kateri aku?

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Re:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Jan 18, 2020 19:42

EDO napisal/-a:
EDO napisal/-a:Mene tudi nekaj zanima v zvezi z akuji. Ko so mi crknili prejšnji servisni akuji so začeli smrdet po gnilih jajcih in se začeli pošteno pregrevat. K sreči se je to zgodilo, ko sem bil na barki. Sedaj imam priklopljene na celico in se skozi filajo. Zdaj so stari že 6 let in najbrž bodo počasi tudi ti šli v maloro in me skrbi, da se bo to zgodilo, ko me na barki ne bo, celica pa jih bo filala. Ali lahko pride, do kakšne štale - recimo eksplozije, posledično požara ali sl.?

Moje skrbi so bile upravičene. Na srečo sem bil na barki. Eden od dveh akujev za bowthruster in sidrni vinč je šel v kratek stik in mi skoraj skuril barko. Bil je že tako vroč, da sem ga komaj v debelih rokavicah odklopil in odnesel ven :shock:

Akumulator se je lahko pregreje ob polnenju z visokim tokom (alternator ali polnilec) in takrat smo vedno na barki.
Če začne smrdeti po gnilih jajcih takoj preverite akumulatorje. Startne akumulatorje in tiste za Bow Thruster velja preventivno menjati na 5let !!

Ostali pa NE DELAJTE PANIKE in barke nikoli ne puščajte priklopljene na obalno vtičnico in to se ne more zgoditi.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: kateri aku?

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Jan 18, 2020 19:50

1stofficer napisal/-a:Puščate aku na barki tudi pozimi ali jih je bolj pametno pospravit z mraza nekam na toplo?

Mraz jim ne škodi.

Akumulatorje na plovilu se vzdržuje z:
- solarnimi paneli in dobrimi regulatorji (plovila v vodi) Napetosti vzdrževanja nastavi na 13,5V.
- polnilci za vzdrževanje recimo Ctek (plovila na skladiščenju na kopnem)
- polnenje na vsaj 3 tedne, če nimate solarnih panelov (plovila v vodi) ali če nimate priključenega vzdrževalnega polnilca Ctek (plovila na kopnem).

Tudi motor je pametno zagnati na najmanj vsake 3 tedne.
Nazadnje spremenil Nikola T., dne So Jan 18, 2020 20:17, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2752
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: kateri aku?

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Jan 18, 2020 19:56

@Nikola

Hvala za napisano, tocno to me je zanimalo ! :!:
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Jan 18, 2020 20:00

mato napisal/-a:NT;
Kakšna je potem razlika med Varto professional - poltrakcijski(LFD) in Tab motion pasted
Kateri je boljši?

Šele sedaj sem zasledil vprašanje.
Definitivno je boljši Tab!!! Preverjeno!
Z Varto sem imel z tubular akumulatorji procentualno nedopustno visoko stopnjo reklamacij. Varto sem nabavil preko posrednika Akumulator.si v Črnučah. Kot sem izkusil in slišal od strank, ki so nato v drugo kupili pri nas, prodajajo robo, ki (pre)dolgo stoji na skladiščih. Prav zaradi tega že precej let delamo SAMO Z SVEŽIMI akumulatorji in le pri Tabu sem siguren, da so sveži, kajti formirajo nam jih glede na naročila sproti !!!
S Tabom nismo imeli niti ene same reklamacije pa smo jih prodali vsaj 50x več od Varte. Isto velja za trakcijske in poltrakcijske.
LP Iztok
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4387
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

Re: kateri aku?

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Ne Jan 19, 2020 21:04

Nekaj zanimivih nasvetov okrog akumulatorjev...se splača pogledat celoten filmček :wink:

https://www.youtube.com/watch?v=8hfKiCuBOXY
https://medisken.si
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: kateri aku?

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Jan 20, 2020 09:30

Še vprašanje za NT, na kakšne napetosti moram nastaviti moj ta novi solarni polnilec Victron za golf cart TS akumulator?
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: kateri aku?

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Jan 20, 2020 11:45

Med neuporabo nastavi na 13,5V
Med bivanjem na plovilu nastavi na 13,8V
Poraba vode se zaradi nižje napetosti vzdrževanja zmanjša.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: kateri aku?

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Jan 20, 2020 13:00

Nikola T. napisal/-a:Med neuporabo nastavi na 13,5V
Med bivanjem na plovilu nastavi na 13,8V
Poraba vode se zaradi nižje napetosti vzdrževanja zmanjša.

Pri Victronu lahko v aplikaciji nastaviš poljubni režim in ga shraniš na listo, potem pa prikličeš pač tisti režim, ki je aktualen glede na uporabo, neuporabo, vrsto akumulatorjev ipd. Z dvema klikoma. Se splača investirat nekaj 10€ v bluetooth modul za povezavo s pametnim telefonom.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: kateri aku?

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Jan 20, 2020 14:26

Marchi,
tale victron, ki sem ga kupil pri NT, ima BT že vgrajen in ne rabiš nobenega modula posebej kupit. Edino problem imam sedaj na novem telefonu, ker sem pozabil PIN, pa bom moral enkrat zadevo resetirat na tovarniške nastavitve in nastavit na novo.
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: kateri aku?

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Jan 20, 2020 14:34

NT, hvala za odgovor. Kaj pa funkcija "equalisation cycle", zaenkrat imam na off. Je smiselno to početi npr vsakih nekaj mesecev z victronom (150W celic in 270 Ah/C100 akumulator) ali je bolje vsake pol leta priklopiti aku na en konkreten klasičen polnilec - trafo in grec - in počakati, da se celice začnejo pliniti?
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: kateri aku?

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Jan 20, 2020 14:35

motorni napisal/-a:Marchi,
tale victron, ki sem ga kupil pri NT, ima BT že vgrajen in ne rabiš nobenega modula posebej kupit. Edino problem imam sedaj na novem telefonu, ker sem pozabil PIN, pa bom moral enkrat zadevo resetirat na tovarniške nastavitve in nastavit na novo.

Kateri model pa imaš?
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: kateri aku?

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Jan 20, 2020 23:59

__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: kateri aku?

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jan 21, 2020 00:24

Kul, nov model. Jaz imam še prejšnjega in sem bluetooth moral še dodatno dokupit.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: kateri aku?

OdgovorNapisal/-a AEgir » To Jan 21, 2020 22:12

Fiamm 12FGL100. Je za kej ta reč? Enega imam pa ne vem če bi ga dal kot drugi aku na čoln al ne.. Težk je skoraj za 2 in ta del mi ni najbolj všeč.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
francelj
Admiral
Prispevkov: 1076
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

Re: kateri aku?

OdgovorNapisal/-a francelj » Po Jun 15, 2020 20:48

Marchi napisal/-a:
Nikola T. napisal/-a:Med neuporabo nastavi na 13,5V
Med bivanjem na plovilu nastavi na 13,8V
Poraba vode se zaradi nižje napetosti vzdrževanja zmanjša.

Pri Victronu lahko v aplikaciji nastaviš poljubni režim in ga shraniš na listo, potem pa prikličeš pač tisti režim, ki je aktualen glede na uporabo, neuporabo, vrsto akumulatorjev ipd. Z dvema klikoma. Se splača investirat nekaj 10€ v bluetooth modul za povezavo s pametnim telefonom.


Marchi, kako si potem nastavil napetosti?
Za fazo konstantne napetosti (float) sta napisala zgoraj.

Za začetni del polnjenja (konstantni tok, absorbtion, bulk) je prednastavljeno za neke tubular baterije 14,9V , za AGM je 14,7V in za gel akumulatorje 14,3V.

Kaj pa ostale nastavitve? "Avtomatska izravnava celic" in še en kup drugih je ;-)

Zaenkrat imam montiran še regulator Eyra. Ta nima nobenih nastavitev. Polni z 14,45V (to so mi napisali, ko sem jih vprašal), za float pa naj bi se preklopil na 13,5V. Pri meni se skoraj nikoli, vedno drži preko 14,2. Tudi pri čisto novih baterijah in tudi takrat, ko se 220V polnilnik v marini že zdravnaj odloči, da so akuji polni.

Kupil sem si tole Victronovo novo igračko z BT in aplikacijo na telefonu, zdaj je pa nastavitev naekrat preveč. Akumulatorje imava enake vrste, TAB tubular, tvoji so malo večji.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov