Cena marine

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Pozejdon
Admiral
Prispevkov: 902
Pridružen: To Feb 12, 2008 17:55
Kraj: Ljubljana

Cena marine

OdgovorNapisal/-a Pozejdon » To Sep 10, 2019 21:25

Zanima me kako so vam, ki ste po marinah letos obračunali letni vez. V katerikoli ...
Namreč, ko sem se januarja pogovarjal, da preselim barko iz Portoroža nazaj v ACI Umag sem dobil izračun za Adrio 800, ki je v vseh uradnih dokumentih dolga 7,9 m in tudi v dokumentih proizvajalca ceno 15.700 HRK. Kot stalna stranka na to ceno še nekaj popusta.
Aprila ob prihodu v marino pa je bila cena 24.400 HRK saj naj bi bila barka dolga skoraj 9 m. To dolžino so dobili po meritvi barke.
Seveda smo zapeli in zapeti smo še danes. Nikjer v splošnih pogojih ne piše, da je cena za dolžino čez vse.
Da me umirijo mi dajo nekaj popusta in na 2 obroka kar znese 10.400 vsak.
Ker je to državna marina me zanima kako obračunavajo dolžino drugod. Tudi, če dolžino čez vse je marsikatera cenejša od Umaga.
Zato resno razmišljam o selitvi v Červar, pogojno v Volme ali Krk kjer je cena tam, tam so pa izhodišča boljša.
V Červarju me pride po papirjih 2.600 eur ali čez vse 2.800 eur. Enako tudi v Volmah
Selitev moram izpeljat do 20. 10.
Zato je vsak podatek dobrodošel ...
Pozejdon,
Grem spet na morje, da se spomnim kako diši morski zrak, da vsaj malo znebim se vsakdanjih debat ...
Uporabniški avatar
j.k.
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 135
Pridružen: Če Nov 01, 2012 09:27

Re: Cena marine

OdgovorNapisal/-a j.k. » To Sep 10, 2019 21:32

V Volmah ti jo zmerijo z metrom. Jih ne zanimajo papirji.
Konec koncev, morje, vendarle, odkrije vsako napako!
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2747
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Cena marine

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Sep 10, 2019 22:56

j.k. napisal/-a:V Volmah ti jo zmerijo z metrom. Jih ne zanimajo papirji.


Popolnoma razumljivo. Barke odstopajo vsaj 10% v dolzino. Odvisno od izmene, ki jo je gradila, menstrualnega cikla, lune in podobnih nepredvidljivih okoliscin. Kdo bi pomemtakem verjel papirjem lol :lol:
Uporabniški avatar
Pozejdon
Admiral
Prispevkov: 902
Pridružen: To Feb 12, 2008 17:55
Kraj: Ljubljana

Re: Cena marine

OdgovorNapisal/-a Pozejdon » Sr Sep 11, 2019 08:15

Čisto logično, da odstopajo in razumem, da se plačuje čez vse. Ne razumem pa, da pri treh različnih osebah, dveh receptorjih in direktorju dobiš tri različne cene. Zato se sprašujem po kakšnem kjuču račune izstavljajo.
In če se hočemo še malo jeb... naj mi pokažejo kje uradno piše kaj je mirodajno. Mera v vpisnem listu ali mera čez vse. Davek, plovno dovoljenje in vse prispevke plačujemo po papirjih. Še nobene barke mi niso prišli izmerit iz davkarije. Tudi registracijo plačam po proizvajalčevih papirjih oz. po podatku, ki je v certifikatu.
Pozejdon,
Grem spet na morje, da se spomnim kako diši morski zrak, da vsaj malo znebim se vsakdanjih debat ...
Uporabniški avatar
Kristijan
Kapitan
Prispevkov: 177
Pridružen: To Jan 26, 2016 18:45

Re: Cena marine

OdgovorNapisal/-a Kristijan » Sr Sep 11, 2019 08:39

Ko sem jaz iskal privez štiri leta nazaj vem, da sem nekje v ceniku, ali splošnih pogojih prebral, da je cena za LOA (leng over all).

Isti dan, ko smo jadrnico pripeljali v marino Umag je prišel marinero z metrom in smo jadrnico izmerili. Na srečo je dal en konec metra meni v roke, tako da je meritev bila ''pravilna'' :D Na koncu je vprašal kakšna je dolžina po papirjih in je tudi takšno mero napisal. Jadrnica po papirjih 7,99m, LOA z ograjo pa nekje 8,3m.
NIL
Kapitan
Prispevkov: 166
Pridružen: Po Okt 25, 2010 10:21

Re: Cena marine

OdgovorNapisal/-a NIL » Sr Sep 11, 2019 19:36

V uradnih dokumentih je označena dolžina barke, ki jo navede proizvajalec. Na podlagi tega uradnega dokumenta plačujemo davke v domicilni državi, plačamo privez v tranzitu v marinah, plačamo takse v drugih državah...Dolžina v dokumentih je uradna dolžina. V marini, kjer imamo barke, morajo to dolžino upoštevati. Lahko pa se z njo ne strinjajo in naredijo svojo meritev, kjer pa moramo biti prisotni. In to meritev očitno izvajajo v Umagu ker hočejo "podaljšati" barke samo zato da bi zaslužili več. Osebno se mi to ne zdi prav. Hipotetično vprašanje; kaj pa če bi barko "skrajšal" - bi to upoštevali v marini? No, v marini, kjer imam barko, upoštevajo uradno dolžino navedeno na dokumentu.
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 534
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

Re: Cena marine

OdgovorNapisal/-a heron » Sr Sep 11, 2019 19:43

Kolikor jaz vem je povsod LOA (dolžina čez vse).
Ampak ponekod so preleni, da bi šli merit in verjamejo papirjem.
V Italiji so mi v eni mali marini podražili od dne, ko so z metrom izmerili barko. Šteje vse - ograjca, sidro, kosnik, ...
Mene je stal čoln, ker sem ga pustil na nosilcih preko krme. Če bi ga prestavil na palubo bi bilo OK.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4387
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

Re: Cena marine

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Če Sep 12, 2019 11:16

Tudi jaz sem pred leti plačal letni vez po papirjih in ko sem barko privezal so jo takoj prišli izmeriti in sem moral doplačati 600 ojru :roll: . Merili so od sprednje ograje do pasarele ki tudi ko je max dvignjena seveda malo štrli čez krmo... Edini pameten nasvet: menjaj marino in najdi tako, ki zaračuna po papirjih :wink:
https://medisken.si
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5098
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Cena marine

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Sep 12, 2019 13:03

Gladni su, pa ih treba razumit.

Še dobro, da ne merijo LOA v višino. To bi šele plačali... moj jambor meri 16,7m.

V Italiji veljajo papirji. Morda mi uspe v kratkem celo kupiti vez. :wink:
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5956
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Cena marine

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Sep 12, 2019 17:34

Ne razumem po kakšni logiki bi naj zaračunaval po papirjih. Sej najemaš dejanski prostor, ne vodne linije.

A kdo doma čoln na pol na cesto parkira ker je dolžina po papirjih meter manj kot čez vse se pravi ta meter lahko na cesto štrli ker če se bo kdo not zakantal itak tist metr ne šteje.

Čudna logilka. Me zanima če bi kdo od vas mel marino kako bi gledal na to.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5956
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Cena marine

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Sep 12, 2019 17:36

Ne razumem po kakšni logiki bi naj zaračunaval po papirjih. Sej najemaš dejanski prostor, ne vodne linije.

A kdo doma čoln na pol na cesto parkira ker je dolžina po papirjih meter manj kot čez vse se pravi ta meter lahko na cesto štrli ker če se bo kdo not zakantal itak tist metr ne šteje.

Čudna logilka. Me zanima če bi kdo od vas mel marino kako bi gledal na to.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6949
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Cena marine

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Sep 12, 2019 19:08

AEgir napisal/-a:Ne razumem po kakšni logiki bi naj zaračunaval po papirjih. Sej najemaš dejanski prostor, ne vodne linije.

A kdo doma čoln na pol na cesto parkira ker je dolžina po papirjih meter manj kot čez vse se pravi ta meter lahko na cesto štrli ker če se bo kdo not zakantal itak tist metr ne šteje.

Čudna logilka. Me zanima če bi kdo od vas mel marino kako bi gledal na to.


A pol je treba še pasarelo prištet, ker je barka vsaj 1,5m od odbale? Pa pol metra po širini še za bokobrane? :roll:
Aegir, a ti maš marino al kaj, k tko z nami držiš? :roll: :P :?

Na srečo izbiramo sami in tiste marine, ki pretiravajo s cenami, so pač manj obiskane. :idea: :wink:
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5098
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Cena marine

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Sep 12, 2019 19:46

Pošeno bi bilo, da je merodajna za obračun zgolj dolžina trupa, kar pa je zapisano v papirjih. Muringi in privezne vrvi na pomol bodo oziroma so na natanko isti poziciji kot, če je ograjica malo čez trup ali ne. Prostor pred in za barko pa je neuporaben v vsakem primeru in ne glede na to, če nekaj gleda malo čez trup.
Če bi jaz imel marino bi bil v prvi vrsti pošten. Tako obračunavanje z metrom preko vsega pa je oblika prave požreštnosti in se je prijela zgolj na Hrvaškem. Toliko v razmislek.
Uporabniški avatar
Pozejdon
Admiral
Prispevkov: 902
Pridružen: To Feb 12, 2008 17:55
Kraj: Ljubljana

Re: Cena marine

OdgovorNapisal/-a Pozejdon » Če Sep 12, 2019 19:56

V bistvu bi bil čisto tiho saj, ko se greš enkrat navtiko veš, da ni poceni in je pač treba denarnico odpret. Pogreje me pa, da za isto barko za istim pultom dobiš tri različne cene. In nisem neprivoščljiv sosedom, ki imajo daljše barke in plačajo manj. Pač so imeli srečo in vprašanje je do kdaj. Ni mi pa fer, da zakaj imamo potem vpisne liste, če v ACI-ju in še kje ne štejejo.
Pozejdon,
Grem spet na morje, da se spomnim kako diši morski zrak, da vsaj malo znebim se vsakdanjih debat ...
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Cena marine

OdgovorNapisal/-a EDO » Če Sep 12, 2019 20:46

V tujini (ne štejem Hrvaško) se velikokrat privez računa na m2. Širina x dolžina. Treba je vedeti da so barke (sploh jadrnice) zmeraj širše in tukaj je neka logika. Pred kratkim sem gledal cene marin na Danskem (večinoma obračunavajo na m2). 3x sem šel računat in preracunavat iz kron v eur če sem se kje zmotil. Pa se nisem. Cene so naravnost smešne tudi za nas. Če pa se upošteva še njihov standard potem pa sploh.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov