Dnevna energetska bilanca

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a admin » To Avg 13, 2019 23:05

alesjo napisal/-a::) jaz pa se prav nič ne obremenjujem z energetsko bilanco na barki razen doma ko je treba plačevat položnice.. Victron ki sem ga pri NTju nabavil mi z lučko kaže koliko je napetosti v accujih, če lučka spremeni barvo je treba malo varčevati, :wink: zaenkrat mi še ni bilo treba razen ko je več oblačnih dni. Če pa sem prav radoveden kako je z napetostjo izmerim z merilcem in to je tudi vse. Dokler ne dobivamo položnic za izkoristek sonca je energetska bilanca super. :D Lep pozdrav vsem in obilo sončnih dni želim, da bi energetska bilanca na višku. 8)


Hehe, dober si ti s temi lučkami, vsaka čast, da se ne sekiraš okrog tega. :D :D

Na splošno pa je fora ne da gledaš kaj še in koliko še, pa koliko dni... Fora je, da ne uničiš akumulatorjev v eni, dveh sezonah, ampak da ti zdržijo slabo desetletje. Če imaš na barki 2 akuja od avta je vseeno, ker je to poceni. Če pa imaš na barki en sistem baterij, ki te je v navadni odprti kislinski zasnovi stal 1.000 EUR, potem pa ti ni vseeno, kdaj bo potrebna ponovna investicija. In napetost ter merjenje napetosti je ZELO slab pokazatelj napolnjenosti, ker je razlika med ponim in že pošteno izpraznjenim akujem skoraj zanemarljiva... Iz tega razloga vsi ti silni BMV inštrumenti.
Uporabniški avatar
kixon
Praporščak
Prispevkov: 32
Pridružen: Če Avg 08, 2013 16:35
Kraj: MB

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a kixon » Sr Avg 21, 2019 12:33

Te fante iz Simarin-a poznam in je zadeva precej napredna. Predvsem je prednost to, da ti lahko od doma spremljaš stanje baterij in ostalih virov, ki jih imaš na barki. Naprava pa meri tok v obe smeri in stanje napolnjenosti.
Tudi "zdravstveno" stanje baterije ti kaže.
Sedaj so šli tudi v avtodomarske vode.
Jaz imam en PICOone v dobrem, ker sem ga mislil vgradit v čoln, ki pa sem ga prehitro prodal.
Bo pa v naslednjem zagotovo vgrajen.
LP KP
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Avg 21, 2019 15:06

Pri računanju dnevne bilance je potrebno upoštevati tudi temperaturo okolja.
Namreč, zdaj ko imam Victron 75/15 MPPT regulator in lahko preko telefona spremljam grafe dogajanja z energijo na barki, ugotavljam, da je sistem uravnotežen tja do cca 30°C. Posledično se hladilnik, kot en večjih porabnikov, lepo vklaplja in izklaplja. Ob 8-10 ur sonca dnevno je to dovolj za več kot teden dni, brez motorja ali priključitve na 220V. Ob zunanji temperaturi 35°C in več pa je hladilnik vključen praktično ves čas. V tem primeru bilanca po treh dneh zapušča varne vrednosti za akumulator in je potrebno pognati motor.
Z uporabo motorja 2-3 ure dnevno, pa je energije dovolj brez omejitev.

Jadrnica 11m
2x145Ah servisna akumulatorja
2x100W solarna panela
1x70A Alternator

Solarna panela sta montirana horizontalno in ju ne premikam in obračam. Vsakodnevno uporabljam navigacijske inšturmente in avtopilota, pogosto špila radio, telefoni se polnijo, sem pa tja kakšen notebook in pa seveda hladilnik.
pacific2332
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 82
Pridružen: To Jan 24, 2017 21:36

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a pacific2332 » Sr Avg 28, 2019 21:17

kixon napisal/-a:Jaz imam en PICOone v dobrem, ker sem ga mislil vgradit v čoln, ki pa sem ga prehitro prodal.
Bo pa v naslednjem zagotovo vgrajen.
LP KP


Kixon daj nam zrihtaj neko morjeplovsko ceno pri simarine. :lol: meni je zelo vsecnen gadget da nebi rabil vec analogno za skiperskim pultom preverjet koliko je poln tank za vodo in gorivo...
pa se slovensko znanje podprimo 8)

Pacific
Uporabniški avatar
kixon
Praporščak
Prispevkov: 32
Pridružen: Če Avg 08, 2013 16:35
Kraj: MB

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a kixon » Če Avg 29, 2019 09:50

Marchi napisal/-a:Pri računanju dnevne bilance je potrebno upoštevati tudi temperaturo okolja.
Namreč, zdaj ko imam Victron 75/15 MPPT regulator in lahko preko telefona spremljam grafe dogajanja z energijo na barki, ugotavljam, da je sistem uravnotežen tja do cca 30°C. Posledično se hladilnik, kot en večjih porabnikov, lepo vklaplja in izklaplja. Ob 8-10 ur sonca dnevno je to dovolj za več kot teden dni, brez motorja ali priključitve na 220V. Ob zunanji temperaturi 35°C in več pa je hladilnik vključen praktično ves čas. V tem primeru bilanca po treh dneh zapušča varne vrednosti za akumulator in je potrebno pognati motor.
Z uporabo motorja 2-3 ure dnevno, pa je energije dovolj brez omejitev.

Jadrnica 11m
2x145Ah servisna akumulatorja
2x100W solarna panela
1x70A Alternator

Solarna panela sta montirana horizontalno in ju ne premikam in obračam. Vsakodnevno uporabljam navigacijske inšturmente in avtopilota, pogosto špila radio, telefoni se polnijo, sem pa tja kakšen notebook in pa seveda hladilnik.


Je možno dodatno izoliranje hladilnika? Vem, da so eni na zgornjo stran one skrinje v jadrnici dajali neko ploščo iz stirodura. Največ izgube je itak pri odpiranju.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Avg 29, 2019 10:14

Seveda izolacija pripomore k manjši porabi. Pa vsebina in odpiranje hladilnika tudi. Pa stopnja hlajenja in odvajanje toplote kompresorja...
Je pa tako 100 ljudi 100 čudi. Eden hladilnika sploh ne rabi ali pa ga ponoči izklaplja, drugi pa zmrzuje ulovljene ribe ipd. Vsak ima svoje veselje.

Ko smo imeli 7m jadrnico, smo nekaj časa s seboj vlačili hladilno skrinjo. Vsak dan se je vse vrtelo okrog tega, da moramo motorirat, drugače se bo hrana pokvarila, pivo bo toplo itd. Potem smo skrinjo pustili doma in kupovali hrano za dva dni, pivo pili na obali v baru in se imeli prav tako fajn. Za preživetje smo imeli plastenke vode, pod podnicami. Pili ohlajen čaj... Ne moreš verjet kako hitro se navadiš na ta luksuz neodvisnosti od elektrike.
Uporabniški avatar
kixon
Praporščak
Prispevkov: 32
Pridružen: Če Avg 08, 2013 16:35
Kraj: MB

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a kixon » Po Sep 16, 2019 15:05

pacific2332 napisal/-a:
kixon napisal/-a:Jaz imam en PICOone v dobrem, ker sem ga mislil vgradit v čoln, ki pa sem ga prehitro prodal.
Bo pa v naslednjem zagotovo vgrajen.
LP KP


Kixon daj nam zrihtaj neko morjeplovsko ceno pri simarine. :lol: meni je zelo vsecnen gadget da nebi rabil vec analogno za skiperskim pultom preverjet koliko je poln tank za vodo in gorivo...
pa se slovensko znanje podprimo 8)

Pacific


Evo. Jaro (ustanovitelj podjetja Simarine) sporoca, da mu v primeru nakupa pisite na mail jaro@simarine.net in da vas je poslal Kiki. Bo dal popust. Ima pa razlicne naprave tako, da je popust odvisen od tega kaj boste potrebovali. Upam, da s tem postom nisem krsil kakega pravila foruma.
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Sr Okt 09, 2019 13:41

kixon napisal/-a:
Marchi napisal/-a:Pri računanju dnevne bilance je potrebno upoštevati tudi temperaturo okolja.
Namreč, zdaj ko imam Victron 75/15 MPPT regulator in lahko preko telefona spremljam grafe dogajanja z energijo na barki, ugotavljam, da je sistem uravnotežen tja do cca 30°C. Posledično se hladilnik, kot en večjih porabnikov, lepo vklaplja in izklaplja. Ob 8-10 ur sonca dnevno je to dovolj za več kot teden dni, brez motorja ali priključitve na 220V. Ob zunanji temperaturi 35°C in več pa je hladilnik vključen praktično ves čas. V tem primeru bilanca po treh dneh zapušča varne vrednosti za akumulator in je potrebno pognati motor.
Z uporabo motorja 2-3 ure dnevno, pa je energije dovolj brez omejitev.

Jadrnica 11m
2x145Ah servisna akumulatorja
2x100W solarna panela
1x70A Alternator

Solarna panela sta montirana horizontalno in ju ne premikam in obračam. Vsakodnevno uporabljam navigacijske inšturmente in avtopilota, pogosto špila radio, telefoni se polnijo, sem pa tja kakšen notebook in pa seveda hladilnik.


Je možno dodatno izoliranje hladilnika? Vem, da so eni na zgornjo stran one skrinje v jadrnici dajali neko ploščo iz stirodura. Največ izgube je itak pri odpiranju.


Izolacija hladilnika je (po moje) ključna zadeva pri tem, oz. vsaj ena pomembnejših - pri nas - smo ga točno zato naredili čisto na novo, v enem od predalov za jedilno mizo; po meri narejeno ohišje, vstavljeno z zgornje strani, natančno (in debelo) izolirano in potem še enkrat zalito z izolacijo. Drži temperaturo, da je kar težko verjeti...
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re:

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Nov 30, 2020 19:28

Grega295 napisal/-a:Kako bi lahko dnevno oz. v nekem časovnem intervalu meril porabo in pritok el. energije - na barki imam kup porabnikov; navigacija, autopilot, radio s 4 zvočniki, hladilnik, luči, od koga gsm se polni ... težko pa točno vem, koliko česa se je prek dneva rabilo, vsak dan je drugače.

Potem pa imam vhode: solarni panel 55W, kjer je vsak dan drugačen izkoristek, pa občasno motoriranje, in kjer tudi ne vem, koliko moči da alternator, pa še vsak dan se različno časa motorira.

In zdaj bi me recimo na koncu dneva zanimala razlika med inputom in outputom el. energije. Če ne bi dobil dovolj prek panela, bi za nekaj časa prižgal motor (ampak ne veš ali 30 min ali 2 uri), dokler nisem v dovoljeni dnevni kvoti porabe.

Mi lahko kdo priporoči kak vgradni merilec, kjer bi bilo možno na tak način natančno spremljati energetske bilance po poljubnih časovnih intervalih?

Z analognimi merilci za napetost aku-jev, ki so na barki tega najbrž ne morem ugotavljati prek preračunov ali je kak način?


Nikola T. napisal/-a:Potrebuješ battery monitor in shunt.
Slika

Odličen in poceni je Battery Monitor BMV 602, Victron, 9-90V, shunt 500A, vh.za merj. nap.x1
BMV602 - cena 182€ z DDV

ali za zahtevnejšega uporabnika
Mastervolt BTM3 - cena 563€ z DDV

Oboje dobiš v Harpoon elektronika doo Trzin.
LP NT


Evo, od te objave v 2011 na začetku teme sem si želel Mastervolt BTM :)

Nabavil še zbiralko, pa klešče ... manjkajo samo še kabli, kabej čevlji, termo skrčke in pa malo zrahljanja korona ukrepov ...

Slika
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Nov 30, 2020 19:49

Točno takega imam na barki. Sedaj po toliko letih je še vedno OK. Danes bi izbral BMV712 od Victrona, ker ima že BT in še nekaj zanimivih zadev.
Je pa ta Mastervolt odlično in zelo kvalitetno narejen. Verjetno si ga dobil iz kakšne stare zaloge, ker je kot vidim še kot nov in nikoli montiran.
Uporabniški avatar
rado
Kontraadmiral
Prispevkov: 254
Pridružen: So Okt 26, 2019 10:09

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a rado » Po Nov 30, 2020 20:49

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Dec 01, 2020 07:42


Ta je samo POCENI in ZELOoooooOOOOOOooooOOOOOOooooOOOOOOOOoooooooooooooooooooooooooo...
daleč od odličen. :lol:
Uporabniški avatar
rado
Kontraadmiral
Prispevkov: 254
Pridružen: So Okt 26, 2019 10:09

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a rado » To Dec 01, 2020 08:52

Dobil stavo!!! S kolegom sva stavila, da ne bo dolgo, ko bo NT odgovoril v njegovem stilu. Hvala NT!
Moody
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 84
Pridružen: Ne Mar 03, 2019 09:04

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a Moody » To Dec 01, 2020 08:56

Na dveh barkah imamo takle BM1 že nekaj let in odlično deluje. Dober algoritem za stanje baterij, točen odmerek polnjenja in praznenja in preostale kapacitete. To je to kar potrebuješ. In VELIK display za odčitavanje.
Res pa nima BT, WiFija, ...... lahko samo priporočam.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Dnevna energetska bilanca

OdgovorNapisal/-a kasaudio » To Dec 01, 2020 10:10

Dobil stavo!!! S kolegom sva stavila, da ne bo dolgo, ko bo NT odgovoril v njegovem stilu. Hvala NT!


:D

odlični in poceni:
https://www.nasamarine.com/product/bm-1 ... y-monitor/


Sicer ne bom sodil kvalitete, verjamem da je OK. Vseeno se mi ne zdi ravno cenen v primerjavi z drugimi. Danes je scer bluetooth/wifi povezljivost teh naprav kar nekako standardna.

Tole je zanimivo https://www.victronenergy.si/battery-monitors/smart-battery-shunt

Drugače pa z nekaj znanja in DIY veselja vsak victron bmv 600/700 za male pare spraviš na bluetooth. Moj primer:

Slika
Xilinx Vivado HLx trainee

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov