Davek na plovila

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Davek na plovila

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Ne Avg 25, 2019 10:06

Vsa plovila, ki morajo biti registrirana, to je od 3m in 5km naprej, tudi na njih je treba plačati davek na plovila.
mašinfirer
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Davek na plovila

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Avg 25, 2019 11:54

Od kdaj? Ni davek na plovila od 5.00m naprej?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
bilo
Kapitan korvete
Prispevkov: 91
Pridružen: To Jun 27, 2017 18:51
Kraj: Podkum - Bilo

Re: Davek na plovila

OdgovorNapisal/-a bilo » Ne Avg 25, 2019 12:38

pajer1 napisal/-a:
bilo napisal/-a:Na davčni v SLO so mi pojasnili, da naj na davčno v HR dostavim odločbo in potrdilo o plačilu davka v Slo in zahtevam povračilo že plačanega davka ... malo čudno, ne!?
Kako je tovrstne težave reševal kdorkoli od vas?


"Ti kar objavljaj eno in isto ... vendar ne meni v informacijo! Če nisi prebral moj post v celoti ... kristalno mi je jasno, da plačujem davek na plovilo v Slo,sem pač rezident. Ni mi pa jasno, da ga moram tudi v Hr.
Habibi VII je podal informacijo, katero bom preveril in upošteval. Vseeno hvala tudi tebi za odgovor!"

Praviš, da ne potrebuješ informacije. OK, zakaj pa potem sprašuješ, če ti je kristalno jasno? Potem ti pa ni jasno, zakaj na HR ....
Najprej sam preberi kaj si napisal in šele potem drezaj v druge.
Sicer pa , če bi prečital kakšen post v vezi tega, kar je že zgoraj obrazloženo, sploh ne bi bilo dileme kaj in kako.

Pa lep dan ti želim in mirno plovbo!

Pajer1 še enkrat ... to, kar si pojasnil ti (da je potrebno plačevati davek v Slo in navedel kdo ga mora) mi je kristalno jasno. Nisi pa odgovoril nič o tem o čemer sem spraševal in kar mi ni jasno ... zakaj davek na isto plovilo plačevati tudi v HR!?
Tudi tebi mirno morje in lep dan še naprej!
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Davek na plovila

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Avg 25, 2019 13:15

Ni treba plačevati dvojnega davka. Hrvatom pošlji dokazilo, da davek plačuješ v SLO. To zadostuje.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Davek na plovila

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Avg 25, 2019 16:51

Kje je pa dražji davek v hr al v slo?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Davek na plovila

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Ne Avg 25, 2019 19:45

AEgir napisal/-a:Od kdaj? Ni davek na plovila od 5.00m naprej?


Vsako plovilo, ki je daljše od 3-h metrov in motorjem nad 5km, mora biti registrirano, tak je zakon in če ima registracijo, je podvržen davku na plovilo.Tudi, če je plovilo krajše od 3m in ima motor preko 5km(3.7kw)je podvrženo registraciji in davku.
Cena davka ni pomembna, itak jo MORAŠ plačati v SLO.Lahko jo plačuješ tudi samo na Hrvaškem, če si kupil že registriran čoln na HR, ampak, če te dobijo naši dacarji, da plačuješ na HR, si pa rezident Republike Slovenije, te lahko oglobijo za 8 let nazaj.Zato se s tem ni za igrati.Dobijo te lahko na kontroli dokumentov na meji, ko preverjajo.To je bilo napisano v dnevnem časopisju, še letos in mislim tudi v e.navtiki.
mašinfirer
bilo
Kapitan korvete
Prispevkov: 91
Pridružen: To Jun 27, 2017 18:51
Kraj: Podkum - Bilo

Re: Davek na plovila

OdgovorNapisal/-a bilo » Ne Avg 25, 2019 19:53

AEgir napisal/-a:Kje je pa dražji davek v hr al v slo?

V mojem primeru skoraj enako ... Slo 48 € - HR 53 €.
Skupaj 101 €! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
bilo
Kapitan korvete
Prispevkov: 91
Pridružen: To Jun 27, 2017 18:51
Kraj: Podkum - Bilo

Re: Davek na plovila

OdgovorNapisal/-a bilo » Ne Avg 25, 2019 19:56

Marchi napisal/-a:Ni treba plačevati dvojnega davka. Hrvatom pošlji dokazilo, da davek plačuješ v SLO. To zadostuje.

Če je to res, potem ni problema! Bom poslal in sporočil kako in kaj! Hvala za informacijo!
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Davek na plovila

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Avg 25, 2019 21:21

habibi Vll napisal/-a:
AEgir napisal/-a:Od kdaj? Ni davek na plovila od 5.00m naprej?


Vsako plovilo, ki je daljše od 3-h metrov in motorjem nad 5km, mora biti registrirano, tak je zakon in če ima registracijo, je podvržen davku na plovilo.Tudi, če je plovilo krajše od 3m in ima motor preko 5km(3.7kw)je podvrženo registraciji in davku.
Cena davka ni pomembna, itak jo MORAŠ plačati v SLO.Lahko jo plačuješ tudi samo na Hrvaškem, če si kupil že registriran čoln na HR, ampak, če te dobijo naši dacarji, da plačuješ na HR, si pa rezident Republike Slovenije, te lahko oglobijo za 8 let nazaj.Zato se s tem ni za igrati.Dobijo te lahko na kontroli dokumentov na meji, ko preverjajo.To je bilo napisano v dnevnem časopisju, še letos in mislim tudi v e.navtiki.



banda dacarska napisal/-a: Lastniki plovil (rezidenti Slovenije) so zavezanci za davek na vodna plovila in dodatni davek od plovil, če so njihova plovila daljša od 5 metrov, ne glede na to, ali so plovila registrirana v Sloveniji ali v tujini. V primeru lizinga je lahko zavezanec tudi uporabnik plovila. Nerezidenti - tujci so zavezanci za oba davka, če so njihova plovila vpisana v našo evidenco plovil.



https://www.fu.gov.si/zivljenjski_dogod ... k_plovila/


Ta del mi ni jasen zakaj praviš da od 3m naprej, če na davčni upravi jasno piše, da od 5m naprej?

Jaz imam registriran 5.00m čoln in ne dobivam nič davka, plačal sem registracijo nekih 100€ mislim da 2016 leta in to je to. Samo zavarovanje vsak let in gas.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Davek na plovila

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Ne Avg 25, 2019 22:26

Ja moram priznat, moj feler :oops: Prej nisem prebral tega zakona, bilo mi je pa logično, da plovilo, ki mora biti registrirano, je podvrženo tudi davku pa zgleda, da ni tako.Sedaj vem in se opravičujem, ker sem kar vstrajal na napačni trditvi.
mašinfirer
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Davek na plovila

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Avg 25, 2019 22:52

Ni panike vsi se zmotmo, sem mislil, da so kej spet spremenili roparji dacarski.. :D

Čeprav nerad, se bom očitno tudi sam moral prijavit na tole krajo, ker sem nov čoln registriral v ljepi njihovi tokrat in je 5.83m. :?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
dj75
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 139
Pridružen: To Jun 16, 2015 10:14

Re: Davek na plovila

OdgovorNapisal/-a dj75 » Po Avg 26, 2019 06:38

Jst sem glih prejšnji teden prijavil HR čoln slo davkariji.... :(
Kofi
Kapitan korvete
Prispevkov: 103
Pridružen: To Dec 30, 2014 17:18

Re: Davek na plovila

OdgovorNapisal/-a Kofi » Po Avg 26, 2019 22:41

Plačujemo dva davka. Davek na vodna plavila se plačuje na osnovi zakona iz leta 2006 in gre v proračun občine. Leta 2012, ko bila državna malha prazna, je bil z zakonom o uravnoteženju javnih financ (ZUJF) uveden dodatni davek na vodna plovila, kateri se plačuje v proračun države. Takrat je bil ZUJF mišljen kot začasni ukrep za krpanje proračunske luknje. A sedaj v času proračunskih presežkov nihče ne govori o ukinitvi tega dodatnega davka, država raje povečuje izdatke, predvsem plače javnim uslužbencem.

Za razliko od kakšne bolj uspešne države, kjer razumejo pomen besedne zveze "razvojna davčna politika", je pri nas oblikovanje davkov banalno preprosto: država vzame tam, kjer je najlažje vzeti, kar tudi prostodušno priznava. Zato npr. so plače naših najbolj produktivnih zaposlenih med najbolj obdavčenimi na svetu. In zato tudi še vedno plačujemo ta dodatni davek na vodna plovila. Razen nekaj medlih pritožb na tem forumu, v javnosti še nisem slišal glasu za njegovo ukinitev.
Kofi
bilo
Kapitan korvete
Prispevkov: 91
Pridružen: To Jun 27, 2017 18:51
Kraj: Podkum - Bilo

Re: Davek na plovila

OdgovorNapisal/-a bilo » Po Sep 23, 2019 20:00

bilo napisal/-a:
Marchi napisal/-a:Ni treba plačevati dvojnega davka. Hrvatom pošlji dokazilo, da davek plačuješ v SLO. To zadostuje.

Če je to res, potem ni problema! Bom poslal in sporočil kako in kaj! Hvala za informacijo!

Evo, obljuba dela dolg ... odšel sem na "Davčni urad" v Šibeniku (tam imam namreč vpisano barko) in jim pokazal račun in potrdilo o plačanem davku v Sloveniji. Uradnik, eden redkih korektnih, mi je povedal, da naj mu po mailu pošljem "Potrdilo o rezidentstvu Republike Slovenije". Po prejetju le tega, me bodo izbrisali iz evidence davčnih obveznikov za dotično barko, ter me o tem tudi pisno obvestili. Za dve leti plačanega dvojnega davka, pa ne morem dobiti nazaj! :mrgreen:

Evo Pajer, pa smo vse razjasnili, a ne! :wink:

S tem potrdilom se izogneš kakršnemu koli dvojnemu obdavčenju ...

https://edavki.durs.si/EdavkiPortal/Ope ... entstvu_fo
bilo
Kapitan korvete
Prispevkov: 91
Pridružen: To Jun 27, 2017 18:51
Kraj: Podkum - Bilo

Re: Davek na plovila

OdgovorNapisal/-a bilo » Sr Okt 09, 2019 12:14

Nadaljevanje prejšnjega maila - mogoče pa komu prav pride:
Na "Porezno upravu" v Šibenik sem danes poslal potrdilo o rezidentstvu (po mailu) in takoj dobil odgovor, da sem izbrisan kot obveznik plačila davka za plovilo.
Kar je pa najbolj presenetljivo ... pozvali so me k zahtevku za povračilo davka, katerega sem že plačal za leto 2018 in 2019.
Torej, če je kdo davek v preteklosti že plačal, ga lahko zahteva nazaj (ob predložitvi potrdila o rezidentstvu!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov