Služnost - nasvet - izkušnje

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Služnost - nasvet - izkušnje

OdgovorNapisal/-a evovii » Če Jan 23, 2020 21:15

Se najboljsi predlog je dal Polanc :twisted: :twisted:
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Služnost - nasvet - izkušnje

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Jan 23, 2020 21:38

Hvala za zanimiva mnenja. So mi v pomoč.
Gre pa za optični kabel.
Zanimivo je, da me je klicala prijazna gospa s sladkimi besedami, češ, saj to je samo en kabelček, pa vrednost parcele bo s tem zrasla itd. To me je zmotilo, ker te že v osnovi hočejo nategnit kot tazadnjega telebana. In prav vidim, zakaj hočejo čez mojo parcelo, saj je kot lastnica vpisana moja žena in sladka gospa kar ni hotela slišat, da se bo morala pogovoriti z mano. Spet nekaj za bregom. :roll:
V pogodbi imajo prav člen s klavzulo o odškodnini, kjer pa je zapisano 0€, tako da sem se prav nasmejal, ko sem jo bral. Piše tudi, da po odstopljeni služnosti, lahko za namen popravil itd. kadarkoli posredujejo (se pravi tudi razkopljejo) brez da bi kogarkoli spraševali. Že ko bereš te člene, se počutiš bedasto in spomini na prejšnje čase so kar privreli na dan.

Absolutno se strinjam, da ni v igri denar, ali samo denar, ampak nek razumen dogovor o odnosu in dostopu do služnosti. Čeprav, kot razberem, ko enkrat odstopiš služnost, si "služabnik" na svoji zemlji. :? Tako da je moje stališče oblikovano. "Poiščite drugo pot!" Seveda ne gre za oviranje ali kaj podobnega, saj je prostora vse naokoli dovolj. Sosedi pa so zaje..., tako da jih razumem, da so se spravili na eno dislocirano lastnico. :?
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3949
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Služnost - nasvet - izkušnje

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Če Jan 23, 2020 21:48

saj to je samo en kabelček, pa vrednost parcele bo s tem zrasla


Ta je najjača...
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

Re: Služnost - nasvet - izkušnje

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Če Jan 23, 2020 22:41

Vrednost parcele sigurno ne bo zrastla zaradi tega. Ti jim lepo odgovori, da pred tisto ničlo (0€) napišejo še kakšno številko, pa bo vse vredu. Jaz sem se dvakrat, na dveh parcelah pogajal in ker nisem popustil, so morali popustiti oni.
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Služnost - nasvet - izkušnje

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Jan 23, 2020 23:11

kr3mn1 napisal/-a:Sedaj če si pač butl in ne veš kje imaš kabel zakopan pa ga 20x na leto presekaš, si pač sam kriv, služnost nima tu nobene veze.


Zanimiva presoja. Če kej ne veš si butl. Pol sm js butl prznam. :)
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Služnost - nasvet - izkušnje

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Pe Jan 24, 2020 09:18

kasaudio napisal/-a:
Pri tem, da če je človek spet samo pohlepen ampak ne pameten, da ne definira dostopne točke, ne točke izvajanja in časa izvajanja projekta in zaenkrat vzdrževanja na neomejeno dobo in ne zasilnega pristopa (v primeru da je za rampo etc), ima novopečeni pridobitnik služnosti možnost neomejenega nenajavljenega dostopa do cele površine parcele. Ne glede kdo je lastnik parcele. ne glede kaj novi ali stari lastnik hoče kasneje storiti na parceli, mora vedno vprašat vpisanega so-služnostnika parcele. Za gradnjo hiše, ceste, spremembo namembnosti, pravno gledano, ne bi smel niti lastnega drevja obrezovat, če temu ne privoli souporabnik parcele.

Ja super, ne samo fino...zato, da bo nekdo imel telefon, ali vodo ali elektriko, podariš pravico soodločanja nad lastno zemljo nekim institucijam ali državnim podjetjem, ki te ne jebejo za pol suhe slive, ko sam nekaj potrebuješ.

ne bi raje o pravnih rečeh? Ne? Samo o odškodnini? Potem pa pač šenkajte svojo pravico do samostojnega odločanja. In ker morjeplovci nimajo denarja, so tudi vsak teden na vsaki UE ali okrajnem sodišču zastonj svetovalne ure z pravniki. Pa to izkoristite vsaj, če drugega kot denarja ne vidite v življenju. Da bodo vsaj otroci imeli zaščitene pravice, če je že stari "prodal" suverenost za nekaj sto evrov.


Dobro napisano, in povzema bistvo služnosti. Najbrž je vseeno v pogodbi o služnosti definirano kako in kaj; služnost na zemljišču za en kabel se najbrž razlikuje od služnosti dostopa.... Je pa dejstvo, da neka odškodnina okroglo na palec najbrž ne povrne znižane vrednosti zemljišča zaradi nje. Oz če že, je določitev znižane vrednosti parcele predmet ocene, ki se običajno plača in ker so (smo) morjeplovci običajno reveži, zadeve po liniji najmanjšega odpora rešimo z neko odškodnino. Pri meni dobro poznanem primeru, kjer je bil prosilec služnosti občina, se je dalo dogovorit mi vam - vi nam in so se določene stvari rešile po hitri poti. Vsekakor boljša naložba kot zgoraj omenjenih piškavih nekaj 100€.


žal se ne razlikuje. ko privoliš v odstop služnost recimo elektro, ima elektro na veke vekov dovoljenje dostopa do cele parcele kadarkoli (z namenom servisiranja in popravil na svojem vodu), tudi če potem vlečejo nove vode etc..potem lahko, brez privolitve zganjajo kar hočejo, in seveda, tudi s parcele jih ne smeš vržt, ker takoj pride njihov advokat, policaj in en gumpec, ki ti razloži, da je temu tako in da se slikaj. Zato pa že, če se odstopa služnost, je treba v pogodbi definirat kje, kako, priložen načrt parcele, kje je vod, kje imajo dostop (lahko jim potko zarišeš), kakšni so pogoji pristopa, kolikokrat na leto, koliko prej mora biti najava (razen če je intervencija) dostopa, ali je dovoljeno po tem še kaj rovarit ali se nanaša samo na trenuten projekt etc...seveda v njihovi pogodbi tega ni. lahko pa ti dodaš, če sam ne veš, si poiščeš pravno pomoč. Zakoni okoli služnosti etc so se spremenili v zadnjih letih. Sploh elektro je mala svinja, ne vem sicer kako so to skozi spravili, ampak sedaj moraš ti kot sosed pridobit za elektro pravico do služnosti, če hočeš pridobit gradbeno dovoljenje. In to vložit na UE.

TI. ne elektro. za elektro. za izdajo gradbenega. ameriško, ni kaj...
marez
Kontraadmiral
Prispevkov: 245
Pridružen: To Jul 20, 2010 21:03
Kraj: novo mesto-vir

Re: Služnost - nasvet - izkušnje

OdgovorNapisal/-a marez » Pe Jan 24, 2020 12:59

Na kratko,iz svojih predvsem negativnih izkušenj.Če je le mogoče naj položijo kabel vsaj po meji pacele in v služnost vpisati,kolikšen del parcele je zajet v morebitna popavila itd.na omenjenem vodu.
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1163
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Služnost - nasvet - izkušnje

OdgovorNapisal/-a igorb » Pe Jan 24, 2020 17:18

sem imel enak primer ko sem zidal hiso,v kraju ni bilo inteneta,ko sem vprasal sosede ce lahko prebijejemo njihov zid na parceli vrednost zida 0,00 so bili vsi kontra prekopavanju,na koncu sem pac prekopal cesto dovolil sluznost elektro in telekomu,pod pogojem da prispevajo ves potreben material in na koncu povrnejo v prvotno stanje.
tako sem dobil vse pod zemljo ostali pa sedaj med burjo vcasih ostanejo brez eklektrike,zadnjic je sosedu odlomilo steber in so bile 3 bajte brez elektrike, sluznost ja itak kabli gredo po podzemnem jasku,tebi naj pustijo optiko na tvoji bajti zastonj ,in ce se kaj zgodi so dolzni povrnit prvotno stanje,kar zelis naj se zapise in notarsko overi.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Služnost - nasvet - izkušnje

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Jan 24, 2020 17:36

igorb napisal/-a:sem imel enak primer ko sem zidal hiso,v kraju ni bilo inteneta,ko sem vprasal sosede ce lahko prebijejemo njihov zid na parceli vrednost zida 0,00 so bili vsi kontra prekopavanju,na koncu sem pac prekopal cesto dovolil sluznost elektro in telekomu,pod pogojem da prispevajo ves potreben material in na koncu povrnejo v prvotno stanje.
tako sem dobil vse pod zemljo ostali pa sedaj med burjo vcasih ostanejo brez eklektrike,zadnjic je sosedu odlomilo steber in so bile 3 bajte brez elektrike, sluznost ja itak kabli gredo po podzemnem jasku,tebi naj pustijo optiko na tvoji bajti zastonj ,in ce se kaj zgodi so dolzni povrnit prvotno stanje,kar zelis naj se zapise in notarsko overi.


Itak do bajte pripeljejo optiko zastonj, pa plin, pa štrom, samo da se naročiš na storitev. Vse je v ceni, kasneje :wink:
Ne bom pa špilfrderber na vasi. Nekateri tam živijo ves čas, jaz pa žuram v zidanici vsake toliko. Bomo našli rešitev, hvala za mnenja.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5972
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Služnost - nasvet - izkušnje

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Jan 24, 2020 18:31

Naj ti še vrt prekopljejo ko bodo kopali :)
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
diligence
Viceadmiral
Prispevkov: 366
Pridružen: Sr Avg 31, 2011 22:05

Re: Služnost - nasvet - izkušnje

OdgovorNapisal/-a diligence » So Jan 25, 2020 22:30

Sam nikoli več ne bom dovolil nobenega,niti najmanjšega posega na mojem zemljišču.Nisi v enakovrednem položaju.Državna in paradržavna podjetja niso pripravljena sodelovati.Vajena so samo jemati.Mogoče jim postaviš samo en mali pogoj,morda,da morajo v staro stanje povrniti v treh dneh,da gradbišča ni dlje kot teden dni in za zamudo zahtevaj odškodnino ali veži odpoved soglasja in boš takoj videl z kakšnim partnerjem imaš opravka.Pa srečno.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Služnost - nasvet - izkušnje

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Jan 26, 2020 11:18

Pri obnovi ceste Sevnica -Breg so imeli na moji parceli ene 8 mesecev skladišče za pesek,cevi,obračališče 4 osovincev...demolirali so mi prej spedenan makadam ....Zmenili smo se,da mi bodo pol ta del v zahvalo asfaltirali.In ker sem jaz BUTL, sem verjel v poštenost države, sem verjel ustnemu dogovoru zastopnika le te..Joj gospod nič nimate nikjer zapisano in stroji so tudi že odšli ,so mi pol prijazno povedali..No pol mi je prjatu za malco in nafto to poglihu in 50 e sem dal za mal frišnega peska..No če bo dirka na Savi boste tu lahko parkirali brezplačno prjatli..
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1163
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Služnost - nasvet - izkušnje

OdgovorNapisal/-a igorb » To Jan 28, 2020 20:22

Polanc stari rimljani so rekli saj bom zgresil:"verba volant scrita manem" nekako pomeni besede odletijo napisano ostane
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Služnost - nasvet - izkušnje

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jan 28, 2020 20:30

igorb napisal/-a:Polanc stari rimljani so rekli saj bom zgresil:"verba volant scrita manem" nekako pomeni besede odletijo napisano ostane

Če po pravici povem, bi raje sosedu ustno dovolil da razkoplje za eno cev, kot pa državi dal služnost. Tam nikoli ne veš, kdaj ti bo kdo položnice začel pošiljati pa omejevati pravice.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Služnost - nasvet - izkušnje

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Sr Jan 29, 2020 08:53

igorb napisal/-a:Polanc stari rimljani so rekli saj bom zgresil:"verba volant scrita manem" nekako pomeni besede odletijo napisano ostane


jaz se držim drugega pravila, ki v 90% še nikoli ni zatajilo: "Usluge, ki si jih naredil, držijo toliko časa da skopni sneg"

potem ti vsak reče - veš kaj je že to bilo, a na to se boš sedaj opiral...tak da. pare na sunce, pogodba na mizo.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti