izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

pat33
Praporščak
Prispevkov: 30
Pridružen: Po Maj 24, 2010 11:21

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a pat33 » Če Avg 01, 2019 12:55

naš čoln ma tudi + krmiljenje z miško ... in razne kombinacije , kot vem pa je bil že potreben servis http://www.up.gov.si/si/medijsko_sredisce/novica/5470/
Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 521
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Kariera » Če Avg 01, 2019 13:56

pajer1 napisal/-a:
pajer1 napisal/-a:.

jaz sem pa tako barko že vozil.

Kolikor vem naj bi imela vsaj dva motorja, in sprednji premčni motor. Dovolj močno navigacijo in to je to.
Je pa dober občutek, ko stisneš fix pozicijo. Kot ročna zavora na avtu. No ni ravno fix, ampak barka se ne premakne za meter.

.


To ni sistem za "sidrat".
To je kratkotrajna rešitev ko vpluješ in se v miru pripraviš na vezanje, sidranje in podobno.
Ko imaš to vključeno, je praktično vse v pogonu, motorji, GPS, itd.

.


Pred parimi tedni na Žutu v zalivu kjer je marina, je bila čez noč brez sidra ''sidrana'' 30+m jahta. Prišli so popoldne, šli so naslednji dan zjutraj, skozi na mestu. Sicer daleč od boj in ostalih bark, na sredini zaliva.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Avg 01, 2019 14:06

Eno resno vprašanje.

Če bi bila sidrna veriga zastojn (če bi vam jo podarili kolikor želite) koliko sidrne verige bi imeli na barki?
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5975
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Avg 01, 2019 14:19

50m
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Avg 01, 2019 14:22

125m

V nekaterih lepih osamljenih zalivih tako strmo pada morsko dno, da je 10m od obale že globina 10m in tako strmo pada vse dokler ne doseze globino 25-30m.

Na sredini zaliva je se vedno ista globina 25-30m zato je smiselno se sidrat na sredini zaliva 50-100m od obale
Zato tudi so zalivi osamljeni, ker rabis zelo dolgo verigo da lahko spustis 3 ali 5 kratno dolzino verige.
Nazadnje spremenil Bonaparte, dne Če Avg 01, 2019 14:27, skupaj popravljeno 1 krat.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Če Avg 01, 2019 14:27

Naslednja omejitev je teža na premcu in velikost sidrnega prostora - celo večja omejitev kot sama cena verige.
Nad določeno dolžino pa tudi moč sidnerga vinča.

Ker imam jadnico in 1000 W vinč ter trenutno 50m 8 mm pocinkane verige, bi ob prehodu na inox lahko šel med 60 in 70 m (inox se zloži na manjši kup kot pocinkana). Če 100 m še ne bi vplivala na plovne lastnosti / posedanje premca (super bi bilo, če bi lahko pred nakupom probal), potem vsekakor 100 m.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Avg 01, 2019 14:29

Jaz moram z roko razporediti verigo v sidrnem prostoru v kolikor jo spustim vec kot 40m.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Avg 01, 2019 14:30

Verjetno par deset metrov verige na par ton tezko jadrnico nebi cutili med plovbo.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Če Avg 01, 2019 14:36

Bonaparte napisal/-a:Jaz moram z roko razporediti verigo v sidrnem prostoru v kolikor jo spustim vec kot 40m.

Je inox ali pocinkana?
Lahko kdo, ki je probal obe pove, ali se inox res sam razloži in podiranje kupa oz. razporejanje z roko res ni potrebno?
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Če Avg 01, 2019 15:06

Ne razumem, da se upate sidrat na 25-30 metrov.... Kaj če sidro zapne, ste res sposobni potavhat na tako globino?....če sidro pustite na dnu skupaj z verigo, s čim boste sidrali jutri?
Meni na manjšem gliserju je povsem dovolj 50m vrvi in 5m verige8mm... Na več kot 10m sidra ne spustim, pa še na 10m le izjemoma....
mirno morje
sovjet
Kontraadmiral
Prispevkov: 285
Pridružen: To Okt 13, 2009 16:03

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a sovjet » Če Avg 01, 2019 15:15

Grega295 napisal/-a:
Bonaparte napisal/-a:Jaz moram z roko razporediti verigo v sidrnem prostoru v kolikor jo spustim vec kot 40m.

Je inox ali pocinkana?
Lahko kdo, ki je probal obe pove, ali se inox res sam razloži in podiranje kupa oz. razporejanje z roko res ni potrebno?


Ja, na prejšnji jadrnici - y33. Starejši pocinkani sem moral pomagat, ker se kup ni lepo podiral. Pri novi inox, pa ni nastajal tako visok kup in pomoč ni bila potrebna, oziroma se mi ni nikoli več zgodilo, da bi se veriga zagozdila v vinču. Razlika med staro pocinkano in novo inox je bila vidna. Ne vem pa kako bi bilo, če bi vzel novo pocinkano ali dal staro verigo ponovno cinkat.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5975
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Avg 01, 2019 15:21

Grega295 napisal/-a:
Bonaparte napisal/-a:Jaz moram z roko razporediti verigo v sidrnem prostoru v kolikor jo spustim vec kot 40m.

Je inox ali pocinkana?
Lahko kdo, ki je probal obe pove, ali se inox res sam razloži in podiranje kupa oz. razporejanje z roko res ni potrebno?


Res se. Pocinkana je hrapava, inox je pa čist gladka in ko jo še zmočiš je skoraj v tekočem agregatnem stanju.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Avg 01, 2019 18:54

Grega295 napisal/-a:
Bonaparte napisal/-a:Jaz moram z roko razporediti verigo v sidrnem prostoru v kolikor jo spustim vec kot 40m.

Je inox ali pocinkana?
Lahko kdo, ki je probal obe pove, ali se inox res sam razloži in podiranje kupa oz. razporejanje z roko res ni potrebno?



Moja veriga je pocinkana in prešprejana.
Če barvas verigo z valjčkom ali čopicem se zatika še bolj kakor če si jo pošprejal.

Samo zadnji meter verige je inox, da ko je sidro dvignjeno, da ne kaplja rja po palubi. Pa da lepo zgleda zraven inox sidra
Nazadnje spremenil Bonaparte, dne Če Avg 01, 2019 19:06, skupaj popravljeno 1 krat.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Avg 01, 2019 19:05

Roman 1 napisal/-a:Ne razumem, da se upate sidrat na 25-30 metrov.... Kaj če sidro zapne, ste res sposobni potavhat na tako globino?....če sidro pustite na dnu skupaj z verigo, s čim boste sidrali jutri?
Meni na manjšem gliserju je povsem dovolj 50m vrvi in 5m verige8mm... Na več kot 10m sidra ne spustim, pa še na 10m le izjemoma....


Na dah pridem plavajoč s plavutkami na 22m
Če bi napel verigo navpično z zapetim sidrom spodaj bi lahko šel na dah po verigi navzdol (se vlekel z rokami po verigi) na sigurno 30-40m saj gre bistveno hitreje.

A mi tega ni treba testirat, saj imam vedno na barki 3 litrsko potapljasko flašo.

Tudi če jo jaz nimam jo ima sigurno kdo v zalivu ali bližnjem potapljaskem klubu. Pogledas na internet pa pokličeš.

Drugače imam s seboj vedno še eno rezervno sidro.

A kaj je najpomembneje, na barki imam zanko za resevanje ujetega sidra o katerem smo pisali v predhodnih komentarjih.

Res se ne sekiram.

Verno lahko kupim 5m verige ce bi se zgodil čudez in bi ostal brez sidra :D

Drugace pa, mi je v prakso prislo, da ko spustim toliko verige, da se sidro dotakne dna takoj stisnem na gps-u “oznaci pozicijo” zato da vem kje lezi sidro. Zato da vidim razdaljo do sidra. Ce bi se ta razdalha povecala na 150m pomeni da orjem.
Za enkrat se se ni to zgodilo, da bi oral.
Ampak imam pozicijo sidra. Lahko pridem cez dva dni z okrepitvami dvignit sidro.
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: izdelava inox sidra za varno sidranje tudi ob močnih nevihtah - STORM ANCHOR HOMEMADE DIY

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Avg 01, 2019 19:35

Roman: Jaz sem ta trenutek zasidran sam v temu zalivu:
S koliko ketne minimalno se lahko zasidraš v temu zalivu?
Piha marstral NW
Verjetno bo obrnilo na burjo NE.
Dno izredno strmo pada.



Slika
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov