Avtopilot?

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

manfred8
Kapitan
Prispevkov: 158
Pridružen: Pe Feb 13, 2015 11:59

Avtopilot?

OdgovorNapisal/-a manfred8 » Sr Maj 08, 2019 13:40

Pozdravljeni,

na svojem čolnu imam notranji diesel motor (36HP) in hidravlično krmiljenje.
Zmontiran imam tudi Raymarine dragonfly pro7 fishfinder. Rad bi vgradil primernega avtopilota, pa me zanima, kaj mi lahko svetujete.

Že v naprej hvala za vaše odgovore.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Avtopilot?

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Maj 08, 2019 16:17

Definitivno hidravlični avtopilot.
manfred8
Kapitan
Prispevkov: 158
Pridružen: Pe Feb 13, 2015 11:59

Re: Avtopilot?

OdgovorNapisal/-a manfred8 » Sr Maj 08, 2019 17:17

Bi mi mogoče svetoval kak model konkretno?
Hvala.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Avtopilot?

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Maj 08, 2019 21:41

Navedel si samo, da imaš hidravlično krmilo brez vseh ostalih potrebnih podatkov za pravilen izbor.
Obrni se na prodajalca. Ti bodo vse razložili in pomagali poiskati pravi avtopilot za tvoje plovilo.
pacific2332
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 82
Pridružen: To Jan 24, 2017 21:36

Re: Avtopilot?

OdgovorNapisal/-a pacific2332 » Ne Sep 15, 2019 09:58

Da ne odpiram nove teme...
Obnavljam Feeling 346 (10,4m), potrebuje tudi Chartploter. Malo gledam jesenske akcije Raymarina in B&G. Trenutno se nagibam k B&G Vulcan 7r, ker mi je vmesnik bolj user friendly. malo gledam tudi kaj vse priklopit na ploter. obvezno nov globinomer in senzor za hitrost in senzor za veter. zatakne se mi pri izbiri avtopilota. torey b&g uporablja navicove instrumente. zanima me razlika med racunalnikom nac2 in nac3? razlika v ceni je obcutna...
se eno malo mlecno vprasnje: ali lahko preko NMEA2000 na B&G ploter priklopim tudi kateri koli Ap ali mora biti obvezno B&G?

lp matevz
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Avtopilot?

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Sep 15, 2019 13:46

Obvezno B&G,simrad ali lowrance. Pa še to preveri prej če res paše skupaj ker je teh nekih izjem v vse smeri morje.

Ne vem če veš ampak poleg ap rabiš tudi kompas. Precision 9, rc42(n) ali point1 s tem da point 1 je menda šrot tako da prvi ali drugi. Cena je ~600€.

Nac-2 in Nac-3 sta funkcionalno ista računalnika, razlika je v močnostnem delu kjer je Nac-2 zmožen gnati pumpo z 8A konstantnega toka in špico do 16A, Nac-3 pa je zmožen gnati pumpo s 30A konstante in 50A špico.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Avtopilot?

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Sep 15, 2019 14:30

AEgir napisal/-a:Obvezno B&G,simrad ali lowrance....

???? :shock:
1. Tvoja trditev je z mojega vidika naravnost smešna, še posebej za jadrnico.
2. Jadrnice te velikosti in izvedbe (imajo krmilo z zajlami) potrebujejo vgradni elektro linearni pogon. Vse ostalo je kompromis.

Včeraj sem v Pomerju popravil B&G prijatelju na Grand Soleil 46. Ko sem instaliral popravljen pogon sem hotel še nastaviti kompas oziroma avtopilot. Kljub navodilom in izkušnjam mi ga je komaj uspelo za silo nastaviti. Ni niti senca Raymarinovim!!!! Kolega ima na barki tudi B&G 12" zaslon Zeus ter najsodobnejši chirp radar kupljen pred slabimi tremi meseci. Po videnem me je vprašal koliko bi stalo, da vsa ta jajca odmontiramo in vgradimo nekaj pravega. V mislih je imel Raymarine. Obenem bi bilo vse skupaj v enakem rangu celo ceneje. Na prejšnji barki je namreč imel še generacijo RLC iz leta 2001 in mu je vse delovalo. Sedaj pa na sodobnem B&G katerega je dobil z novo barko pogreša cel kup funkcionalnosti katerih na B&G preprosto ni, pa ni pretirano zahteven uporabnik.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Avtopilot?

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Sep 15, 2019 16:20

Mislil sem na kombinacijo z b&g v7 (go7 v simrad žargonu) za katerega se je kot kaže že odločil. Nisem zasledil, da bi nac-x lahko vodil iz kakšne ne-navico naprave ali obratno ampak mogoče se pa da kot praviš. Nisem iz te branže kot ti, samo na debelo sem raziskal kaj bi moralo meni delovati na žepnem motornjaku in kaj ne.

Vedno pa je opcija da se motim, ker tle je res boga in pol enih kombinacij.

Raymarine vmesnik, hitrost in delovanje men pri dragonfly sploh ne pije vode. To da je zaklenjen vse tudi ne. Je GO serija in hkrati ta b&g ki ga gleda pacific2332 meni osebno čist na drugem bistveno višjem nivoju.

Ampak spet verjetno so dražji Rayi boljši od dragonfly-a. To pa ti veš. :)
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Avtopilot?

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Sep 15, 2019 17:00

Raymarine ima izjemno veliko modelov in vsak lahko izbere točno to kar rabi seveda pa to ni in ne more biti v rangu najenostavnejsih fishfinderjev kot je Dragonfly za male čolne.

Dragonfly je vstopni low cost sonar/ploter za male čolne in nima popolnoma nobene veze s tem o čemer govorimo in kar je potrebno za jadrnico in motorna plovila od 7m dalje
pacific2332
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 82
Pridružen: To Jan 24, 2017 21:36

Re: Avtopilot?

OdgovorNapisal/-a pacific2332 » To Sep 17, 2019 11:33

da nebo pomote, kupil nisem se nic.
nenko me je bolj pritegnil B&G ampak ob destvu da je raymarine lazje sestanit in konfigururat ob dodajanju komponent kasneje bi se odlocil raje za le tega. obvezno bo na ploter priklopljen globinomer in brzinomer, ter veter v bliznji prihodnosti pa tudi AP(morda ne takoj ampak v roku kaksnega leta), ter radar v kolikor se bo pokazala potreba...

NT imam taksen sistem krmiljenja, kaksen Ap in kako mocan bi bil primeren za mojo barko?
po paprijih vaga 6ton.

Slika

Slika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov