6,5 - 7 metrov barka

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a cibro » To Avg 06, 2019 00:04

Slike pa iz leta 1992
Uporabniški avatar
Wisdom
Viceadmiral
Prispevkov: 542
Pridružen: Sr Jul 22, 2015 14:58

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a Wisdom » To Avg 06, 2019 07:00

cibro napisal/-a:Slike pa iz leta 1992


Da, seveda. 4T Yamaha 300KM in Mercury EFI pa sploh. :D
Uporabniški avatar
kixon
Praporščak
Prispevkov: 32
Pridružen: Če Avg 08, 2013 16:35
Kraj: MB

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a kixon » To Avg 20, 2019 21:02

Bom se kar tule priključil. Prerasli smo plastiko od 5,5 s kabino in izvenkrmno Yamaho 100.
Uspel sem ga prodat pred letošnjo sezono, ki je bila planirana za drugačen tip dopusta kot smo ga vajeni.
Sedaj iščemo nekaj med 6,5 in 7,5 z zaprtim kokpitom. MF in Antares sta nekako v igri. Od prejšnjega tedna se jih kar nekaj prodaja na Mornarju. Do zime imam v planu testirat več različic.
Že na prejšnjem čolnu smo opravili veliko več-dnevnih (max 6 dni) tur z družino oz. v dvoje. V kabini sta spala dva in dva zunaj na improviziranem ležišču.
Čoln kupujem za družinske užitke in predvsem za podvodni ribolov. Ena od zahtev je 4 ležišča, hladilnik, voltaika. Želja pa je, da se med vikendom (podaljšanim) skoči na morje in gre na lov.

V tej debati sem zaznal, da je MF slabša izbira.

Med iskanjem mi je v oči padla tale barka - https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID=285514&title=Faeton%20Barka%20z%20privezom2007%20for%20sale:%2037000.-EUR čoln, ki sicer nekoliko presega naše omejitve.
Govoril sem z lastnikom in dobil nekaj vrednih informacij. Šel si ga bom tudi pogledat v živo.
Ima Z pogon - duo prop al nekaj takega. Barka je težka. Naredil jo je nekdo, ki je delal pri SeaWay-u. Po slikah sodeč je zelo zanimiva. Tale privez bi bil super izbira, če bi bil nekje pri premanturi ;)
Zanima me kaj pomeni takšen dizel glede vzdrževanja? Sploh pa ta Z pogon. Kakšna je verjetnost, da ta reč spusti vodo v čoln?
Hvala in lep dan
KP
Uporabniški avatar
glens
Admiral
Prispevkov: 951
Pridružen: To Avg 17, 2010 18:25
Kraj: ACI Ičići

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a glens » To Avg 20, 2019 21:20

Barke ne poznam, lahko pa komentram motor. Glede na to, da je 240 konjev je najverjetnje 4LHA-STP motor. Sem ga imel v prejšnji barki in bil zelo zadovoljen. Je verjetno najlažji v svojem razredi in tudi zelo ekonomičen. To je klasičen motor na dize in visokotlačni črpalko brez elektonike. Ko ga poženeš bo malo pokadil, potem črnega dima ne sme več biti. Priporočam redn čiščenje izmenjevslcev, ker imam občutek, da niso kaj preveč predimenzinirani. Res pa je, da na leto naredim več kot 200 ur in se v kakšnih 3 letih zapacajo. Skratka zanesljiv in varčen. Sedaj imam dva takšna in tudi zadovoljen razen tega, da je z njimi barka podhranjena :lol:
Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a goahead » Sr Avg 21, 2019 08:44

Se bom malce vtaknil v to "neproduktivno" debato. Ker iščeš barko do 7m in so ti nekateri fantje predlagali zunanji motor, ti lahko rečem, da imajo precej prav. Osebno sem imel veliko bark, pol z zunanjim pol z notranjim. Dve od teh do bile 6,2m dolge in imele notranji. Hotel sem imeti pač tak čoln, da je tudi všečen za pogled....ampak pustimo to. Prednost pri taki barki je edino platforma zadaj, pa še to se da tudi z izvenkrmnim preživet kvalitetno. Če bi se danes odločal za nov (drugi) čoln bi seveda pri tej metraži gledal absolutno zunanji, neglede na letni ali polletni vez.

Zakaj bi se odločil za notranji (ali bencin ali diesel): Če bi gledal npr. za cruiserco od 8m dalje, mi nebi niti na misel prišel zunanji motor. V glavnem sem ti to napisal, ker sem probal 8+ in 6+ z notranjimi in bi pri 6+ raje imel zunanji.

Odločitev bo tvoja, kar se boš odločil bo pravilno. Samo pogumno naprej.....Trenutno sem brez barke (drugačni plani), če bi pa sedaj kupoval barko v tem rangu kot jo navajaš, bi po vsem živim sprobanim (lastne + rent) vzel WA do 7m in jasno zunanji motor.

lp,

Goahead
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3945
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Sr Avg 21, 2019 12:22

amen.
Xilinx Vivado HLx trainee
darkojakob
Kontraadmiral
Prispevkov: 275
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 13:22

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a darkojakob » Sr Avg 21, 2019 21:39

Točno tko... :D
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a cibro » Pe Avg 23, 2019 16:56

Sicer sem pristas outboardov samo ce pa pogledas saver 690 ali pa mano 22.52 ne mi rect da je vseen ker prvi ima vsaj en meter manj placa od komand do konca colna za chilling pod tendo in na platformi.Sploh pa za lezt iz vode.Jaz bi najraje manotu platformo odprl in dal brackerje za outboarda kaj bi bilo s plovnostjo sam bog ve
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5961
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Avg 23, 2019 17:04

Plovnost je ok, menda se bistveno izboljša celo. To je kr popularna predelava čez lužo.

http://www.marineenginedigest.com/speci ... ackets.htm
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Sr Avg 28, 2019 23:27

cibro napisal/-a:Slike pa iz leta 1992

Pa iz jezera kjer so pol metrski valovi samo ob Katrini
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5961
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Avg 29, 2019 01:43

mamaMicka napisal/-a:
cibro napisal/-a:Slike pa iz leta 1992

Pa iz jezera kjer so pol metrski valovi samo ob Katrini


West Palm Beach je ob jezeru? A se mogoče imenuje Atlantski ocean to jezero?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
kixon
Praporščak
Prispevkov: 32
Pridružen: Če Avg 08, 2013 16:35
Kraj: MB

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a kixon » Če Avg 29, 2019 09:41

goahead napisal/-a:Se bom malce vtaknil v to "neproduktivno" debato. Ker iščeš barko do 7m in so ti nekateri fantje predlagali zunanji motor, ti lahko rečem, da imajo precej prav. Osebno sem imel veliko bark, pol z zunanjim pol z notranjim. Dve od teh do bile 6,2m dolge in imele notranji. Hotel sem imeti pač tak čoln, da je tudi všečen za pogled....ampak pustimo to. Prednost pri taki barki je edino platforma zadaj, pa še to se da tudi z izvenkrmnim preživet kvalitetno. Če bi se danes odločal za nov (drugi) čoln bi seveda pri tej metraži gledal absolutno zunanji, neglede na letni ali polletni vez.

Zakaj bi se odločil za notranji (ali bencin ali diesel): Če bi gledal npr. za cruiserco od 8m dalje, mi nebi niti na misel prišel zunanji motor. V glavnem sem ti to napisal, ker sem probal 8+ in 6+ z notranjimi in bi pri 6+ raje imel zunanji.

Odločitev bo tvoja, kar se boš odločil bo pravilno. Samo pogumno naprej.....Trenutno sem brez barke (drugačni plani), če bi pa sedaj kupoval barko v tem rangu kot jo navajaš, bi po vsem živim sprobanim (lastne + rent) vzel WA do 7m in jasno zunanji motor.

lp,

Goahead



Hvala vsem za odgovore.

Tela zadeva (Featon) mi je kar zanimiva. Ker na koncu iščem barko, kjer bova z ženo na komot.
Občasno pa sta zraven najstnika. Jaz se ukvarjam veliko s podvodnim ribolovom in mi je to tudi potem lahko pobeg s kakim potapljačem ali dvema za podaljšan vikend.

Izkušnje kažejo, da ni treba imeti več urnih preskokov v kosu, da najdem ribo oz. prostor kjer smo sami in uživamo. Tudi gliser, ki sem ga imel prej je imel potovalno 25+ in je bil pravi napor ob malo večjem valu. Zato sem prirpavljen vzeti v zakup nekoliko večjo porabo in počasnejše premikanje. Ker pluti 17 vozlov v valovih je bistveno boljše kot 23. Pod 20 mi pa prejšnji gliser sploh ni zglisiral (teža).

Tudi ideje o tem, da bom čoln vozil domov in vsakokrat dol v zadnjih petih letih niso obrodile sadov. Po nekaj poskusih sem ugotovil, da ni glih nekega užitka v vožnji, ko za sabo vlečeš 1300kg+ in da so stroški prevoza takoj dvojni. Potem spust in dvig, ki sta vedno svojevrsten stres (samo da ga ne razbijem, matranje...). Pa hudiča moraš imeti nekje parkiranega. Pred hišo mi je v napoto (tudi nadstrešek bi bilo fino imeti) in se te negativne stvari kar nabirajo.

Nekako so to ugotovitve, ki so me pripeljale, da bi imel čoln stacioniran kar na morju in ga nebi več vozil domov.

Se pa tukaj začne lov za primerno mesto. Vse kar je iz celine je takoj veliko $$$, na otokih je zadeva nekoliko milejša. Poleg tega se mi zdi imeti čoln celo leto v vodi neke vrste dodatna skrb.
Tako mi je naenkrat postala zanimiva kombinacija suhe in mokre marine.

Zanima me ali ve kdo za kako suho marino, kjer bi čoln lahko imel na suhem, ko pa bi recimo v "sredo" padla odločitev za ribolov, enostavno pokličem dol in prosim, da mi ga dajo v vodo in ga v četrtek popoldan vzamem ter izplujem. To bi naredil nekje dva do tri krat na leto izven sezone. V glavnem dopustu pa bi ga imel v vodi nekje dva meseca v kosu (dva lastnika).

Eno tako suho marino sem našel - Turanj samo oni niso ob vodi in ti čoln peljejo v BG ter ga tam dajo v vodo. Prevoz 50EUR + spust/dvig $$. Tudi prikolico moraš imeti. Kar je pa za čolne od 8m že težko dobiti.

Mogoče kdo ve še za kako podobno suho marino? Ki bi imela svoje dvigalo?

Hvala in lep dan,
KP
Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 770
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: 6,5 - 7 metrov barka

OdgovorNapisal/-a pinosat » Če Avg 29, 2019 10:08

Kiki, jaz hodim letno dvakrat , trikrat v Malinsko...ti dam kontakt, če boš rabil...Nikola z dvigalom in Miljenko za suhi vez...pripelje, odpelje, stacionira čez zimo...pa še blizu imaš...vem še za par lokacij, samo mislim, da bi bil tam ta 8m čoln prevelik oz. pretežek za dvig ...
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov