Coelan premaz za teak

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Yankee
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 48
Pridružen: Pe Feb 07, 2014 13:48

Coelan premaz za teak

OdgovorNapisal/-a Yankee » Po Sep 16, 2019 10:28

Ali slučajno kdo pozna premaz za teak Coelan. Rečeno mi je bilo da naj bi ta premaz precej časa obdržal teak v prvotni obliki (barvi). Me pa zanimajo izkušnje če je temu res tako ali pa je potrebno še vseeno vsako leto mazanje z oljem itd. Če je to kot nekakšen lak potem je verjetno res barva obstojna a zelo sigurno zadeva popoka na soncu, dežju in slani vodi?

Hvala za vse informacije
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Coelan premaz za teak

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Po Sep 16, 2019 10:55

Če želiš obdržat teak v osnovni natur "mokri" niansi, je najboljše teakovo olje, ki pa ni primerno, če želiš, da posivi, ko je suh. Najprej vsak dan po napotkih naneseš en nanos in to vsaj šestkrat ponoviš. Tega ne delat na soncu, ker se bo olje hitro strdilo in se bo svetilo kot lakirano. Po kakih 14 dneh, do 3 tednih je nanos do konca polimeriziral in nato občasno, npr. enkrat letno naneseš en nanos.
Yankee
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 48
Pridružen: Pe Feb 07, 2014 13:48

Re: Coelan premaz za teak

OdgovorNapisal/-a Yankee » To Sep 17, 2019 12:44

Hvala
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Coelan premaz za teak

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Po Okt 07, 2019 16:25

Jaz sem lani kupil "tikovo olje" od belinke v Merkurju v Kopru. Prodajalecv mi ga je priporočil kot zelo dober izdelek.
Naf*kal me je kot osla. Lepo pakirano v kvadratno pločevinko.
Olje sem nazamzal zvečer na bebelo na kopalno ploščad in šel na večerjo. Po dveh urah sem se vrnil da obrišem višek olja, ki se nu upilo v tikovino. Bil sem močno razočaran ko sem videl, kaj se je zgodilo.
To kar sem kupil"tikovo olje" sploh ni bilo olje ampak lak. V dveh urah se je vse strdnilo in posušilo na debelo. Tam kjer je voda špricnila zaradi vala na tikovino premazano z "oljem" se je naredila bela brozga, ki se je strdnila v dveh urah v trdi beli sloj.
Najhuje je bilo to, da je vse skupaj zelo močno smrdelo ko je sonce segrelo les. Praf fujj je smrdelo. Še sama sreča, da nisem uspel premazati celotne barke s tem sr*njem.


Letos sem zbrusil do to belinkino sr*nje in premazal celo barko z Teak wonder premazaom ki sem ga kupil v marineistem trgovini v koprski marini.

Moram povedat da je moja tikovina bila tako žejna, da je redek teak woonder kar požirala. Res, da že dolgo let ni les na moji barki videl olje. Poraba je bila okrog 0,5l na kvadratni meter da sem čisto prepojil les (za en sloj).
Naslednji dan sem dal še eno roko. Bistveno bistveno manj sem porabil - cca 0,2L/kvadrat.

Ko se je les posušil je izgledal kot da na njemu ni bil nikoli noben premaz. Kakor da ga nisme nikoli premazal z ničemer. Malo me je skrbelo kaj bo ko bo deževalo.

Čez par dni je deževalo in se je dež odbijal po tikovini kot po lakirani avtomobilski havbi.

Tale teak wonder je zadeva ki me prijetno presenetila. Priporočam.

Slika
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
darkojakob
Kontraadmiral
Prispevkov: 275
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 13:22

Re: Coelan premaz za teak

OdgovorNapisal/-a darkojakob » Po Okt 07, 2019 21:04

To je napaka... da pustiš....jaz sem probal sigurno 5 ali 6 vrst... vsako leto drugega... ker sem imel to srečo, da se mi je vsako letu olje šlo u "maloro"... Zdaj sem pristal na Star Britu... in ne bom iskal drugega :D ... res super.
primusr
Admiral
Prispevkov: 933
Pridružen: To Mar 03, 2009 15:53
Kontakt:

Re: Coelan premaz za teak

OdgovorNapisal/-a primusr » To Okt 08, 2019 05:35

Vi kar lepo mažite tik z vsem , kar vam pride pod roko .. Nikoli se ne vprašate koliko topil vsebuje to olje, ali topi fugo..? Bolj kot se vpije več ima topil..Potem me pa sprašujete , zakaj imamo vse potacano.. od fuge seveda ker se topi..Zakaj do tega pride , lahko napišem elaborat ampak krivo je olje , katero ni pravo, sam si ga pa vedi katero je pravo, katero polnilo imaš za fugo ali je to Sika, ali je Kent ali je Bostik ali je kakšen drug proizvajalec lahko se zgodi to kar se je dogodilo na Grand Soleju!
https://youtu.be/ddwhYgEZ5KA
https://youtu.be/e1p8LKizL6I
Tako , da kar pogumno testirajte in me obveščajte.. :)
Fiat Justitia ... Some day....
Uporabniški avatar
bojan11
Admiral
Prispevkov: 665
Pridružen: Ne Feb 17, 2008 21:24
Kraj: Trebnje
Kontakt:

Re: Coelan premaz za teak

OdgovorNapisal/-a bojan11 » To Okt 08, 2019 07:47

Jaz lahko zaenkrat potrdim Bonaparte-jevo trditev. Teak wonder. Je pa res da sem najprej ocistil kompletni teak z Teak wonder cistilom in potem namazal z istim Teak Wonderjem kot Bonaparte. Naj poudarim da sem letos prvic uporabil to, fuge se niso niti malo stopile oziroma ne puscajo crne barve. Kaj bo pa naprej bomo pa videli, ampak to sezono vse BP
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Coelan premaz za teak

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Okt 08, 2019 07:54

To me čudi, da potrebujete mazat teak z olji. :shock:
Jaz ga v 20 letih nisem nikoli in ko sem ga malce pobrusil je še vedno kot nov.
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Coelan premaz za teak

OdgovorNapisal/-a EDO » To Okt 08, 2019 09:13

Enim je dolgčas pa mažejo. Kot je Iztok povedal - malo prebrusit na vsakih nekaj let in brez mazanja pa so fuge in tik kot nova.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Coelan premaz za teak

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Okt 08, 2019 09:54

Tikovina je edinstven les, ki vzdrži grobe spremembe klime, morske vode, sončne pripeke, vendar kljub temu ne poka, se ne cepi in ne zvija ter ne rabi nikakršnega mazanja z nobenimi olji. Tako je bolje tisti denar, ki ga nekateri namenite za olje veliko bolj koristno porabit v kaki betuli z morsko hrano 8) l.p.alesjo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov