Sea Help izkušnje

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Sea Help izkušnje

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Avg 19, 2019 14:45

jaz imam plačano članarino (150EUR) pa sem raje sosedu dal 100 evrov da me je potegnil kot pa da bi čakal na rezultate, kakršne sta mela habibi pa pale.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Sea Help izkušnje

OdgovorNapisal/-a admin » Če Avg 22, 2019 21:56

SeaHelp je komercialna zadeva, moramo vsi razumeti, da za eno hladno pivo pač ne bodo izpluli...

Svoje pogoje imajo jasno napisane, razčlenil jih je Nikola T, nekomu se to zdi vredu, nekomu samo nabijanje teksta, vsekakor je dejstvo, da je glavni atribut vleka plovila! To se konec koncev tudi oglašuje! Vse ostalo je napisano potem v kakem katalogu ali pogodbi... Vleka pa je napisana povsod in to tudi razumemo.

Definitivno je problem v razmišljanju članov, da če imaš SeaHelp pa ti naredijo karkoli brezplačno... Jasno da ne, tudi če plačuješ AMZS na cesti ni vse brezplačno. Zadeva je zelo zelo podobna.

Primer, ki sta ga imela naša dva člana me je na prvo šokiral s ceno... Potem pa malo razmisliš in ugotoviš, da je realno bilo poceni. Plovilo je res zaplavalo nazaj v nekja minutah, samo upam da je vsem jasno, da so za to porabili pol dneva! Ekipa je morala priti na kraj dogodka, pripraviti vse, pregledati teren, čakati plimo, zvezati, potegniti ven, odpluti nazaj v bazo...

SeaHelp da ali ne? To je podobno, kot kasko zavarovanje za barko, avto... Vsi to plačujemo, drago plačujemo, predvsem za avtomobile višjega cenovnega ranga, ki po 6 letih niso vredni skoraj nič, kasko pa še vedno plačaš od cene novega... Pa upamo, da ga ne rabimo koristi, vendar še vedno ga vsako leto plačam...
Po drugi strani, kot ste napisali, tudi pred takšnimi servisi na morju se je plulo in reševalo...
Povem pa iz izkušenj v puntarski marini... Preko poletja ni dneva, da ne bi privlekli v marino vsaj ene barke! Seveda je večina ravno jadrnic! To s pogonom na jadra lahko bolj sanjaš, ker zvečer je skoraj vsak poletni dan bonaca... Pomožni motor je edina opcija, drugače pa je jadrnica operatvina natančno toliko, kot gliser z enim motorjem, ki mu enako ne deluje...
Vleka v marino oziroma do serviserja je definitivno odlična usluga predvsem tako kot je napisal Nikola T za plovila s samo enim motorjem.
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Sea Help izkušnje

OdgovorNapisal/-a Paco » Če Avg 22, 2019 22:10

Skratka, če povzamem ali probam povzeti ( drugi dopolnejo itaq :mrgreen: )

1 motor 1 jadro : ja mrbit odvisno od izkušenosti kapitana in mnenja uprave---> da/ne

2 motorja 0 jadro : 0 bodova----> ne

1 motor 0 jadro : odvisno od okolja v katerem se giblješ in prijateljev v okolici ..ne smemo pozabit na mneje uprave---> da/ne

1 motor nov kapitan ---> večinoma da

Paco

ehhh mene je sezulo z stroški ki sem jih bral, da pa ne bom pametnjakovič na zalogo..ja sem član oz drugo leto bo to sem bil član. 10 cm nad vodno gladino /resno ???/ to je joke, ki ga nisem poznal..sem pa slišal in poznam celo osebo, ki so jo potegnili pa naredili kar solidno štalo iz barke, ki prej ni bila totano zje*** pol pa kar solidno.

Da se razumemo !!! strici imajo klavzulo v smislu kot ko greš skakat z bungee, karkoli se ti zgodi (barki) se strinjaš je tvoja odgovornost in oni delajo samo v duhu dobrega namena WTF... to pomeni , kar se ,da na hard potegnit probamo...če se pa odpre kot sardina pa JBTG. in ti nič ne pomaga...potem gredo pa na vrsto zavarovanja proti onesnaženju ,,..potopu itd ampak oni tu nimajo s tem nič več...tvoj problem.

Upam da je tole dovolj jasno.
pojdi se z bikom bost!
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

Re: Sea Help izkušnje

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Pe Avg 23, 2019 12:59

admin napisal/-a:S To s pogonom na jadra lahko bolj sanjaš, ker zvečer je skoraj vsak poletni dan bonaca... Pomožni motor je edina opcija, drugače pa je jadrnica operatvina natančno toliko, kot gliser z enim motorjem, ki mu enako ne deluje...
.


S temle delom se pa ne strinjam; razen v smislu za čarterje in neizkušene kapitane.
Čista bonaca je zelo redka - res pa gre v malo vetra počasi, npr 1 ali dva vozla - a še vedno vsaj gre.

Z jadrnico se pride tudi s crknjenim motorjem - tudi daleč. Pred leti mi je crknil motor v Kornatih - a ker sem bil študent in se ni mudilo - sem prijadral v Poreč, do takrat domačega servisa. Vse brez motorja.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Sea Help izkušnje

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Avg 23, 2019 13:44

Ajaj admin, da te Kolumb sliši :lol:

Hec mora bit.

Ravno teden dni nazaj sem pred Verudo videl Seahelp, kako šlepa cca 40f jadrnico. Kljub lepemu vetriču.
Če se ti mudi in če imaš denar, prav pride, drugače pa rjuhe gor pa do prvega zaliva šraufat in pivo za prijatelje morjeplovce, ki pridejo pomagat, na hladno. :D 8)
Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 521
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

Re: Sea Help izkušnje

OdgovorNapisal/-a Kariera » Pe Avg 23, 2019 20:15

Marchi napisal/-a:Ajaj admin, da te Kolumb sliši :lol:

Hec mora bit.

Ravno teden dni nazaj sem pred Verudo videl Seahelp, kako šlepa cca 40f jadrnico. Kljub lepemu vetriču.
Če se ti mudi in če imaš denar, prav pride, drugače pa rjuhe gor pa do prvega zaliva šraufat in pivo za prijatelje morjeplovce, ki pridejo pomagat, na hladno. :D 8)


Lahko je šlo npr. krmilo, lahko je vdirala voda...lahko oboje...marsikaj lahko sam rešiš, marsičesa pa tudi ne...
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Sea Help izkušnje

OdgovorNapisal/-a alesjo » Pe Avg 23, 2019 20:58

Rok-11 napisal/-a:
admin napisal/-a:S To s pogonom na jadra lahko bolj sanjaš, ker zvečer je skoraj vsak poletni dan bonaca... Pomožni motor je edina opcija, drugače pa je jadrnica operatvina natančno toliko, kot gliser z enim motorjem, ki mu enako ne deluje...
.


S temle delom se pa ne strinjam; razen v smislu za čarterje in neizkušene kapitane.
Čista bonaca je zelo redka - res pa gre v malo vetra počasi, npr 1 ali dva vozla - a še vedno vsaj gre.

Z jadrnico se pride tudi s crknjenim motorjem - tudi daleč. Pred leti mi je crknil motor v Kornatih - a ker sem bil študent in se ni mudilo - sem prijadral v Poreč, do takrat domačega servisa. Vse brez motorja.


Tu se tudi jaz na strinjam z adminom :evil: . Jaz sem pred leti motoriral čez kvarner, vetra skoraj nič, po enih 4ih miljah po kamenjaku ugasnem motor, mornarka reče, kaj je, ah motor je crknu povem :wink: jadra gor in tudi spinaker, ker je lahka sapica pihala v rit :) hitrost je bila od 0,5 do 1,5 vozlov,občasno tudi kaj več in po 9ih urah plovbe prispemo do srakan pred lošinjem, potem palim motor in rečem, zdaj pa dela :lol: :lol: Tako, tudi ko ni skoraj nič vetra se lahko zelo daleč pride in tako je plul KOLUMB, brez motorjev, pa tudi seahelpa ni potreboval. 8) :D l.p. alesjo
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Sea Help izkušnje

OdgovorNapisal/-a admin » To Avg 27, 2019 22:48

Ne vzeti tole moje pisanje tukaj v tej temi kot strokovno, bilo je napisano bolj v hecu. Tudi nima pojma o jadranju.

Samo vseeno, na fiziko se kar spoznam. In ko neha pihat niti slučajno ne gre 1 ali pa 2 vozla, pluješ natančno 0.0 kn in to je potem vseeno ali je na barki Krištof Kolumb, en naš morjeplovec, ki zna odlično jadrati ali pa jaz, ki nimam pojma!
Letos poleti je bilo polovico večerov z natančno nič vetra in ravno takrat je bil SeaHelp zelo operativen z jadrnicami. In to ne charter, ker sem daleč stran od charterskih pomolov, vse, ki sem jih videl, so bile lastniške.

Mi tole z jadranjem ne da miru... Če res v vsaki sapi jadraš 2 vozla, pa zakaj hudiča potem vsi jadralci, ki jih poznam vsako leto še 200 ur na mopedu natolčejo? Ne bi reku da zato, da akuje filajo.
Pred 3 tedni sem šel čez Privlako (M. Lošinj), zjutraj ob 9h. Pa vam povem, da so jadrnice hodile skozi po 3 minute, bilo je na meji al bo šlo al pa ne in mi z motornimi barkami smo fasali živčnega, ker nismo vedeli ali bo možakar zaprl most ali bo pač odprt uro in pol, da se vse skozi spravi. Kako bi tam plul na veter, če še na motor ni šlo, oziroma je šlo skozi kanal s hitrostjo 1 vozla in manj, pa drgnenja po tistih hrastovih letvah z boki. :D No ja, tudi en gumenjak je podrgnil, od ostalih motornih pa nihče. Most je ostal odprt do 10:10, verjetno so popizdili tisti v avtomobilih.

Seveda bi nekdo od nas počakal jutro, popravil ali pa jadralec priplul na veter... Samo če nisi ravno "sveznalac", je kar fajn poklicat SeaHelp in te potegnejo do marine/lučice/servisa.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Sea Help izkušnje

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Avg 27, 2019 22:58

@admin
Bonaca, če je, je uro dve, redko kdaj več. Vedno kakšna sapica. In takrat se da premikat. Se pa vse skupaj podaljša nenormalno in moraš takrat pač najti drug smisel bivanja na barki. Kaj skuhaš, loviš ribe, loviš ženko po palubi ... Ni da ni :lol:

Čez Privlako ali Osor ipd. zna biti kar močan tok 2-3vz. Moj Jouber je šel na motor (BMW D7) točno 3,5vz s full gasom :shock: Vedno sem imel v prehodih prižganega še Tomosakija, če sem fasal nasprotni tok in se komaj privlekel skozi. JBG :?

200 ur letno pa natolčejo tisti jadralci, ki se jim mudi na destinacije in ne čakajo vetra. Ravna črta od A do B.
Računaj, da rabimo od Pule do Lošinja cca6 ur motoriranja. Se kar nabere enih ur mimogrede. Pri nas je vsak premik okrog vogala, ena ura mimogrede.
To so za motornjake nepredstavljive številke in hitrosti. Fast and furious. :lol: :lol: 8) 8)
Nazadnje spremenil Marchi, dne To Avg 27, 2019 23:04, skupaj popravljeno 2 krat.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Sea Help izkušnje

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » To Avg 27, 2019 23:00

Če je bonaca, potem lahko sidraš in počakaš na veter....problem je če preveč piha, takrat pa tudi seahelp ne bo prišel...
mirno morje
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Sea Help izkušnje

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Avg 27, 2019 23:15

Pa še to, "vsaka" jadrnica ima tender in običajno motorček. Privezan tender ob bok barke lahko potiska plovilo nekaj milj, brez težav. Seveda ob mirnem morju. Če pa je nemirno morje je pa veter in potem so pogonsko sredstvo jadra.
https://youtu.be/f0Gtao59Afo
https://youtu.be/Lqc1T824lr4

Admin, ne moreš nam do živega :lol: :lol: Enkrat greš z nami jadrat, da se ti malo odpuli po eni uri plutanja :lol: :lol:, ko bo cilj še daleč, daleč :shock: :lol:

admin napisal/-a:Seveda bi nekdo od nas počakal jutro, popravil ali pa jadralec priplul na veter... Samo če nisi ravno "sveznalac", je kar fajn poklicat SeaHelp in te potegnejo do marine/lučice/servisa.

SeaHelp je dobrodošla storitev in marsikdo ne bi izplul, če ne bi vedel, da lahko računa na pomoč. To drži kot pribito!
Nazadnje spremenil Marchi, dne Sr Avg 28, 2019 00:04, skupaj popravljeno 1 krat.
inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

Re: Sea Help izkušnje

OdgovorNapisal/-a inspiron » To Avg 27, 2019 23:54

admin napisal/-a:Ne vzeti tole moje pisanje tukaj v tej temi kot strokovno, bilo je napisano bolj v hecu. Tudi nima pojma o jadranju.

Samo vseeno, na fiziko se kar spoznam. In ko neha pihat niti slučajno ne gre 1 ali pa 2 vozla, pluješ natančno 0.0 kn in to je potem vseeno ali je na barki Krištof Kolumb, en naš morjeplovec, ki zna odlično jadrati ali pa jaz, ki nimam pojma!
Letos poleti je bilo polovico večerov z natančno nič vetra in ravno takrat je bil SeaHelp zelo operativen z jadrnicami. In to ne charter, ker sem daleč stran od charterskih pomolov, vse, ki sem jih videl, so bile lastniške.

Mi tole z jadranjem ne da miru... Če res v vsaki sapi jadraš 2 vozla, pa zakaj hudiča potem vsi jadralci, ki jih poznam vsako leto še 200 ur na mopedu natolčejo? Ne bi reku da zato, da akuje filajo.
Pred 3 tedni sem šel čez Privlako (M. Lošinj), zjutraj ob 9h. Pa vam povem, da so jadrnice hodile skozi po 3 minute, bilo je na meji al bo šlo al pa ne in mi z motornimi barkami smo fasali živčnega, ker nismo vedeli ali bo možakar zaprl most ali bo pač odprt uro in pol, da se vse skozi spravi. Kako bi tam plul na veter, če še na motor ni šlo, oziroma je šlo skozi kanal s hitrostjo 1 vozla in manj, pa drgnenja po tistih hrastovih letvah z boki. :D No ja, tudi en gumenjak je podrgnil, od ostalih motornih pa nihče. Most je ostal odprt do 10:10, verjetno so popizdili tisti v avtomobilih.

Seveda bi nekdo od nas počakal jutro, popravil ali pa jadralec priplul na veter... Samo če nisi ravno "sveznalac", je kar fajn poklicat SeaHelp in te potegnejo do marine/lučice/servisa.



Admin ima tule kar prav - je mnogo bonace, recimo v soboto zjutraj od Sukosana do Ista je pihalo natanko 0.0! Sedaj jadras z 1-2 kts lahko sicer kar hitro (odvisno seveda od jadrnice, ampak tam okrog 4 vozle vetra ze gre), ampak za to porabis neomejeno casa za neko normalno razdaljo. Sedaj ce drgnes tam v Istri do lokalnega zaliva pit pivo je ama cist vseeno - ce si pa zadas recimo v 1 tednu Pula-Vis in nazaj, potem pa s takimi brzinami pac ne jadras (pa cetudi imas neomejeno casa - slej ko prej se navelicas, ker se vlece kot pes brez nog). Pa potem so tu se veceri/noci ko je nic od nic... tam rfes lahko samo plutas - se sreca, da vsaj v jadranskem akvatoriju ni nekih mocnejsih tokov...

Osebno, ko se mi ne mudi in sem na lastniski barki, jadram ko so brzine nad 2.0 kts - pod to palim motor, saj ne prides nikamor. Ce se mi mudi (tipicno nazaj domov) pa palim motor nad 3.5 kts oz. si pac izracunam koliko casa potrebujem. Pa se zmeri zajebes vsaj za kako uro/dve/tri ;)

Pri skiperazi gostov je seveda pesem popolnoma drugacna: oni najamejo barko v Zadru in bi radi Telascico, Kornate. Mammo Mio na Komizi, pa vsaj se Marcota na Korculo in potem 100 milj nazaj muke jezeve v maestral (jaz bi ze sel ponoci, pa bi oni takrat spali). Takrat pac jadras samo takrat, ko gre zares podobno hitro, kot bi sel na motor... Se posebej zanimivo je z katamarani, ki v veter ne gredo sploh. Je pa res, da upalis oba motorja na 2500 in letiiiiii (pa kuri 20l na uro ;) ). In pol gres tankat in je 350l v enem tednu in je jok in stok, skipper pa brez napitnine ;)))
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Sea Help izkušnje

OdgovorNapisal/-a alesjo » Sr Avg 28, 2019 09:03

Roman 1 napisal/-a:Če je bonaca, potem lahko sidraš in počakaš na veter....problem je če preveč piha, takrat pa tudi seahelp ne bo prišel...

No, prav, ko bo mooočnooo pihalo se bom pa jaz seahelpa šel, bom kar tu naročnine začel sprejemat :lol: :lol: :lol: :lol:
Admin, s tabo se še vedno v celoti ne strinjam, če želiš pa te z veseljem povabim na eno jadranje, ko bo manj kot 3 vozle vetra 8) :D l.p.alesjo
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

Re: Sea Help izkušnje

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Sr Avg 28, 2019 11:59

alesjo napisal/-a:
Roman 1 napisal/-a:Če je bonaca, potem lahko sidraš in počakaš na veter....problem je če preveč piha, takrat pa tudi seahelp ne bo prišel...

No, prav, ko bo mooočnooo pihalo se bom pa jaz seahelpa šel, bom kar tu naročnine začel sprejemat :lol: :lol: :lol: :lol:
Admin, s tabo se še vedno v celoti ne strinjam, če želiš pa te z veseljem povabim na eno jadranje, ko bo manj kot 3 vozle vetra 8) :D l.p.alesjo


He, he... jaz tudi!

Tule smo več ali manj vsi jadralci napisali isto - ali pa vsaj vemo zase. Jadranje po 0,1 vetra je lahko čisto OK - dokler vsaj krmilo prime - če počneš kaj drugega ali pa spiš.
Dobra knjiga v tem primeru rešuje življenja!
Lahko je pa nočna mora in uničevalec živcev - in ti zameri barko za dolgo časa.
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Sea Help izkušnje

OdgovorNapisal/-a evovii » Sr Avg 28, 2019 13:09

Rok-11 napisal/-a:
alesjo napisal/-a:
Roman 1 napisal/-a:Če je bonaca, potem lahko sidraš in počakaš na veter....problem je če preveč piha, takrat pa tudi seahelp ne bo prišel...

No, prav, ko bo mooočnooo pihalo se bom pa jaz seahelpa šel, bom kar tu naročnine začel sprejemat :lol: :lol: :lol: :lol:
Admin, s tabo se še vedno v celoti ne strinjam, če želiš pa te z veseljem povabim na eno jadranje, ko bo manj kot 3 vozle vetra 8) :D l.p.alesjo


He, he... jaz tudi!

Tule smo več ali manj vsi jadralci napisali isto - ali pa vsaj vemo zase. Jadranje po 0,1 vetra je lahko čisto OK - dokler vsaj krmilo prime - če počneš kaj drugega ali pa spiš.
Dobra knjiga v tem primeru rešuje življenja!
Lahko je pa nočna mora in uničevalec živcev - in ti zameri barko za dolgo časa.


Mogoče nisem tipični jadralec vendar se meni z 1 vozlom res ne da vlačit okrog. Če gre pod 3 vozle palim motor. Razen če grem lovit ribe in imam čas ter vlečem v izi panulo. Sem se enkrat vlačil zaradi okvare motorja čez kvarner 13 ur ti rečem, da je za crknit. Na koncu smo namontirali motorček 2,5ks in je šlo cca dobra 2 vozla...
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov