot pravi Alesjo, če ti ne paše na bojo, greš naprej.

Infrastrukturno so naredili kar nekaj novih marin po Jadranu. Lepe, urejene, drage. Drage? Za nas, ki preživimo na morju dlje vsekakor, za enega nemca, ki pride enkrat za 14 dni in enkrat za en teden, pa še dva vikenda, pa mu to ni drago. Kaj šele za tistega, ki najame barko za 7 (realno 6) dni.

Govoril sem z možakom iz Avstrije, je prišel lani v Punat iz Italije. Ima 18m barko.
Ni mogel prehvaliti, kako je vse poceni, kako zelo so odzivni za servise, vzdrževanje, plača 500eur in mu vsak teden preluftajo barko, na 14 dni operejo posteljnino, predno pride vse pripravijo ...in to velja kar 6 mesecev. Ni mogel verjeti, kako ugodno.
Za AF je plačal "samo 1400eur" in naredili so ga v roku, kar ni mogel vetjeti. Morali bi videti to navdušenje...sam pa nisem mogel verjeti...

"Problem" je, ker smo Slovenci iznajdljivi, jezik nam ni prepreka in bolj in lažje še lokalno vklopimo in tako vedno kej prišparamo.

Še dober mesec bom naokoli, če bo vse po načrtu in bom še kakšno izkušnjo nabral. Upam, da ne (pre)slabo.
-----------------
***Naj bo vsak dan najlepši!
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Ne Jul 28, 2019 22:21

Dobra stvar pri bojah je ta, da imajo vse barke v zalivu enako dolzino vrvi. Ko se barke obračajo je skoraj nemogoče da se ruknejo. Pri sidrih pa je tako kot je. Jaz sem se vceraj didral na globini 6m.
En francoz se mi nekaj dere v francoscini iz sosednje barke iz razdalje 560-80m. Nic ga ne razumem.
Potem je njegova zena razlozila da so spustli v morje 120m verige in da sva preblizu.
Res je, da je bilo napovedano neurje. Ma 120 metrov verige na 6m globine morja, kot da je zaliv samo za njega. :shock:
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Po Jul 29, 2019 08:05

.

V dobrih trideseth letih, kar imam barke s kabino za prespat, se ni spremenilo nič, kar bi meni navtiku plovbo spremenilo v prijetnejšo, sprejemljivejšo, .... Dodajajo mi samo omejitve in hudo drage osnovne reči , privez, vodo-50 kun za 100l??!!!, ..... Kdo in kje ima določen brezplačni operativni del obale za obisk trgovine, lokala, servisa ? Nikjer označeno. Pa bi morali imeti.
Govorim o lastniških razmerjih v navtiki. Čarter me ne zanima.

INFO
Luka Mali Lošinj se nahaja v skrajnem južnem delu zaliva Mali Lošinj v mestni luki. Plovilo je možno privezati na dva široka pontonska pomola.V kolikor v luki ne nameravate prenočevati, je 2-3 uri privez v luki brezplačen. V tem primeru se je možno privezati bočno na obalo med pomoli luke.


Moj namen pisanja ni, da se ven mečejo posamezni primeri zadovoljstva ali nezadovoljstva, ampak še zmeraj trdim, da Hrvaška nima enotnega produkta, ki bi bil namenjen navtičnim turistom. Kje je kdo do danes videl obvestilo o tem, da je tam in tam voda namenjena navtikom, po toliko in toliko? Niti enotnega prostora za smeti nimajo označenega.

Problem ni, ker smo slovenčki iznajdljivi, ampak ker smo na splošno prodane duše. Za 20-40 kun zamižimo na obe očesi in pogledamo stran. Ali nam je res toliko pomembno hvalisanje, da kako so podkupljivi? Vprašanje kdo je .... Polovica , če ne več, zaračunanih privezov se ne registrira, posledično odvaja dajatve in tako ni denarja za razvoj.

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2734
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a evovii » Po Jul 29, 2019 08:32

Bonaparte napisal/-a:Dobra stvar pri bojah je ta, da imajo vse barke v zalivu enako dolzino vrvi. Ko se barke obračajo je skoraj nemogoče da se ruknejo. Pri sidrih pa je tako kot je. Jaz sem se vceraj didral na globini 6m.
En francoz se mi nekaj dere v francoscini iz sosednje barke iz razdalje 560-80m. Nic ga ne razumem.
Potem je njegova zena razlozila da so spustli v morje 120m verige in da sva preblizu.
Res je, da je bilo napovedano neurje. Ma 120 metrov verige na 6m globine morja, kot da je zaliv samo za njega. :shock:

Do sedaj sem srečal že kar nekaj francozov na jadranu pa do sedaj se še niti en ni znal sidrat. Dvema je mogla žena razložit (govori FR) kako se sidra.... Sicer sem jih vedno imel za neke super pomorščake sam sidrat pa ne znajo (vsaj take so moje izkušnje). V volmah je eden pol ure vlačil sidro gor pa dol dokler mu nisva razložila da naj spusti vsaj 3-5 kratno dolžino ketne. Pol je pa rpijelo v prvo. Je bil pa tip fer in je pol prišel do barke in prinesel pivo. Je rekel, da sicer veliko jadrajo vendar pri njih ni običajno, da bi sidrali ampak gredo vedno nekam na vez.
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
JulesVerne
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: So Jan 17, 2015 14:41

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a JulesVerne » Po Jul 29, 2019 10:21

pajer1 napisal/-a:.

V dobrih trideseth letih, kar imam barke s kabino za prespat, se ni spremenilo nič, kar bi meni navtiku plovbo spremenilo v prijetnejšo, sprejemljivejšo, .... Dodajajo mi samo omejitve in hudo drage osnovne reči , privez, vodo-50 kun za 100l??!!!, ..... Kdo in kje ima določen brezplačni operativni del obale za obisk trgovine, lokala, servisa ? Nikjer označeno. Pa bi morali imeti.
Govorim o lastniških razmerjih v navtiki. Čarter me ne zanima.

INFO
Luka Mali Lošinj se nahaja v skrajnem južnem delu zaliva Mali Lošinj v mestni luki. Plovilo je možno privezati na dva široka pontonska pomola.V kolikor v luki ne nameravate prenočevati, je 2-3 uri privez v luki brezplačen. V tem primeru se je možno privezati bočno na obalo med pomoli luke.


Moj namen pisanja ni, da se ven mečejo posamezni primeri zadovoljstva ali nezadovoljstva, ampak še zmeraj trdim, da Hrvaška nima enotnega produkta, ki bi bil namenjen navtičnim turistom. Kje je kdo do danes videl obvestilo o tem, da je tam in tam voda namenjena navtikom, po toliko in toliko? Niti enotnega prostora za smeti nimajo označenega.

Problem ni, ker smo slovenčki iznajdljivi, ampak ker smo na splošno prodane duše. Za 20-40 kun zamižimo na obe očesi in pogledamo stran. Ali nam je res toliko pomembno hvalisanje, da kako so podkupljivi? Vprašanje kdo je .... Polovica , če ne več, zaračunanih privezov se ne registrira, posledično odvaja dajatve in tako ni denarja za razvoj.

.


Ta misel o enotnem produktu za navtike mi je všeč. Všeč mi je bilo sicer tudi takrat, ko je bilo vse divje in neurejeno, vendar za to ni bilo potrebno plačati kaj več, kot pa nadomestilo za plovidbu. To sem z veseljem sprejel.

Ampak te miselnosti o nekem urejenem enotnem produktu, ki bi ga HR nudila navtikom, pač ni. Po njihovo je HR obala ta produkt, in kdor tu pluje naj "plati". Pa seveda je potrebno preganjati "črno sidranje", ker s tem ko se sidraš pač koristiš njihovo obalo in morje in imaš da platiš.

Pred dvema letoma sem prvič bral nek članek, ki je opisoval potek sestanka pri ministrstvu o problematiki "črnega sidranja" na Hrvaškem. Pa sem bil kar šokiran saj mi ni bilo točno jasno, kaj naj bi bilo to "črno sidranje", ali je morebiti to sidranje na prepovedanih območjih? No zgrožen sem opazil, da je za HR oz. udeležence na sestanku "črno sidranje" pač vsako sidranje, kjerkoli že, za katerega "gost" nič ne plača :D. In to vse samo po sebi pove. Mi ne plačujemo zato, ker bi nam gostitelji nudili varni vez, vodo, odvoz smeti, dostavo goriva, zavarovanje škode na privezu in vse podobno, kar bi bil produkt za katerega bi še sprejel plačilo. Plačujemo zato, ker ko stopiš na HR obalo si turist, i imaš da platiš sve, kmalu še HR zrak, ki ga s svojimi (domnevam lepimi pivskimi trebuščki) zasedamo. Da ne načenjamo teme, da turistično takso moraš plačat če si sam na plovilu al pa če nas je deset... al pa če tudi si jo plačal že za vikend.

To je ta mentaliteta, ki pa se glede na trenutne gospodarske razmere očitno izide. Dokler se bo drlo turistov na HR v kolonah ne bo nič drugače. Zalivi so kljub temu prepolni, pozno zvečer je težko dobiti vez v marinah ali na bojah itd. Charter pač drugače deluje, lastniki tu potegnemo ta kratko.
inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a inspiron » Po Jul 29, 2019 13:15

Da pa samo ne pljuvamo: trenutno na rivi v Komizi, privezali ob 11:30, ostanemo do 16h brezplacno, priklopljen sem na elektriko, nalili bomo cca. 700l vode za kar bomo placali 90 kuna (meni se to zdi cisto fer!), odlozili smo cel kup smeti, fantje prijazni, pa se naucil sej je, da mam katamaran in mi muringa ni potegnil v propeler. :)

Zelo pozitivna izkusnja.

(BTW, charter letos deluje podpovprecno, so zelo nezadovoljni, iz prve roke iz dela z 8 charter firmami letos. Edin ce samo ne jamramo. Samo primer: vceraj se je pripravljalo drek vreme na juznjem delu srednjega jadrana, zapeljal sem goste na en krog v Vinogradiste pa so bile ob 17h popoldne ze boje BREZ REZERVACIJ. In gondoljer, ki nas ni skor ven hotel spustit - toliko je ponujal bojo. Kdaj si prejsnja leta ob 1h popoldne pred slabim vremenom se to videl?)
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » Po Jul 29, 2019 16:31

Pa izpostavimo primere, ki bi jim lahko rekli dobra praksa:
Žut Bain - igrala in boje za stranke zastonj (na strani uporabnikov je, da se na take poteze odzovemo vsaj konkretno kosilo/večerjo). Z malo sreče boste postreženi v slovenskem jeziku.
Krapanj Spogniola - vez v katerem imaš dostop v bazen, urejeno plažo, hotelsko postrežbo s kvalitetno hrano!, .... po ceni, ki je nižja od določenih boj (za kakšen popust pa se lahko obrnete na avtorja paradoksa Frenk vs Janez).
Silba - Konoba Silba - prosti vezi za stranke. Pride dvigniti muringe,... zanimiv gospod, le glasnoti ne mara (lani sem opravil napredni tečaj mediacije). Če je morjeplovec bolj mirne sorte in ga zanima avtomobilizem, bo tam užival.

Prepričan, da sem tudi drugi morjeplovci poznate lokacije, ki jih je vredno izpostaviti in dati na Morjeplovski zemljevid. Na ta način se potrdi njihov odnos/poslovni prijem,kot pravilen. Po drugi strani je pa potrebno razumeti, da je izigravanje sistema “najprej da ponudnik storitve in pričakuje korektnost uporabnika”* kot podlo.

Upam, da tega v tej sredini ni preveč ali tako, kot sem zapisal nekje drugje

...........Še vezano na Čehe. Drži, so pogosto nespretni, se sidrajo kot bi parkirali avto, ob vezanju na pomol to postane adrenalinski dogodek .... ampak še nisem srečal nadute, nekulturne, vulgarne,... češke posadke. Med temi smo na žalost zelo “močni” Slovenci.


In kakšne so vaše pozitivne izkušnje?


Legenda
* - https://sl.m.wikipedia.org/wiki/Morala
https://vodovod-rh.si/
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Po Jul 29, 2019 19:01

Evovii, to je pomoje bil isti tvoj francoz ampak je slabo slišal 3-5 x pa je spustil 35X :D
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Po Jul 29, 2019 19:02

Verjetno nekateri veste, nekateri ne veste


Od letos lahko kupite vstopnico za v Kornate kar v restavraciji in to za četrtino cene kot od pirata.

Jaz sem plačal enodnevno vstopnico za Kornate za plovilo do 11m 25€ V konobi Šoleta v uvali Špinata
Na internetu lahko kupite karto za 50€ ampak ne za tekoči dan ampak le za naslednji dan. (Danes lahko kupite za jutri).
Ne vem kaka je resnicna cena karte pri renđerjih-piratih ampak baje da je okoli 100€.


Moram pa povedat da je gostilnica izredno lepa, čista, urejena. Lastnik zelo prijazen. Takoj pride z gumenjakov do boj, pobrat
goste da se ne rabijo zafrkavat s svojim tenderjem.
Pomaga gostom se privezat na svoje pomole (brezplacni privez).
Kaj se tiče hrane. Imajo odličen domač kruh. Odlično hobotnico v solati in odlično hobotnico pod črepnjo. Drugega nisem probal.
Da ne bomo samo o grdih stvareh pisali ;)

Slika
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov