Cinkanje vzmeti

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Cinkanje vzmeti

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Sr Sep 25, 2019 19:44

Tiste ki ste iz faha sprašujem. (Kremni, Sr290 in ostali metalurgi) kaj se zgodi če dam cinkat vzmeti od prikolice? Bo prijelo? Bo obstalo? Vzmet bo ostala enako prožna? Ali je bolje da dam praškasto barvat in zakaj?

Hvala!
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Cinkanje vzmeti

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Sr Sep 25, 2019 20:37

Ciril, jaz nisem metalurg. :D
Kolikor vem se med galvanizacijo naogljiči površina ogljikovih jekel in predvsem vijaki nad trdoto 8.8 postanejo nevarno krhki. Vzmet nima toliko zareznega učinka kot vijak po navoju, ampak vseeno bi znal biti pri listnati vzmeti problem. Verjetno se galvansko cinkana bistveno hitreje utrudi.
Zadnje čase nam po galvanizaciji izdelke namočijo še v nek transparentni lak in se mi zdi, da ta lak še bolj zaščiti površino od galvanizacije. Zakaj ne daš vzmeti speskat in lakirat v pocinkovalnico. Gre skozi fazo tazmastitve, nato pa direkt v lak. Onemu moraš dopovedat, da ne sme namočit v kislino ampak samo v lug za razmastitev.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Cinkanje vzmeti

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Sr Sep 25, 2019 21:22

Marcel... :lol:
Pol pa praviš da nisi metalurg? Mogoče ne na papirju :mrgreen:
Mel sem u mislih vroče cinkanje ker galvansko je bolj za okras kot kaj druga na takem mestu kot je vzmet. Gre pa za navojno vzmet.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Cinkanje vzmeti

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Če Sep 26, 2019 06:16

Vroče je ne moreš cinkat, ker potem to ne bo več vzmet. :shock:
Galvansko cinkanje z lakiranjem je čisto vredu. Verjetno ne zaščiti tako trajno kot vroče cinkanje, ampak je pa dovolj dobro, da nam tako obdelani kosi še po nekaj letih ne pričnejo rjavet, čeprav so ves čas zunaj in ne pri miru. Ampak sol z ceste je pa tudi za tako cinkanje smrt.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Cinkanje vzmeti

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Če Sep 26, 2019 06:38

No sej to me je zanimal če se pri vročem cinkanju segreje tolk da materjal popusti. Torej odpade. V soli načeloma ne bo ker pozimi ne vozim čolna okol, v morje pa tud ne namakam prikolice.
AndrejC
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 87
Pridružen: Ne Apr 20, 2014 11:52
Kraj: Ajd. / NG

Re: Cinkanje vzmeti

OdgovorNapisal/-a AndrejC » Če Sep 26, 2019 08:32

Živijo,

SR 290 napisal/-a:Kolikor vem se med galvanizacijo naogljiči površina ogljikovih jekel in predvsem vijaki nad trdoto 8.8 postanejo nevarno krhki.

Mislim, da je pri galvanizaciji problem vodikova krhkost in ne ogljik https://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_embrittlement
LP, Andrej
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Cinkanje vzmeti

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Če Sep 26, 2019 09:57

Saj sem napisal, da nisem metalurg. :D V glavnem pa drži, da se termično obdelanih jekel ne cinka galvansko, vroče pa še manj.
Ko sem delal nož iz damaskus jekla se spomnim, da so ga kalili na več kot 1100 oC, potem pa umirjali na 200 oC, kar je mnogo nižje od temperature vročega cinka.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov