Turistična taksa - pavšal

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Po Avg 12, 2019 21:05

.

Je pač tako, da se promocija razvitih turističnih držav odvija po drugačnih kanalih, kot pri nas.

,
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
CAR
Admiral
Prispevkov: 2268
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a CAR » Po Avg 12, 2019 21:13

TT se placuje povsod po svetu. Vcasih to TT imenujejo tudi davek na to ali ono. Vtipkaj Agodo in bos vedno videl ceno brez davka in ceno z davkom. Je pa res da je CRO pri navtiki pretiravala, pri zasebni app pa se nihce ne buni, ker je v mejah normale.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a kr en » To Avg 13, 2019 22:27

E pa CAR-e u tome je keč. TT je treba plačat, saj nekako morajo drek in smeti pospravit za turisti. Ali Bato, ne može to da košta 500€!
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a fakinx » Sr Avg 14, 2019 07:50

Bravo kr en!
Končno smo zadeli žebelj u glavo :mrgreen:
Dokler je bila TT za mojo ljubico dobrih 200 eurića se nisem bunil spljoh. Ko je to kipnilo čez noč na 1200 pa sem rekel hop in stop! Sedaj tudi plačujem okrog 200 na leto, le več dela imam in občasno še kakšen “šverc” udarim, generalno pa sem na barki manj in posledično tudi manj podpiram lokalno ekonomijo.
Iz zgodovine (in teorije) je znano, da raja davke brez ugovorov in izmikanj plačuje, dokler se ji (večini, vsem itak ni nikoli vse prav) le-ti zdijo razumni, pošteni in so zaradi njih upravičeni do nekega servica. Takoj ko ablast pretirava se pričnejo skrivalnice in siva ekonomija se razbohoti. Mislim, da so hrčki to z lansko podražitvijo letos močno občutili, vprašanje pa je, koliko so od te lekcije odnesli. Vsekakor bomo videli, kakšne bodo tarife za 2020 že kmalu.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Sr Avg 14, 2019 10:18

Glogalci, kot so hrčki(sosedje)nabirajo ozimnico v poletnih mesecih, letos bo vrečka bolj slabo polna, zato bodo celo zimo tuhtali, kaj je bilo narobe in kaj si je treba zmisliti za naslednjo sezono.Verjetno nov zakon, ki bo velel, saj vas, turiste, ne rabimo, le denar nam pošljite, tako bo manj dela in vse bo super. :| :wink:
mašinfirer
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2752
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Avg 14, 2019 10:48

Na zalost res to na Balkanu laufa tako. V mojem koncu recimo, ni na voljo dovolj privezov. Pa so ljudje lepo startali s crnim, ki je postal kar zajeten. V zadnjem casu slisim govorice, da bodo crno postavljene kole preprosto pobrali ven. In potem? Namesto, da bi zagotovili dovolj privezov, za katere smo pripravljeni tudi placat, in s tem zasluzili? Ne razumem te logike. V debati z lokalnim kapetanom, ki ma privez cez sem na to vprasanje dobil Balkanski odgovor v smislu: pa znas, ova birokracija da se nesto uradi, pa nema para itd, itd... Ni cudno da so (smo) kjer smo. Od pobiranja taks in parkirnin ter prodaje sladoleda ali cakanja na to, da bo nekdo drug naredil nekaj namesto nas, se pac ne more pricakovat napredka.

Sem mel barko na severu in moja izkusnja je cisto druga. Nobenih tax, nobene birokracije, pripeljes barko, placas privez (ni bistveno drazji kot v Cro) in to je to. Na voljo pa je poleg tega cel kup servisov in uslug in s tem sluzijo. Pa je stranka zadovoljna, cel kup lokalcev ima delo, denar se obraca in vsi so zadovoljni.

S posedanjem ob spricerju in pritozevanjem pa se to seveda ne da...
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Jan 06, 2020 00:28

Da malo obudim tole temo. Hrvaški "Zakon o turističkoj pristojbi" je bil izdan maja lani. Ta s koncem leta 2019 ukinja veljavo nekaterih pravilnikov, med drugim tudi tistega o višini pavšala turistične takse za leto 2019 za navtike - lastnike plovil. Zakon pravi, da bo v šestih mesecih sprejet nov pravilnik o višini in načinu plačevanja TT (pavšal ali po osebi in nočitvi). Ampak tega pravilnika še ni.
Sedaj pa ne vem, ali sem kaj spregledal ali naj rečemo juhu :D
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a EDO » Po Jan 06, 2020 08:08

Ti pas res dobesedno jemlješ: "Vse najboljše v Novem letu 2020" :D
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Matejc
Admiral
Prispevkov: 2592
Pridružen: To Maj 19, 2009 22:01
Kraj: SLO - HR, skratka EU

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a Matejc » Po Jan 06, 2020 13:27

Vsako leto preneha veljati uredba, pravilnik, imenuja ga kakor hočeš, in stopi v veljavo nova uredba s cenikom za tekoče leto... :wink: :wink:
Sm jo prpelu da bo kuhala kt mami, pa je pila kt ati...
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Jan 06, 2020 15:00

Ja, ampak nove ni. :D
Božiček, Dedek Mraz??
Juhu :D
__________________

lp

motorni
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Jan 06, 2020 18:45

Ja to pa tud mojo denarnico zanima??
Uporabniški avatar
glens
Admiral
Prispevkov: 951
Pridružen: To Avg 17, 2010 18:25
Kraj: ACI Ičići

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a glens » Če Jan 09, 2020 20:55

Kaj je sedaj s tem? Jutri grem dol in ne vem ali naj plačam pavšal za tekoče leto ali naj še počakam?
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a Lure » Pe Jan 10, 2020 09:34

Osobe koje borave na plovilu

Članak 14.

(1) Vlasnik ili korisnik plovila za sebe i sve osobe koje noće na tom plovilu (u daljnjem tekstu: nautičari) turističku pristojbu može platiti po noćenju ili u paušalnom iznosu.

(2) Plovilom u smislu ovoga Zakona smatra se svako plovilo duže od 7 metara s ugrađenim ležajevima, koje se koristi za odmor, rekreaciju ili krstarenje, a koje nije plovni objekt nautičkog turizma iz članka 10. stavka 2. ovoga Zakona.

(3) Nautičari su dužni turističku pristojbu uplatiti na poseban račun Hrvatske turističke zajednice (u daljnjem tekstu: HTZ) prije isplovljavanja plovila.


Glede na prvo točko, bomo lahko plačevali po dejanskih nočitvah, kar je za mene fer rešitev. Tega ne more potem pravilnik o pavšalu spremeniti, lahko samo določi cene pavšala, dnevna tarifa je pa po zakonu
Decembra sem moral plačati 490hrk pavšala za 4 osebe za 4 nočitve. Po dejanski uporabi bi bilo bistveno ceneje. Upam samo, da odprejo eVisitor, da bomo lahko elektronsko prijavljali.
omas
Admiral
Prispevkov: 721
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a omas » Pe Jan 10, 2020 09:57

Kaj samo za daljse od 7m se placa? Tako pise tu..
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Jan 10, 2020 22:14

Ja. Včasih je bila meja 5m, sedaj je pa 7
__________________

lp

motorni

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov