Prikolica - sprememba dovoljene mase

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Prikolica - sprememba dovoljene mase

OdgovorNapisal/-a franc5e » Če Dec 26, 2019 11:26

Na RTI v MB TAM delajo take stvari, ko dobiš že potrdilo od proizvajalca, na dol načeloma ni problema... pojdi pač vprašat tja...
Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 776
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Prikolica - sprememba dovoljene mase

OdgovorNapisal/-a pinosat » Če Dec 26, 2019 11:39

Franc, sem imel kolega tam, ampak ga je nažalost lansko leto možganska kap :(
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Prikolica - sprememba dovoljene mase

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Če Dec 26, 2019 12:15

1stofficer napisal/-a:Sem ravno v procesu spremembe iz 1k8 na 1k6.

Imam Harbeck, zato sem Harbecku napisal mejl s svojo namero. V zelo kratken casu so mi odgovorili s pisnim potrdilom in novo nalepko, ki jo moras zamenjat na prkoli. Strosek okoli 25 eur.

S tem gres v Lj (morda se kje to delajo) kjer ti izdajo novo papirologijo. To me se caka, saj imam trenutno ladjo na prkoli in bom to uredil potem ko jo splavim in bo prazna.

Se najvecji zaplet zna torej bit neodzivnost proizvajalca, ostalo je pac ustaljena birokratska rutina.

Good luck !


s takim polznanjem lahk zajebeš vsakega, ki te bo poslušal. V tvojem primeru gre za srečo, da je to možno!

Višanje ali nižanje nosilnosti na prikolicah ni samo ena nalepka pa 25 EUR kot se je izteklo pri tebi.

Če bi rad spreminjal NDM na prikoli, morajo sledeči sklopi biti v mejah prazna-polna

Naletna zavora
Ruda
Zavirana os

in če se viša in ne niža nosilnost, s tem še nadgradnja sama (statični izračun).

Na vsaki naletni piše od koliko do koliko deluje, isto na osi, na rudi prav tako (če je kupljena posebej, drugače je v dokumentaciji od proizvajalca - to mora poslat na povpraševanje, drugače CEja ne sme imet, itd...)

Po domače, imaš prikolico, ki ima NDM 1800, naletna gre od 1400 do 2000kg, os načeloma na dol ni problematična, ruda prav tako ne. Rad bi znižal NDM na 1200kg - ne bo šlo z nobeno lepo nalepko, ampak boš lepo rudo pa naletno menjal (rudo zato, ker načeloma tamale zavore ne pašejo na velike in obratno), nove papirje od proizvajalca, potrdilo o vgradnji etc..če boš NDM nižal na 1401, pa ni problema (papirji, ploščica). itd...isto velja če bi hotel kdo višat, samo da je tam še težje zaradi statičnega izračuna, ki ga pa prodajalec ne bo podajal, ker ga najbrž nima, ampak pač "odgovarja" da nosi toliko, kot je napisano na ploščici.

tako da takole pavšalno malce pisat, "nalepka pa 25EUR pa že gre" - no, žal temu ni tako. Potem pa še Lojze pozna Milana, ki slučajno dela na RTI, pa za flašo tardečga "priredi" papirje da gre vse skozi, in kar naenkrat se Lojze pelje s prejebanim meganom ves vesel na morje, ponosen nase kako je "nategnil" državo in njene zakone, ker s 6 metrsko barko za seboj, teže 1.5tone, polno gajb pira in konzerv, ki dodajo še 0.5t, na prikolici, s papirji da je NDM 1250kg (toliko kot mu piše v homo-kartončku od avta) nekje pri Lomu na avtocesti vse skupaj zaradi napačne konfiguracije strese.

Zakoni in pravila niso zato da se jih krši, ampak zato da varujejo in ščitijo. Prav tako z menjavo nalepke ne bo nihče spremenil fizike, ampak samo sebe lahko nategne.
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Prikolica - sprememba dovoljene mase

OdgovorNapisal/-a jozko » Če Dec 26, 2019 12:47

Zelo dobro napisano kr3mn1 :!:

Ravno zato, ker zadeve niso tako enostavne, sem pinosat-u napisal zs, da me kahko pokliče :idea:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Prikolica - sprememba dovoljene mase

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Dec 26, 2019 18:45

polanc napisal/-a:Če imaš do cca 6 m barko in se ti jo da v Sevnico vozit,jo lahko pr men dvignemo in čez zimo poštimaš prkolo.


6,5m cez vse. Hvala, bom tokrat kar pocakal do spomladi. Naslednjo zimo pa se nimam mesta za zimovanje in bo vsak tak predlog prisel prav ;)
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Prikolica - sprememba dovoljene mase

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Dec 26, 2019 18:51

Kar se mene tice je vse tocno tako kot sem napisal. Uradno, brez kakrsnihkoli mučk, poznanstev ali podkupnin. Taka navodila sem dobil, se jih drzal in ni blo nobenih zapletov. Harbeckovo potrdilo namrec vsebuje stavek, ki pravi, da modifikacije niso potrebne.

To je to. Verjemi ali ne - tvoj problem.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Prikolica - sprememba dovoljene mase

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Če Dec 26, 2019 19:12

zakaj bi bil to moj problem?

Problem bi nastal, če bi te kdo poslušal. sicer je pa vse napisano, če ne razumeš napisanega, lahko vprašaš, žaljivke pa prišparaj. je že dovolj takih tu na forumu, ki imajo bonton za mize podstavljat.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Prikolica - sprememba dovoljene mase

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Dec 26, 2019 19:26

kr3mn1 napisal/-a:zakaj bi bil to moj problem?

Problem bi nastal, če bi te kdo poslušal. sicer je pa vse napisano, če ne razumeš napisanega, lahko vprašaš, žaljivke pa prišparaj. je že dovolj takih tu na forumu, ki imajo bonton za mize podstavljat.


Glede zaljivk preberi svoj prvi odgovor in se potem pritozuj. Prav tako je zaljiv tvoj odziv in odnos saj sem napisal, da je moja izkusnja rezultat uradnega postopka in da v mojem primeru deluje. Torej ponavljam. Ce ne verjames, je to tvoj problem, komu drugemu pa morda pride prav.

Over & out !
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Prikolica - sprememba dovoljene mase

OdgovorNapisal/-a jozko » Če Dec 26, 2019 20:01

kr3mn1 je želel samo pojasniti, da ni rečeno, če je v tvojem primeru bil postopek spremembe enostaven, da bo tako tudi pri ostalih proizvajalcih prikolic :roll:

Iz njegovega zapisa je razvidno, da točno ve zakaj gre :idea:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Prikolica - sprememba dovoljene mase

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Če Dec 26, 2019 20:30

zdravo

mislim da ali imaš problem z razumevanjem napisanega ali pa si iz normalnih pogledov nerazumljivo napadalen.

prvi del mojega odgovora:

kr3mn1 napisal/-a:s takim polznanjem lahk zajebeš vsakega, ki te bo poslušal. V tvojem primeru gre za srečo, da je to možno!

Višanje ali nižanje nosilnosti na prikolicah ni samo ena nalepka pa 25 EUR kot se je izteklo pri tebi.

Če bi rad spreminjal NDM na prikoli, morajo sledeči sklopi biti v mejah prazna-polna

Naletna zavora
Ruda
Zavirana os

in če se viša in ne niža nosilnost, s tem še nadgradnja sama (statični izračun).


ne vidim da bi bil napadalen, samo opozoril sem, da gre za polznanje in kot tako je neprimerno komurkoli svetovat!

tole je izsek tvojega napisanega

Imam Harbeck, zato sem Harbecku napisal mejl s svojo namero. V zelo kratken casu so mi odgovorili s pisnim potrdilom in novo nalepko, ki jo moras zamenjat na prkoli. Strosek okoli 25 eur.


še sam ne veš kako in kaj, dobil si zaenkrat tipsko tablico in dopis proizvajalca. Lepo če bo šlo to skozi, vendar je treba peljat prikolico tja (drugače lahko tudi pokličeš pa mojster pride naokoli ko ima čas, ali pa takrat ko ga imaš ti - najdražja opcija), pa plačat homokartonček če ga še nimaš, drugače pa plačaš pregled in vpis v kartonček. v kolikor izvedencu ugaja nova tipska tablica in dopis, ker ni nujno da je nekaj kar je v nemčiji ok, tudi pri nas. Se pravi še nisi naredil, ampak že pišeš kot da bi, in to deliš kot dejansko stanje okoli tega. Noben te ne žali, pač z nosom smo te porinli v to, da ne razlagaj stvari, ki niso res. Za nadaljni postopek, ki tudi tebe čaka - je bil drugi del odgovora

Po domače, imaš prikolico, ki ima NDM 1800, naletna gre od 1400 do 2000kg, os načeloma na dol ni problematična, ruda prav tako ne. Rad bi znižal NDM na 1200kg - ne bo šlo z nobeno lepo nalepko, ampak boš lepo rudo pa naletno menjal (rudo zato, ker načeloma tamale zavore ne pašejo na velike in obratno), nove papirje od proizvajalca, potrdilo o vgradnji etc..če boš NDM nižal na 1401, pa ni problema (papirji, ploščica). itd...isto velja če bi hotel kdo višat, samo da je tam še težje zaradi statičnega izračuna, ki ga pa prodajalec ne bo podajal, ker ga najbrž nima, ampak pač "odgovarja" da nosi toliko, kot je napisano na ploščici.


sem ti ojačal debelino pisave, da boš lažje našel.

sedaj pa ne vem, jaz nimam problemov s tem, da ti še nimaš narejeno, tudi ne, da ne veš točno kako poteka postopek, in še manj, da sem ti jaz in ostali napisali, kako in kaj to poteka. Torej kje je tu problem?

lep večer in uspešno prekategorizacijo, ko boš to počel.

PS: en nasvet, enkrat na teden ali sedaj v zimskem času enkrat na mesec najmanj je inšpektor od LPPja na obali, ker dol predelujejo policijske in reševalne avte. Pokliči, se zmeni, in mu daj tistih 20 evrov, da pride, poslika prikolico in mu pošlješ naknadno slike če je kaj treba spremenit. Bo veliko ceneje, kot pa 1-2x vozit v LJ.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Prikolica - sprememba dovoljene mase

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Če Dec 26, 2019 20:31

jozko napisal/-a:kr3mn1 je želel samo pojasniti, da ni rečeno, če je v tvojem primeru bil postopek spremembe enostaven, da bo tako tudi pri ostalih proizvajalcih prikolic :roll:

Iz njegovega zapisa je razvidno, da točno ve zakaj gre :idea:


"smo" se učili na lastnih napakah :)
Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 776
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Prikolica - sprememba dovoljene mase

OdgovorNapisal/-a pinosat » Pe Dec 27, 2019 10:43

LP

No, da se ne bosta več kregala...oba imata prav...pač kr3mn1 piše na široko, 1stofficer pa za primer, kot ga je imel...RTI mi je potrdil, če proizvajalec da pisno potrdilo, da ni treba nič menjat, če nižaš iz 2500 na 2000, potem je dovolj ploščica in potrdilo, če pa bo treba, pa napišejo, kaj točno se menja...bomo videli, ko dobim odgovor od Ohlmeier-ja...dejansko, kot je napisal 1stofficer, v takem primeru je zgolj odzivnost proizvajalca...
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Prikolica - sprememba dovoljene mase

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Pe Dec 27, 2019 11:23

no, 1stofficer sploh še razen poslanega maila ni nič naredil.

vsak lahko zase preveri, pogledaš na naletno zavoro in vidiš od kje do kje si. Če ti pa en podpiše da naletna ki je npr. 2200-2800 na 2 toni, bi ga mogl pa s šihta vržt.

RTI je bil pa itaq znan po tem, da so za denar še novoletno jelko homologiral za promet.
Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 776
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Prikolica - sprememba dovoljene mase

OdgovorNapisal/-a pinosat » Pe Dec 27, 2019 12:55

malo offtopic, hahaha, vsaj za enega na RTI dam roko v ogenj, da ti ne bi uspelo nič naredit mimo pravil...še sam, čeprav sem se njim družil več kot 15 let, sem šel Steinhofovo vlečno kljuko raje vpisat v homologacijo na Avto Krka, sem bil prej in z manj birokracije fertik, ker sem si jo pač sam zmontiral na avto...

kolikor pa jaz razumem 1stofficer, on ima papir-potrdilo od Harbeck-a, da na 1800 kg prikolici vse ustreza za vpis kot za 1600 kilsko...jaz ne morem pogledat na prikolico, ker nisem še niti kupil čolna, ampak imam namen, je pa par sto km daleč...pri Ohlmeier-ju pa očitno ne delajo, ker jih kličem že par dni, pa noben ne dvigne...
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Prikolica - sprememba dovoljene mase

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Pe Dec 27, 2019 13:34

eno vprašanje - a kode 96 ali EkB pa ne bi šel nihče delat, bi več koristil kot pa tale "šmuglanje". Pa primeren avto za vleko, ki lahko potegne 2-3 tone.

jaz vedno gledam da vzamem primeren avto za vleko, tako da ni nikoli noben izpod 2.5t vlečne, če se le da pa 3.5t vlečne dovoljene mase.

Seveda že s tovarniško kljuko, ker si noben ne naredi usluge z naknadnimi vgradnjami, pa če še toliko sami sebi laže da je prišparal 200 EUR. Tovarniško vgrajena kljuka ni samo oni zakrivljeni penis, ki gleda izpod odbijača, ampak ima spremenjeno elektroniko, močnejši ventilator za hladilni sistem, večji hladilnik če je potrebno, ojačano sklopko, zglobe na oseh, večje zavore etc...kaj točno pri katerem proizvajalcu dodajo oziroma nadgradijo, se razlikuje od znamke do znamke. Nemci povečini kar veliko zamenjajo, dočim francozi in vse kar pride iz vzhoda, malce manj do skoraj nič. je pa res da nekih resnih vlečnih avtov francozi ne delajo (govorimo o osebnih, ne kombijih), razni pathfinderji pa landcruserji so pa že sami po sebi tanki.

o tem sem pisal ene 2 leti nazaj tu na forumu, kjer sem v detajlih razlagal kater avto in znamka ima kaj. Pa so se forumski pametnjakoviči zapičli v to in temo spremenili v smetišče.

me pa zmrazi, ko vidim kakega megana oziroma vse kar je golf razreda, ko peljejo tavelike kamp prikolice. tam ti ne pomaga najboljša naletna zavora, ko se moraš umikat ali ko te veter ujame. Avto pa težak toliko, kot ima voznik IQ. manj kot žakelj cementa.

Kdo je na strani

Po forumu brska: Google [Bot] in 3 gosti